בית / בלוג Lock / מנעולים חבויים / מנגנוני תפוס פנוי | WC שירותים

מנגנוני תפוס פנוי | WC שירותים

מנעול שירותים - תפוס פנוי

אנחנו רואים לרוב את מנגנוני התפוס פנוי הללו אצלנו בבית בעיקר בחדרי שירותים או בחדר המקלחת ולפעמים גם בחדרי שינה ובמבני ציבור אנו רואים אותם בשירותים הציבוריים

המנגנון מפעיל מנעול חבוי תפוס פנוי 

למטרת הנוחות זה נח לנו לנעול את הדלת בשירותים או במקלחת או בחדרי הילדים ובכלל באופן כללי בחדרי השינה כשיש מפתח קבוע בדלת ולא צריך לחפש את המפתח בכל פעם מחדש , ובמקרה שיש בעיה תמיד ניתן לפתוח את הדלת מצידו החיצוני וזאת על ידי סיבוב החריץ המובנה אשר מותקן בתוך המנגנון של התפוס פנוי

למטרת הבטיחות אין ספק שמנגנון זה מציל חיים וכאשר יש בעיה [ התעלפות,שריפה וכו' ] לא צריך לחכות לפורץ או לשבור את הדלת, פשוט פותחים את הדלת על ידי סיבוב חריץ המנגנון באמצעות חפץ דק וקשיח – ראו בתמונה להלן איך פותחים את הדלת למרות שמישהו נעל אותו מבפנים. אם לא היה את המנגנון הזה היינו צריכים לפרוץ את הדלת ומן הסתם להרוס אותה .

מנגנון תפוס פנוי

המנגנון מפעיל מנעול חבוי בתצורת תפוס פנוי. זהו למעשה מנעול חבוי אשר מותקן בתוך הדלת ובתוכו יש 2 חורים. החור למעלה הינו החור אשר הידית מפעילה את לשונית הטריקה והחור למטה הוא החור אשר מפעיל את הבריח.

המנגנון מורכב מציר מרובע [במידות השונות מהציר של חור הידית] כאשר בחלקו הפנימי יהיה מותקן כפתור או מפתח קבוע ומצידו החיצוני יהיה מורכב רוזטה עגולה או מורבעת אשר יהיה מובנה בה חריץ הפעלה מותאם. בתמונה הבאה תוכלו לראות רוזטות הפעלה בתצורת תפוס פנוי של חברת AP אשר מפעילות מנעול חבוי בתצורת תפוס פנוי.

ניתן לצפות בעוד סוגים שונים של מנגנוני הפעלה בקטגוריית מנגנוני תפוס / פנוי.

צילינדר תפוס פנוי WC

צילינדר אשר דומה לכל צילינדר עם פרופיל אירופאי 17 מ"מ אשר מפעיל מנעול חבוי בתצורת צילינדר אשר מותקן בתוך הדלת . הפעלת המנעול החבוי מתבצעת בדומה לכל צילינדר אחר בשינויים הבאים:

מצידו הפנימי של הדלת, פתיחתו תתבצע על ידי סיבוב מפתח קבוע [המכונה פרפר]

מצידו החיצוני של הדלת, פתיחתו תתבצע במקרי חירום בהם אין אפשרות לאדם שנמצא בתוך החדר לפתוח את הדלת , וזאת על ידי סיבוב חריץ ייחודי אשר מסובב את מנגנון הצילינדר.

כיום קיימים בשוק כמה סוגים של צילינדרים כאשר הבולט בהם הינו הצילינדר המכונה צילינדר רמזן של חברת ירדני. זהו צילינדר המגיע ב 3 אורכים של 61 מ"מ 71 מ"מ וכן 81 מ"מ כאשר החלוקה הינה מרכזית. הצילינדר מפעיל מנעול חבוי צילינדר בלבד . הצילינדר מכיל אינדיקטור של ירוק-אדום להצגת מצב תפוס פנוי והוא מתאים למעשה לרוב דלתות הפנים הקיימות בשוק. זהו צילינדר איכותי במחיר סביר .

אופציה נוספת היא מנגנון רמזן אשר מובנה בתוכו צילינדר מקוצר וכן רוזטות הפעלה . מנגנון זה הינו ייחודי בכך שהוא הוא מותקן עם ברגי דוך מצד לצד.

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
2 תגובות...
 1. זאבי 24/06/2021

  האם ניתן להחליף צילינדר ממנגנון פנוי תפוס לצילינדר עם נעילת מפתח?

  • רז מנעולים 24/06/2021

   ניתן להוציא את המנעול החבוי בתצורת 'תפוס פנוי 'עם רוזטות ההפעלה שלהם ולהחליף אותם למנעול חבוי בתצורת 'מפתח אפס'.

   יש לשים לב שיש לשנות גם את הרוזטות . מרוזטות הפעלה של תפוס פנוי לרוזטות 'מפתח אפס'.

כתיבת תגובה