בית / בלוג Lock / מנעולים חבויים / המדריך השלם למנגנוני תפוס פנוי WC שירותים

המדריך השלם למנגנוני תפוס פנוי WC שירותים

מנעול שירותים - תפוס פנוי

למרות שאנחנו רואים אותם בדלתות ובכל מיני תצורות , רבים מאיתנו לא מכירים את המונחים של 'מנעול תפוס-פנוי' וכן מונחים של מנעול או צילינדר WC או מנעול שירותים וכו'. במאמר זה ננסה לעשות קצת סדר ונבהיר לכם את המונחים וכן נבהיר לכם את חיוניות המנגנונים אשר חשובים שיהיו בכל בית, הן מבחינה בטיחותית בעיקר וגם מבחינת הנוחות אם אפשר.

אנחנו רואים לרוב את מנגנוני התפוס פנוי הללו אצלנו בבית בעיקר בחדרי שירותים או בחדר המקלחת ולפעמים גם בחדרי שינה, וכן בשטחים הציבוריים אנחנו נראה אותם בשירותים הציבוריים או במקומות העבודה . המנגנונים הללו למעשה מפעילים מנעול חבוי תפוס מגנטי אשר מותקנים בדלתות החדשות [מוגני המים]  ובכלל את כל המנעולים החבויים בתצורת תפוס פנוי שקיימים בשוק. או שהם מיוצרים בצורה של בריח אשר נועל את הדלת , אבל בכל מקרה את כולם ניתן לפתוח מבחוץ במהירות – במקרים של פאניק . 

מטרת תצורת התפוס פנוי הוא במהותו פונקציונלי הן למטרת נוחות והן למטרה בטיחותית.

למטרת הנוחות זה נח לנו לנעול את הדלת בשירותים או במקלחת או בחדרי הילדים ובכלל באופן כללי בחדרי השינה כשיש מפתח קבוע בדלת ולא צריך לחפש את המפתח בכל פעם מחדש , ובמקרה שיש בעיה תמיד ניתן לפתוח את הדלת מצידו החיצוני וזאת על ידי סיבוב החריץ המובנה אשר מותקן בתוך המנגנון של התפוס פנוי.

למטרת הבטיחות אין ספק שמנגנון זה מציל חיים וכאשר יש בעיה [ התעלפות,שריפה וכו' ] לא צריך לחכות לפורץ או לשבור את הדלת, פשוט פותחים את הדלת על ידי סיבוב חריץ המנגנון באמצעות חפץ דק וקשיח – ראו בתמונה להלן איך פותחים את הדלת למרות שמישהו נעל אותו מבפנים. אם לא היה את המנגנון הזה היינו צריכים לפרוץ את הדלת ומן הסתם להרוס אותה .

 

יחד עם זאת, כאשר מדובר בדלתות עבות כגון דלתות פלדה ובטחון או דלתות שאין אפשרות להתקין בהם מנעול חבוי מסוג תפוס פנוי , הרי שהאופציה היא להתקין בהם צילינדר מסוג תפוס פנוי.

לסיכום: תצורות נעילת דלת של תפוס פנוי יכולה להיות מופעלת ב-2 אופציות:

 • מנגנון תפוס פנוי אשר מפעיל מנעול חבוי בתצורת תפוס פנוי
 • צילינדר WC אשר מפעיל מנעול חבוי בתצורת צילינדר

מנגנון תפוס פנוי

כאמור המנגנון מפעיל מנעול חבוי בתצורת תפוס פנוי. זהו למעשה מנעול חבוי אשר מותקן בתוך הדלת ובתוכו יש 2 חורים. החור למעלה הינו החור אשר הידית מפעילה את לשונית הטריקה והחור למטה הוא החור אשר מפעיל את הבריח.

כאמור באיור לעיל ב'מנעול חבוי בתצורת תפוס פנוי' יש להתקין גם מנגנון תפוס פנוי אשר יפעיל אותו. מנגנונים אלו מכונים כ- רוזטות תפוס פנוי, או רמזן וכל כינוי אחר אשר תפקידו יהיה להניע את המנעול החבוי.

המנגנון מורכב מציר מרובע [במידות השונות מהציר של חור הידית] כאשר בחלקו הפנימי יהיה מותקן כפתור או מפתח קבוע ומצידו החיצוני יהיה מורכב רוזטה עגולה או מורבעת אשר יהיה מובנה בה חריץ הפעלה מותאם. בתמונה הבאה תוכלו לראות רוזטות הפעלה בתצורת תפוס פנוי של חברת AP אשר מפעילות מנעול חבוי בתצורת תפוס פנוי.

ניתן לצפות בעוד סוגים שונים של מנגנוני הפעלה בקטגוריית מנגנוני תפוס / פנוי.

צילינדר תפוס פנוי WC

זהו צילינדר אשר דומה לכל צילינדר עם פרופיל אירופאי 17 מ"מ אשר מפעיל מנעול חבוי בתצורת צילינדר אשר מותקן בתוך הדלת . הפעלת המנעול החבוי מתבצעת בדומה לכל צילינדר אחר בשינויים הבאים:

מצידו הפנימי של הדלת, פתיחתו תתבצע על ידי סיבוב מפתח קבוע [המכונה פרפר]

מצידו החיצוני של הדלת, פתיחתו תתבצע במקרי חירום בהם אין אפשרות לאדם שנמצא בתוך החדר לפתוח את הדלת , וזאת על ידי סיבוב חריץ ייחודי אשר מסובב את מנגנון הצילינדר.

אילו צילינדרים בתצורת WC קיימים כיום בשוק?

כיום קיימים בשוק כמה סוגים של צילינדרים כאשר הבולט בהם הינו הצילינדר המכונה צילינדר רמזן של חברת ירדני. זהו צילינדר המגיע ב 3 אורכים של 61 מ"מ 71 מ"מ וכן 81 מ"מ כאשר החלוקה הינה מרכזית. הצילינדר מפעיל מנעול חבוי צילינדר בלבד . הצילינדר מכיל אינדיקטור של ירוק-אדום להצגת מצב תפוס פנוי והוא מתאים למעשה לרוב דלתות הפנים הקיימות בשוק. זהו צילינדר איכותי במחיר סביר .

אופציה נוספת היא מנגנון רמזן אשר מובנה בתוכו צילינדר מקוצר וכן רוזטות הפעלה . מנגנון זה הינו ייחודי בכך שהוא הוא מותקן עם ברגי דוך מצד לצד.

אופציה נוספת אשר מטרתה לענות למגוון רחב של דלתות ובעיקר לדלתות במידות חריגות ובתצורות חריגות הוא צילינדר WC Cylinder KABA , אשר יכול לפעול בכל מצב כולל האופציה של התקנה בדלתות פלדה וזאת בהיותו מודולרי ניתן להחליף את הלשונית לגלגל שיניים . עד כמה שזה ישמע לכם מוזר , אבל יש מצבים בהם יש צורך להתקין צילינדרים כאלו .

לסיכום

בחיים כמו בחיים , הכל טוב ויפה עד שמשהו לא זז . בשנים האחרונות ההמלצה היא שיש להתקין בכל דלתות הפנים מנגנוני ' תפוס פנוי '. חדרי השינה לא אמורים להיות נעולים עם מפתח או עם צילינדר. אין לקחת סיכונים בחדרי השינה . כשיש בעיה – פותחים את הדלת באופן מיידי..

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
2 תגובות...
 1. זאבי 24/06/2021

  האם ניתן להחליף צילינדר ממנגנון פנוי תפוס לצילינדר עם נעילת מפתח?

  • רז מנעולים 24/06/2021

   ניתן להוציא את המנעול החבוי בתצורת 'תפוס פנוי 'עם רוזטות ההפעלה שלהם ולהחליף אותם למנעול חבוי בתצורת 'מפתח אפס'.

   יש לשים לב שיש לשנות גם את הרוזטות . מרוזטות הפעלה של תפוס פנוי לרוזטות 'מפתח אפס'.

כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים