בית / בלוג Lock / מנעולי מספרים / המדריך השלם למנעולים ללא מפתח – מנעול צירופים קומבינציה

המדריך השלם למנעולים ללא מפתח – מנעול צירופים קומבינציה

מדריך זה עוסק במנעולים  אשר פתיחתם לא מתבצעת על ידי המפתח שאנו מכירים אלא על ידי יצירת רצף ספרות אשר גורם למנעול להיפתח.

יש לפחות 7 כינויים למנעול זה ובכללן:

 • מנעול צירופים
 • מנעול קוד
 • מנעול קומבינציה
 • מנעול מספרים
 • מנעול תמורות
 • מנעול חוגה
 • מנעול לחצנים
 • ועוד…

ויקיפדיה (בערך: 'מנעול צירופים') מגדיר את המנעול הזה כך:

מנעול צירופים, או מנעול קוד, הוא סוג של מנעול המוזן ברצף של מספרים או תווים על מנת לאפשר את פתיחתו. הרצף עשוי להיות מוזן באמצעות חוגה מסתובבת המחוברת למספר דיסקים. המצאת המנעול מיוחסת לג'ירולמו קרדאנו אשר חי בין השנים 1501-1576 – איש אשכולות איטלקי המוכר יותר מתחום האלגברה הבסיסית.

חשוב להבהיר

 • מדריך זה לא יעסוק בהיבט הטכני של המנעולים  ואיך הם פועלים, אלא רק יפרט את הסוגים הקיימים בשוק ואת הפונקציות היחודיות של כל אחד מהם ואת המחירים שלהם.
 • מנעולים אלו לא מתאימים לאנשים שהזיכרון בוגד בהם, או שיש להם בעיות קואורדינציה בידיים.
 • המדריך יתעסק רק במנעולים המופעלים בצורה מכנית בלבד ולא מנעולים העובדים על חשמל או סוללות מכל סוג שהוא.

מנעול כבל מספרים

מנעול זה מבוסס על דיסקים מחורצים ומסתובבים אשר בקצה הכבל ישנו מעין מפתח אשר רק עם התאמת הצירוף הנכון הוא יוצא ובכך הוא יפתח. למעשה אפשר לראות את קצה הכבל כמפתח לעניין זה.

השימושים למנעול זה הינם לקשירת אופניים או עגלות אך יכול לשמש לנעילת כל דבר כמעט ובכפוף לכך שהאורך יהיה מתאים.

הכבל  מצופה פלסטיק קשיח כדי להגן על המוצר הנקשר. קומבינציית הספרות שלו נעה בין 3 ל- 4 ספרות .

היתרון שלו – מחירו הזול ופשטות הפעלתו. הפעלתו פשוטה מאוד, כאשר הספרות הנכונות מיוצבות בקו המנחה הרי שניתן יהיה להוציא את הכבל מתוך המנעול. נעילת הכבל גם פשוטה, יש להכניס את הכבל למנעול כאשר המספרים מוצבים על פי הקו המנחה ואז יש לסובב את הספרות בסדר אקראי כלשהו ואז המנעול סוגר את הכבל.

חסרון מנעול זה שהוא ניתן לפריצה יחסית באופן קל, וגם חיתוכו על ידי מספרים המכונים "תוכי" מתבצעים בקלות יחסית.

 • מחיר המוצר : המחירים בארץ נעים מ- 50 ועד כ 100 שח וזה תלוי באיכות המוצר.
 • רמת תפעול :רמת התפעול של המוצר מאוד פשוטה וקלה
 • זמינות המוצר : זמינות המוצר נפוצה למכירה במגוון בתי עסק וברשת האינטרנט.

מנעול פרסה U – קומבינציית ספרות

בדומה למנעול כבל קומבינציית ספרות גם מנעול זה מבוסס על נעילה באמצעות קומבינציית הספרות , כאשר נעילת המוצר באמצעות  אנקול גדול  בצורה פרסתית U  אשר נשלף כאשר הקומבינציה הוזנה בצורה נכונה.

מנעולים אלו יותר מסיביים מהכבלים וזאת כי קוטר אנקול יכול לנוע מ 10 מ"מ  ועד 14 מ"מ ובניגוד לכבל שניתן לחתוך אותו חוט אחר חוט , הרי שאנקול קשה יותר לחיתוך.

יחד עם זאת יש חסרון מהותי במנעולים אלו וזאת בשל הגודל המינימלי שלהם, וזאת בניגוד לכבלים שיכולים להיות ארוכים עד 2 מטר ואף יותר וכן בשל גמישותן  מה שנותן יתרון לקשירת המוצר ,מה שאין כך במנעולי פרסה המוגבלים בשל גודל וצורת האנקול.

 • מחיר המוצר : המחירים בארץ נעים מ- 120 ועד כ 200 שח וזה תלוי באיכות המוצר.
 • רמת תפעול: רמת התפעול של המוצר מאוד פשוטה וקלה
 • זמינות המוצר: זמינות המוצר לא גבוהה במיוחד

מנעולי תליה – קומבינציית ספרות

מנעולים אלו מיועדים לנעילת לוקרים  ,ארוניות מתכת,בחדר הכושר / ספא, בית הספר  או  מזוודות ,ארגז כלים  תיקי בית ספר , ודברים קטנים , אבל הוא לא משמש נעילות של מוצרים מסיבים ולא מנעולי רתק ומנעולים כבדים.

מנעול תליה 28 ממ - קומבינציית מספרים צבעוני - YALE‏

גודל המנעולים נעים מרוחב של 20 מ"מ בדגמים הקטנים ועד רוחב של 40/50 מ"מ לכל היותר בדגמים הגדולים יותר. המנעולים מיוצרים במגוון צורות , צבעים ותצורות קומבינציה של 3 ספרות או 4 ואף 5  ולפעמים גם באותיות או סימנים וכו'  . השוק שלהם רחב מאוד ומגוון וניתן למצוא אותם כמעט בכל  חנות לממכר מוצרי נעילה בסיסיים וכן באינטרנט

 • מחיר המוצר: המחירים בארץ נעים מ- 20 ש"ח ועד כ 50 ש"ח – תלוי בסוג ובאיכות המוצר
 • רמת תפעול: רמת התפעול של המוצר מאוד פשוטה וקלה
 • זמינות המוצר: זמינות המוצר גבוהה במיוחד והוא נמכר במגוון בתי עסק וברשת האינטרנט

מנעולי תליה – קומבינציית ספרות – TSA

כשאנו נטוס לחו"ל לטיול ואנחנו ננעל את המזוודות שלנו עם מנעול, אנחנו חייבים לדעת כי אם ננעל אותם במנעול שלא מאושר על ידי  מינהל הבטיחות בתחבורה של ארצות הברית – Transportation Security Administration – ובקיצור TSA הרי שיש סיכוי לא רע שיפרצו אותו.

 

מנעולים מאושרים על ידי ה TSA הם מנעולים שיש למנהל מפתח מאסטר מיוחד שפותח את המנעול ועוקף בכך את קומבינציית הספרות שקבענו , ובכך הוא חוסך מאיתנו את הצורך לרכוש כל פעם מנעולים חדשים .

החברה המוסמכת לנהל את אופן מכירת מנעולים אלו היא חברת Travel Sentry ,

המנעולים מוכרים מעל 650 שדות תעופה ברחבי העולם ומעל 500 יצרני מנעולים מייצרים אותם ב 37 מדינות עם מכירות של  500 מליון מנעולים ו- 2 מיליארד נוסעים בשנה. .

מכל מקום שלא יהיה ספק – מנעולים אלו נפרצים בקלות יתרה .

 • מחיר המוצר : המחירים בארץ נעים מ- 30 ועד כ 60 ש"ח וזה תלוי בסוג ובאיכות המוצר.
 • רמת תפעול :רמת התפעול של המוצר מאוד פשוטה וקלה
 • זמינות המוצר : זמינות המוצר גבוהה במיוחד והוא נמכר במגוון בתי עסק וברשת האינטרנט .

מנעול תליה חוגת קומבינציה

אנחנו מכירים את מנעולי התלייה אשר נפתחים באמצעות מפתח או באמצעות הזזת מספרי קומבינציה. אבל להשלמת התמונה ראוי לציין שיש עוד  סוג  של מנעולים מיוחדים שהם למעשה מנעולי תליה לכל דבר ועניין רק שנעילתם מתבצעת באמצעות חוגה כמו זאת שאנו מכירים בכספות .

מנעול חוגה abus

מנעול חוגה ABUS

לא נפרט יתר על המידה על מוצר זה , שכן נכתב עבורו מדריך שלם בבלוג Lock שלנו שכותרתו – מנעול תליה חוגת קומבינציה – יתרונות וחסרונות אבל מן הראוי לציין אותו כעוד סוג של מנעול עם נעילת ספרות.

אנחנו עוד נראה את החוגה הזאת בהמשך כאשר נדון אודות כספות עם חוגת קומבינציה.

בארץ מנעולים אלו נמכרים מ 3 חברות. ABUS הגרמנית. YALE  ו – LOCKMASTER. ככל הידוע לנו כמעט ואי אפשר להשיג את מנעול YALE בארץ וזאת כי היבואן הפסיק להביא אותו לארץ בהעדר דרישה . נכון להיון המנעול היחידי שיש לו ייבוא מסודר הוא של חברת ABUS אשר אנחנו מוכרים אותו וככל הנראה יש מכירות של המנעול של לוקמאסטר שהוא מיוצר בסין ככל הנראה על ידי רכישה אינטרנטית שלו מאתרים שונים.

 • מחיר המוצר : אנחנו מוכרים את המנעול הזה ב 75 ש"ח
 • רמת תפעול :רמת התפעול של המוצר קשה מאוד ולא מתאימה לכל אחד
 • זמינות המוצר : זמינות נמוכה ביותר

מנעול קופסא לשמירת מפתחות

מנעול קופסא לשמירת מפתחות המכונה גם ככספת לשמירת מפתחות או מנעול לשמירת מפתחות , אבל למעשה מדובר בכספת קטנה מאוד אשר נפתחת  בצורה מכנית  וזאת על סמך בסיס גלגלי המספרים המהווים את קומבינציית הספרות שבאמצעותה הכספת הקטנה תפתח.

מנעול קופסא קומבינציית 4 ספרות - שומר מפתח - ABUS 787

מנעול קופסא קומבינציית 4 ספרות – שומר מפתח – ABUS 787

מנעולים אלו נפוצים בעולם למגוון שימושים וזאת  כאשר השימושים העיקרים הם לאחסון מפתחות , כרטיס אשראי או מוצרים מזעריים קטנים.

בארץ השימוש נפוץ בעיקר לחדרי אירוח או דירות להשכרה על בסיס יומי וכו' .השימוש במוצר זה חוסך המון הוצאות מיותרות כאשר מבקשים להפעיל מערכת חשמלית או מערכת מכנית מורכבת .

בארץ נמכרים מנעולים אלו ב 2 צורות :

 1. מנעול כספת המותקנת על הקיר או מתקן מיוחד באמצעות ברגים מסיביים.
 2. מנעול תליה המשמש הן כמנעול תליה , אלא שבתוך מנעול תליה יש מקום לאחסון המוצרים או המפתחות . מנעול זה מיוחד לשימושים בהם אין אפשרות להתקין את הכספת הקטנה או שיש צורך להעביר אותו ממקום למקום  ויש צורך שהוא יהיה נייד ולא מקובע .
איכות המנעולים  
בארץ כיום נמכרים 2 סוגים של מנעולים אלו  , הראשון הוא בייצור סיני ,  מוצר זה מתאים כאשר המנעול לא מיועד לשימוש יומיומי אלא לאחסון מפתחות למקרה חירום. כאשר מדובר במנעולים המיועדים לפי טיבן לשימוש מסיבי ותכוף אנחנו ממליצים  על מנעול ABUS הגרמני
 • מחיר המוצר: המחירים בארץ נעים מ- 100 ש"ח ועד כ 200 שח למוצר הסיני ומ 150 ש"ח ועד 250 למוצר הגרמני.
 • רמת תפעול: רמת התפעול של המוצר מאוד פשוטה וקלה
 • זמינות המוצר: זמינות המוצר לא גבוהה

מנעול מספרים – מקודד מכני קומבינציה

'מנעול מספרים' או בשמו האחר – מנעול מקודד מכני קומבינציה או – מנעול מקודד קומבינציית מספרים, הינו מנעול מסיבי המיועד למעשה לנעול את הדלת. זהו כבר לא מנעול תליה או מנעול קטן שניתן לפרוץ אותו בקלות , מנעול זה תפקידו להוציא בריח מתוך המשקוף או את הלשונית הנטרקת ובכך לפתוח את  הדלת ללא שימוש במפתח  ובצורה מכנית ללא אמצעיים אלקטרונים.
השימוש בעולם במנעולים אלו נפוץ כבר שנים רבות ובארץ הוא הוכנס גם לשימוש כאשר הראשונים שהביאו אותו לארץ היו חלק מהאוכלוסייה החרדית  אשר הקפידו על אי טלטול מפתחות בשבת מסיבות דתיות .
עם הזמן הרעיון תפס גם בקהלים אחרים וזאת מתוך הצורך לנעול את הדלת מבלי לקחת מפתחות . אמנם הקידמה הולכת איתנו צמוד מאוד ,אבל עדיין יש המעדיפים נעילות על בסיס מכני בלבד . ומכאן הצורך במנעולים אלו .
הרעיון העומד מאחורי המנעול הוא שעם הקשת הספרות הנכונות , ידית הסיבוב תוכל להסתובב ובכך היא תוציא את הלשונית או את הבריח מתוך המשקוף והדלת תפתח.
בארץ יש 2 סוגים [ כמו תמיד ] המנעולים הסיניים או את מנעול ה SIMPLEX של חברת KABA.  המנעול מיוצר בארה"ב .

מנעולים סיניים

המנעולים הסיניים הם מנעולים שכולם מיוצרים כמעט באותו מפעל או באמצעות משווק ראשי, הוא בנוי מ- 2 חלקים, כאשר החלק הראשון A הוא החלק עם מערכת הנעילה אשר מותקן על הדלת בצד החיצוני והחלק השני B זאת הידית אשר מותקנת בתוך הבית.

החלק הראשון  מגיע עם 2 שורות של ספרות ואותיות , כאשר יש להקיש 4 ספרות ואות באנגלית כדי להפעיל את הקומבינציה .  לאחר הקשת הקומבינציה נוכל לסובב את הידית . כאשר אנחנו נמצאים בתוך הבית, אנחנו צריכים רק לסובב את הידית כדי להוציא את הלשונית מתוך המשקוף

בתמונה מוצג דגם 151, מספר הדגם הוא קטלוגי בלבד, יתכן ויבואנים אחרים ייבאו אותו במספרים אחרים, ואין לו משמעות.
מנעולים אלו נמכרים בתצורות נעילה נוספות, כגון מנעול שמפעיל מנעול חבוי קיים , מנעול שניתן לפתוח אותו גם עם מפתח, מנעול ידית גדולה ומסיבית, מנעול כפול לנעילות כפולות ועוד.

מנעול מספרים KABA

הפעלת קומבינציית המנעול מבוססת על סדרת כפתורים בלבד ללא ספרות וזאת מטעמי בטיחות ונוחות . יש שורה של 5 כפתורים מלמעלה למטה  כאשר הלחיצות עליו יכולות להתבצע גם בכפולות  -לשם דוגמא : לחיצה על כפתור ראשון ושני מלמעלה למטה ביחד ואחר כך לחיצה על כפתור רביעי וחמישי ביחד ואז מסובבים את הידית . [ במנעול הסיני אין אפשרות ללחוץ על אותו כפתור פעמיים]
הערות חשובות : 
 1. פירוט נוסף על המוצרים הנמכרים ניתן לראות בקטגוריית המנעולים המכניים אצלנו באתר תחת קטגוריית מנעולים
 2. אנחנו ממליצים לכם לעיין במדריך מפורט לרכישת מנעולים אלו- כאן .
 3. מנעול זה מחייב התקנה של איש מקצוע שיודע להתקין את המנעולים הללו. הדגשנו בכוונה את ה'יודע' שכן הרבה חושבים שהם יודעים [ אחי , זה קטן עלי ]  ובסוף הם הורסים את המנעול  במקרה הטוב ואת הדלת במקרה הלא טוב  ואז נוח להם להאשים את המנעול ולא את עצמם.
 • מחיר המוצר : המחירים בארץ למוצר הסיני נעים מ- 300 ש"ח ועד כ 600 שח  ברמתו הפשוטה ומעל 1000 ש"ח למוצרי KABA
 • רמת תפעול :רמת התפעול של המוצר קלה אבל יש ללמוד לתפעל אותו .
 • זמינות המוצר : זמינות המוצר לא גבוהה וניתן להשיגו רק אצל חנויות שמתמחות בהם

מנעול זיז / מנעול הברגה קומבינציה

מנעולי הזיז או  מנעולי ההברגה נכללים תחת קטגוריות 'מנעולים לריהוט ביתי/משרדי/תעשייתי' . לעיון נוסף אודות מנעולים אלו ,  אנחנו ממליצים לכם לעיין במדריך שלנו אודות מנעולים  אלו במדריך מנעול הברגה זיז – המדריך השלם

החידוש במנעול זה שאין לו מפתח לשם נעילתו או פתיחתו . כשאנחנו כותבים נעילה או פתיחה אנחנו מתכוונים לנעילת הגליל כך שהוא לא יכול להסתובב ולהזיז את הלשונית.

השימוש במנעול זה הוא עבור מקרים בהם  יש חשש שיאבדו את המפתח או במקרים בהם יש צורך בשליטה על נעילת המנעול ועוד יישומים ככל שהדבר מצריך זאת.

כאמור לעיל פתיחת המנעול מתבצעת כאשר אנחנו מסובבים את חוגת המספרים ומציבים אותם בקוד הנכון על פני הפס המנחה , או אז ניתן יהיה לסבוב את בסיס המנעול כמו מפתח . כאשר יש צורך לנעול אותו יש לסובב את בסיס המנעול למצב סגירה ואז לשנות את סדר הקומבינציה .

זהו פרט חשוב ,שכן הרבה חושבים שאם הם סגרו את המנעול על ידי סיבוב בסיסו אז המנעול נעול. יש להקפיד על שינוי הקומבינציה שכן אחרת , המנעול פתוח ואז מישהו יכול לבוא ולשנות את הקומבינציה .

מנעול זיז 19 מ"מ

מנעול זיז 19 מ"מ

אנחנו ברז מנעולים מוכרים 2 סוגים של מנעולים ושניהם מתוצרת רב בריח.

שניהם מגיעים במידות זהות של קוטר גלילי של 19 מ"מ וגובה גליל של 24 מ"מ

מנעול זיז 19 מ"מ  בתצורת קומבינציית 4 ספרות + מפתח חירום

מנעול זיז 19 מ"מ  בתצורת קומבינציית 4 ספרות + מפתח חירום

המנעול השני שהוא מנעול זיז 19 מ"מ בתצורת קומבינציית 4 ספרות + מפתח חירום, הוא מנעול יותר מעניין ויש לו אופציית פתיחת חירום וכן שימוש במפתח במקום הפעלת הקומבינציות. כאשר יש צורך להתחמש רק במפתח הרי שזה ניתן במנעול זה.

יתרון  נוסף הוא במקרה שבו שחכנו את הקוד , הרי שבעוד שבמנעול הראשון אין מנוס מלפרוץ אותו ,הרי שבמנעול זה ביש אופציית פתיחת המנעול על ידי המפתח ,אבל חשוב להדגיש כי מפתח החירום רק עוקף את הנעילה אבל אין באפשרותו לשנות הקוד.

מנעול זיז 19 מ"מ  בתצורת קומבינציית 4 ספרות + מפתח חירום

מנעול זיז 19 מ"מ  בתצורת קומבינציית 4 ספרות + מפתח חירום

מחיר המוצר: המחיר למנעול 19 ממ – 3 ספרות הוא 70 ש"ח ולמנעול עם מפתח חירום 4 ספרות הוא 145 ש"ח

רמת תפעול: רמת התפעול של המוצר קלה אבל יש ללמוד לתפעל אותו .

זמינות המוצר: זמינות המוצר לא גבוהה וניתן להשיגו רק אצל חנויות שמתמחות במכירת מוצרים אלו. .ניתן להשיג אותו אצלנו כמובן – כאן

כספות עם חוגת קומבינציה

מנגנוני הנעילה בכספות חייבות להיות ברמה גבוהה ביותר, שכן מה תועיל לנו כספת ששוקלת מאות קילוגרם אשר ניתן לפתוח אותה בקלות. הבעיה היא  שאנחנו אוהבים לאבד דברים וכשהם קטנים כמו מפתחות אנחנו יותר מאבדים אותם.  הפתרון הוא נעילת חוגה. לא צריך מפתחות, החיים הטובים. אבל זה קצת יותר מורכב ממה שאנחנו חושבים.

אחד מסוגי הנעילה של כספות הוא חוגת נעילה בתצורת קומבינציה המכונה גם מנעול חוגה – על שם החוגה שבו אנו קובעים את סדר הקומבינציות של פתיחת הכספת. בשונה מכל סגנון הקומבינציות שראינו עד כה , הרי שתפעול חוגת קומבינציה זהו נושא מורכב מאוד ולא פשוט . ונסביר להלן.

לשם הברת קושי העניין נראה את פתיחת מנעול תליה חוגת קומבינציה של חברת ABUS הגרמנית שצוינה לעיל.

פתיחת מנעול חוגת קומבינציה  תתבצע  במספר שלבים וזאת על ידי הזזה של החוגה בהתאם להראות הפתיחה . חשוב להזכיר כי לא מדובר בסיבוב בודד אלא במספר סיבובים וכל סיבוב אמור להיות מדויק ולהעצר על המספר אשר מהווה למעשה חלק מהקוד השלם .

כך למשל , הקוד אשר מגיע עם המנעול הינו: 07-14-29 , כעת נראה איך אנחנו פותחים אותו. 

 • שלב 1: יש לסובב את החוגה 3 סיבובים מלאים ימינה ולאחר תום הסיבוב השלישי אנחנו נעצור בספרה 07
 • שלב 2: יש לסובב סיבוב מלא שמאלה ובסיבוב השני יש לעצור בספרה 14
 • שלב 3: כעת נסובב את החוגה ימינה עד שנגיע לספרה 29  ואז נרים את האנקול .

כאשר מדובר בחוגות של כספות הרי שהדבר יותר מורכב שכן יש לבצע יותר פעולות כמו בסרטון הבא של חברת JUWEL האיטלקית –

כמו שראינו בסרטון הפעלת החוגה יותר מורכבת ודורשת דיוק וריכוז , שכן מעלה אחת פחות או יותר תחייב אותנו להתחיל הכל מההתחלה .

הדגשים נוספים: 

 • מנגנון זה לא יכול להתאים לאנשים הסובלים מבעיות קאורודינציה ובעיות זכרון .
 • מנגנוני החוגה של חברת JUWEL הם מנגנוני החוגה הטובים שיש בשוק הכספות הביתיות ולא מומלץ לרכוש מנגנוני חוגה תחליפים שלא מוכרים .
 • אם הקוד נשכח, הרי שאין מנוס אלא לפרוץ את הכספת, אין אופציות אחרות.

קופה קטנה קומבינציית ספרות

לסיום מדריך זה, נציג מוצר נוסף – קופה קטנה עם נעילת קומבינציית ספרות , למה צריך אותו? אולי כי אנחנו מאבדים את המפתח כל הזמן  ואולי מסיבות אחרות ככל שיהיו.
חשוב להדגיש כי כמו בכל מוצרי הנעילה אשר נפחים על ידי קומבינציית ספרות כאשר הקוד נשכח הרי שיש לפרוץ את הקופה.

מחיר המוצר : 

המחיר לקופה נע בין 90 ש"ח לקופה בינונית ו-110 ש"ח לקופה יותר גדולה

רמת תפעול :

רמת התפעול של המוצר קלה

זמינות המוצר : 

 ניתן להשיג אותו אצלנו כמובן – כאן

לסיכום

אנחנו מקווים שכיסינו את כל המוצרים שקיימים בשוק. ואנחנו נשתדל לעדכן את המדריך הזה מידי פעם.
חשוב להדגיש כמו שהדגשנו לאורך כל המדריך, אמנם יש נוחות בסגנון נעילה זה, כי אנחנו לא אוהבים מפתחות, אבל חשוב לזכור שהזיכרון לפעמים נמחק מכל מיני סיבות, כי בסופו של דבר כולנו בני אדם.
לייעוץ נוסף, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר.
בהצלחה.
רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים