בית / בלוג Lock / שרשראות / המדריך השלם לרכישת שרשראות לאופנועים

המדריך השלם לרכישת שרשראות לאופנועים

אנחנו קושרים אותם חזק ככל האפשר – את האופנועים, את האופניים החשמליות, את הנגררים וכל מה שחשוב לנו, כי אנחנו חוששים שיגנבו אותם. אנחנו קושרים אותם בשרשרת או שלשלת וברבים אנחנו נכנה אותם שרשראות או שלשלאות.

האמת היא כי בעולם אוטופי החיים היו יותר יפים ללא גניבות, אבל לצערנו כי רב – זה מעצבן וכל בעל אופנוע מכיר את התחושה המתסכלת והפחד שמחר בבוקר נקום ונראה שגנבו לנו את האופנוע. ולכן אנו חייבים לקשור את האופנוע היקר שלנו כי גונבים אותו כל שעה בערך במדינת ישראל. זאת המציאות ויש להתמודד עימה ככל הניתן.

כל גנב מתחיל יודע כי כדי לגנוב אופנוע שהוא קשור בשרשרת מנעול הוא צריך לתקוף או את השרשרת או את המנעול ותמיד הוא יחפש את החוליה החלשה – תרתי משמע.

מאמר זה יעסוק בשרשראות. אבל כדי להשלים את התמונה מומלץ לכם לעיין במאמר שלנו אודות – איך שומרים על מנעול התלייה

חשוב כבר כעת להדגיש נקודה ברורה – אנחנו חייבים לא לפרגן לגנבים ולתת להם חיים קלים. אם הם כבר רציניים , אז בבקשה שיעבדו קשה ולא יבואו ויחתכו את השרשרת הבאה שעולה 50 שח והיא זאת אשר תשמור לנו על האופנוע שעלה לנו 100,000 ש"ח .

להלן תמונות של אופנועים הקשורים בצורה מאוד חובבנית ולא רצינית . גנב מתחיל שמגיע לאופנוע כזה , פשוט צוחק על בעל האופנוע , חותך את השרשרת בשניה וחצי ונוסע ליעד הבא.

 

אנחנו חייבים להקשות כמה שיותר ובזה המדריך יעסוק , בהבנת החולשות של קשירת האופנוע. – להלן תמונה שקשורה עם שרשרת כמו שצריך בעובי של לפחות 16 מ"מ . גנבים יודעים שכדי לחתוך את השרשרת הזאת צריך דיסק רציני עם בטריות חזקות והרבה סבלנות וזהירות . זהירות – כי שניה של חוסר זהירות והדיסק בזוית מסוימת ובחושך היא עלולה לסגת מהשרשרת בקפיצה מהירה ולחתוך לפורץ את היד ועל הדרך איזה עורק ומשם הוא צריך מהר אמבולנס וחוסם עורקים, אחרת לא יהיה נעים לאף אחד.

נציין מס' נקודות חשובות שיש להניח עליהם את הדעת בטרם אתם רוכשים שרשראות לאופנוע שלכם.

ראשית – חשוב לזכור כי שרשראות עם קוטר גדול הן כבדות ועבות וקשה – או לא נח – מאוד להזיז אותן ממקום למקום, כך למשל: שרשרת באורך 2 מטר בקוטר של 16 מ"מ שוקלת כ 12 ק"ג – משקל מרוכז.

הואיל ולרוב קשירת האופנוע תתבצע בשעות הערב הרי שהשרשרת תהיה קשורה לבסיס ועוגן כלשהו.

אבל כאשר אין לנו בסיס עיגון לקשירת השרשרת, או במקרים בהם אנו ישנים בכל פעם במקום אחר, יש לתת את הדעת על כך מראש ולחפש את העוגן הזמני או הקבוע.

במקרים בהם אין משמעות למשקל השרשרת כמו בנגרר אשר אנו מניחים את השרשרת על הנגרר, או כאשר יש עוגן קבוע והשרשרת קשורה אליו באופן קבוע, הרי שאפשר יהיה לרכוש שרשרת כבדה מאוד, אבל חשוב תמיד לזכור כי השרשרת היא חלק אחד מתוך מכלול ההגנה. כאשר המנעול משלמים את ההגנה , וכאמור לעיל – כאשר גנב יבין שאין לו ' סיכוי ' עם השרשרת הוא יעדיף לתקוף את המנעול .

מהן המידות הקיימות כיום בשוק?

השרשראות  בנויות מחוליות אשר מושחלות לתוך חוליות ומיוצרות מפלדה  מעובי שמתחיל מ 1 מ"מ בקוטרו  ועד 30 מ"מ ואף יותר . כאשר מדובר בשרשראות לקשירת אופנועים ,קוטר החוליה מתחיל מ-8 מ"מ ועד 16 מ"מ וממשיך במידות של עד 20 מ"מ ואף יותר   .

ככל שהשרשרת עבה יותר – קוטר גבוה – ומחוסמת הרי שהן יכולות לתת מענה יעיל וזאת בכפוף לכך שישנו מנעול תלי תואם , מיקום קבוע , ואפשרות לקשור את האופנוע. לא תמיד אפשר להכניס את השרשרת לתוך החישוק ולא תמיד יש מיקום טוב לקשור אותו. יש לבדוק נושאים אלו מראש.

אנחנו ברז מנעולים מוכרים שנים את רוב סוגי השרשראות לקשירת כלי רכב ונגררים, קוטר השרשראות הן מ 12 מ"מ ועד 22 מ"מ ואף יותר, השרשראות מחוסמות בתהליך הייצור, עוד על חיסום ניתן לעיין בערך בויקיפדיה.

שרשראות מחוסמות אלו מסווגות לפי רמות אשר מוגדרות מרמה 7 ועד רמה 10 . הזיהוי שלהם לפי צבע השרשרת , כאשר רמה 10 היא בצבע כחול ורמה 8 בצבע צהוב או שחור.  ניתן לעיין בסווג המוצרים, כאן 

זמן שווה המון!

למען הסר ספק – חשוב לזכור דבר פשוט מאוד וזאת כדי למנעו ציפיות מיותרות , כאשר יש זמן לפורץ – הוא יפרוץ הכל ,גם עם השרשרת תהיה בעובי של מטר. ככל שהמוצר מוגן יותר,  הזמן אשר יקח לפורץ לפרוץ אותו יהיה בהתאם. , זמן הינו פקטור משמעותי ביותר לגנב .

ולכן אם הגנבים יודעים שנסעתם לסופ"ש באילת ,ואם הם יודעים כי השכנים שלכם לא מעניין אותם שום דבר שלא קשור לרכוש שלהם , אז יהיה להם לגנוב את האופנוע גם אם הוא  יהיה קשור בתוך הבית, הם יפרצו לבית, יתקלחו, יאכלו ארוחת צהרים מזינה , יראו סרט רומנטי , ינוחו קצת , ירימו את האופנוע ואת הכספת וימשיכו ללקוח הבא.

למשל – ראו את הסרטון הבא בו אנו רואים פריצה של שרשרת בקוטר 19 מ"מ !! בתוך פחות מ-2 וחצי דקות !! כאשר מדובר על חיתוך האנקול משני צדדיו.

אמנם זהו חיתוך בתנאי מעבדה נוחים, אבל עדיין גם אם נוסיף עוד 2 דקות על אי הנוחות עדיין זהו פרק זמן קצר יחסית כאשר מדובר במקום שבו אין התעניינות רבה לרעשים וכל שכן כאשר מדובר ביום גשום עם ברקים ורעמים שבו האנשים חבויים בבית. להזכירכם – כשיש רעמים, רעש הדיסק בטל בשישים.

בסרטון הבא – אנו רואים חיתוך של שרשרת בקוטר 12 מ"מ בתוך חצי דקה!!

לראות את הסרטונים האלו גורמים לנו לייאוש ותסכול וגרימת חוסר בטחון עצמי כי אין דבר יותר מייאש מהידיעה שאין הגנה על הרכוש. , אבל אנחנו עושים את ההשתדלות שלנו. הרעיון הוא להקשות על הגנב עד כמה שניתן. 2 וחצי דקות של הפורץ נדמות בעיניו כשעה וככל שהזמן עובר כך יש סיכוי שהוא ינטוש מה גם שציינו למעלה את הסכנות של שימוש בדיסק בתנאים לא מבוקרים ומוגנים.

מהן פעולות הפורץ ?

הפורצים תמיד היו מנוסים , הם לומדים את השיטות היותר קלות ופועלים בהתאם . פעולה יעילה מבחינתם היא חיתוך השרשרת בצורה מכנית פשוטה וללא רעש מיותר . שרשראות בקוטר של עד 10 מ"מ  ללא חיסום יכולות להיחתך על ידי מספרים גדולות המכונות ' תוכי' וכמובן שזהו יתרון משמעותי לפורץ.

גם פעולת שטיפת הפלדה בחנקן נוזלי יכולה להועיל ,עד כמה שהדבר אפשרי בתנאים לא נוחים לפורץ , אם כי ועד כמה שהדבר נשמע ' מגניב' פעולה זאת היא לא הפעולה שהפורצים נוקטים בה.

מעל 12 מ"מ  בפלדה מחוסמת פעולת החיתוך מתבצעת על ידי דיסק  . הואיל וכיום ישנן דיסקים המופעלים על ידי מקור כוח חיצוני – סוללה –  , הרי שהדבר מקל על הפורץ  ומספיק שיהיו לו כמה בטריות למקרה של מאמץ ניכר. לעיתים הפורצים גוררים את המוצר הנגנב על ידי הכנסת אנקול מסיבי ונעזרים ברכב חיצוני  ובכך מפעילים כח לקריעת השרשרת או בסיס העוגן.

במידה וזאת תהיה דרך פעולתם הרי שבמקרה זה רמת הGrade תהיה חשובה יותר שכן לפי הרמה כך העומס הינו בהתאם , כמובן שאין הדבר רלוונטי במקרה של חיתוך השרשרת על ידי דיסק.

מהן נקודת התורפה ?

כאמור לעיל , הבהרנו שהפורץ תמיד בודק היכן היא החוליה החלשה – תרתי משמע – ומחפש את הדרך היותר קלה . ולכן  כאשר הפורץ יבין שהשרשרת היא הבעייתית והקשה לפריצה , הוא פשוט יפנה למנעול כדי לפרוץ אותו בפעולה אגרסיבית ואם הוא מזהה שמדובר במנעול פשוט הרי שהוא יפרוץ את המנעול בקלות .

דבר נוסף-  אין טעם לרכוש שרשרת בקוטר של 20 מ"מ חזקה ככל שתהיה אם אנקול מנעול התליה אשר מחבר את החוליות הוא בקוטר של 10 מ"מ, שכן כל יתרון השרשרת מתבטל לאור חולשת קוטר אנקול המנעול

להלן כמה טיפים שיש לנסות וליישם :

  1. מנעול התליה חייב להיות תואם בקוטר האנקול לקוטר השרשרת
  2. מומלץ לתת מקדם הגנה נוסף של מנעול דיסק על מנת להקשות עוד על הגנב גם אם הצליח להתגבר על מחסום השרשרת והמנעול.
  3. מומלץ להתקין מצלמת וידאו באופן אשר יבלוט כדי שהפורץ יראה אותו , המצלמה יכולה להיות אמיתית או מצלמת דמה , העיקר שהגנב יבין שיש מעקב עליו. מומלץ מאוד שהמצלמה תהיה גדולה ככל הניתן , לפעמים זה מרתיע .
  4. מומלץ לקשור את האופנוע מתחת לפנס רחוב , או מקום אחר מואר , הפורץ יחוש לא בנוח כשהאור עליו .
  5. אין לקשור את השרשרת למקום בעייתי שניתן לעקור אותו בנקל , כמו לגדר רעועה. מומלץ שיהיה בסיס עיגון מסיבי ככל הניתן.
  6. אזעקות המבוססות על תנועה חריגה מומלצות להתקנה. לפעמים זה עוזר. בדרך כלל לא , אבל חשוב לפרגן למזל לפעמים.
  7. אמצעים אלקטרוניים לאיתור וכדומה – מומלצים תמיד.
  8. בלי קשר למאמר  – סעו בזהירות.

לרכישת שרשראות מחוסמות

 

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה