בית / בלוג Lock / ידיות / ידיות לדלתות ממד – כמעט כל מה שצריך לדעת

ידיות לדלתות ממד – כמעט כל מה שצריך לדעת

הידיות בדלתות חדרי הממ"ד -מרחב מוגן דירתי – לפעמים נשברות או שנפלו עקב התקנה לא נכונה ולפעמים פשוט סתם רוצים לחדש אותן מכל סיבה שהיא .

הידיות הללו הן קצת שונות מהידיות שאנחנו מכירים מדלתות החדרים אשר בתוך הדירה – דלתות פנים – או מדלתות בטחון / הפלדה אשר מותקנים בכניסה לבית ובכל דלת זכוכית אלומיניום או ברזל .

בסופו של דבר – ידית לדלתות ממ"ד אינן שונות במהותן מכל ידית, שכן כל ידית בנויה ממנוף אחיזה עם חור מובנה האוחז ציר מרובע במידות של 8 מ"מ ואשר תפקידו להניע את לשונית הטריקה אשר מותקנת בתוך דלת הממ"ד.

זוג ידיות לדלת פלדה 
זוג ידיות לדלת פלדה

בתמונה למעלה אנו רואים זוג ידיות לדלת פלדה מהדור הישן, אין הבדל בפונקציונליות הידית מהדור החדש למעט הצבע והצורה.

כמו שאנו רואים הידיות בנויות כידיות אחיזה אשר הם יורדות ומפעילות ציר מרובע במידות של 8 מ"מ [ ציר 9 מ"מ מיועד לדלתות מוגנות אש ופאניק].

הידיות מגיעות במבנה בסיסי של זכר ונקבה , כאשר הצד של הזכר הוא זה המובנה עם הציר אשר נכנס לידית הנקבה המחוזקת על ידי בורג הלן.

זוג ידיות לדלת ממ"ד - צבע חום 
זוג ידיות לדלת ממ"ד – צבע חום

ממבט ראשון למעט הצורה – אנו לא רואים הבדל מהותי בין הידיות בדלתות הבטחון הפלדה ולבין הידיות המותקנות בדלתות הממ"ד . ולמעשה גם בפועל ההבדל הינו שולי , אבל זה מה שעושה את ההבדל בין ידית שאפשר להתקין אותה לבין ידית שלא ניתן להתקין אותה .

ההבדל הכי חשוב הוא שקוטר צינור הידית אשר אוחז את הציר בידית דלת הממד קטן ממקבילו בדלת הפלדה בכ 2 עד 3 מ"מ , דבר אשר גורם לידית לא להכנס עד הסוף ובכך לא לתפקד . בתמונה הבאה אנו רואים את ההבדלים :

הבדל נוסף הוא באורך הידית . בידיות דלתות בטחון הפלדה וכן בדלתות הפנים העץ לרוב אורך הידיות יהיה בין 120 מ"מ ל-140 מ"מ , בדלתות הממ"ד אורך הידית יכול להיות גם 150 מ"מ וזאת כדי לתת מינוף גבוה להורדת הידית ובכך להקל על הפעולה וזאת ממשקל כבד אפשרי של הדלת.

אז מה עושים?

אפשר לרכוש ידיות ידיות המיועדות לפי טיבן להיות מותקנות בדלתות הממ"ד. הידיות לא יקרות בהרבה [ 60-80 ש"ח ] מידיות לדלתות הבטחון הרגילות  שאנו מכירים [ 40-60].

יחד עם זאת אם כבר יש לכם ידית לדלת בטחון ואתם רוצים להשתמש בה כידית לדלת הממד או שאתם רוצים לחסוך את ההפרשים במחיר – תצטרכו לשייף בפצירה את חלקו העבה בכ 2 עד 3 מ"מ עד אשר יכנס לתוך הדלת, יש לשים לב שלא לשייף יותר מידי שכן אז הידית לא תהיה יציבה בתוך הדלת וכמובן רצוי לא להפצע.

צבע הידית

רב דלתות הממ"ד הינן בצבע לבן. ולכן יש לבקש בהזמנות ידיות בצבע לבן. יחד עם זאת לפעמים בא לכם לצבוע את הדלת לצבע אחר – אנחנו מוכרים ידיות לדלתות ממד גם בצבעים שחור וחום.

והכי חשוב – שלא תצטרכו להשתמש בשימוש המקורי של החדר ושיהיה בהצלחה.

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה