ידיות לדלתות ממד – כמעט כל מה שצריך לדעת

מנעול לדלת ממד

ידיות לדלתות ממד – כמעט כל מה שצריך לדעת

הידיות בדלתות חדרי הממ”ד -מרחב מוגן דירתי – לפעמים נשברות או שנפלו עקב התקנה לא נכונה ולפעמים פשוט סתם רוצים לחדש אותן מכל סיבה שהיא .

הידיות הללו הן קצת שונות מהידיות שאנחנו מכירים מדלתות החדרים אשר בתוך הדירה – דלתות פנים –  או מדלתות בטחון / הפלדה אשר מותקנים בכניסה לבית ובכל דלת זכוכית אלומיניום או ברזל .

בסופו של דבר – ידית לדלתות ממ”ד אינן שונות במהותן מכל ידית, שכן כל ידית בנויה ממנוף אחיזה עם חור מובנה האוחז ציר מרובע במידות של 8 מ”מ ואשר תפקידו להניע את לשונית הטריקה אשר מותקנת בתוך דלת הממ”ד.

 

זוג ידיות לדלת פלדה 

בתמונה למעלה אנו רואים זוג ידיות לדלת פלדה מהדור הישן . אין הבדל בפונקציונליות הידית מהדור החדש למעט הצבע והצורה . כמו שאנו רואים הידיות בנויות כידיות אחיזה אשר הם יורדות ומפעילות ציר מרובע במידות של 8 מ”מ [ ציר 9 מ”מ מיועד לדלתות מוגנות אש ופאניק]  . הידיות מגיעות במבנה בסיסי  של זכר ונקבה , כאשר הצד של הזכר הוא זה המובנה עם הציר אשר נכנס לידית הנקבה המחוזקת על ידי בורג הלן .

 

זוג ידיות לדלת ממ”ד – צבע חום 

ממבט ראשון למעט הצורה  – אנו לא רואים הבדל מהותי בין הידיות בדלתות הבטחון הפלדה ולבין הידיות המותקנות בדלתות הממ”ד . ולמעשה גם בפועל ההבדל הינו שולי , אבל זה מה שעושה את ההבדל בין ידית שאפשר להתקין אותה לבין ידית שלא ניתן להתקין אותה .

ההבדל הכי חשוב הוא שקוטר צינור הידית אשר אוחז את הציר בידית דלת הממד קטן ממקבילו בדלת הפלדה בכ 2 עד 3  מ”מ , דבר אשר גורם לידית לא להכנס עד הסוף ובכך לא לתפקד .  בתמונה הבאה אנו רואים את ההבדלים :

 

הבדל נוסף הוא באורך הידית . בידיות דלתות בטחון הפלדה וכן בדלתות הפנים העץ לרוב אורך הידיות יהיה בין 120 מ”מ ל-140 מ”מ , בדלתות הממ”ד אורך הידית יכול להיות גם 150 מ”מ וזאת כדי לתת מינוף גבוה להורדת הידית ובכך להקל על הפעולה וזאת ממשקל כבד אפשרי של הדלת .

אז מה עושים ? 

אפשר לרכוש כאן  ידיות המיועדות לפי טיבן להיות מותקנות בדלתות הממ”ד ,. הידיות לא יקרות בהרבה [ 60-80 ש”ח ] מידיות לדלתות הבטחון הרגילות  שאנו מכירים [ 40-60]  .  יחד עם זאת אם כבר יש לכם ידית לדלת בטחון ואתם רוצים להשתמש בה כידית לדלת הממד או שאתם רוצים לחסוך את ההפרשים במחיר  – תצטרכו לשייף בפצירה את חלקו העבה בכ 2 עד 3 מ”מ עד אשר יכנס לתוך הדלת , יש לשים לב שלא לשייף יותר מידי שכן אז הידית לא תהיה יציבה בתוך הדלת וכמובן רצוי לא להפצע .

צבע הידית :

רב דלתות הממ”ד הינן בצבע לבן . ולכן יש לבקש בהזמנות ידיות בצבע לבן. יחד עם זאת לפעמים בא לכם לצבוע את הדלת לצבע אחר – אנחנו מוכרים ידיות לדלתות ממד גם בצבעים שחור וחום .

והכי חשוב – שלא תצטרכו להשתמש בשימוש המקורי של החדר וושיהיה בהצלחה .


המאמר נכתב על ידי אלי רז מנעולים ודלתות בטחון , אין להעתיק ללא אישור . 

 

×