מדריך לרכישת מארזי פרזול לדלתות בטחון

מאזרי פרזול

מדריך לרכישת מארזי פרזול לדלתות בטחון 

במדריך זה אנחנו נלמד אודות מארזי הפרזול של דלתות הבטחון הנפוצות בארץ , נכיר את הסוגים השונים ונכוון אתכם בבואכם לבצע את השינויים הנדרשים בדלתות.

כשאנחנו כותבים ‘מארז פרזול לדלתות ‘- חשוב להבהיר מהו אותו פרזול . במדריך זה נלך אתכם שלב אחר שלב עד שתבינו מה צריך אם בכלל., אבל בטרם נגיע לפרק הרלוונטי של מארזי הפרזול , נתן סקירה כללית על דלתות הבטחון בארץ

דלתות בטחון 

נביט לרגע בתמונה הבאה שסביר להניח שראינו אותה כמה וכמה פעמים .זאת תמונה של דלת פלדלת תוצרת רב בריח ואת המוצרים המותקנים בדלת לפי סימוני האותיות אשר יפורטו להלן.

 

 

דלתות הפלדה בארץ  לרוב מיוצרות בסגנון אחיד וזאת בגלל שרוב הדירות בנויות במבנים  של בתים משותפים  פועל יוצא שקבלנים בונים / בנו את את פתחי הדירות בסטנדרט אחיד . רוחב פתח הדלת  לרוב כ 80 ס”מ פחות או יותר .ובגובה של כ 2 מטר.

הדלתות [ A ]  נפתחות כלפי פנים הבית , בדלתות אלו  מותקן [  B ]  מנעול חבוי רב בריחי  המפעיל 7 בריחים  . הצילינדר [ D ]  אשר מפעיל את המנעול הרב בריחי הוא צילינדר עם גלגל שיניים . והפלטות או בכינוי כיסויים  עם הידיות   [ C ]  מכסים את חור המנעול ומעניקים לדלת מראה דקורטיבי וגם מפעילים את המנעול באמצעות הידיות.

מארז הפרזול מכיל את הפלטות / כיסוי והידיות  [ C ] ואת הברגים הנדרשים להתקנתו וכן מגן צילינדר. למארזים אלו ניתן להוסיף פרזולים נוספים כגון : סגר בטחון , מעצור דלת ,עינית טלסקופית וכו’.

מי ששולטת למעשה בשוק דלתות הבטחון בישראל היא חברת רב בריח ,  ולכן נתמקד בפרזולים הרלוונטים שלה וכן בתחליפים ככל שישנן.

מוצג A זאת הדלת של חברת רב בריח המכונה גם דלת 540V/740 עם ציפוי טפט וינוריט PVC . מאחר ורב הדלתות מותקנות בתוך חלל חדרי המדרגות ואינן חשופות לשמש הרי  הציפוי הוא הטפט  יכול להחזיק מעמד שנים רבות . כאשר דלת חשופה לשמש הרי שהציפוי עם השנים נהרס ולכן מומלץ במקרים אלו להתקין דלתות אשר נצבעות  בצבע בתנור דגם 506 . יש המעדיפים צבע בתנור גם כשהדלת מותקנת בתוך חדרי המדרגות וזאת בשל המראה הדקורטיבי שלה .

מהי תכולת מארז הפרזול ?

כאמור לעיל המארז מכיל זוג ידיות + זוג פלטות כיסוי + מגן צילינדר ( אם נדרש) וכן את הפרזול הרלוונטי למארז ( ברגים וכו’ ) .

הידיות יכולות להיות נעות משני צידי הדלת או שילוב של ידית נעה + ידית קבועה . חשוב להדגיש כי יש חשיבות להבין את תפקוד הידית הקבועה , יתרונותיה ואת חסרונותיה .

גימור הפרזול הינו לרוב ניקל מוברש . יחד עם זאת בפרזולים ישנים אנו מוצאים פרזולים בצבע לבן או חום כהה ולעתים רחוקות גם ברונזה.


מארזי פרזול של חברת רב בריח : 

לרב בריח יש כיום 2 סוגים של מארזי פרזול : 1. שוהם   2. קורל .

מארז פרזול שוהם :

מארז פרזול זה מכיל פלטות כיסוי  בצורה אליפטית  עם 3 חורים . כאשר חור אחד בחלקו העליון של מרכז הפלטה ו 2 חורים למטה .

גובה הפלטה 230 מ”מ והמרחק בין החורים למטה  – 35 מ”מ ואילו המרחק בין החור העליון למרכז החורים התחתונים כ 160 מ”מ .

למרות המראה הדקורטיבי של הפרזול אין להתקין פלטות אלו בדלתות שיש בהם 4 חורים ,שכן החור האמצעי העליון הינו ממורכז  ולכן מי שינסה לחורר חור נוסף יכול לפגוע במנעול . ולכן יש להצמד לתצורה הקיימת בדלת.

יש לשים לב כי הרוחב המקסימלי של הפלטה הינו לכל היותר 85 מ”מ ולכן לא תמיד זה יכול לכסות פלטות ישנות .

ולכן רק אם מצפים את הדלת בשנית , מה שיכסה את הדלת בכל מקרה יהיה ניתן להתקין את פרזול שוהם וזאת בכפוף למיקום החורים .

 

פרזול קורל 

פרזול קורל [ המכונה  גם פרזול אומניות ]  הינו למעשה פרזול ללא פלטות כיסוי , אלא רק ידיות עם רוזטות גדולות מאוד מסביב לידיות וכן רוזטות גדולות מסביב לצילינדר. וכן מגן צילינדר מיוחד וגדול . ואת הפרזול הרלוונטי להתקנתו.

גם בפרזול קורל הידיות יכולות להיות נעות משני צידי הדלת או שילוב של ידית נעה + ידית קבועה . חשוב להדגיש כי יש חשיבות להבין את תפקוד הידית הקבועה , יתרונותיה ואת חסרונותיה .

בפרזול קורל יש גם  2 אופציות לצורת מבנה הרוזטות . הן יכולות להיות עגולות או מרובעות .

פרזול קורל זה יכול להתאים לדלתות שטרם בצעו בהם חורים לפלטות כיסוי המדור הישן או החדש . או לדלתות שעברו שדרוג של ציפוי .

מידות הרוזטות :

מידות רוזטות מרובעות לצילינדר ולידיות הן 70 מ”מ לכל צלע.

קוטר הרוזטות  העגולות לידית הינו 65 מ”מ ו 70 מ”מ לצילינדר.

התקנת הרוזטות נוחות והן מותקנות על ידי חיזוק בורג הלן המובנה בתוך הרוזטות.

 

 

 

פרזולי שוהם  [ 3 חורים ] וקורל [ פרזול אומנויות]  הם הפרזולים של רב בריח ולרוב אנחנו נראה אותם בדלתות מהדור החדש של רב בריח  . יחד עם זאת יש בארץ המון דלתות מהדור הישן או מחברות אחרות שלא תואמות את הפרזולים הללו , בהם אנחנו נתמקד להלן .

 

פרזולי דלתות-  4 חורים : 

פרזולי ה- 4 חורים נפוצים מאוד בדלתות הישנות וזאת בשל אופציות הכיסוי שלהן וגם בשל העובדה שהם יכולים לכסות גם פרזולים אחרים של 6 חורים וזאת בכפוף למידות הפלטות.  .

פלטות הכיסוי  מגיעות  ב 2 צורות בסיסיות , כאשר הכינוי שלהן משתנה אבל נהוג לכנות אותם כפרזול רחב או פרזול U  על שום צורתו , או פרזול צר או גיטרה

מיקום 4 חורים -הם 2 למעלה ו 2 למטה  – כאשר המרחק בין מרכזי החורים העליונים והתחתונים הינם 160 מ”מ ואילו מרכזי  החורים מימין לשמאל  הוא 35 מ”מ. גובה הפלטה הינה כ 220 מ”מ והרוחב בחלק הרחב הינו כ 90 מ”מ.

גם פרזול מארז זה מכיל זוג ידיות + זוג פלטות כיסוי + מגן צילינדר ( אם נדרש) וכן את הפרזול הרלוונטי למארז ( ברגים וכו’ ) .

הידיות יכולות להיות נעות משני צידי הדלת או שילוב של ידית נעה + ידית קבועה . חשוב להדגיש כי יש חשיבות להבין את תפקוד הידית הקבועה , יתרונותיה ואת חסרונותיה .

גימור הפרזול הינו לרוב ניקל מוברש . יחד עם זאת קיימים  גם פרזולים בצבע לבן או חום כהה וברונזה.

 

פרזול רחב – פרזול U 

כאמור פרזול זה  מכונה כפרזול רחב וזאת בשל צורתו הרחבה , יתרון פרזול זה שהוא מסוגל לכסות חורים גם של 6 חורים או פרזולים אחרים , יחד עם זאת יש לשים לב שלא תמיד הוא מכסה פרזולי 6 חורים חריגים וכמובן שהוא לא יכול להתאים לפרזול 3 חורים של שוהם מתוצרת רב בריח שכן החור העליון של שוהם במיקום שונה .

 

פרזול צר – גיטרה 

פרזול זה  מכונה כפרזול צר וזאת בשל צורתו  או בכינוי של גיטרה על שם צורתו . יש לשים לב שפרזול זה  לא תמיד מכסה את כל החורים שכן רק בחלקו העליון ברוחב של 90 ממ וביתר גוף הפלטה הוא יורד ל 70 מ”מ  .

פרזול זה יותר נמכר בשל צורתו  הדקורטיבית , יש לבדוק היטב לפני שרוכשים פרזול זה שהוא באמת מכסה חורים קודמים , או במקרה שבו בכל מקרה מצפים את הדלת מחדש ,אז אין משמעות לצורה .

המידות של פרזול תואמות למידות של הפרזול הרחב .

 

 

 

 

 

פרזול דלתות חוסם : 

בדלתות של חברת חוסם מותקנים [ לפחות בעשור האחרון ] פרזול עם פלטות מדגם פאר . בפרזול זה ניתן לקבל אותו בתצורת נע+נע או נע + קבוע בהתאם לדרישה . לרוב הוא מגיע בגימור ניקל מוברש .

אין תחליפים בשוק לפלטות אלו , וגם הרכישה דרך חברת חוסם לא תמיד אפשרית ולכן יש להצמד לפרזול המקורי

 

פלטות הדלת מגיעות עם מיקום של 2 חורים  בלבד , כאשר המרחקים בין החור העליון לחור התחתון הינו 195 מ”מ, אמנם יש רק 2 חורים אבל פלטות אלו מסיביות ביותר

פלטות הכיסוי הינן צרות ומזכירות פרזול גיטרה כאשר החלק העליון הינו ברוחב מינימלי של 45 מ”מ והחלק התחתון הרחב הינו ברוחב מקסימלי של 75 מ”מ

פלטות אלו הינן מסיביות ומותקנות באמצעות ברגי דוך מסיבים של 48 מ”מ

מידות הפלטות : 

גובה הפלטה – 240 מ”מ

רוחב הפלטה בחלקו הרחב  75 מ”מ

רוחב הפלטה בחלקו הצר 45 מ”מ

מרחק בין מרכזי חורים עליון/תחתון – 195 מ”מ

 מרחק ממרכז חור ידית למרכז חור צילינדר – 90 מ”מ


 

מהי תכולת מארז הפרזול ?

בתחילת המדריך פרטנו את תכולת המארז בקצרה , כאן נרחיב את הפירוט ונציין את התוספות שמבקשים כאשר מתקינים מארזי פרזול .  כאמור לעיל , מארז פרזול מכיל זוג ידיות  עם פלטות כאשר מדובר במארזי פרזול  של שוהם מחברת רב בריח  וכן של פלטות 4 חורים  של חברות אחרות. :

תצורת ידיות :

הידיות יכולות להיות נעות משני צידי הדלת , ואז במקרה זה יצורף למארז ציר ארוך ,אשר משמעותו שכל הורדה של הידית מהצד החיצוני מוריד גם את הידית מהצד הפנימי .. הציר יהיה עם חריץ בקצוותיו וזאת כדי לתפוס את הציר .

בדרך כלל משתמשים בידיות נעות וזאת בשל הפשטות של התצורה הזאת ,  אבל כאשר מבקשים ידית קבועה בצד החיצוני של הדלת וידית נעה בצד הפנימי , הרי שיש לקחת בחשבון שטריקה של הדלת המשמעות שלה היא נעילה , ואם נשכח  לקחת את המפתח ואין אף אחד בבית שיפתח לנו את הדלת או שיש מישהו אבל הוא ישן , הרי שאנחנו בבעיה רצינית , חלק לא מבוטל מקריאות של מנעולנים הוא כדי לפתוח דלתות סגורות עם ידית קבועה.  אמנם נכון שיש משהו בטוח בהתקנת ידית קבועה ,אבל יש לקחת בחשבון גם את החסרון המשמעותי הזה .

כאשר מזמינים ידית קבועה , הידית תהיה בצורה כדורית או בצורה מרובעת כמו בתמונה הבאה .. לפרזול יצורף ציר מיוחד אשר יכול לגרום לכך שהידית הקבועה לא תקבע גם את הידית הנעה ,שכן ברור שאין אפשרות שציר אחד לא ינוע בצדו האחד – החיצוני – וכן ינוע בצד הפנימי . יש לשים לב שאין אפשרות להתקין כל ידית קבועה , הידיות הקבועות מותאמות במיוחד לדלתות הפלדה .

 

פרזול להתקנת המארזים 

אנחנו נמצא במארזים את הפרזול הבא שהוא חשוב להתקנת המארז .

בפרזול  פלטות 4 חורים או 3 חורים , אנחנו נמצא ב4 או 3 ברגי דוך אשר סוגרים את הפלטות מהצד הפנימי של הדלת .

מגן צילינדר וכן את הברגים להתקנתו .  בחלק מהמארזים יש גם צירים לדלתות .

פרזולים נוספים מצורפים למארזים בהתאם לרמת הפרזול המבוקשת . כעיקרון הפרזול הנוסף הוא סגר בטחון , עינית ומעצור דלת . לא תמיד צריך את הפרזול הזה שכן הוא כבר קיים או שאין בו צורך. אבל ככל שיש צורך כדאי להזמין אותו .

 

 

לסיכום מדריך זה : 

לא צריך לפחד מהחלפת פרזול בדלתות , ככל שהדבר אפשרי זה לא כזה מפחיד  ,

יחד עם זאת אם יש לכם ידיים שמאליות או חוסר בידע טכני , זה לא בושה להזמין מישהו שכן מבין . אל תתביישו להזמין מישהו שיודע לעשות זאת וזאת כדי שלא תסתבכו יותר

איזה פרזול לרכוש ?

אל תקשו על עצמכם יתר על המידה והכי חשוב אל תזמינו מה שלא צריך , זה יחסוך ממכם ומאיתנו את החזרות ובעיכובים מיותרים .  ולכן אם יש לכם ספק כלשהו , אל תהססו  צלמו את הדלת מכל הכיוונים שלחו לנו את התמונות לואטצ’פ 052/8765777 [ לא להתקשר זה טלפון לואטצפ בלבד ] , לרוב תקבלו תגובה מידית בשעות העבודה , או בבוקר למחרת . התשובה  תכלול את ההמלצה המתבקשת . הייעוץ ללא תשלום.

בהצלחה ! 

 


המדריך נכתב על ידי צוות עובדי רז מנעולים ודלתות בטחון 

אסור להעתיק טקסט או צילומים ללא אישור בכתב ומראש ! 

 

×