בית / בלוג Lock / פרזול לדלתות / מדריך לרכישת מארזי פרזול לדלתות בטחון

מדריך לרכישת מארזי פרזול לדלתות בטחון

מדריך זה מתעסק במארזי הפרזול של דלתות הבטחון – פלדה הנפוצים בישראל .חשוב להכיר אותם כי אנחנו נצטרך מידי כמה שנים להחליף אותם .

התמונה להלן היא תמונה  של דלת פלדלת מתוצרת חברת  רב בריח ואת המוצרים המותקנים בדלת לפי סימוני האותיות אשר יפורטו להלן.

דלתות הפלדה בארץ  לרוב מיוצרות בסגנון אחיד וזאת בגלל שרוב הדירות בנויות במבנים  של בתים משותפים  פועל יוצא שקבלנים בונים / בנו את את פתחי הדירות בסטנדרט אחיד . רוחב פתח הדלת  לרוב כ 80 ס"מ פחות או יותר .ובגובה של כ 2 מטר.

הדלתות [ A ]  נפתחות כלפי פנים הבית , בדלתות אלו  מותקן [  Bמנעול חבוי רב בריחי  המפעיל 7 בריחים  . הצילינדר [ D ]  אשר מפעיל את המנעול הרב בריחי הוא צילינדר עם גלגל שיניים . והפלטות או בכינוי כיסויים  עם הידיות   [ C ]  מכסים את חור המנעול ומעניקים לדלת מראה דקורטיבי וגם מפעילים את המנעול באמצעות הידיות.

מארז הפרזול מכיל את הפלטות / כיסוי והידיות  [ C ] ואת הברגים הנדרשים להתקנתו וכן מגן צילינדר. למארזים אלו ניתן להוסיף פרזולים נוספים כגון : סגר בטחון, מעצור דלת, עינית טלסקופית וכו'.

השחקנים בשוק הדלתות בישראל הן חברת רב-בריח המייצרת את דלת ה'פלדלת'  אשר שולטת למעשה בשוק דלתות הבטחון . חברת שריונית חוסם ולאחרונה שחקן חדש בשוק , חברת רשפים .

הדלת הכי נפוצה והסטנדרטית היא של חברת רב בריח המכונה גם דלת 540V/740 עם ציפוי טפט וינוריט PVC. מאחר ורב הדלתות מותקנות בתוך חלל חדרי המדרגות ואינן חשופות לשמש הרי הציפוי הוא הטפט יכול להחזיק מעמד שנים רבות.

כאשר דלת חשופה לשמש הרי שהציפוי עם השנים נהרס ולכן מומלץ במקרים אלו להתקין דלתות אשר נצבעות  בצבע בתנור דגם 506.  יש המעדיפים צבע בתנור לדלת גם כשהדלת מותקנת בתוך חדרי המדרגות וזאת בשל המראה הדקורטיבי של והנקי שלה.

להלן תמונות של דלת פלדלת אשר נמצאת בתוך חדר מדרגות פנימי – צבע בתנור

 

 


מהם הפרזולים הקיימים בשוק ?

יש בשוק הפרזולים כיום לפחות  8 פרזולים ייחודים  :

לחברת רב בריח יש 2 סוגים של פרזולים .  פרזול שוהם אשר מותקן בדלתות הבייסיק  וכן פרזול קורל לדלתות מעוצבות .

לחברת רשפים יש 2 סוגי פרזול .  כאשר יש פרזול עם מגן צילינדר מובנה , ויש פרזול ללא מגן צילינדר אשר מותקן בנפרד.

לחברת שריונית חוסם יש את פרזול פאר הוותיק .

כמו יש עוד סוגים של פרזולים ללא יצור של חברה כלשהי , והן מכונים פרזולים חלופיים לדלתות הישנות  . הפרזולים הן  פרזולים לדלתות – 4 חורים רחב או צר  וכן פרזולי אומניות כללי עם מגן צילינדר אובאלי.

מארז פרזול שוהם – רב בריח

מארז פרזול זה מכיל פלטות כיסוי בצורה אליפטית עם 3 חורים. כאשר חור אחד בחלקו העליון של מרכז הפלטה ו 2 חורים למטה .

גובה הפלטה 230 מ"מ והמרחק בין החורים למטה  – 35 מ"מ ואילו המרחק בין החור העליון למרכז החורים התחתונים כ 160 מ"מ .

אין להתקין פלטות אלו בדלתות שיש בהם 4 חורים ,שכן החור האמצעי העליון הינו ממורכז  ולכן כאשר מתקינים 3 חורים במקום 4 חורים יש לשים לב שלא לפגוע במנעול החבוי.

יש לשים לב כי הרוחב המקסימלי של הפלטה הינו לכל היותר 85 מ"מ ולכן לא תמיד זה יכול לכסות פלטות ישנות .

ולכן רק אם מצפים את הדלת בשנית , מה שיכסה את הדלת בכל מקרה יהיה ניתן להתקין את פרזול שוהם וזאת בכפוף למיקום החורים.

מארז פרזול קורל – רב בריח

פרזול קורל [ המכונה  גם פרזול אומניות עגול של רב בריח ]  הינו למעשה פרזול ללא פלטות כיסוי , אלא רק ידיות עם רוזטות גדולות מאוד מסביב לידיות וכן רוזטות גדולות מסביב לצילינדר. וכן מגן צילינדר מיוחד וגדול . ואת הפרזול הרלוונטי להתקנתו.

גם בפרזול קורל הידיות יכולות להיות נעות משני צידי הדלת או שילוב של ידית נעה + ידית קבועה . חשוב להדגיש כי יש חשיבות להבין את תפקוד הידית הקבועה , יתרונותיה ואת חסרונותיה . בפרזול קורל יש גם  2 אופציות לצורת מבנה הרוזטות . הן יכולות להיות עגולות או מרובעות .

פרזול קורל יכול להתאים לדלתות שטרם בצעו בהם חורים לפלטות כיסוי המדור הישן או החדש . או לדלתות שעברו שדרוג של ציפוי . יש לשים לב שמגן הצילינדר של פרזול קורל שונה בצורתו ממגני צילינדר של פרזולי אומנויות של חברות אחרות .

מידות רוזטות מרובעות לצילינדר ולידיות הן 70 מ"מ לכל צלע.

קוטר הרוזטות  העגולות לידית הינו 65 מ"מ ו 70 מ"מ לצילינדר.

התקנת הרוזטות נוחות והן מותקנות על ידי חיזוק בורג הלן המובנה בתוך הרוזטות.

 

מארז פרזול פאר – שריונית חוסם

בדלתות של חברת שריונית חוסם מותקנים  פרזולים  עם פלטות מדגם פאר . בפרזול זה ניתן לקבל אותו בתצורת נע+נע או נע + קבוע בהתאם לדרישה . לרוב הוא מגיע בגימור ניקל מוברש .

אין תחליפים בשוק לפלטות אלו ולכן יש להצמד לפרזול המקורי

פלטות הדלת מגיעות עם מיקום של 2 חורים בלבד , כאשר המרחקים בין החור העליון לחור התחתון הינו 195 מ"מ, אמנם יש רק 2 חורים אבל פלטות אלו מסיביות ביותר. פלטות הכיסוי הינן צרות ומזכירות פרזול גיטרה כאשר החלק העליון הינו ברוחב מינימלי של 45 מ"מ והחלק התחתון הרחב הינו ברוחב מקסימלי של 75 מ"מ

פרזולי 2 חורים מזכירים גם את הפרזולים של חברת רשפים , אבל יש לשים לב למידות השונות וכן למגן הצילינדר .

פלטות אלו הינן מסיביות ומותקנות באמצעות ברגי דוך מסיבים של 48 מ"מ

מידות הפלטות : 

גובה הפלטה – 240 מ"מ

רוחב הפלטה בחלקו הרחב  75 מ"מ

רוחב הפלטה בחלקו הצר 45 מ"מ

מרחק בין מרכזי חורים עליון/תחתון – 195 מ"מ

מרחק ממרכז חור ידית למרכז חור צילינדר – 90 מ"מ


 

מארז פרזול  דלתות רשפים

לחברת רשפים יש 2 סוגים של פלטות , פלטות עם מגן צילינדר מובנה או פלטות ללא מגן צילינדר .

פלטות הדלת מגיעות עם מיקום של 2 חורים בלבד , כאשר המרחקים בין החור העליון לחור התחתון הינו 185 מ"מ

 

פרזולי 2 חורים מזכירים גם את הפרזולים של חברת שריונית חוסם, אבל יש לשים לב למידות השונות וכן למגן הצילינדר .

 

 

מידות הפלטות : 

גובה הפלטה – 250 מ"מ

רוחב הפלטה בחלקו הרחב  50 מ"מ

מרחק בין מרכזי חורים עליון/תחתון – 185 מ"מ

מרחק ממרכז חור ידית למרכז חור צילינדר – 90 מ"מ


 

מארזי פרזול דלתות חלופיים – 4 חורים

פרזולי ה- 4 חורים נפוצים מאוד בדלתות הישנות וזאת בשל אופציות הכיסוי שלהן וגם בשל העובדה שהם יכולים לכסות גם פרזולים אחרים של 6 חורים וזאת בכפוף למידות הפלטות.  .

פלטות הכיסוי  מגיעות  ב 2 צורות בסיסיות , כאשר הכינוי שלהן משתנה אבל נהוג לכנות אותם כפרזול רחב או פרזול U  על שום צורתו , או פרזול צר או גיטרה

מיקום 4 חורים -הם 2 למעלה ו 2 למטה  – כאשר המרחק בין מרכזי החורים העליונים והתחתונים הינם 160 מ"מ ואילו מרכזי  החורים מימין לשמאל  הוא 35 מ"מ. גובה הפלטה הינה כ 220 מ"מ והרוחב בחלק הרחב הינו כ 90 מ"מ.

גם פרזול מארז זה מכיל זוג ידיות + זוג פלטות כיסוי + מגן צילינדר ( אם נדרש) וכן את הפרזול הרלוונטי למארז ( ברגים וכו' ) .

הידיות יכולות להיות נעות משני צידי הדלת או שילוב של ידית נעה + ידית קבועה . חשוב להדגיש כי יש חשיבות להבין את תפקוד הידית הקבועה , יתרונותיה ואת חסרונותיה .

גימור הפרזול הינו לרוב ניקל מוברש . יחד עם זאת קיימים  גם פרזולים בצבע לבן או חום כהה וברונזה.

מארז פרזול  4 חורים – פרזול רחב

פרזול זה  מכונה כפרזול רחב וזאת בשל צורתו הרחבה , יתרון פרזול זה שהוא מסוגל לכסות חורים גם של 6 חורים או פרזולים אחרים , יחד עם זאת יש לשים לב שלא תמיד הוא מכסה פרזולי 6 חורים חריגים וכמובן שהוא לא יכול להתאים לפרזול 3 חורים של שוהם מתוצרת רב בריח שכן החור העליון של שוהם במיקום שונה .

מארז פרזול 4 חורים – פרזול צר

פרזול זה  מכונה כפרזול צר וזאת בשל צורתו  או בכינוי של גיטרה על שם צורתו . יש לשים לב שפרזול זה  לא תמיד מכסה את כל החורים שכן רק בחלקו העליון ברוחב של 90 ממ וביתר גוף הפלטה הוא יורד ל 70 מ"מ  .

פרזול זה יותר נמכר בשל צורתו  הדקורטיבית , יש לבדוק היטב לפני שרוכשים פרזול זה שהוא באמת מכסה חורים קודמים , או במקרה שבו בכל מקרה מצפים את הדלת מחדש ,אז אין משמעות לצורה .

המידות של פרזול תואמות למידות של הפרזול הרחב .

 


 

מהי תכולת מארז הפרזול ?

בתחילת המדריך פרטנו את תכולת המארז בקצרה , כאן נרחיב את הפירוט ונציין את התוספות שמבקשים כאשר מתקינים מארזי פרזול .  כאמור לעיל , מארז פרזול מכיל זוג ידיות  עם פלטות כאשר מדובר במארזי פרזול  של שוהם מחברת רב בריח  וכן של פלטות 4 חורים  של חברות אחרות. :

תצורת ידיות :

הידיות יכולות להיות נעות משני צידי הדלת , ואז במקרה זה יצורף למארז ציר ארוך ,אשר משמעותו שכל הורדה של הידית מהצד החיצוני מוריד גם את הידית מהצד הפנימי .. הציר יהיה עם חריץ בקצוותיו וזאת כדי לתפוס את הציר .

בדרך כלל משתמשים בידיות נעות וזאת בשל הפשטות של התצורה הזאת ,  אבל כאשר מבקשים ידית קבועה בצד החיצוני של הדלת וידית נעה בצד הפנימי , הרי שיש לקחת בחשבון שטריקה של הדלת המשמעות שלה היא נעילה , ואם נשכח  לקחת את המפתח ואין אף אחד בבית שיפתח לנו את הדלת או שיש מישהו אבל הוא ישן , הרי שאנחנו בבעיה רצינית , חלק לא מבוטל מקריאות של מנעולנים הוא כדי לפתוח דלתות סגורות עם ידית קבועה.  אמנם נכון שיש משהו בטוח בהתקנת ידית קבועה ,אבל יש לקחת בחשבון גם את החסרון המשמעותי הזה .

כאשר מזמינים ידית קבועה , הידית תהיה בצורה כדורית או בצורה מרובעת כמו בתמונה הבאה .. לפרזול יצורף ציר מיוחד אשר יכול לגרום לכך שהידית הקבועה לא תקבע גם את הידית הנעה ,שכן ברור שאין אפשרות שציר אחד לא ינוע בצדו האחד – החיצוני – וכן ינוע בצד הפנימי . יש לשים לב שאין אפשרות להתקין כל ידית קבועה , הידיות הקבועות מותאמות במיוחד לדלתות הפלדה .

 

פרזול להתקנת המארזים 

אנחנו נמצא במארזים את הפרזול הבא שהוא חשוב להתקנת המארז .

בפרזול  פלטות 4 חורים או 3 חורים , אנחנו נמצא ב4 או 3 ברגי דוך אשר סוגרים את הפלטות מהצד הפנימי של הדלת .

מגן צילינדר וכן את הברגים להתקנתו .  בחלק מהמארזים יש גם צירים לדלתות .

פרזולים נוספים מצורפים למארזים בהתאם לרמת הפרזול המבוקשת . כעיקרון הפרזול הנוסף הוא סגר בטחון , עינית ומעצור דלת . לא תמיד צריך את הפרזול הזה שכן הוא כבר קיים או שאין בו צורך. אבל ככל שיש צורך כדאי להזמין אותו .

 

 

איזה פרזול יש לרכוש ?

להלן מספר הדגשים חשובים שיש לזכור כאשר אנחנו רוצים להחליף את הפרזול בדלת שלנו .

  1. אל תקשו על עצמכם יתר על המידה והכי חשוב אל תזמינו מה שלא צריך , זה יחסוך ממכם ומאיתנו את החזרות ובעיכובים מיותרים .  ולכן אם יש לכם ספק כלשהו , אל תהססו – צלמו את הדלת מכל הכיוונים , שלחו לנו את התמונות לואטצ'פ 052/8765777 [ לא להתקשר ! זה למשלוח הודעות בלבד ] , לרוב תקבלו תגובה מידית בשעות העבודה , או בבוקר למחרת . התשובה  תכלול את ההמלצה המתבקשת .
  2. זכרו שבארץ יש מגוון רחב של פרזולים ולכן זה לא תמיד יהיה קל למצוא פרזולים מתאימים , מה גם שחלק ניכר מהדלתות הישנות ,אין בנמצא פרזולים שלהם ,כי כבר שנים לא ייצרו אותם , מה שאומר שאתם תצטרכו להזמין מנעולן או שאתם תצטרכו לרכוש פרזול כלשהו ואז להתאים אותו לדלת , שזה אומר לקדוח חורים חדשים ולקחת בחשבון שלפעמים תצטרכו להחליף את המנגנון , מה שמכונה אצל המנעולים ' הסבה' , מונח אשר אומר שיש לבצע רמונט כללי לדלת שזה אומר – החלפת פלטות וידיות ומנעול וצילינדר , הוצאה לא מבוטלת  אשר יכולה להגיע למעל 1000 ש"ח . הוצאה כזאת מעלה את המחשבה האם כבר לא עדיף לרכוש דלת חדשה .
  3. גם אם אין חורים על הפלטות ,זה לא אומר שהם לא קיימים ,שכן לפעמים הם מכוסים על ידי פלטות כיסוי .
  4. לפעמים בדלתות חוסם הישנות או דלתות ישנות בכלל , מלכתחילה אין מה לעשות ויש לבצע הסבה או החלפת דלת , כאשר משהו מתקלקל. ו לכן בנסיבות אלו לא מומלץ בכלל לנסות לבצע שינוי חזית רק ליופי , אלא לתת לדלת לעבוד עד שתסיים את תפקידה.
  5. הגימורים לרוב הם ניקל מוברש , אבל יש גם צבעים של לבן,חום,ברונזה.
  6. זכרו את תפקוד הפרזול של הידיות – נע+נע או נע+קבוע

 

===


כמה סוגי פרזולים לדלתות קימות בארץ ? 

יש בערך כ 8 סוגי פרזולים לדלתות בארץ  של החברות רב בריח , שריונית חוסם , רשפים , וכן פרזולים חלופיים ופרזולי אומנויות

אילו תצורות יש לידיות של הפרזולים ? 

קיימים 2 סוגים . 1] פרזול נע+נע אשר 2 הידיות מ-2 צידי הדלת נעות  . 2] פרזול נע +קבוע ,  אשר מהצד החיצוני הידית היא קבועה ומצידה הפנימי הוא נע

מהן הגימורים של הפרזולים הנפוצים ? 

גימור ניקל מוברש הוא הגימור הפופולרי והנפוץ  ביותר . אבל קיימים גם פרזולים בצבעים חום , לבן , ברונזה

מהן מחירי הפרזולים ? 

1] פרזול 4 חורים של הדגמים H1/2/3/4  במגוון גימורים , מחירם נע מ-150 ש"ח ועד- 200 ש"ח    2] פרזול שוהם ופרזולי 3 חורים מחירם נע מ 200 ש"ח ועד 300 ש"ח. 3 ] פרזולי פאר של שריונית חוסם מחירם נע מ 350 ש"ח. 4] פרזולי רשפים , מחירם נע מ 650 ש"ח . 5] פרזולי אומנויות מחירם מתחיל ב 150 ש"ח .

מהי תכולת מארז פרזול ? 

בדרך כלל ערכות הפרזולים יכילו 2 פלטות משולבות 2 ידיות , מגן צילינדר , ברגים ויתר הפרזולים . בפרזולי אומנויות , הערכות יכילו ידיות עם רוזטות גדולות , וכן רוזטות לחור הצילינדר בדלת , בפרזולי אומנויות אין פלטות .

רז מנעולים

המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים. נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com

0 תגובות...

כתיבת תגובה

 

×
error: רז מנעולים