בית / בלוג Lock / מנעולי תליה / מדריך מפורט למנעולי תליה – מידות ומפרטים

מדריך מפורט למנעולי תליה – מידות ומפרטים

מדריך זה מתעסק במנעולי התליה הנפוצים בישראל  ונותן מידע מקצועי ומפורט אודות המידות והמפרטים הטכניים שלהם. אנחנו נתייחס במדריך זה לפחות ל 3  סוגים של מנעולי תליה , נתמקד בהם בהמשך לפי הסדר.

נמליץ לכם לעיין בפוסטים העוסקים בתחום להרחבת הידיעות.

  • מנעולי תליה פליז
  • מנעולי תליה רתק
  • מנעולי תליה מספרים – קומבינציית ספרות

מנעולי תליה פליז

מנעולי תליה מפליז מכונים כך וזאת בשל הרכב סגסוגת המתכת ממנו מיוצר גוף המנעול  -מנחושת ואבץ . מנעולי תליה אלו מנעולים חיצוניים אשר איתם נועלים ארוניות , מזוודות ,שרשראות, שערים, אופניים וכו'. לרוב הם יהיו מנעולים קטנים  לא עולה על 6 ס"מ – 60 מ"מ

כשאנחנו מגדירים מידות למנעולי תליה פליז אנחנו לרוב נתייחס לרוחב גוף המנעול במ"מ אשר לנוע מ 20 מ"מ ועד 60 מ"מ ולכן כאשר אנחנו נחפש מנעול פליז 40 מ"מ אנחנו מתכוונים שרוחב בסיס המנעול הינו 40 מ"מ .

נעילת מנעולי תליה פליז יכולים להיות קפיצית – כלומר, שנעילתם תהיה מידית עם הכנסת האנקול למנעול ללא צורך בנעילת מפתח. או ידנית, שיש צורך לסובב את המפתח כדי לנעול את המנעול. יש יתרונות לכאן ולכאן .

ישנן 3 מידות אשר יש לבדוק כאשר אנחנו רוכשים מנעול תליה פליז .

הגדרות מידות מנעול תליה פליז :

– רוחב גוף בסיס המנעול .- מקצה לקצה

B – גובה האנקול . אנחנו מודדים את גובה האנקול מתחילת גוף המנעול ועד תחילת האנקול במרכזו וזאת בהתאם לאיור להלן .

C –  קוטר אנקול .

חשוב להדגיש כי האנקולים של מנעולי תליה פליז הם קבועים ולא ניתנים לשליפה

 

 

מידות מנעולי תליה פליז במ"מ
רוחב בסיס מנעול במ"מ – A גובה אנקול א' במ"מ – B גובה אנקול ב' במ"מ – B גובה אנקול ג' במ"מ – B
20 11
30 16 40
40 23 40 60
50 29 69 90
60 35 64 90

 

מידות קוטר אנקול במנעולי תליה פליז במ"מ
רוחב בסיס מנעול במ"מ – A קוטר אנקול במ"מ – C
20 3.5
30 5
40 6
50 8
60 10

 

יש חשיבות לבדוק את המידות מראש שכן כאשר קוטר האנקול  [C ] יהיה  עבה יותר מקוטר חור האוזן הוא לא יוכל להכנס.  כמו כן יש לבדוק את גובה אנקול [B] בהתאמה .

קומבינציית נעילה

כמו בצילינדרים גם במנעולי תליה [ בכל מנעול תליה יש צילינדר קטן ] ישנן 3 קומבינציות נעילה  :

Individually keyed system – KDאנחנו נכנה אותו מפתח בתצורה רגילה או סטנדרטית , יש מפתח אישי לכל מנעול.

Keyed alike – KA – זאת ההגדרה למפתח של מנעול אחיד . יש המכנים מנעולים ( מעל 2 ) תאומים /אחידים . המשמעות שכל המנעולים מגיעים עם מפתחות זהים שכל אחד פותח את השני.

Master keyed – MK –  במערכת זאת לכל מנעול יש מפתח משל עצמו ( כמו KD) אבל יש אחד מפתח שהוא הבוס. הוא פותח את כולם ואנחנו מכנים אותו Master

חשוב לזכור כי החברות השונות מייצרות סדרות אחידות של מנעולי התליה , ולכן יש להצמד למספר הסדרה כדי להזמין בעתיד מנעולים זהים . במערכות Master אין מבחר רחב למנעולי התליה ולרוב כל חברה מייצרת Master  למנעולי תליה רק באופן מצומצם ובמידה אחת 


מנעולי תליה רתק

על מנעולי תליה רתק כבר הרחבנו בבלוג במדריך השלם למנעולי תליה רתק . נמליץ לכם לעיין בו .

מנעולי תליה רתק או בכינוי מנעולים תליה כבדים הם מנעולים אשר נועלים שערים , מחסנים ושרשראות למגוון שימושים מסיביים , כגון : אופניים, אופנועים, נגררים,וכו'. אמנם על פי שמם מנעולים אלו אמורים להיות משולבים עם הרתק [ ראו להלן תמונה ] וזאת כדי לתת הגנה מוגברת למנעול , אבל ניתן להשתמש בהם גם ללא רתק . 

מבנה מנעול רתק

המנעול מורכב מ 2 חלקים . החלק הבסיסי שהוא בצורה מלבנית מוגדר כ גוף המנעול ,כאשר בתוכו יש צילינדר המופעל על ידי מפתח   . לתוך המנעול מוכנס אנקול בצורת U כאשר בנעילת המנעול האנקול ננעל לתוכו.כאשר משלבים את המנעול עם רתק , אז מכניסים מהחלק התחתון של הרתק את גוף המנעול  ורק אז מכניסים את האנקול לתוך גוף המנעול ונועלים .

 

בשוני ממנעולי תליה אחרים , במנעולי תליה רתק , המידה הבסיסית אשר לפיה אנחנו מזהים את סוג המנעול הוא על פי קוטר האנקול של המנעול ולא לפי רוחב בסיס המנעול . ולכן כאשר אנחנו נחפש מנעול 13 המשמעות תהיה שזהו מנעול רתק עם אנקול בקוטר של 13 מ"מ .

טבלת מידות מנעולי רתק

יש 3 מידות של מנעולי רתק . 10 ,13,16 מ"מ . אמנם יש גם מנעולי 8 מ"מ אבל הם לא נפוצים בשל המידה ההקטנה שלהם .

טבלת מידות מנעולי רתק במ"מ

טבלת מידות מנעולי רתק במ"מ
קוטר אנקול במ"מ C רוחב בסיס מנעול במ"מ A
10 63
13 73
16 92

אנקול 

האנקול ובתרגומו באנגלית ל- shackle [ שאקל] הוא החוליה המקשרת בין המנעול לבין המוצר הננעל. ברב מנעולי תליה -רתק ,  יש אפשרות להוציא את האנקול מגוף המנעול ובכך להגדיל את גובה האנקול . ובהתאם לקוטר האנקול – יש 3 גבהים של אנקולים .

אנחנו מודדים את גובה האנקול מהחלק העליון של בסיס גוף המנעול ועד לתחילת האנקול במרכזו – B

 

 

מידות אנקולים למנעולי רתק
גובה אנקול במ"מ מקצה המנעול E1 גובה אנקול במ"מ מקצה המנעול E2 גובה אנקול במ"מ מקצה המנעול E3
אנקול 10 מ"מ 30 63 102
אנקול 13 מ"מ 37 58 102
אנקול 16 מ"מ 50 63 102

 

הבהרות לאנקול של מנעול רתק 

  1. יש לוודא מראש שניתן להחליף אנקול ושהוא נשלף. יש מנעולים [ לרוב הם מאיכות נמוכה ומחיר זול] שאין אפשרות להחליף את האנקול שלהם .
  2. לא תמיד אפשר להכניס אנקול של יצרן A במנעול תליה של יצרן B.  כך למשל אנחנו נראה אנקולים כאשר החירוץ שלהם נמצא בזווית שונה . ככל שזה לא אפשרי יש לרכוש אנקולים אשר מתאימים למנעולים.
  3. אין אפשרות לנעול מנעול רתק עם אנקול בקוטר שונה . יש להצמד לקוטר הנכון .
  4. עוד בעניין – ראו קטגוריית אנקולים . 

מגן אנקול

כאשר אין אפשרות להתקין חובק / רתק וזאת במקרים שבהם המנעול הינו נייד או שאין אפשרות מעשית להתקין רתק , הרי שמגן האנקול מוסיף עוד שכבת הגנה למנעול התלייה וזאת בשל העובדה שהאנקול חשוף.

 

חשוב להדגיש כי מגן האנקול מגן נקודתית רק על האנקול ולא על המנעול והוא מיועד למקרים שבהם אין אפשרות לרתק את המנעול , כמו במקרים של קשירת שרשראות לאופנוע או נגרר וכו' וזאת בהיותם ניידים.

מגן האנקול מולבש על בסיס המנעול ומוברג באמצעות 2 ברגים לבסיס המנעול ואת האנקול משחילים לתוך המגן אשר מושחל גם לתוך חורי המנעול.

למגני אנקול יש 3 מידות וזאת בהתאם למידות המנעול : 10 מ"מ , 13 מ"מ . פעם היה ייצור סדיר של מגן אנקול 16 מ"מ אבל כבר שנים שלא מייצרים אותו ולכן קשה להשיג אותו.

מידות מגן אנקול

עוד בעניין – ראו קטגוריית מגני אנקול . 

רתק – חובק

מוצר זה מכונה גם חובק מנעול רתק וזאת כי למעשה הוא מחבק את המנעול מכל צדדיו ( מלבד החלק התחתון והעליון של המנעול ) ובכך מקשה על הפורצים לפרוץ אותו . את החובק יש להתקין באמצעות ריתוך חשמלי .או התקנת ברגים מסיביים

נעילת המנעול תתבצע בכך שמכנסים את מנעול  התלייה לתוך החובק או אז מכניסים את האנקול לתוך המנעול וסוגרים את המנעול.

מידות חובק רתק

לחובקים יש 3 מידות וזאת בהתאם למידות המנעול : 10 מ"מ , 13 מ"מ ו- 16 מ"מ

 

קומבינציית נעילה למנעולי תליה

כמו בצילינדרים גם במנעולי תליה [ בכל מנעול תליה יש צילינדר קטן ] ישנן 3 קומבינציות נעילה  :

Individually keyed system – KDאנחנו נכנה אותו מפתח בתצורה רגילה או סטנדרטית , יש מפתח אישי לכל מנעול.

Keyed alike – KA – זאת ההגדרה למפתח של מנעול אחיד . יש המכנים מנעולים ( מעל 2 ) תאומים /אחידים . המשמעות שכל המנעולים מגיעים עם מפתחות זהים שכל אחד פותח את השני.

Master keyed – MK –  במערכת זאת לכל מנעול יש מפתח משל עצמו ( כמו KD) אבל יש אחד מפתח שהוא הבוס. הוא פותח את כולם ואנחנו מכנים אותו Master

במנעולים אלו יש אפשרות לשלב אותם במערכות נעילה נוספות ברמת GMK 


מנעולי תליה מספרים – קומבינציית ספרות

המדריך היותר מפורט להכרת התחום של מנעולי תליה מספרים הוא – המדריך השלם למנעולים ללא מפתח – מנעול צירופים קומבינציה . במדריך כאן נציין את המידות והאופציות הקיימות כיום .

מנעולים אלו מיועדים לנעילת לוקרים , מזוודות , מגירות ועוד.

אין אחידות רחבה במידות מנעולים אלו , אבל אם אפשר להתייחס למותגי מנעולי תליה מספרים של חברת YALE כמידות סטנדרט ,אז נציין  לפחות את הנמכרים ביותר .

מנעול תליה מספרים – פליז

בסדרה זאת יש 3 מידות למנעולים אלו , כאשר במידות 20 ו- 30 מ"מ יש 3 ספרות קומבינציה ואילו ב -40 מ"מ יש 4 ספרות . חשוב לזכור שאין אפשרות לשחזר או לאפס סיסמאות במנעולים אלו .

.

מנעול תליה מספרים – צבעוני

בסדרה זאת יש 2 מידות . כאשר המידות הן רוחב בסיס מנעול של 23 מ"מ ושל 28 מ"מ . מספר הספרות הוא 3 .

 


התמונות / תרשימים של מגן אנקול /רתק באדיבות חברת מולטילוק . תמונות מנעול פליז / צבעוני באדיבות חברות רב בריח ו YALE

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים