בית / בלוג Lock / פרזול לדלתות / מושגי יסוד : צילינדרים עם גלגל שיניים

מושגי יסוד : צילינדרים עם גלגל שיניים

אתם רוצים לקנות את הצילינדר אבל אין לכם כמעט מושג וחצי מושג מיהו בכלל. אז כדי שלא תחיו עם משהו עשרות שנים בבית מבלי שתדעו מיהו, כתבנו לכם את המאמר הזה. הוא קצר ומתומצת ומלא בתמונות ברורות. אנחנו מקווים שהמאמר הזה ישפוך קצת אור על הצילינדר הישראלי.

צילינדר עם גלגל שיניים הוא צילינדר די חריג בענף הצילינדרים בעולם והוא ייחודי לישראל. בכל העולם הצילינדרים מפעילים לשונית אשר מפעילה את הבריח אשר בתוך המנעול חבוי המותקן בדלת.

צילינדר לשון מפעיל מנעול חבוי לשון

בישראל לעומת זאת הצילינדר המותקן הוא בעל גלגל שיניים. אם לא ידעתם אז כדאי שתדעו כבר כעת כי הגלגל הוא זה אשר מפעיל את 7 הבריחים אשר מותקנים בתוך מנעול החבוי הרב בריחי אשר מותקן בתוך הדלת שלכם.

מידות הצילינדר

ברוב דלתות הפלדה המותקנות בארץ מידות הצילינדר עם גלגל השיניים יהיו באורך 76 מ"מ ( 7.6 ס"מ ) .

כאשר אנחנו מודדים את הצילינדר מקצה לקצה. האורך 76 מ"מ שציינו לעיל מתחלק באופן לא סימטרי, כאשר חלקו הארוך הינו 43 מ"מ ואילו חלקו הקצר יהיה 33 מ"מ. החלק הקצר יותקן לרוב מחלקו החיצוני של הדלת ואילו החלק הארוך יותקן בחלקו הפנימי.

בדלתות עבות מאוד מידות הצילינדר יהיו ארוכות יותר ואי הסימטריות תהיה בהתאם. כך למשל – בדלתות עבות אנחנו נמצא צילינדרים באורכים של 81 מ"מ המתאימות לדלתות חוסם . וכן צילינדרים של 86 מ"מ ו 96 מ"מ . מידות שונות יהיו חריגות מאוד בדלתות הפלדה.

צילינדר עם מידה של 66 מ"מ המחולק מרכזי – 33/33 מ"מ אנחנו נמצא בדלתות עם מנגנון ישן מאוד ומרכזי המותקן בדלתות עץ , בתקופה שהמנעול הרב בריחי יוצר עוד לפני שייצרו את דלתות הפלדה.

מנעול רב בריחי מרכזי – מתוצרת רב בריח

צילינדר במידה של 65 מ"מ אנחנו נמצא עם גלגל גדול והוא מותקן בדלתות עם מנגנון של רב זרועות

צילינדר גלגל גדול

מפתח קבוע

בצילינדרים ניתן לשלב כפתור / פרפר – או בכינוי הנכון: מפתח קבוע, אופציה זאת הינה חשובה ובטיחותית מאוד ומומלץ תמיד לבקש בצילינדרים שיהיה מפתח קבוע. כאשר נבקש את האופציה הזאת, הרי שהמפתח הקבוע יהיה בחלק הארוך ולא בחלק הקצר, וזאת למעט מקרים בהם הדלת נפתחת כלפי חוץ.

מפתח קבוע

צילינדרים עם פתיחה כלפי חוץ

לרוב דלתות נפתחות כלפי פנים ולא כלפי חוץ. ולפשטות העניין, תמיד נשאל את עצמנו לאחר שפתחנו את הדלת, היכן היא נמצאת? אם הדלת נמצאת בתוך הבית – הרי שהדלת נפתחת כלפי פנים, ואם היא נשארת בחוץ הרי שהדלת הזאת היא נפתחת כלפי חוץ. ובמקרים בהם הדלת נפתחת כלפי חוץ הרי שהמפתח הקבוע יותקן בחלקו הקצר.

צילינדרים מבוקרי שכפול

צילינדרים בעלי גלגל שיניים יכולים להיות מבוקרי שכפול וזאת על מנת למנוע מלא מורשים לשכפל את המפתחות.

צילינדר מבוקר שכפול

צילינדרים עם חריץ מובנה

רצוי לעיין בבלוג שלנו לגבי שינויים במנעול החבוי רב בריחי בדלתות הפלדה – חריץ מובנה.

חריץ מובנה

 

אגב, אנחנו קיימים עוד מהיום שהמציאו את דלת הפלדה – שנת 1977.


 

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה