בית / בלוג Lock / שרשראות / מנעולי אופניים – המדריך השלם

מנעולי אופניים – המדריך השלם

היו זמנים בהם היינו יכולים להניח את האופניים או את עגלת הילדים מבלי לחשוש שמישהו יגנוב לנו אותם

ובכן –  זמנים כאלו לא היו מעולם, ואם הם היו – אז הם נגמרו.

אופניים וכל שכן אופניים חשמליות ותתפלאו לשמוע שגם עגלות ילדים גונבים ולכן אין מנוס מלקשור אותם ורצוי כמה שיותר חזק.

במאמר זה ננסה לשפוך קצת אור עד כמה שניתן על צורות הנעילה ועל האפשרויות ונתמקד רק בנעילות מכניות בסיסיות.

מנעולי האופניים בנויים ב 2 תצורות :

  1. כבל או שרשרת מברזל
  2. אנקול ארוך בצורת פרסה אשר מכונה :מנעול U 

אז מה עדיף – מנעול פרסה או מנעול שרשרת / כבל ? 

שאלה מצוינת והתשובה עליה היא פחות, וזאת כי גם את זה וגם את זה ניתן יהיה לפרוץ אם הגנבים רוצים ואם יש להם זמן ואם אנחנו עוזרים להם על ידי כך שאנו לא נועלים את האופניים.

אבל אל ייאוש, לנו יש תפקיד והוא פשוט – להקשות על הגנבים את החיים ולגרום להם לעבוד קשה , ואת זה אנחנו אמורים לעשות ולקוות שהגנב יתייאש. ולכן יש להתמקד ביתרונות וחסרונות של הנעילות  ולבחור את הנעילה היותר טובה .

נעילת פרסה U

מנעול זה הינו מנעול המורכב מ 2 חלקים. בסיס מנעול ואנקול. האנקול שהוא בצורת פרסה או צורת U, הוא עבה ומסיבי ובקוטר שנע מ 10 ממ לפחות עד 14 ממ ואף יותר. בסיס המנעול הוא החלק היותר חכם שכן הוא זה שנועל את האנקול לתוכו וחשוב שיהיה לו נעילת מפתח טובה שלא ניתנת לפריצה קלה, אחרת אין טעם לעובי האנקול.

 

יתרונות: בנעילת U היתרון הבולט הוא שהברזל של הפרסה הוא יציב וחזק, הוא נייד ולא מסובך כמו השרשרת, יתרון נוסף הוא שניתן למצוא פרסות גם בקוטר 14 מ"מ ואף 15 מ"מ ולאור העובדה שהמספרים החזקים המכונים התוכי מוגבלים לחתוך כבלים העולים על 10 מ"מ ובמקרה הטוב 12 מ"מ, הרי שקוטר האנקול הוא זה שגורם לגנבים את החיים הקשים [כאמור תפקידנו]. יחד עם זאת חשוב לזכור כי כיום נמצאים בשוק דיסקים חשמלים המופעלים על ידי סוללה, ושום עובי לא עומד מפניו.

הראנו בבלוגלוק שלנו במאמר – המדריך השלם לרכישת שרשראות לאופנועים  סרטון איך חותכים שרשרת בקוטר של 19 מ"מ בדקות ספורות אבל אל תתייאשו כל כך מהר . שכן מעטים הגנבים שיש להם אומץ, להוציא דיסק באמצע העיר הסואן  ולחתוך מנעול פרסה  עם כל הרעש שהוא עושה והאש הניתזת על המדרכה .  

חסרונות: החסרון  היותר בולט של מנעול זה , נעוץ בעובדה שהוא מוגבל בגלל גודלו [ גובה מקסימלי של 30 ס"מ ]  וצורתו ויש מקומות שהוא לא יכול לעזור לנו , ורק שרשרת או כבל שהם גמישים וארוכים יוכלו לתת לנו מענה לנעילת טובה יותר . נכון שאפשר לנעול את האופניים עם המנעול באופן שבו לא ניתן יהיה לרכב עליו . אבל להרים אותו ולהניח אותו על הגג של הרכב, אפשר גם אפשר.

מנעול שרשרת / כבל

גם מנעול זה מורכב מ 2 חלקים, שרשרת או כבל ומנעול. השרשרת או שלשלת מורכבת מחוליות בתוך חוליות. הכבל לעומתו מיוצר מחוטי ברזל המלופפים ביחד ומהווים ביחד כבל של ברזל גמיש. הכבל יותר גמיש מהשרשרת בשל מבנהו.

 

יתרונות: יתרונו הוא חסרונו של אנקול פרסת ה-U  שהוזכר לעיל . הוא גמיש וכאמור הכבל יותר גמיש בהרבה . והוא יכול להגיע באורכים אשר מתחילים מ 1 מטר ועד מספר לא מוגבל של מטרים  וזאת בניגוד למנעול U שמוגבל במידתו. 

חסרונות: בעוד שאנקול פרסת הU יכול להיות עם קוטר של 16 מ"מ הרי שמטר של שרשרת  בקוטר חוליה של 16 מ"מ שוקל כ 6 ק"ג . ואם אנחנו סוחבים איתנו 2-3 מטר , אנחנו נצטרך לסחוב איתנו 18 ק"ג מרוכזים מה שעושה את משימת נעילת האופניים למשימה מורכבת ולא יעילה .

המנעול שנועל את הכבל או את השרשרת חייב להיות חזק ואמין כדי ששוב לא נגיע למצב שבו הגנב מגיע , מתרשם מהשרשרת אבל  פותח את המנעול בחצי דקה. לרוב המנעולים מגיעים משולבים עם הכבל , ולכן יש לשים לב שאתם רוכשים מוצר איכותי של חברה מוכרת ולא משהו סיני שאין לו אחריות והמנעול ניתן לפריצה בקלות .

אז מה בוחרים?

זה תלוי במיקום שאנחנו מתכוונים להחנות את האופניים, אם אנחנו נוסעים בעיר , אז מנעול פרסה U יכול לעזור לנו שכן נמצא מן הסתם איזה מקום  לנעול אותו לאיזה עמוד דק או איזה משהו שיתן לנו מענה .  יחד עם זאת גם כבל של 2 מטר בעובי של 12 ממ שלא שוקל הרבה יכול לעזור אם לא נמצא איזה עמוד.

אנחנו צריכים תמיד לחשוב להיכן אנחנו רוכבים והיכן אנחנו מתכוונים להחנות את האופניים ומשם לקבל את ההחלטה הנכונה. אגב , לחברת ABUS הגרמנית יש מנעול ULTRA 410 המשלב גם נעילת כבל וגם נעילת פרסה U . יתכן וזה פתרון מצוין למקרים שבהם יש לנו מושג מהיכן אנחנו יוצאים אבל אין לנו מושג להיכן נגיע .

רוצים טיפים היכן ואיך נועלים את האופניים, אבל בלי נאומים?

נעילה ופתיחה:

המנעול יכול להינעל ולהיפתח ב 2 דרכים :

  1. מפתח
  2. קומבינציית ספרות
STANLEY

3 סוגי נעילות של מנעולים של חברת STANLEY ( מימין לשמאל )

השאלה מה כדאי – תלויה בכם , בנוחות שלכם ובעיקר בזכרון ורמת האחריות שלכם.

אם אתם טיפוסים שמאבדים כל שני  וחמישי את המפתחות , אז כדאי לכם לרכוש מנעול עם נעילת קומבינציית ספרות .

אם אתם טיפוסים שמאבדים את הזיכרון לאחר דקה וחצי , אז כדאי לכם לרכוש מנעול עם נעילת מפתח .

אם אתם טיפוסים שמאבדים גם את הזכרון וגם את המפתחות . אז מן הסתם תאבדו גם את האופניים.

 

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים