בית / בלוג Lock / מנעולים לריהוט / מנעול הברגה/זיז – המדריך השלם

מנעול הברגה/זיז – המדריך השלם

מנעול הברגה / זיז

מדריך זה עוסק במנעולי הברגה או  בכינוי נוסף – מנעולי זיז  .מנעולים אלו מהווים את החלק החשוב ביותר בקטגוריות 'מנעולים לריהוט ביתי ,משרדי, תעשייתי ' ,

מנעול הברגה – זיז 29 ממ – רב בריח

 

מכנים אותם  מנעולי הברגה כי בסיס גוף הצילינדר שלהם מגיע עם הברגה מוכנה. מכנים אותם מנעולי זיז – כי הם מזיזים את הלשונית עם סיבוב המפתח . ויש המכנים מנעולי ארונות, או מנעולי מגירות וכל ביטוי אחר ובסופו של דבר כל הביטויים נכונים .

אנחנו ממליצים להשתמש בביטוי המשולב שהוא – מנעול הברגה /זיז . וזאת כי לא תמיד יש הברגה בגוף הצילינדר ולפעמים הגוף חלק ללא הברגה והוא מותקן על ידי פלטה שמצורפת למנעול . ובמקרה זה המונח הנכון יהיה – מנעול זיז ולא הברגה. בכל מקרה אנחנו מכנים את המנעול ב 2 הכינויים כדי שלא נפספס את תאור המנעול . במדריך זה נשתמש לשם הקיצור בביטוי – מנעול הברגה.

מנעול ההברגה במהותו הוא פשוט בתפקודו שהוא להזיז משהו , פועל יוצא שהוא מזיז לשונית במגוון צורות ואורכים אשר גורם לנעילת האובייקט אשר אמור להנעל , ובכללו – דלת ארונית/מגירה/וכו'.

מנעול ההברגה בנוי מ 2 חלקים : צילינדר המנעול . לשונית המנעול 

צילינדר המנעול

צילינדר המנעול בנוי מגליל צילינדר אשר מזיז את הלשונית אשר מוברגת בקצהו וזאת על ידי סיבוב המפתח.

2 מידות חשובות אנחנו צריכים לזכור בכל הנוגע למנעולי הברגה והם:

 • קוטר גליל הצילינדר
 • גובה גליל הצילינדר

קוטר גליל צילינדר

קוטר הצילינדר הוא פרמטר חיוני כדי לדעת מהו קוטר החור אשר עלינו לקדוח . אם נטעה במדידת הקוטר גליל הצילינדר , הוא לא יוכל להכנס במקרה הטוב , ובמקרה הגרוע הוא  פשוט ישוט בו אם קדחנו חור בקוטר רחב יותר .

בעיה נוספת וחשובה –  במקרה של טעות במיקום קידוח החור  נצטרך לבצע איטום של החור הקיים או קידוח נוסף , מה שאומר שאנחנו יכולים להרוס את האובייקט הננעל אם לא נצליח לאטום את החור כמו שצריך. במידה ויש כבר חור קיים אנחנו נצטרך למדוד את קוטר החור כדי לדעת איזה קוטר גליל צילינדר עלינו להזמין . את מידות הקוטר יש למדוד במ"מ ולדייק בכל מ"מ ולא להסתפק בהערכה של ס"מ או בערך. הדיוק הוא מהותי . מומלץ למדוד בקליבר ורצוי אלקטרוני.

איך מודדים את קוטר גליל הצילינדר?

למנעולי ההברגה יש 2 מידות

מידה אחת מכונה מידת קוטר גליל צילינדר והמידה השנייה היא מידת הריבוע . יש המכנים את ביטויים אלו גם  קוטר רחב ומידת הריבוע .

 

 

מנעול הברגה זיז 22 ממ – רב בריח

 

מידת קוטר מנעול ההברגה

 

מידת הקוטר של גליל הצילינדר אשר מהווה את גוף המנעול בעצמו .  בשימושים בייתים ומשרדים לרוב קוטר מנעול ההברגה יהיה 19 מ"מ . בשימושים תעשייתיים קוטר מנעול ההברגה מגיע במגוון מידות , כאשר הנפוצות הן 19/22/29 מ"מ .

לפי האיור אנו רואים שקוטר הגליל הוא 22 מ"מ .  סימן קוטר הוא 

מידת ריבוע מנעול ההברגה

מידת ריבוע גוף מנעול ההברגה הוא החלק השטוח ולא העגול.

לפי האיור אנו רואים ריבוע המנעול הוא 22 מ"מ 

החלוקה המוזרה הזאת היא לא במקרה , ויש לה תפקיד חשוב שהוא בעצם לקבע את גוף המנעול לדופן הדלת וזאת בצורה שהוא לא יזוז . הבורג אשר יקבע את גוף הצילינדר בצורה הסופית הוא זה אשר יוברג מבפנים ובכך יגרום לגוף הצילינדר לא לזוז הן צדדים [ בשל צורתו ] והן מקדימה ואחורה [ בשל ההברגה] .

לאור זאת , השאלה היא – מהו הקוטר שאנחנו אמורים להתייחס אליו ,כאשר אנחנו נבקש את המנעול . התשובה היא שיש להתייחס לקוטר המנעול ולא לריבוע  אמנם יותר קל למדוד את החלק המרובע שכן הוא שטוח , אבל לצורך המדידות הנכונות יש להתייחס למדידת הקוטר של החלק העגול שהוא החלק הרחב והמוברג , ומכאן שמו של המנעול – מנעול הברגה.

בדרך כלל קוטר גלילי הצילינדר יהיו במידות אשר ינועו החל 16 מ"מ  ועד 40 מ"מ ואפילו עד 70 מ"מ

קוטר ראש  צילינדר : קוטר נוסף אשר קיים בגוף גליל הצילינדר הינו – קוטר ראש הצילינדר. זהו הקוטר שתפקידו יותר לעיצוב ראש המנעול ושילובו בגוף הננעל. קוטר ראש המנעול יהיה יותר רחב מקוטר גליל הצילינדר. ראש הצילינדר יהיה בחזית הגוף הננעל , כאשר יתר המנעול כולל הלשונית יהיו בתוך האובייקט הננעל.

כמו כל צילינדר , גם צילינדר מנעול ההברגה הינו צילינדר לכל דבר ועניין , ויש צילינדרים מתוחכמים כמו הצילינדרים של חברת KABA או של חברת מולטילוק או רב בריח , אשר ניתן לשלב איתם מערכות נעילה נוספות ובכללן מערכות מאסטר מורכבות החל מרמת MK ועד GGGG…MK  . ויש צילינדרים פשוטים אשר נמכרים בתצורות פשוטות אחידות או מאסטר ברמה אחת של MK

גובה גליל הצילינדר

בהתאם לעובי דופן הדלת או כל אובייקט אחר אשר דרכו אמור לעבור גליל הצילינדר אנחנו נדע מהו גובה גליל הצילינדר. את גובה הגליל אנחנו מודדים מתחילתו ועד שהוא מגיע לתחילת הברגת הלשונית בקצה גליל הצילינדר – ראו תמונה להלן .

 

גובה גליל הצילינדר נע ביישומים משרדים וביתיים מ- 15 מ"מ ועד 40 מ"מ. לחברת KABA יש גלילי צילינדר שיכולים להגיע עד 75 מ"מ . ברור שזהו גובה חריג ביותר שכן זה אומר שעובי דופן הדלת הוא 7.5 ס"מ. אבל כאמור ומאחר ואנחנו יודעים שמנעולים אלו יכולים להיות מותקנים גם בדלתות של ארוניות מעץ מלא ועבה, הרי שגובה כזה יכול להיות ריאלי, ומכאן הדרישה להתכנות גובהי גלילים כאלו.

 

לשונית המנעול

למרות שהיא נראית חלק זניח ממכלול המנעול  , הרי שלשוניות מנעול ההברגה הן חלק אינטגרלי מהמנעול . חשיבות הלשונית היא כה מהותית , עד שלפעמים מרוב ששמיים דגש על תחכום המנעול שוכחים שאם אין לנו לשונית מתאימה ,  הרי שאין שום ערך לגליל הצילינדר .  לשוניות יכולים להיות במגוון אורכים ובמגוון צורות כיפוף , ישרות , עקומות .. כיוון סיבובם. ימין או שמאל.

כשאנחנו מקבלים פרויקטים גדולים להתקנת מאות מנעולים עם מערכות מאסטר מורכבות , הדבר שהכי מטריד אותנו – הוא : איזו לשונית תתאים . כי את המנעול אנחנו מכירים יותר ברמת התאוריה , אבל הלשונית היא נכנסת לתורת המעשה.

במנעולים פשוטים אין הרבה מרווח . לכל מנעול מצורפת לשונית אחת ועם זה צריך להסתדר , לקצר ,להאריך או לשנות.  במנעולים מורכבים יש תמיכה לפרזול מורחב  ובהתאם גם ללשוניות

כך למשל  – 8 דוגמאות ללשוניות של מנעולי הברגה של חברת KABA  אשר מהוות חלק קטן מאוד מהמגוון הרחב

 

בנוסף לסוג הלשונית וכיפופה , חשוב להדגיש גם את כיוון סיבוב הלשונית . כמובן שזה מותנה כבר בתצורת הצילינדר . לפעמים אנחנו רוצים שהלשונית תנוע מימין לשמאל ב 90 מעלות או ב 45 מעלות או 180 מעלות . לפעמים הדרישה תהיה שהמפתח יוצא רק ב- 180 מעלות . או שהמפתח לא יוצא כל עוד המנעול פתוח וכו' .

 

 

בצילום הבא אנחנו רואים את כל מרכיבי מנעול ההברגה :

 

מבנה מנעול הברגה KABA

תצורות נעילה

כאמור לעיל , כמו לכל צילינדר כך גם לצילינדר במנעול ההברגה יש  3 תצורות נעילה שונות .

1. תצורה רגילה

2. תצורה אחידה – תאומים

3. תצורת מאסטר

תצורה רגילה

תצורה זאת אומרת שלכל מנעול יש זוג מפתחות אשר פותח את המנעול הספציפי הזה בלבד . ואין מפתחות אחרים שיכולים לפתוח את המנעול כל עוד לא שכפלו אותם .

תצורה אחידה

לכל סדרת המנעולים אשר נמכרת מאותה יצרן או מאותו פס ייצור  יש קומבינציית נעילה זהה ולכן כל מפתח מסדרה זאת פותח את כל המנעולים התאומים שלו , הוא מכונה מנעול אחיד אך יש המכנים אותו גם מנעול תאום שכן קומבינציית הצילינדר היא זהה .

תצורת מאסטר

תצורת המסטר היא זהה לתצורה רגילה בהבדל אחד פשוט וחשוב מאוד , לכל סדרת המנעולים אשר נמכרה מסופק מפתח אחד אשר יכול לפתוח את כל המנעולים. המפתח הזה יש בו את קומבינציית הצילינדר המקסימלית שייצרו בסדרה . מכנים אותו מאסטר כי הוא בעצם הבוס הגדול שפותח את כולם .

הדגשים חשובים לתצורות הנעילה

במנעולי הברגה פשוטים, אופציות קומבינציית הצילינדר מצומצם מאוד והוא נע בין 3 פינים ל 4 , ולכן לרוב אין הרבה אופציות של קומבינציות נעילה ובשל כך הוא לא יכול להתאים למספר רב של מגירות . וכאשר יש מחשבה להתקין כמות גדולה במקומות מוסדיים יש לקחת זאת בחשבון .

דבר נוסף וחשוב – כאשר מזמינים תצורת מאסטר במנעולי הברגה פשוטים יש לקחת בחשבון שלרוב החברות אשר מייבאים את המנעולים האלו הם מביאים סדרה אחת של מאסטר ולכן כל מי שירכוש תצורת מאסטר בעתיד לפי זיהוי המפתח יוכל לפתוח כל מנעול בכל ארגון . אותו הדבר חל גם בתצורות אחידות.

רק מנעולי הברגה עם תצורות נעילה מורכבות כמו של חברות אשר מייצרים צילינדרים ברמות פרימיום יכולים לתת מענה לנעילת מגירות בקומבינציות חזקות ללא אפשרות לשכפל ללא בקרות שכפול .

ולכן – אם מדובר בארונות שאין בהם ערך חשוב כמו כסף ,מוצרי יקרים או ניירת חשובה – ניתן יהיה להתקין מנעולי הברגה פשוטים או מנעולי הברגה קצת יותר מורכבים ככל האפשר . יחד עם זאת ככל שרמת המידור גבוהה יותר וככל שיש סכנה שפריצה תגרום לנזק – רצוי להתקין מנעולי הברגה ברמות הגבוהות של האבטחה.

שילוב מנעול הברגה ברמות הפרימיום במערכות הנעילה

ייחודיות צילינדרים  של מנעולי הברגה ברמות הפרימיום הוא  שניתן לשלבם בין יתר מוצרי הנעילה של אותה חברה .

כך למשל – במפתח אחד ניתן לפתוח את מנעול התליה ואת דלת הבית ואת דלת המחסן ואת דלת המשרד ואת הארונית החשובה .

לעוזר/ת ניתן את המפתח אשר פותח את דלת הכניסה לבית ושל דלת המחסן ושל מנעול המעלית ושל דלת החניה של הבית.

לילדים ניתן מפתח שפותח את דלת הכניסה לבית ושל דלת המחסן ושל מנעול המעלית ושל דלת החניה של הבית ואת מנעולי התלייה

לשותף בעסק ניתן מפתח שפותח את דלת המשרד ואת דלת המחסן של המשרד ואת שער החניה של המשרד ואת מנעול המגירה של הארונות של המשרד ואת סוייץ' המעלית למשרד

ולמאסטר / הבוס / בעל הבית  יהיה מפתח שקוראים לו – MASTER KEY שפותח את הכל . כולל את מנעול ההברגה המיוחד של הארונית החדשה שהוא קנה לפני שבוע  , שם הוא מאחסן ניירות חשובים מאוד.

באיור הבא להלן – איור הממחיש איך מרכיבי נעילה שונים משתלבים במערכות הנעילה של חברת KABA

 

מהם הסוגים של מנעולי ההברגה?

מנעולי ההברגה מותקנים בכל מקום וביישומים נרחבים ביותר.

אנחנו ברז מנעולים מחלקים אותם לקטגוריות משנה כמפורט להלן:

 • מנעולי הברגה ליישומים ביתיים
 • מנעולי הברגה ליישומים משרדיים
 • מנעולי הברגה ליישומים תעשייתיים
 • מנעולי הברגה לארונות פח ומתכת
 • מנעולי הברגה עם מפתח פטנט
 • מנעולי הברגה עם מפתח קבוע
 • מנעולי הברגה למנעולי תליה
 • מנעולי הברגה לקופות מזומן
 • מנעולי הברגה לתיבות דואר
 • מנעולי הברגה לכספות קטנות

ננסה לעשות לכם קצת סדר בחלוקה המורחבת הזאת .

מנעולי הברגה ליישומים ביתיים

אלו מנעולים אשר מותקנים במגירות ,בארוניות בבית וכו' , כאשר הדגש הוא על ארונות מהדור החדש מתחילת המאה הנוכחית ,כאשר השוק נפתח לשוק הסיני  .  [בארונות עתיקים המנעולים שונים מאוד  וקשה למצוא להם חלקים או מפתחות ]

לרוב מתקינים בהם מנעולי הברגה פשוטים בתצורות נעילה רגילות .  המחירים שלהם נעים החל מ 15 ש"ח ועד 20 ש"ח . קוטר המנעול יהיה לרוב 19 מ"מ  ולפעמים הוא יהיה 16 מ"מ או 22 מ"מ ואילו גובה גוף צילינדר המנעול ינוע בין 20 ל 25 מ"מ .מחיר שכפול מפתח ינוע מ 5 ש"ח ועד 10 ש"ח.

בהקשר לכך – חשוב לזכור ולהבהיר.  ככלל : מנעולים אשר  מיוצרים בסין ובכל מקום אחר ,חשוב שיהיה להם  ' אבא ' . כל יבואן אשר יביא לארץ מנעולים ללא תמיכה טכנית שוטפת , וללא אפשרות לייבא גלמים של המנעולים , הרי שהוא חוטא כלפי הלקוחות . הרבה פעמים אנחנו נתקלים שמגיעים עם מנעול ומבקשים לשכפל לו מפתח ואין  גלם כזה בארץ.  והם נמצאים במצב שהם צריכים לפרוץ את המנעול . ולכן חשוב מאוד שאם רוכשים מנעולים לוודא מראש נושא זה.

ביישומים ביתיים אשר יש צורך בנעילות עם איכות גבוהה יותר , ניתן למצוא את המוצרים של חברת GEGE האוסטרית או של חברת MERONI האיטלקית . המחירים שלהם ינועו החל מ- 35 ש"ח ועד 150 ש"ח תלוי בסוג המנעול . מנעולים אלו איכותיים ביותר במחיר סביר ולא גבוה.

ביישומים ביתיים בהם יש צורך בנעילות גבוהות ושילוב של מערכות נעילה נרחבות , הרי שיש להשתמש במוצרי הפרימיום

מנעולי הברגה ליישומים משרדיים

למעשה אין הבדל גדול בין מנעולים לריהוט  ביתי או משרדי, אם כי התצורות יכולות להיות שונות. כאשר מדובר במערכות אחידות או מאסטר, שכן בסופו של דבר  – יש מאסטר שכן צריך לפתוח את הכל – בעוד שבבית, אין היררכיה מעין זאת, ולכן ככל שהמשרד או הארגון הוא יותר גדול, כך גובר הצורך במערכות מאסטר מורכבות.

ובהתאמה לריהוט כבד עם דפנות מעץ עבה ומלא – כמו בבית כך במשרד , ככל שיש ריהוט כזה , הרי שהמנעולים אשר יותקנו יהיו מסיביים יותר.

מן הראוי לציין, כי במשרדים יש מנעולים מיוחדים לריהוט משרדי נקודתי – עליהם נרחיב במדריך שונה – כגון :  מנעול לנעילת ארוניות של תיקיות המכונים ' מנעול פינגר' , וכן מנעול לחיצה לארוניות הזזה וכן בכל הקשור לריהוט אשר מבוסס על דלתות הזזה.

מנעולי הברגה ליישומים תעשייתיים

כשאנחנו כותבים ' תעשייה' אנחנו מתכוונים לכל ארונות הפח והברזל המשמשים אותנו לצרכים של תשתיות חשמל , תקשורת ,גז וכו' . וכן לארונות פח או ארונות אשר מצריכים נעילה מסיבית שלא שמה דגש על גימור יוקרתי.  זהו תחום רחב מאוד וסביר מאוד שלא נמצה אותו באתר מכירות באינטרנט  וזאת בהתחשב במגוון הרחב והעצום  .אבל עדיין אנחנו יכולים לתת הדגשים נקודתיים  למנעולים שלרוב יש להם דרישה .  להלן פירוט של החברות והמוצרים הנפוצים אצלם ;

בקטגוריות מנעולי פרימיום ניתן להמליץ על  :

לחברת מולטילוק יש 3 סוגי מנעולי הברגה /זיז אשר מגיעים בקוטר גליל צילינדר של 19 , 22 ו -29 מ"מ   וכן מנעול מיוחד המפעיל בריחים אופקים  בקוטר 33 מ"מ המכונה גם – מנעול 920   – למנעולים אלו יש  תצורות נעילה מורחבות  הכוללות מערכות מאסטר

לרב בריח  – יש 3 סוגי מנעולי הברגה /זיז אשר מגיעים בקוטר גליל צילינדר של 19 , 22 ו -29 מ"מ   – למנעולים אלו יש  תצורות נעילה מורחבות  הכוללות מערכות מאסטר

גם חברת KABA  וחברת הבת שלה GEGE  מיצרים מנעולים מסיביים בנעילות ארונות פח

בקטגוריית מנעולים יותר זולים אבל איכותיים עם תצורות נעילה רגילות או אחידות . ניתן למצוא מנעולים  מקוטר גליל שנע מ 14 מ"מ ועד 22 מ"מ .  ניתן להמליץ מקטגוריה זאת על מוצר מאוד איכותי של חברת MESAN הטורקית  בקוטר של 22 מ"מ במחיר סביר.

מנעולי הברגה פטנט

מנעולים אלו מיועדים להתקנות בארונות חשמל ,ארונות תקשורת ,ארונות גז וכל מקום שרוצים לנעול את הארון ולמנוע מסקרנים לפתוח את הדלת . הביטוי  ' מנעול פטנט'  הוא לא כי יש איזה פטנט מיוחד שנרשם ברשם הפטנטים , הביטוי בא לבטא סוג מיוחד של מנעול שלא מכירים כל יום .

כמובן שזה לא מונע ממי שרוצה באמת לפתוח את המנעול  לרכוש את המפתח המיוחד שלו  ובכך אין שום ערך לנעילה . .אבל מתוך הנחה שסקרנים לא הולכים עם צרורות של מפתחות  מיוחדים  רק כדי לפתוח ארונות חשמל ולהתבונן בחוגה , הרי שזה פותר לנו את הבעיה  הקטנה של סקרנות יתר .  מנעולי פטנט מגיעים ב- 3 צורות מיוחדות  : משולש, מרובע וחצוי . בתמונה מנעול פטנט MESAN.

 

מנעול פטנט MESAN

עוד מנעולים ….

מנעולי הברגה עם מפתח קבוע

מנעול הברגה עם מפתח קבוע – זהו מנעול שאין לו מפתח. זאת אומרת – יש לו מפתח , אבל מאחר והוא מקובע אליו אז זה כאילו שאין לו. מכל מקום כל מהותו הוא למנוע מהדלת או הארונית שתהיה פתוחה מפני רוחות או מכל סיבה שהיא .

מנעולי הברגה למנעולי תליה

ניתן לטעון שאלו לא בדיוק מנעולים , אלא יותר הכנה למנעולי תלי . אבל אנחנו מכנים אותם מנעולים שכן דרך סיבובם הם נועלים את הארונית ולכן הביטוי מוצדק. אנחנו נמצא אותם בלוקרים או בכל מקום שיש צורך בנעילה של מנעולי תלי .

 

מנעול הברגה למנעולי תליה – MESAN

 

איך אנחנו מתקינים מנעול הברגה?

התקנת מנעול הברגה הוא פשוט ולא מורכב. אם יש לכם את התשובות לשאלות הבאות , הרי ש 70% מהעבודה כבר התבצעה.

 1. מהו גובה גליל הצילינדר של המנעול ? מהו עובי הדופן  ?
 2. מהו קוטר גליל הצילינדר ? מהו קוטר החור שיש בדופן ?
 3. מהי תצורת הנעילה שאנחנו רוצים ?

באיור הבא תוכלו לראות תשריט של התקנת מנעולי הברגה של חברת MERONI האיטלקית.

 

מנעול הברגה MERONI – מנעול איכותי תוצרת איטליה 

איזה מנעול הברגה אנחנו צריכים לקנות?

בסופו של דבר, השאלה –  מה קונים , היא שאלה אשר מותנית בצורך שלנו ומהן האפשריות . ככל שהדבר נוגע לריהוט משרדי וביתי הבנוי מעץ סנדוויץ -סיבית/ פח וכו' שהינו רוצים שהם יהיו נעולים רק בשביל למנוע מסקרנים לחטט , הרי שבמקרה זה אנחנו נרכוש מנעולי הברגה  מהסוג הפשוט. יחד עם זאת גם לפשטות יש מגוון רמות של איכות  ויש עניין חשוב לבדוק אותו שלא יתקלקל לנו כל שני וחמישי המנעול , שכן אז הזמן אשר השקענו בתיקון יעלה לנו פי כמה מעלות המנעול.

ניתן לחלק את רמות האיכות ל 3 חלקים :

 1. מנעולי הברגה  פשוטים ברמת איכות נמוכה המיוצרים בסין, האיכות הא תלויה ביבואן הישראלי ובכוח ההתעקשות שלו – לקבל מקסימום איכות במינימום כסף.
 2. רמות גבוהות יותר של איכות במנעולי ההברגה  אנחנו יכולים למצוא במותגים עם רמת איכות גבוהה יותר , כגון – MERONI האיטלקית . או GEGE האוסטרית וכו' . אלו מנעולים אשר ניתן דגש באיכות הייצור שלהם וחומרי הגלם ועדיין שומרים על רמת מחירות סבירות לצרכן הישראלי   יחד עם זאת הם עדיין לא יכולות להיות נכללות תחת מערכות נעילה רחבות . אבל ברמת הביתית/משרדית הם נותנים תמורה בעד האיכות .
 3. רמות הפרימיום של מנעולי ההברגה  מיועדים בעיקר לאבטחה גבוהה של תכולה ; ניירת חשובה, מדיות אלקטרוניות . חפצים אישים וכו' .מנעולים אלו מיוצרים מחומרי גלם האיכותיים ביותר ורמת הדיוק הגבוהה ביותר, והכי חשוב שהם יכולות להיות חלק מתוך מערכות מאסטר מורכבות . בהם מפתח אחד פותח הן את דלת הכניסה לבית /משרד/חנות/מחסן/מנעול תליה/מעלית/חניה.. וגם את מנעול ההברגה והכל בהתאם לרמות כפיפות בהתאם לצורכי הלקוח . בקטגוריה זאת ניתן למצוא את החברות – KABA, מולטילוק ועוד.
רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
2 תגובות...
 1. שלי 17/12/2020

  היי,
  כתבה מעולה ומעמיקה, אך לא הבנתי איך יוצרים את החריץ עבור המנעול – החריץ הוא מתצורת double D hole.
  יש דרך קלה לעשות כזה חור בעץ עבה ? או בפח דק ?

  בברכה

  • רז מנעולים 18/12/2020

   היי שלי,

   בפח דק:
   זה נעשה ע"י מכבש שגוזר במכה אחת את הצורה.
   או באופן ידני פשוט לקדוח חור (קטן ב-3-4 מ"מ מהמידה של הקוטר) וע"י שיוף בעזרת שופין להגיע לצורה הרצויה.

   בעץ עבה:
   אפשרות ראשונה: לקחת לחרט CNC בעץ.
   אפשרות שנייה: באופן ידני לעשות קדח קטן מהמידה, וע"י שיוף בעזרת שופין להגיע לצורה הרצויה.
   אפשרות שלישית: לעשות קדח עובר בגודל של הקוטר של המנעול, ובין הטבעת שמהדקת את המנעול למגירה נידרש להשתמש בפחית מיוחדת. (בתוך הפחית יש קדח עובר בצורה המדוייקת של המנעול) עם עוקצים שבעת הידוק הטבעת הם חוזרים לעץ ולא מאפשרים למנעול להסתובב.

   הרעיון המרכזי שהמנעול לא יוכל להסתובב אלא רק בעזרת המפתח.

   בברכה

כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים