בית / בלוג Lock / מנעולים חבויים / עולם של מנעולים חבויים – מנעולים רבותי! מנעולים / חלק ג'

עולם של מנעולים חבויים – מנעולים רבותי! מנעולים / חלק ג'

המידות שאנחנו נמצא במנעולים חבויים יהיו מגוונים  ובעצם ניתן יהיה לפרט אותם על פי ההגדרות של הדלתות, להלן רשימה מרכזית של חלק הארי של סוגי המנעולים אשר אנחנו נתקל בהם  – 

  1. מנעולים חבויים בדלתות עץ – את דלתות העץ אנחנו מוצאים בדלתות הכניסה אך לרוב הן נמצאים בדלתות הפנימיות בדירה או במשרד, אנחנו נמצא בדרך כלל מנעולים חבויים במידות 45/90 . כאשר 45 מציין את מידת ה- Backset  במ"מ ואילו 90 יציין  את מידות מרכזי החורים במ"מ . אנחנו מכנים מידות אלו -מידות מנעול סטנדרטיות.. יחד עם זאת ישנן דלתות אשר מתוכננות למנעולים חבויים במידות 45/85 או במידות אחרות . כל מקרה לגופו ובמקרה זה – כל דלת ומנעולו.
  2. מנעולים חבויים מגנטים בדלתות עץ – בשנים האחרונות המנעולים המגנטיים בדלתות הפנים שלנו נהפכו להיות מגנטים, הרעיון העומד מאחורי מגמה זאת הינו הרצון בנעילה שקטה וחרישית . מנעולים אלו מאופיינים בנעילה רגילה כאשר חלק מהמכלול המכאני של המנעול הינו מגנטי. במנעולים אלו נמצא מידות בהתאם לסוג הדלת שהותקנה .בדרך כלל ( אם כי הנתונים משתנים מדלת לדלת בהתאם לסוג המפעל המייצר את הדלת – כגון דלתות פנדור/רב בריח/געש וכו' ) מידות ה-Backset  יהיו 50 מ"מ ואילו מידות מרכזי החורים יכולים לנוע מ 85 ועד 96 מ"מ . כמו כן -ישנן מנעולים מגנטים במידות סטנדרטיות ( 45/90) המותאמות לדלתות קיימות רגילות.
  3. מנעולים חבויים בדלתות מתכת /ברזל –  את דלתות המתכת ברזל ניתן למצוא במחסנים , בשער הכניסה לחצר , בשער היציאה לגינה  ואפילו בדלתות כניסה לבית. בדלתות אלו ניתן למצוא מגוון רחב של מידות למנעולים – ממנעולים צרים בעלי Backset  שנעים בין 20 מ"מ ל40 מ"מ או מנעולים עם Backset רחב מעל 45 מ"מ . גם כאן -כל מקרה לגופו ויש לבדוק את המידה הרלוונטית בטרם רוכשים את המנעול החבוי הרצוי.
  4. מנעולים חבויים בדלתות אלומיניום–  את דלתות האלומיניום אנו מוצאים לרוב בדלתות הכניסה לבניין .בדלתות אלו מידות Backset  בדרך כלל צרות  ויכולות לנוע מ-20 מ"מ ועד -40 מ"מ.ולכן יש הנוהגים לכנות אותם ' מנעולים צרים'  או מנעולי שפרוץ המכונים גם מנעולי פרופיל בלגי עם מידות Backset  של 67 מ"מ . אך ניתן למצוא גם מנעולים חבויים במידות סטנדרט.

  5. מנעולים חבויים בדלתות – פלדלת–  בדלתות הפלדלת המותקנות כמעט בכל בית בישראל מותקנים מנעולים חבויים רבי בריחים המפעילים בדרך כלל כ 7 בריחים. כאשר 4 בריחים יוצאים מהמנעול מצידו השמאלי לכיוון המשקוף. 3 בריחים נוספים יוצאים לכיוונים השונים הדלת ( למעלה ,למטה ומהצד השמאלי )  המידות לרוב אחידות והינן 65/90. צורת המנעול החבוי הרב בריחי שונה מיתר המנעולים אך מידות ה- Backset  ומרכז החורים נשאר קבוע ברוב מנעולים אלו. 
  6. מנעולים חבויים בדלתות נגד אש וחירום (פאניק)  – בדלתות המוגנות מפני אש אשר נמצאות לרוב בשטחים הציבוריים ומטרתם היא להפריד בין שטח האש לבין השטח הנקי מאש אנחנו מוצאים מנעולים חבויים המיועדים לדתות אש. מידות מנעולים אלו יהיו  לרוב במידות Backset של 65 מ"מ ומרכזי חורים של 72 מ"מ. אותו הדבר במנעולי פאניק-PANIC המיועדים לדלתות המיועדות ליציאת חירום מיידית כאשר הדלת נעולה . גם במנעולים אלו נמצא את המידות 65/72

 

מן הראוי להדגיש כי אין ברשימה זאת לכסות את כל המנעולים שקיימים ,אך היא מהווה בהחלט רשימה מכובדת של מנעולים חבויים הקיימים בארץ ואשר מן הסתם נתקל בהם בכל יום .

בפרק הבא – נעבור על שיטות ההפעלה של המנעול ועל החלקים המרכיבים אותו.

 

רז מנעולים

המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים. נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com

0 תגובות...
כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים