בית / בלוג Lock / מנעולים חבויים / פריצה לא חוקית בעליל

פריצה לא חוקית בעליל

'הפורצים של היום הם לא הפורצים של אתמול' , זאת האימרה שתקפה כמעט בכל תחום. וזה ברור שהיום זה לא אתמול .

מאחר ואנחנו דנים תמיד בנושאים של פריצות לדירות ומנסים להבין את מהלכי הפורץ כדי להתגונן מפניו, מן הראוי להציף נושא נוסף אשר כמעט ואין עליו דיון ברשת האינטרנט, והוא נושא הזמנת פורץ חוקי מקצועי לפריצה לא חוקית.

כמו שהוסבר במאמרנו האחרון 'צילינדר מנעול דלת – כל מה שחשוב לדעת', הרי כאשר פורץ בוחר לקדוח את הצילינדר ברור שהוא עושה רעש וזה מה שמפחיד אותו –  הרעש. כי אז השכנים הסקרנים ישאלו שאלות ואולי יזעיקו את המשטרה.

אם כי נושא זה מעלה תהיות ושאלות – האמנם באמת אכפת לשכנים שלנו מה עושים אצלנו בדלת ? זה לא מופרך לטעון כי יש שכנים שלא מעניין אותם כלום ממה שמתרחש מחוץ ל 70 המטרים המרובעים שלהם.

ובאמת – יש מקרים בהם שכנים חוץ ממשפט סתמי של ' שלום שלום ואל תבוא לי בחלום ' לא מתעסקים יותר מידי במה שלא קשור אליהם . וגנבים רבים מנצלים את הניכור הזה לטובתם. במה דברים אמורים ?

בשנים האחרונות הגנבים נהיו עצלנים ולא רוצים להשקיע בפריצה כמו שצריך ומעדיפים להזמין פורץ מנעולן מקצועי אשר מתפרנס משירותי מנעולנות אשר יבוא לפרוץ להם את הדירה שהם רוצים לגנוב ממנה.

כמובן שהם לוקחים סיכון שהסכום שהם ישלמו לפורץ בין 300 ל- 500 ש"ח, פחות או יותר [ אצלנו אגב זה 350 ש"ח ] לא בטוח שהוא יכוסה, אם אין בבית מוצרים השווים מעל 400 שח. אבל זהו כבר סיכון מקצועי ששווה להם לקחת. וזהו התסריט הנפוץ לאחרונה : הגנב העצלן מתקשר לפורץ מקצועי ואדיב ומזמין אותו לפריצה יעילה ומהירה.

ומאחר ומדובר בפורץ מקצועי שזהו התמחותו הרי שהפריצה היא מהירה מאוד ויש סבירות שהיא לא תעשה רעש מיותר. הגנב משלם לפורץ ומבקש אפילו חשבונית מס/ קבלה , לוחצים ידיים ,זייט געזונט , סאלאמת עליכום וכו' . הגנב נכנס, מחפש את המוצרים היקרים באמת – תכשיטים וכסף – מזמין מונית ויוצא לדרכו לעוד לקוח לא מרוצה.

מה שתואר לעיל קורה ויקרה כי מי מאיתנו לא איבד את המפתח והזמין פורץ. זאת מציאות לא מופרכת ומכאן שאנו תמיד מנסים לחשוב איך אפשר למנוע זאת.

להלן נמנה את התרחישים האפשריים כאשר מגיע הפורץ המנעולן וננסה להבין את ההתנהלות שלו מול המזמין –

  1. כאשר ה'מנעולן – הפורץ' [ להלן נגדיר אותו כמנעולן , כי פורץ זאת מילת גנאי בנסיבות אלו ]  מגיע לדלת אשר נדרשת לגביה פריצה , כברירת המחדל המתבקשת והמינימלית היא  לבקש מהמזמין שיציג לו תעודת זהות עם הספח שבו מצוין כתובת המזמין . אם יש התאמה לכאורה זה מעולה שכן יש לנו ראיה  שלא מדובר כאן בגנב. . זאת המחשבה הרגילה . אם כי זיוף נספח תעודת הזהות זהו החלק הקל ביותר בתעשיית הזיופים.
  2. אם יטען המזמין " תראה אחי , זה דירה שאני שוכר "  ,הרי שהמנעולן יכול לבקש ממנו חוזה שכירות שבו יהיה מצוין שהמזמין שוכר את הדירה וגם תעודת זהות כדי לוודא זהות.  אבל שוב , מה הבעיה בלזייף חוזה שכירות שמורידים מגוגל בשנייה וחצי , האם הגנב לפתע יהיה צדיק ולא יזייף חוזה שכירות ?

אנחנו מקווים שהמנעולן די חכם לבצע בדיקות נוספות – למשל : האם יש שם על הדלת ? האם בתיבת הדואר יש שם ? לדפוק בדלת של השכנים ולספר להם שמישהו הזמין פריצה והאם הם מזהים אותו.

נכון הוא שבמידה והשכנים לא פותחים את הדלת מכל סיבה שהיא בין שהם לא בבית ובין שהם לא פותחים לאף אחד . וכן במידה ואין שמות על הדלת , או כאשר מדובר בוילה פרטית ,הרי שהמנעולן  בבעיה רצינית, שכן בכל מקרה הוא נמצא בבעיה –  מצד אחד אם הוא יזמין משטרה ובסוף יתברר שהדירה באמת של המזמין – יש סיכוי סביר שהמזמין יזרוק אותו מכל המדרגות.

מצד שני אם לא תוזמן משטרה ואחד השכנים שלא פתח את הדלת אבל הציץ כל הזמן מהעינית כמו חושחש הבלש  כן יזמין משטרה ובסוף יתברר שזאת הונאה – המנעולן בצרה  .  מצד שלישי אם יסרב לעבודה הוא הפסיד את העבודה וגם את הזמן ואת עלות הנסיעות .

יש מקרים יותר מורכבים. כאשר המנעולן מגיע והוא רואה אישה בוכיה ומתייפחת אשר טוענת שתעודת הזהות בבית והיא חייבת להכנס לבית דחוף כי התרופות של סבתא שלה במגירה והיא תמות אם היא לא תקח אותם בשעה הקרובה, והדמעות מרטיבות את הרצפה ואת המנעולן. המנעולן הרגיש שלנו מדלג על שלב המחשבה ופורץ את הדירה.

אז מה עושים?

  • מצד בעל הנכס: הוא בבעיה שכן אין לו שליטה על הנעשה בביתו כאשר הוא לא שם. אלא אם כן יש לו מערכת מצלמות ואזעקות אשר יתנו לו התראה במקרה של פריצה מעין זאת, מאחר והמנעולן לא ינטרל את האזעקה ואת המצלמות שכן הוא לא גנב , הרי שבעל הנכס יכול להזמין משטרה במקרה של פריצה כזאת . מאחר ובדרך כלל אין אמצעים טכנולוגיים ברוב הדירות ,הרי שההמלצה מאוד פשוטה : אל תשימו כסף ותכשיטים בבית .
  • מצד המנעולן: המנעולן תמיד יהיה בבעיה. אנחנו למשל מבקשים מראש שישלחו לנו צילום תעודת הזהות עם הספח מראש כדי לנטרל הגעה מיותרת . אם אנחנו חוששים וחושבים שיש משהו מוזר. אנחנו מסרבים לעבודה . אבל חשוב לזכור כי זאת העבודה של המנעולן והיא לפרוץ דירות . קשה מאוד לשפוט אותו, יש נוכלים שיודעים איך לתחמן אנשי מקצוע . המנעולן חייב לעשות כל מאמץ שלא להכנס לפינות כאלו .
  • מצד השכנים: תפרגנו , מה שקורה לשכנים שלכם יכול להתרחש גם לכם. רואים פריצה מוזרה בבית של השכן? תתקשרו למשטרה. השיחה היא חינם.
רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה