בית / בלוג Lock / צילינדרים / צילינדרים מבוקרי שכפול -מדריך מפורט

צילינדרים מבוקרי שכפול -מדריך מפורט

במאמר זה נעשה סדר באי סדר בכל הקשור לתחום שכפולי המפתחות אשר לא ניתן לשכפל אותם ללא הצגת כרטיס , או מה שמכונה בשפה המקצועית ' שכפול מבוקר' או 'מוגן שכפול'

ראשית חשוב להבהיר כי צילינדר אשר השכפול של המפתח אשר יפתח אותו הינו צילינדר מתקדם ובטיחותי ברמה הגבוהה ביותר שהטכנולוגיה הצליחה לייצר גם בשנות ה-2000. ואנחנו כמובן מתכוונים לצילינדרים המכניים ולא האלקטרונים. בנושא זה אנחנו תמימי דעות שהמכניקה יותר אמינה ובהתאם גם מערכות הנעילה.

למה בעצם צריך להגן על השכפול? 

התשובה תלויה במיקום הנכס הננעל – וזה יכול להיות חנות, מחסן, סתם דלת מעבר, כניסה לבניין, כניסה לבית, אופניים, אופנוע, נגרר, ובעצם כמעט הכל – ולכן אם מדובר בסתם מעבר של שער בגובה של 1 מטר אז יש להניח שאין צורך בצילינדר מוגן שכפול ,שכן אין עניין מהותי להגן על הצילינדר הזה שלא ישכפלו אותו . ובאותו יחס גם למבנים מוגנים ,חדרי תקשורת,מקומות מאובטחים,ובעצם כל דירה /חנות/מחסן שיש עניין למישהו לפרוץ ולגנוב ,הרי שבמקרה זה , כן נדרוש הגבלות על השכפול של המפתח.

אילו צילינדרים מוגני שכפול נמכרים בארץ?

אנחנו יכולים לתת סקירה מאוד רחבה של יצרני צילינדרים מוגני שכפול , אבל נתמקד רק בעיקרים והגדולים שבהם שלא רק שהם שולטים בשוק הצילינדרים אלא גם  יש להם מוצרים אמינים וגם שירות לקוחות מקומי שיכול לתת מענה . החברות הן :

חברת רב בריח –  עצם שליטתה בשוק הדלתות המקומי למגזר הפרטי והמרחבים הציבורים גורם לכך שהצילינדרים שלהם משתפרים בכל ייצור חדש , הם הגיעו לרמה גבוהה ביותר של יצור צילינדרים בצילינדר הטרילוקס 3LOCX החדש ומציב אותם כשחקן מרכזי בישראל מול 2 הענקים הגלובלים : DOORMAKABA  ו ASSA ABLOY

חברת מולטילוק –  כחברת בת של קונצרן ASSA ABLOY חברת מולטילוק מקבלת גיבוי בינלאומי לפיתוח המוצרים שלה . הצילינדרים של חברת מולטילוק מוכרים בשוק הישראלי ובייחוד עם צילינדר ה MT5

חברת KABA – מאז האיחוד בין הענקיים KABA ו- DOORMA  המותג DOORMAKABA מוצב כנוקצרן מתחרה מול קונצרן ASSA ABLOY . הצילינדרים שלהם מוגדרים ברמה גבוהה ביותר ללא תחרות כיאה לחברות אוסטריות ושוויצריות.


 

רב בריח

לחברת רב בריח יש 3 צילינדרים אשר מוגנים מפני שכפול

צילינדר לוקסיס קלאסי

זיהוי מפתח – אנחנו מזהים את הצילינדר לפי צבע התכלת של ראש המפתח .

 

זיהוי כרטיס שכפול 

צילינדר לוקסיס AB 

צילינדר זה פותח בתקופה אחרונה על ידי רב בריח ויש  לו הגנה נוספת מפני פריצה שקטה וזאת על ידי הוספת פיני צד , מה שאמור להקשות על הפריצה השקטה .

זיהוי מפתח – אנחנו מזהים את הצילינדר לפי צבע האפור של ראש המפתח .

צילינדר טרילוקס

צילינדר זה הינו צילינדר חדשני ביותר ויש לו הגנה מוצפנת בכרטיס השכפול . צילינדר זה הינו צילינדר הפריום של רב בריח ויש לו הגנות נוספות ומיוחדות.

זיהוי מפתח – אנחנו מזהים את הצילינדר לפי צבע הירוק של ראש המפתח .

מולטילוק

חברת מולטילוק מקבוצת קונצרן ASSA ABLOY , מפתחת צילינדרים מוגני שכפול שנים רבות ויש לה את המותגים הבאים :

צילינדר אינטראקטיב 

צילינדר MT5 

 

kaba

KABA

צילינדר KABA הינו צילינדר מקבוצת קונצרן DOORMAKABA  והינו מוגן שכפול ברמות מחמירות אשר באות לידי ביטוי בקושי לשכפל מפתחות מורכבים . כל הדגמים של הצילינדרים של KABA מוגני שכפול , והשכפול שלהם רק בחנויות מורשות ומוסמכות עם מכונות CNC מדויקות הדורשות רקע טכני .

 


פרופיל פתוח / פרופיל סגור

פרופיל פתוח

פרופיל פתוח הלקוח יכול לשכפל את המפתחות של הצילינדר שהוא רכש אצל כל חנות שהיא מורשית מטעם החברה אשר ייצרה את הצילינדר , לשכפל מפתחות של צילינדרים מוגני שכפול בכל מקום בארץ.

פרופיל סגור 

פרופיל סגור משמעותו שהחברה אשר מייצרת את הצילינדר מוכרת את הגלמים המיועדים לשכפול המפתחות של הצילינדר רק לחנות אשר רכשה מהם את הצילינדר . בדרך כלל המשמעות העסקית של החברה הינו התחייבות מצד החנות לרכוש מספר גדול של צילינדרים.  פועל יוצא של מצב זה שלצרכן  אין הרבה אופציות ולמעשה הוא 'שבוי' של החנות אשר מכרה לו את הצילינדר והוא חייב לשכפל את המפתחות רק אצלה.

מציאות כזאת יכולה להיות מורכבת מאוד מבחינת הצרכן , להלן מספר דוגמאות :

כאשר מדובר בחנות אשר הכסף מעוור אותה ואז היא יכולה למעשה לנקוב בכל מחיר של שכפול ואז ללקוח אין הרבה אופציות אלא לשלם . אופציה יותר מורכבת היא, שאם בעל החנות החליט – מטעמים ככל שיהיו מוזרים – לא לשכפל ללקוח את המפתחות,  הלקוח בבעיה ואין לו הרבה מה לעשות .

דוגמא נוספת וחריגה   – מה קורה כאשר לקוח רכש צילינדר בחיפה והוא בכלל מתכוון להתקין אותו בביתו אשר נמצא בבאר שבע . האם בכל פעם שהוא ירצה לשכפל הוא יצטרך לנסוע עד לחיפה ?

מנקודת מבט החנות – היתרון ברור ואין שום חסרון .

מנקודת מבטו של הלקוח – יש יתרון וגם חסרון . החסרון ברור – והוא הוסבר לעיל .

היתרון – כמו שהבהרנו בבלוג שלנו – הינו עניין בטיחותי גרידא והוא מצוי אצל לקוחות שכן מעוניינים לצמצם את מספר החנויות המורשות לשכפל את המפתחות או ארגונים , משרדים וזאת כאשר מדובר במערכות מאסטר וכו' .

לסיכום

כל עוד הנושא לא מוסדר מבחינת החוק והרשות להגנת הצרכן , אנחנו ממליצים ללקוחות אשר רוצים לרכוש צילינדרים עם כרטיס שכפול להודיע מראש למנעולן אשר  מתקין להם את הצילינדר,  או לחנות ממנה הם רוכשים את הצילינדר האם הם מעוניינים בצילינדר עם פרופיל סגור או פתוח.

ראוי לציין , כי לפעמים המנעולן  אשר מתקין לכם את הצילינדר בעצמו אינו יודע או שלא שם לב באם הצילינדר הינו עם פרופיל סגור או פתוח שכן הוא רכש את הצילינדר מחנות המנעולים ואין לו עניין אישי בעניין, ולכן יש להודיע מראש למנעולן שמגיע אליכם באיזה פרופיל אתם מעוניינים  ולוודא איתו את הנושא מראש.

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה