עדכון חג סוכות: הזמנות שיתבצעו לאחר 19/09 ב - 12:00 יסופקו רק ב 3/10
בית / בלוג Lock / צילינדרים / צילינדר גלגל גדול – מדריך מפורט

צילינדר גלגל גדול – מדריך מפורט

צילינדר גלגל גדול

זה קורה לעיתים לא קרובות , אבל זה קורה .   אתם מבקשים להחליף את הצילינדר בדלת הפלדה הישנה שלכם ואז אתם מגלים שגלגל השיניים בצילינדר מוזר.  בעצם יותר ממוזר .  אז כדי שלא תהיו מופתעים :  הכירו את הגלגל הגדול . לא זה שבלונה פארק , אלא את זה שנמצא בתוך הצילינדר שלכם.

 

החלק בצילינדר אשר מפעיל את  כל הבריחים – 7 במספרם בתוך המנעול הרב בריחי אשר בתוך דלת הפלדה – הוא מכונה 'גלגל שיניים' וזאת  על שם צורתו – גלגל עם שיניים.

מבנה מנגנון רב בריח לדלתות פלדה – גלגל שינים קטן

הגלגל הזה מניע גלגל אחר, אשר נמצא  בתוך המנעול החבוי ופעולה זאת גורמת להנעת הבריחים להיכנס לתוך המשקוף כאשר אנחנו מסובבים ימינה את המפתח  [ נעילת הדלת ] בתוך הצילינדר וכן להיפך. [ לסגור את הדלת ]

 

ברוב דלתות הפלדה שאנחנו מכירים בארץ גלגל השיניים יהיה זהה ללא שינויים ואנחנו נכנה אותו תמיד בכינוי 'גלגל שיניים', אלו שירצו לדייק יותר יכנו אותו גלגל שיניים קטן ובקיצור ג"ק.

 

צילינדר לוקסיס – גלגל שיניים קטן

 

צילינדר לוקסיס – גלגל שיניים גדול

 

אם נבקש להזכיר את ההיסטוריה של הגלגל הגדול, נצטרך לחזור אי שם לתחילת שנות ה 70 של המאה הקודמת.

לא כולם יזכרו זאת , אבל המנגנון הרב בריחי היה מותקן בדלתות העץ עוד לפני שהותקן בדלתות הפלדה אשר אנחנו מכירים היום. רק לעיתים רחוקות אנחנו נתקל בדלתות כאלו . המנגנונים האלו הותקנו בארץ בתחילת שנות ה 70 כאשר המנגנון הותקן במרכז הדלת ולא בסמוך למשקוף כמו היום  . בהמשך ולקראת אמצע שנות  ה70 דלת העץ פינה את מקומו לטובת דלתות הפלדה ובהתאם גם מיקום המנגנון זז.

בדלתות העץ ולאחר מכן בדלתות הפלדה הותקנו מנגנונים [ מנעולים רב בריחיים ] של החברות: 'רב בריח', 'רב זרועות' וחברת עכביש. אגב, אם עדיין לא ידעתם, אז הגיע הזמן שתדעו – המותג שלנו 'רז מנעולים' הינו על שם 'רב זרועות'. שכן היינו הסניף הירושלמי שמכר את הדלתות הללו.

כאמור, המנעולים של רב זרועות ועכביש שווקו והותקנו עד שנת 1995 לערך .למעשה החל מתאריך זה אין התקנות של המנגנונים הישנים בצורה מסחרית אלא רק כהשלמות של מלאים ישנים . או החלפות למנגנונים של רב בריח .

מעבר לשוני של המנעול , גם הצילינדר היה שונה , הן באורכו והן במבנה הגלגל שבו

אורך הצילינדר

ברוב דלתות הפלדה אשר אנחנו מתקינים בארץ , אנחנו נשתמש  בצילינדר באורך של 76 מ"מ  לא סימטרי או בביטוי העברי הנכון – לא מרכזי , זאת אומרת שהחלוקה תהיה 33/43 . צילינדר עם גלגל גדול לעומת זאת  , הינו באורך של 65 מ"מ לא סימטרי או 66 ממ סימטרי . . החלוקה היא 30/35 מ"מ  או 33/33 מ"מ

איך מזהים צילינדר גלגל גדול?

אחת הבעיות בהחלפת צילינדרים בדלתות בכלל ובדלתות פלדה בפרט שאנחנו לא נוכל לדעת איזה צילינדר יש בדלת עד שלא נפרק אותו ונראה אותו , שכן הוא בתוך הדלת. ומאחר ופירוק הצילינדר מחייב אותנו לפרק עוד חלקים הרי שפעולה זאת מורכבת במקצת .

ובכל זאת , אם יש לנו סימנים מזהים כלשהן נוכל להעריך בצורה סבירה איזה צילינדר מותקן בדלת .הסימנים הם :

  1. פלטות כיסוי
  2. סרט חזית המנעול.

אם נדע לזהות אותם יש סיכוי גדול שנדע מראש איזה גלגל יש בצילינדר אשר בתוך המנעול . אנחנו נחסוך לעצמנו המון כאב ראש וטרחה אם נדע מהן הסימנים.

פלטות כיסוי

בחלק ניכר מדלתות הפלדה מותקנות פלטות כיסוי אשר מכסות את החלק של המנעול  והן מותקנות משני צידי הדלת ומוברגים בניהם ברגים עוברים [ ברגי דוך ] מצד לצד כאשר ההברגה מתבצעת מהצד הפנימי של הדלת . הרעיון של התקנת פלטות הכיסוי הן גם כדי לחזק את המנגנון ואת הצילינדר וגם כדי להעניק חזות נאה לדלת . הדבר אמור הן בדלתות הישנות והן בדלתות חדשות , כך למשל ברוב הדלתות החדשות של רב בריח הסטנדרט כולל המצופות טפט וכולל אלו שצבועות בצבע בתנור יש פלטות כיסוי . כנ"ל גם לגבי הדלתות של חברת 'חוסם'

בדלתות הישנות פלטות הכיסוי לרוב יהיו במידות של גובה שנע בין 220 ועד 240 מ"מ וברוחב שנע בין 70 ל 90 מ"מ . בפלטות הכיסוי של רב ברועות המידות הינן קטנות מאוד וחריגות ביחס לשאר הפלטות והן במידות של – גובה 165 מ"מ ורוחב של 70 מ"מ .

זיהוי נוסף הוא מיקום הברגות הפלטות . ברוב הפלטות הישנות אנחנו נזהה בין 4 ל 6 חורים , בפלטות של רב זרועות יהיו רק 3 הברגות , כאשר אחת היא למעלה במרכז הפלטה ו 2 הברגות למטה אשר צמודות לצילינדר .

בתמונה להלן ניתן לראות את המידות של הפלטות ואת מיקומי החורים .

 

 

 

סרט חזית מנעול

זיהוי נוסף כדי לזהות מנגנון של רב זורעות הינו  סרט החזית החיצוני של המנעול הרב בריחי . לכל מנעול יש סרט חזית . באיור להלן אנחנו נעמוד על ההבדלים בין סרטי החזית של מנגנון רב בריחי של רב בריח ושל רב זרועות . בסרט החזית של רב זרועות אין קידוחים ויש רק ברגים , כמו כן יש 3 בריחים לעומת 4 בריחים בדגם רב בריח החדשים.

 

 

 

לסיכום

הגלגל הגדול לא נמצא רק בלונה פארק , הוא נמצא חי ובועט לפעמים בדלתות העתיקות שלנו . אמנם זהו דור שהולך ונכחד ,אבל כאשר נתקל בו אנחנו חייבים לדעת לזהות אותו ואם אין ברירה אז רוכשים אותו או שמחליפים את הדלת . אצלנו ברז מנעולים תוכלו לרכוש את הצילינדר הזה כאן  בפלטפורמות של דינמיק פלוס וכן בלוקסיס מוגן שכפול . בכל שאלה כרגיל – אתם יותר ממוזמנים להתקשר אלינו , מקסימום לא נדע . מינימום תחכימו יותר.

ואם כבר אנחנו בנושאים עתיקים , אז לפניכם תמונה עתיקה לא פחות . השנה היא שנת 1977 בתמונה :  יורם ארידור [ כן , זה ממשיח לא בא ולא מטלפן ] , מר אליהו יחזקאל יבדל לחי-ים ארוכים הבעלים של אלי רז מנעולים ,   ואיציק להב ז"ל שותפו דאז  עם חולצות של רב זרועות בתערוכה בהם הם מציגים את המוצר החדשני אז – זכוביט.- הציפוי לבטיחות ובטחון. אכן , היו זמנים.

 

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים