בית / בלוג Lock / מנעולים חבויים / צילינדר מנעול ודלת – כל מה שחשוב לדעת

צילינדר מנעול ודלת – כל מה שחשוב לדעת

כאשר אנחנו מדברים על נעילת הדלת,  אנחנו רואים את סדר הפעולות הבא; המפתח נכנס לתוך הצילינדר אשר גורם למנעול להכניס את הבריח לתוך הדלת.

 

בעולם אוטופי, לא היינו צריכים לנעול את הדלת, אבל האוטופיות מתו מזמן ולכן יש וצריך לנעול את הדלת, הבעיה היא שגם הנעילה לא מספיקה, כי יש בני אדם  שאוהבים לגנוב . ולכן – אם נרצה להיכנס לנעלי פורץ הדלתות או בשמו האמיתי – הגנב, ולחשוב מה הוא יכול לעשות כדי לפתוח את הדלת ולגנוב את מה שאין לנו, היינו מנסים להבין את דרכי פעולתו  .

ראשית – הוא יכול ללכת בשיטה ההפוכה שמתחילה מהדלת ובכוח ולא דרך המוח ,  ולבחור באופציה האגרסיבית והאלימה  ולשבור לנו את הדלת . כבר כעת יש להניח  שזה אמור להיות מורכב ולא פשוט  ,שכן הרעש יעיר את השכנים והם יזמינו את המשטרה  . וחוץ מזה אם מדובר בדלת מסיבית הרי שיהיה לו קשה מאוד אם בכלל זה יהיה אפשרי .

לאחר שהוא מבין שאין לו סיכוי דרך הדלת , הוא יפנה לבריח ולמנעול . אבל המנעול אשר בתוך הדלת להזכירכם הוא מנעול חבוי  , הגנב לא רואה אותו , ומה שסמוי מהעין – בלתי ניתן לפריצה .

אז אם כך הוא פונה לצילינדר .  אוקי, אבל הצילינדר זה כבר משהו יותר מתוחכם , מה שגורם לגנב  לבחור במוח ולזנוח את הכוח  וכמו שראינו בסרטים איך הפורץ מגיע בשקט  ובחושך  עם רקע כחול / שחור בליווי מוזיקת הולמת מוציא כפפות מהכיס ומכניס משהו לצילינדר ועושה איזה קסם והופ ! הדלת נפתחת .

אז ככה ,  2 בעיות יש  ל ' קסם ' הזה שאנחנו מכנים אותו בשם ' פריצה שקטה'  :

1 ] לא כל הגנבים מומחים לפריצה שקטה בתנאי מעבדה וכל שכן לפריצה שקטה בתנאי לחץ שכל רגע מישהו יכול לראות אותך  משחק עם הדלת של השכן ולהזמין את המשטרה .

2 ]  יש צילינדרים מתוחכמים – למשל כמו  צילינדר KABA  , שקשה מאוד  – עד בלתי אפשרי –  לפרוץ אותו בפריצה שקטה בגלל ההרכב המסובך של הפינים שלו  והקושי הזה הוא עדיין בתנאי מעבדה נוחים , ומאחר שפורצים מוכשרים יש אחד למיליון  , הרי שמן הסתם הגנב עדיין נשאר בבעיה .

כדי להבין את הרעיון של פריצה שקטה  – צפו בסרטון הבא אשר מדגים איך פורצים פריצה שקטה במנעול תלי פשוט , העיקרון ברור גם לגבי הצילינדר בדלת .

אם הגנב שלנו מראש מוותר על ' פריצה שקטה '  ,  הרי שהוא יפנה למפתח . אבל מאחר ומפתח עם עשרות אלפי קומבינציות וחיתוכים וצורות  עדיין לא המציאו   – הרי שהגנב אמור לפרוש בשלב זה  ממקצוע הגניבה. אז זהו שלא . הגנב חושב שוב ומנסה להבין מיהי החוליה החלשה  .

החוליה החלשה היא ברורה – הצילינדר .הוא מקור כל הצרות של הגנב  . אם הוא יצליח לסובב את הלשונית/גלגל אשר בתוך הצילינדר , זה שמפעיל את הבריח אשר בתוך המנעול , הרי שהדלת תפתח.  מאחר ולכל דלת יש צילינדר מתאים, נלמד  להלן על חולשות הצילינדרים וזאת בהתאם לסוג הדלת .

אנחנו מכירים כמה סוגים של דלתות . נמנה אותם להלן :

דלתות מעץ, ברזל וזכוכית

דלתות פנים מעץ אנחנו מוצאים את דלתות הפנים בחדרים בתוך הבית/משרד/שירותים/מקלחת/מחסנים ישנים וכו'  , אלו יהיו דלתות קלות מאוד עם מנעולים חבויים עם לשונית נטרקת במידות של 45/90 מ"מ [ תקן 101 ] המופעלים על ידי צילינדר אשר מפעיל לשון או על ידי מפתח 0 או על ידי מנגנון תפוס פנוי .

בדור החדש של דלתות הפנים נמצא דלתות מוגני מים עם מנעולים חבויים מגנטים במידות של 50/85 מ"מ המופעלים על ידי צילינדר אשר מפעיל לשון או על ידי מפתח 0 או על ידי מנגנון תפוס פנוי

דלת כניסה לבית  – בכניסה לבית נמצא דלתות מעץ אשר לרוב יהיו עבות מאוד ומעץ מלא שתתאים לכניסה לבית.  הן יהיו מעוצבות ויוקרתיות . בדלתות כאלו מתקינים מנעולים חבויים חזקים עם מספר בריחים וכן נעילות נוספות . מנעולים אלו מגיעים במידות חריגות ולרוב יהיו במידות אירופאיות של 85 מ"מ המרחק בין חור ידית לחור צילינדר  ו 50/60 מ"מ המרחק בין חור הצילינדר לקצה המנעול . מנעולים אלו מופעלים על ידי צילינדר שמפעיל לשון 

דלתות ברזל 

דלתות מברזל ניתן למצוא בכניסה לבתים ישנים מהדור של קום המדינה  , חדרי כניסה של בניינים ישנים ,במחסנים ,בחדרי אשפה ,לכניסה לשערים ועוד . בדלתות אלו קשה לדעת איזה מנעול מותקן בהם, אבל הצילינדר שלהם בוודאות הוא צילינדר המפעיל לשון.

דלתות אש

דלתות האש הן דלתות אשר מעכבות את כניסת האש מהשטח הבוער לשטח הסטרילי , אנחנו רואים אותם בעיקר במבני ציבור ובשנים האחרונות גם במבני המגורים וזאת בהתאם לתקינות חדשות .

בדלתות אלו מותקנים מנעולים חבויים המיועדים לדלתות אש  במידות של 65/72 מ"מ והצילינדר אשר יותקן בהם יהיה לרוב צילינדר באורך של 70 מ"מ לא מרכזי המפעיל לשון .

דלתות זכוכית  עם /ללא מסגרת   –  דלתות אלו נמצא אותם בכניסה ללובי של הבניין, משרדים ,חנויות ,מסחרי ,קניונים, דירות וכו'

בדלתות אלו יותקנו מנעולים חבויים צרים / מנעולי שפרוץ / מנעולים מיוחדים  . בכל המנעולים הללו יותקן צילינדר שמפעיל לשון 

כפי ששמתם לב , המשותף לכל הדלתות והמנעולים האלו הוא שיש להם צילינדר אשר מפעיל לשון .

צילינדר מפעיל לשון הוא הצילינדר האירופאי – פרופיל האן  המותקן ברוב אירופה וב95% מהצילינדרים בישראל . צילינדר זה ניתן לפרוץ לפחות ב- 3 דרכים עיקריות

  1. שבירת גוף הצילינדר
  2. קדיחת תוף הצילינדר
  3. פריצה שקטה

שבירת גוף הצילינדר

זאת הפריצה האהובה ביותר על ידי הגנבים ,שכן פריצה זאת לא מצריכה מהם תחכום וסחיבת כלים מורכבים . כל מה שהם צריכים זה מפתח שוודי איכותי או ג'אפקה  . בסרטון הבא אתם רואים איך הגנב מגיע ושובר את הצילינדר ופותח את הדלת בלי רעש מיותר  ובקלי קלות.

 

 

פריצה מעין זאת היא פריצה מאוד נפוצה בדלתות מעץ וזאת בשל הקלות שהיא מתבצעת. שכן כל מה שצריך הוא לאחוז את גוף הצילינדר בקצהו ולשבור אותו על ידי נענוע הצילינדר. לאחר שהצילינדר נשבר , מפעילים את המנעול החבוי אשר בתוך הדלת על ידי מברג ובכך מכניסים את הבריח לתוך המנעול והדלת נפתחת .

מהו הפתרון?

ישנן לפחות 3 פתרונות ;

הפתרון היותר פשוט ויעיל  הוא לוודא שגוף הצילינדר מצידו החיצוני לא יבלוט ויהיה  בקו 0 עם  הדלת. וזאת כדי לא לתת לפורץ אחיזה  כלשהי בצילינדר.

פתרון נוסף הוא להתקין רוזטות בטחון . רוזטות הבטחון יגרמו לכך שגוף הצילינדר יהיה בקו ישיר עם קצה הרוזטה וגם יוסיפו מקדם הגנה מפני קדיחה . הבעיה היא שהתקנת רוזטות בטחון בדלת שאין בה הכנה יכול לכער את הדלת . מה גם שרוזטות בטחון חייבות להיות מותקנות מ 2 צידי הדלת באמצעות ברגי דוך , מה שיכול לגרום להרס המנעול החבוי המותקן בתוך הדלת. וחוץ מזה  ועם כל הצער שבדבר – רוזטות בטחון אפשר לשבור  .

פתרון נוסף הוא הוא להתקין צילינדר מוגן שבירה . בצילינדרים אלו ישנו חיתוך מובנה על ידי המפעל בגוף הצילינדר וזאת כדי לגרום לכך שכל שבירה של הצילינדר תהיה במקום הצמוד יותר לדלת מאשר למנעול ובכך למנוע מהפורץ את האופציה להתעסק עם המנעול.

קדיחת תוף הצילינדר

כאשר שבירת צילינדר הינה בלתי אפשרית  הפורץ יקדח את הצילינדר . פריצה זאת קצת יותר מורכבת ומרעישה  , אבל ניתנת ללימוד מהיר יחסית וזאת על ידי כמה תרגולים בבית על יבש.

בנסיבות בהן רעש של כמה דקות לא יטריד את השכנים, הרי שגם פעולה מעין זאת תתבצע . וכאשר מדובר בית פרטי שהדיירים נסעו לסוף שבוע חלומי באיים הקריביים וכל שכן בימים של ברקים ורעמים , הרי שהחיים לפרוץ יהיו קלים ומהירים ביותר.

הרעיון של פריצה זאת הוא לרסק את הפינים של הצילינדר ולסובב את התוף כאילו הקומבינציה כבר פוענחה.

מהו הפתרון לקדיחת תוף הצילינדר? 

האמת חייבת להיות חשופה לשמש  – אין פתרון מושלם . מה שאנחנו בדרך כלל ממליצים הוא לנסות לעכב את הקדיחה בכל דרך אפשרית , שכן אם הפורץ יגיע עם קונגו או עם D9  ברור שהצילינדר יברח מהדלת . מכאן שאנחנו מניחים שהוא יגיע עם מקדח 4-5 מ"מ וינסה לקדוח בשקט ככל האפשר ובדיוק המירבי כדי שהפריצה תהיה מהירה . ובהתאם להנחה זאת אנחנו נתקין צילינדר מוגן קדיחה אשר תגרום לפורץ להתעכב הרבה זמן על הקידוח . אם הפורץ לחוץ הוא יברח , ואם יש לו את כל הזמן שבעולם ואין מי שרואה אותו – אז לפחות ניסינו.

צילינדר מוגן קדיחה הוא צילינדר אשר לאורך כל שדרת גוף הצילינדר בחלקו התחתון מחוזק בחומר מיוחד באופן המקשה על הפורץ לקדוח.  נכון הוא שהפורץ יכול לקדוח מהיכן שהמפתח נכנס , ושם אין שום הגנה והוא חשוף. אבל  הפורצים יעדיפו לפרוץ מהחלק התחתון, שכן פריצה דרך פתח כניסת המפתח תקשה עליהם את הפריצה מאוד.

 

ומכאן שאם נתקין גם רוזטות בטחון וגם צילינדר מוגן קידוח הרי שהפורץ יצטרך לעבוד יותר קשה , שכן הוא יצטרך גם לקדוח את רוזטת הבטחון עד שהוא יגיע לצילינדר ואז תחכה לו עוד הפתעה וזהו צילינדר המוגן קידוח. זה מה שאנחנו מכנים לתת מכשולים כככל האפשר.

פריצה שקטה

כאמור לעיל , 'פריצה שקטה' היא בעצם הפריצה היותר רצויה אבל הבלתי מצויה . היא רצויה כי היא שקטה , היא נקייה , היא קלה והיא בכלל מקסימה . הבעיה היא – שהיא לא מצויה לא בגלל שאין צילינדרים שניתן לפרוץ אותם בשיטה הזאת ,אלא בעיקר בגלל שהגנבים לא למדו את הנושא ברצינות.

יחד עם זאת בשנים האחרונות וככל שאין כספות בבנקים ויש אנשים שצוברים כספים  בביתם , או תכשיטים וכו' יש פריצות אין סוף ולפעמים אנו שומעים על מבצעי פריצות  על שכונה באופן ממוקד.

בארץ נושא הפריצות גם מורכב מבחינת זה שפרצו לו את הבית . יש סיכוי גדול שאם ראית פורץ בתוך הבית שלך אתה חייב להכין לו כוס קפה וארוחת ערב מזינה , וזאת בניגוד למדינות שבהם פורצים מסתכנים בירי מיידי, ואולי זאת הסיבה שישראל המדינה היחידה שיש לה דלתות פלדה בעוד לשאר יש דלתות מעץ עם צילינדרים פשוטים.

מכל מקום – חשוב לדעת , צילינדר פשוט ניתן לפריצה שקטה במהירות וללא ידיעות מקודמות , יש כיום מכשירים שרוכשים אותם והם פורצים צילינדרים במהירות מבלי לסיים קורס מתקדם בפריצות . ולכן יש חשיבות לרכוש צילינדר מוגן פריצה שקטה וזאת כאשר יש חשש לפריצות או דרישה לאבטחה גבוהה יותר.

להלן ובהמשך נסביר ונבהיר מתי רוכשים צילינדר כזה . שכן לא צריך למשל לרכוש צילינדר כזה כשמדובר במחסן שיש בו רק קורי עכביש.

הדלת הישראלית

יש עוד סוג של דלת שלא התייחסנו אליה למרות שהוא הדלת הכי פופולרית בארץ ואתם רואים אותה כמעט בכל בית – אנחנו נקדיש לו קטע מיוחד . דלת הפלדה הישראלית.

כמעט בכל בית בישראל  דלת הכניסה הוא דלת פלדה הבנוי מ- 2 פלטות פלדה בעובי מינימלי של 1.25 מ"מ עם ריתוכים לאורך הדלת ומותקן בה מנעול רב בריחי עם 7 בריחים ;

4 בריחים היוצאים מהמנעול  + בריח לראש המשקוף + בריח לרצפה  + בריח לצד הקיר  + מנגנון תגבור – סך הכל 8 בריחים . יש המוסיפים עוד 3-4 בריחים בחלקו העליון של הדלת  על ידי  תוספת של  מנעול רב בריחי מסוג ג'ואל  , ויש המבקשים דלתות המוגנות ירי מרובים של M16 , דלתות מוגנות פריצה קרה שנעות מ 5 דקות ועד חצי שעה , דלתות עם מנגנון נעילת חוגת קומבינציה ועוד ועוד.

לכאורה גנבים היו אמורים  לברוח כשהם רואים את  דלת פלדה , אבל המציאות כמובן שונה . כי כמו שהובהר שוב ושוב לאורך המאמר – כל דלת , ככל שהיא חזקה ומסיבית היא עדיין ניתנת לפריצה אם הצילינדר המותקן בה חלש ולא מוגן. הצילינדר הוא המח שעומד מאחורי הדלת ואם הפורץ השתלט עליו – הרי שאין משמעות לכל הגנה שתבקשו , ולכן יש לוודא מראש איזה צילינדר שמו לכם בדלת.

היתרון המובהק שיש לדלת הפלדה הוא שיש  לו מגן צילינדר המובנה בתוך הדלת היכן שיושב המנעול הרב בריחי ומגן על קידוח הצילינדר מה שחוסך מאיתנו  את הצורך בהתקנת צילינדר מוגן קידוח במקרי הסטנדרט, כמובן שתוספת צילינדר מוגן קידוח בדלת כזאת תוסיף חוזק ותאלץ את הפורץ לקדוח בחלקו העליון של הצילינדר מהיכן שהמפתח נכנס.

ועדיין, למרות שיש לנו דלת פלדה ולמרות שיש לנו מגן צילינדר, במידה ואנחנו נתקין בדלת צילינדר פשוט ולא מוגן מפני פריצות שקטות ,ניתן יהיה לפתוח אותו בנקל ובכך הגנב חוסך את הטרחה שבקידוח ואת הרעש המיותר . והרי לכם מציאות שבה דלת כמה שהיא חזקה נכנעת בפני פריצה פשוטה .

אז מה אנחנו ממליצים?

בעניין זה , אנחנו לא נכתוב כאן שמות של צילינדרים מומלצים וזאת משום שאנחנו באמת לא אובייקטיביים לתת שמות של צילינדרים , להזכירכם : אנחנו מוכרים צילינדרים . אבל אנחנו כן נוכל לתת לכם הדגשים והמלצות כלליות  איזה סוג צילינדר יש לבחור וזאת בהתאם לסוג הדלת שיש לכם.

בדלתות העץ והברזל:

אם ממש לא אכפת לכם שיפרצו את הדלת כי : בלאוו יש שם רק קורי עכביש . או שזה שער לגינה שאפשר לקפוץ עליו בקלות,  זה דלת גג  ומי כבר יקפוץ מהגג , וכו'   – אז אתם יכולים להסתפק בצילינדר פשוט ומשונן שלא עולה יותר מ 30 ש"ח . רצוי שיהיה איכותי ולא אחד שמתקלקל כל שני וחמישי .  כנ"ל בחדרים פנימיים בתוך הבית או המשרד, מספיק צילינדר פשוט. למרות שאנחנו ממליצים בחדרי השינה לא להתקין בכלל צילינדרים אלא רק מנגנון תפוס פנוי  

אם כן אכפת לכם , אז להלן קווים מנחים :

אם אין רוזטות בטחון : יש להתקין צילינדר מוגן קידוח כי ניתן לקדוח אותו בקלות.  מוגן שבירה  אם הצילינדר בולט , או להקטין את הצילינדר בהתאם. מוגן פריצה שקטה – אם יש צורך באבטחה גבוהה יותר

אם יש רוזטות בטחון : יש להתקין צילינדר מוגן פריצה שקטה אם יש צורך באבטחה גבוהה יותר  . מוגן קידוח להקשות על הפריצה אם רוצים הגנה מוגברת

בדלתות הפלדה

בדלתות הפלדה מאחר ויש כבר מגן צילינדר אין צורך בצילינדר מוגן קידוח , יחד עם זאת מי שרוצה להקשות על הפורץ  יתקין צילינדר מוגן קידוח , אבל  אין צורך בצילינדר מוגן שבירה . התקנת צילינדר מוגן פריצה שקטה ,  חשוב ככל שיש חשיבות לתכולת הנכס

בדלתות האש – מומלץ ליצור איתנו קשר לקבל ייעוץ מקדים בשל הרגישות הבטיחותית של דלתות אלו

אנחנו ממליצים לכם ליצור איתנו קשר אם יש לכם שאלות בנושאים אלו .    

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה