בית/מילון מונחים/
מנעולי זיז – מעליות

מנעולי זיז – מעליות

מנעול הברגה זיז מפתח פטנט מיועד לנעילות של ארוניות ודלתות המיוצרים מפח ומתכות , כגון ארונות חשמל ותקשורת – מה שמכונים ‘ ארונות שירות’  . ארונות אלו זקוקים למנעולים מסיביים שיכולים לעמוד בתנאי לחץ ועומס וכן יכולים לעמוד בשימוש ארוך טווח והינם בעלי מפתח פטנט מיוחד.

מנעולי ההברגה בנויים מגליל צילינדר המפעיל לשונית שנכנסת לתוך המשקוף או לנגדי הצמוד למשקוף ובכך נועלת את הדלת . לשונית המנעול יכולה להיות כפופה או ישרה ובמבחר אורכים.

מנעולים אלו מגיעים עם  מפתח פטנט :  מפתח פטנט הינו מפתח מיוחד שלא בנוי על בסיס פינים אלא על בסיס צורה ייחודית ופתיחת המנעול ונעילתו מתבצעת על ידי השחלת המפתח לחור שבראש המנעול וסיבובו.

ישנן כמה סוגים של צורות מיוחדות של מפתח פטנט , כאשר הבולטים בהם הן – משולש, מרובע וחריץ חצוי . למרות שבדרך כלל ניתן לרכוש את המפתחות הללו בצורה חופשית, עדיין לרוב האנשים אין מפתחות כאלו ולכן לרוב ארונות אלו כן באים למנוע פתיחה לא מורשית, אבל בהסתייגות. ניתן לאמר כי  חשיבות מנעול זה היא לא במניעת פריצה אלא לגרום לכך שהדלת לא תשתחרר ממקומה מפני רוחות וכל דבר אחר וכן למנוע מסקרנים לפתוח את הדלת .  .

למנעולים אלו אין צורך בתצורות אחידות או מאסטרים , שכן יש להם מפתח מיוחד .