בית / בלוג Lock / צילינדרים / רמות אבטחה בשכפולי מפתחות מבוקרי שכפול

רמות אבטחה בשכפולי מפתחות מבוקרי שכפול

מנעול חבוי מבוקר בקרת שכפול
צילינדרים מוגני שכפול הינם צילינדרים אשר מיוצרים בקידוד מיוחד .קומבינציית המפתח רשומה  על הכרטיס  אשר מצורף למארז הצילינדר.

אחת מהבעיות הנפוצות הן שרוכשי צילינדרים מבוקרי שכפול מאבדים את כרטיס השכפול , או אז , כאשר הם צריכים לשכפל מפתח הם נתקלים ב'חומה בצורה' מול בעלי החנויות אשר משכפלים מפתחות וזאת בטענה צודקת מצד החנויות שאסור להם לשכפל את המפתחות וזאת משום שהם התחייבו מול היצרן לשמור על הכללים.

הבעיה יותר מורכבת כאשר הלקוח מכיר את בעל החנות אשר מכר לו את הצילינדר – והטענה של הלקוח היא ש 'אבל אחי , אתה מכיר אותי ואתה יודע שזה המפתח של הדירה שלי ' ומכאן שדרישתו לשכפול מפתחות גם ללא הצגת כרטיס שכפול נשמעת סבירה.

השאלה היא – האם בעל החנות ישכפל לו את המפתח למרות שאין לו כרטיס ? ואם יבוא לקוח ויציע לחנות 1,000 ש"ח [ וכבר היו דברים מעולם ] אם ישכפל מפתח גם ללא הצגת כרטיס שכפול . איך אנחנו רואים את הסיטואציה הזאת שבעל חנות עומד בדילמה של ' זה כולה שכפול'.

מה זה בעצם צילינדר מוגן שכפול ?

למעשה הכותרת לא נכונה ,שכן אין דבר כזה צילינדר שאין אפשרות לשכפל את המפתח שלו ,אלא אם כן היצרן לא מכר את הצילינדר עם מפתח או שהוא מקשה על השכפול בכך שהוא לא מוכר גלמים של הצילינדר -אם כי ניתן לייצר גלמים כאלו – או לחילופין כשהוא בנה קומבינציית שכפול כזאת מורכבת עד שיש צורך להזמין את השכפול ממדינה אחרת. בכל מקרה שהוצג לעיל , הדבר לא סביר ואין סבירות שמישהו ירכוש צילינדר כזה שיש לחכות חודשיים עד שישכפלו לו את המפתח או שיבנו במפעל גלם מיוחד עבור הצילינדר או שינחשו את הקומבינציה.

לאחר ההקדמה המורכבת הזאת , ניתן להבין שיש הגבלות מסוימות על שכפולי מפתחות וזאת ככל שהדבר בכלל נדרש. שכן חלק מהצילינדרים לא נדרשים להגנת שכפול בכלל.

מתי כן יש צורך לרכוש צילינדר מוגן שכפול ?

לא תמיד יש צורך לרכוש צילינדר מוגן שכפול ,אלא אם מדובר במקרים הבאים שבהם יש אפשרות שכן יתעורר הצורך, כך למשל : בחנויות ועסקים אשר המפתחות של העסק מסתובבים יותר מידי ויש חשש שמאן דהוא ישכפל לעצמו מפתח בשעות הפנאי . בדירת מגורים אשר יש מפתחות לאנשים שאינם בני הבית . במשרדים עם מחשוב וניירת ברמת סווג גבוהה ועוד.

במאמר זה ננסה להרחיב קצת את הידיעות בתחום שכפולי המפתחות המבוקרים , כדי שהלקוחות ידעו שיש פתרונות ככל שיש צורך בהם.

יודגש כבר כעת כי הפוסט אינו עוסק באבטחת גוף הצילינדר אלא על האבטחה במניעת שכפול מפתחות בצורה לא מבוקרת. שכן בנושא אבטחה של על גוף הצילינדר עסקנו במאמרים השונים שלנו בבלוגלוק ובו הסברנו בצורה מאוד ברורה שכל צילינדר ניתן לפריצה אלימה ואין שום אפשרות למנוע זאת .

גם עסקנו בנושא 'פריצה שקטה', והסברנו שהמושג 'פריצה שקטה' מיועד לפורצים מומחים ומתוחכמים שיש להם עניין לפרוץ את הצילינדר מבלי להשאיר עקבות, אולם ככל שהדבר נוגע לפריצות של דירות ועסקים וחנויות אשר הדגש בפריצה הינו על השלל שיש ולא על רמת התחכום, שכן הפורצים כיום ,הם לא בדיוק אניני טעם בכל הנוגע לפריצות וכל מה שהם מבקשים זה 'לתת את המכה ולהתחפף'.

עוד על הנושא ניתן לעיין במדריכים שלנו בבלוגלוק:

מהן רמות האבטחה הקיימות כיום בצילינדרים מוגני שכפול ?

בישראל כיום ישנן 3 רמות אבטחה וזאת ככל שהדבר נוגע לצילינדרים ברמות מחירים סבירות שנעות מ 200 ש"ח ועד 400 ש"ח, כאשר החברות העיקריות  המייצרות את הצילינדרים הללו הן – חברת רב בריח וחברת מולטילוק הישראליות וחברת KABA האוסטרית,

Security level 1

לצילינדר מצורף כרטיס שכפול אשר הקומבינציה של השכפול רשומה על גב הכרטיס . ככל שהדבר תלוי בחברות המייצרות את הצילינדרים , הרי שמכירת הגלמים של המפתחות המיועדות לשכפול נמכרות לחנויות מקצועיות בלבד אשר רוכשות צילינדרים ומכונות שכפול ומכאן שרק חנויות כאלו ידעו איך לשכפל את המפתחות הללו ולא כל 'טמבוריה' שמשכפלת מפתחות פשוטים ב 5 ש"ח .

ברירת המחדל היא שרוכש הצילינדר יוכל לשכפל את המפתחות של הצילינדר שלו היכן שהוא ירצה ובכל מקום בארץ ,גם אם הסבירות שהוא יצטרך לשכפל את המפתח במקום אחר היא נמוכה ,שכן אף אחד לא רוכש צילינדר בקריית שמונה ומתקין אותו באילת . ומכאן שאנחנו נמכור לו תמיד כברירת המחדל צילינדר עם פרופיל פתוח ,אשר משמעותו הוא שהוא יוכל לשכפל את המפתחות בכל מקום בארץ אשר משכפלים שם מפתחות . מאחר ורב בריח ומולטילוק ו KABA  הן חברות עם פריסה ארצית מאוד רחבה של נקודות שכפול , הרי שלא תהיה בעיה לשכפל את הצילינדר בכל מקום וזהו היתרון של הפרופיל הפתוח .

אבל היתרון הזה הוא גם חסרון –  שכן ויש לפעמים חנויות שאין להם שום בעיה לשכפל מפתחות גם ללא הצגת כרטיס שכפול. שכן הם כבר רכשו את הגלמים הפתוחים, והם יושבים אצלם במגירה מחכים ללקוחות.

ככל הידוע לנו יש סנקציות על חנויות כאלו מצד החברות אם ברמת ההתראה ואם ברמת איום מפורש על הפסקת מכירת גלמים ואפילו מעקבים כאלו ואחרים , אבל דבר אחד ברור – ההגנה על שכפול לא מבוקר היא לא הרמטית כאשר הגלמים נמכרים לכל חנות ובייחוד כאשר יש עניין ורצון לשלם לבעל החנות סכום מפתה כדי שהוא ישכפל את המפתח גם ללא הצגת הכרטיס. ומאחר ויש לו את הגלמים של כל הפרופילים הפתוחים  , הרי שיש סיכוי  – והוא נמוך – שמאן דהוא יפר את ההתחייבות עליה הוא חתום.

Security level 2

הרמה הנוספת שהיא בבחינת החסרון  של רמה 1 וזהו גם יתרונה – הוא כאשר רוכשים  צילינדר עם פרופיל סגור ,צילינדר זה מוגדר כ'צילינדר סגור'  כי זהו צילינדר אשר נמכר לחנות מסוימת והפרופיל הוא ייחודי לחנות הזאת בלבד ופועל יוצא מכך הוא שלא מוכרים את הגלמים לאף אחד חוץ מהחנות הזאת .

חשוב להדגיש כי הבלעדיות של הפרופיל היא  לא תמיד באופן ארצי אלא היא מוגבלת למחוז או 'העיר הגדולה' לצורך העניין   , כך שיש מצב שבו יש  פרופיל שמוגדר כפרופיל סגור בתל אביב , יש לו ' אח תאום ' בירושלים שגם הוא סגור בירושלים. נקודת ההנחה של היצרן היא שאין סבירות שילך מישהו לחפש בכל הארץ חנות חנות ולשאול האם יש לו את הפרופיל הזה. והנחה זאת נכונה.

Security level 3

רמות גבוהות ביותר הוא כאשר היצרן מוכר פרופיל ייחודי רק למשווק אחד ולא מוכן לפתוח את הפרופיל ולא למכור את הגלמים של הפרופיל הזה  לאף אחד בעולם ולאוו דווקא רק בישראל . אם נוסיף לחסרון/יתרון הזה את הגורם האנושי ,הרי  שזאת  יכולה להוות פתרון בהגנה  מפני שכפולים לא מבוקרים של הצילינדרים.

אנחנו מכנים את הפרופיל – פרופיל מוסדי A3. המשמעות היא שכאשר אנחנו מוכרים צילינדרים לארגון מסוים ,אנחנו מבהירים מראש לארגון ששכפול מפתחות יהיה רק באישור בכתב / מייל של המורשה לשכפול, גם אם יוצג כרטיס שכפול..

במצב דברים שכזה גם אם מישהו מהארגון מצא את כרטיס השכפול ומגיע לחנות בבקשה לשכפל את המפתח ומציג כרטיס שכפול  , אנחנו ישר מזהים את סוג הפרופיל ויודעים שפרופיל כזה מחייב התייחסות אחרת , כלומר – אנחנו שואלים את זה שמבקש לשכפל את המפתח מאיזה ארגון הוא והאם יש לו אישור לשכפל. אנחנו בודקים באם יש אישור למחזיק הכרטיס לשכפל את המפתח ומבקשים את האישור שלו בכתובים.  שילוב זה  של רמות אבטחה אישית ומעשית היא זאת אשר יוצרת אבטחה ברמה גבוהה ביותר.

.


 

ניתן לסכם את הפוסט בכך שחשוב להבהיר תמיד שרכישת צילינדר מבוקר שכפול לא מחויבת המציאות כאשר רוכשים צילינדר חדש ואפשר להסתפק גם בצילינדר שלא מבוקר שכפול.

לאלו שכן יש צורך לרכוש צילינדר מוגן שכפול , כדאי לזכור את רמות האבטחה השונות שלו .

  • ברמה 1 – צילינדר עם פרופיל פתוח  – יכולים כמעט כולם להסתפק בו ,  כל עוד אין צורך מיוחד להגביל את מיקום שכפול המפתחות
  • ברמה 2 – צילינדר עם פרופיל סגור – מתאים למי שיש לו צורך להגביל את מיקום השכפול למיקום יחיד ובלעדי.
  • הרמה ה  3 מתאימה למי שלא רוצה לקחת סיכון כלשהו רוכש צילינדרים ברמה הזאת . מתאים לארגונים , מוסדות וכו' .
רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה