בית / בלוג Lock / מנעולים חבויים / המדריך השלם למנעולים חבויים – מפתח 0

המדריך השלם למנעולים חבויים – מפתח 0

מפתח 0
המדריך הנוכחי הוא מדריך ייחודי בארץ והוא מתעסק בקצה של הקצה מבחינת הפרזול  ,אבל תפקידו כה חשוב עד ששכחנו לרגע שהוא בעצם המפתח . מומלץ לעיין בבלוג שלנו ובמיוחד במדריך הראשי לקטגוריית משנה זאת שכותרתה – מנעולים חבויים לדלתות -מדריך מפורט.

המונח מפתח – KEY  הוא מונח רחב מאוד בעברית ובאנגלית, ולכן ההגדרה היותר ממוקדת היא מפתח מנעול. ויקיפדיה מגדיר את המונח כ – מפתח (כלי).  למעשה מפתחות היו מאז ומעולם ובהתאם לכך המנעולים. אנחנו מכירים את המנעול המצרי שהתכנון שלו מוכר לנו לפחות בסביבות 2000 לפני הספירה, ואף מתקופת התנ"ך, ככתוב  – "וַיֵּצֵא אֵהוּד הַמִּסְדְּרוֹנָה וַיִּסְגֹּר דַּלְתוֹת הָעַלִיָּה בַּעֲדוֹ וְנָעָל" {שופטים ג, כה}, וברמת העיקרון – כמו שלכל סיר יש מכסה, כך גם – לכל מנעול יש מפתח מיוחד משל עצמו.

כדי שנבין על איזה מנעול אנחנו מדברים, אנחנו רואים להלן  3 סוגים של מנעול  חבוי טיפוסי בתקן 101 של חברת ALBA אשר מותקן בחלק לא מבוטל מהדלתות בישראל. למנעול זה יש 3 תצורות נעילה בסיסיות.

  • מנעול תפוס פנוי
  • מנעול צילינדר
  • מנעול מפתח

תצורות מנעול חבוי

פירוט פונקציות המנעולים הוסברו במדריכים שלנו בבלוגלוק בנושא מנעולים חבויים

ראשית, חשוב לשים לב שמבנה המנעול החבוי זהה בכל תצורות הנעילה ולכן כל שלושת המנעולים זהים במידות שלהן, ובכך שיש להם חור ציר לידית במידות של 9 מ"מ מרובע  וזאת כדי להניע את לשונית הטריקה שאף היא נמצאת בכל המנעולים וכן בריח נעילה שהוא אחיד בכולם. הדבר היחיד השונה בין המנעולים הוא –  איך פותחים את המנעול? 

מנעול התפוס פנוי

מנעול התפוס פנוי נפתח כאשר אנחנו מסובבים את ציר התפוס הפנוי. למעשה זאת נעילה מוזרה שכן אין משהו שיכול למנוע ממשהו לפתוח את המנעול. אבל אנחנו מראש מבינים שמנעול תפוס פנוי מיועד לשירותים וחדרי אמבטיה או חדרי שינה ומכאן שאנחנו לא חוששים מפריצה. ולכן המפתח למנעול תפוס פנוי הוא בעצם ציר / קומפקט בעובי של 5 או 6 מ"מ מרובע.

מנעול הצילינדר

מנעול הצילינדר נפתח כאשר אנחנו מפעילים את הצילינדר אשר מותקן בתוך החור המיועד להתקנת הצילינדר.  ולכן המפתח של המנעול הוא בעצם מפתח של הצילינדר. למנעול עצמו אין מפתח.

מנעול המפתח

מנעול המפתח נפתח רק על ידי המפתח אשר שייך למנעול. וכאן מתחיל המדריך.

חשוב לזכור את הסימולים של התצורות וכן את הכינויים השונים.

קצת היסטוריה…

בפתיח המדריך הזכרנו את המנעול המצרי המיוחד, אם נתבונן היטב במנעול, אנחנו נבין מהר מאוד שלמעשה שום דבר לא השתנה מלפני 4000 שנה.

התמונות מתוך ויקיפדיה ו YALE 

 

ולמעשה ההשראה של תכנון הצילינדר שאנחנו מכירים אותו היום בשם הצילינדר האירופאי נלקח ישירות מהחוכמה המצרית מלפני 4000 שנים וזה ממש לא היה מופרך לראות מצרי הולך בקהיר בשנת 2020 לפני הספירה עם מפתח באורך של 60 ס"מ.

מאחר וזה לא היה כזה פרקטי ללכת עם מפתח כזה וכל שכן צרור מפתחות כאלו, הרי שמנעולים כאלו היו מן הסתם לא כל כך פופולריים.

בשנת 1865 ובהשראת המנעול המצרי רשם ליונל ייל – Linus Yale Jr פטנט על הצילינדר הבא שרוב העולם משתמש בו כיום. ובכך למעשה הוא שינה את הרעיון שהיה תקף עד אז שהמנעול הוא  יחידה עצמאית, אלא הוסיף אלמנט נוסף שהוא ניתן לשליפה והוא – הצילינדר – זה שפותח את המנעול.

אבל הפטנט החדש של YALE לא הצליח להוציא את מנעול המפתח משוק המנעולים, שכן עד היום אנו מוצאים את המנעולים מותקנים בדלתות הפנים ובמנעולים של כספות ומנעולים מיוחדים.

צילינדר YALE
צילינדר YALE

היכן המפתח של מנעולי המפתח?

מנעול המפתח הוא בין המנעולים הכי נמכרים בעולם  וזאת בשל הפשטות שלהם. אנחנו מכנים אותם גם מנעולי מפתח 0, המנעולים מותקנים בדלתות הפנים בתוך הבית, מחסנים ולמעשה בכל דלת שאנחנו לא חוששים שמישהו ינסה לפרוץ אותה.

וזאת כי המפתח של מנעולי מפתח 0 הוא למעשה מפתח עם קומבינציית נעילה פשוטה של פין אחד בלבד, מה שבעצם לא נותן למנעול הגנה מפני פריצה אבל כן נועל את הדלת.

לא ערכנו מחקר היסטורי מקיף אודות מנעולי המפתח בארץ, אבל ככל הידוע לנו ולפחות מסוף שנות ה 50 ועד תחילת תקופת כניסת דלתות הפנים החדשות עם המנעולים המגנטיים, הרי שהיו בארץ לפחות 10 סוגים של מפתחות אשר היו אמורים להיות אוניברסליים. הפכנו את המחסן וחיפשנו את ההיסטוריה בקופסאות קרטון צהובות וצילמנו את העיקריים שבהם.

היו מזהים את המפתחות לפי מספרים . 1-2-5-6-10 ועוד. הפופולריים היו למעשה מפתחות מס' 1+2  ו 5-6, והחידוש היה במפתח 0 אשר למעשה פתח גם את 1 וגם את 2.

היה גם מפתח מיוחד שפתח את 5 ו 6  ואפילו מצאנו מפתח שפתח את 1+5+9. מפתח שהיו לו שיניים היה מוגדר כמפתח S. אבל בסך הכל המפתחות הכי פופולריים היו 1 +2   ומאחר והמוכר ידע ש -0 פותח גם את 1 וגם את 2 , אז הוא העדיף לתת מפתח 0 ובא לציון גואל.

 

מכל שלל המפתחות שראינו , נותרו למעשה רק מפתחות  0 אשר מייצרים /מייבאים החברות פלד , ירדני דירון ועוד . המפתח שלהם הוא אוניברסלי ולמעשה אין לו שום קומבנציה ,אלא פלטה שטוחה והוא מכונה KB כי הוא מפתח ריק BLANK. לקונצרן ASSA ABLOY יש 3 מנעולים של החברות הבת שלו שהם מנעולי ALBA, מנעולי YALE ומנעולים חבויים מגנטיים 101 של YALE – כל שלושת המנעולים יש להם מפתח 0 שהוא זהה ואחיד והוא פותח את כולם, יש לשים לב לאחידות ובהתאם לכך תדעו מה להזמין.

מפתחות למנעולים חבויים מגנטיים וחדשים

הדלתות החדשות של חדרי הפנים שינו את הסדר הישן בתחום המנעולים החבויים והם נהפכו להיות מגנטים או עם פעולות טריקה שקטות וזאת בשוני מהמנעולים הישנים.

אמנם אין שוני בתצורות, וגם במנעולים החבויים החדשים יש את 3 התצורות. אבל מנעולים חדשים מביאים איתם גם מפתחות וכך המבחר של מפתחות האפס נהיה כה רחב עד שהמונח – מפתח 0 – ממש לא כבר לא אקטאולי.

לא סתם ישבנו וכתבנו את המדריך הזה, כי כבר מזמן הבנו שהתחום פרוץ, וכל חברה המייצרת דלתות פנים מייבאת מספק כזה או אחר את המנעולים המגנטיים לו, והחגיגה נמשכת.

בארץ אנחנו מכירים את החברות אשר מייצרות את דלתות הפנים, וכפי שכבר פורט במדריך המנעול המגנטי או המנעול החדש  בתצורת מפתח מגיע עם מבחר רחב של מפתחות . צילמנו את כל המפתחות אשר אנחנו מוכרים ומכירים ואף מעבר וזאת כדי לנסות סדר במפתחות . 

 

כך למשל מנעולים של חברת AGB  מקבלים את מפתח מס' 11 , 2 וגם MK בשינויים .  מנעולים מגנטים של חברת רב בריח ו NOVA  מקבלים את מפתח מס' 3 וכו'. אבל חשוב להדגיש כי מפתחות האפס בעולם הם סדרה ענקית בפני עצמה.

לכאורה היינו רוצים שמפתח 0 יהיה באמת מפתח 0 ושיהיה אוניברסלי שנוכל לפתוח איתו את כל המנעולים . על פניו כך זה היה אמור להיות , אבל כמו שאתם יודעים , אפילו על החיבורים של המטען לסלולר שלנו טרם הגיעו לאחידות וזאת בשל שיקולים כאלו ואחרים . כך הדבר לגבי המנעולים,  כל חברה המציאה את המנעול שלה והעדיפה לייצר מנעול עם מפתח ייחודי וזאת על מנת ליצור המשכיות עם הלקוח, מעין שימור לקוח בכח.

אבל בארץ יחסית המבחר לא כזה רב, אם למשל נראה את המנעולים של חברת GEGE  מבית חברת KABA אנחנו נראה עשרות תצורות למפתחות כאלו – מתוך קטלוג המפתחות מס' 207 של חברת SILCA 

מחיר המפתחות

מפתחות 0 למנעולים חבויים 101 לא אמורים לעלות יקר והם מתומחרים בין 10-5 ש"ח. המחיר משתנה ככל שעוברים למפתחות של המנעולים המגנטים וזאת בהעדר מלאים למכירה. סביר להניח שכל יבואן מביא מפתח 1 לכל מנעול שהוא רוכש, מהי כמות המלאי הוא מחזיק בשביל חלפים – זאת שאלה אחרת. ומאחר ויש ריבוי מפתחות צריך כל פעם להתאים את המפתחות למנעולים הרלוונטים.

מחיר מפתח לדלתות פנים עם מנעול מגנט או מנעול חדש נע מ 20 ועד 35 ש"ח , תלוי בזמינות המוצר במלאים. וזה לא מופרך לראות מחיר של מנעול ומפתח במחיר של  המפתח בלבד.

מנעולים עם מפתחות מיוחדים

כבר הזכרנו לעיל שמנעול חבוי תפוס פנוי נפתח על ידי סיבוב ציר החור של התפוס פנוי ןלכן הציר הוא למעשה המפתח שלו . וכך אנחנו רואים מפתחות של מנעולים שאנחנו לא יודעים שהם בעצם מפתחות.  כך למשל במנעול הברגה זיז פטנט שיש להם כמה תצורות של מפתחות. משולש מרובע וחצוי.


ניתן לשלוח תמונות של מפתח לוואטצפ 052/8765-777 אנחנו נשתדל למצוא את המפתח הרצוי .

לא מבטיחים לאתר אותו , אבל מבטיחים להשתדל. 

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה