בית / בלוג Lock / אבטחת דירות מגורים / פתיחת דלת – להיכן?

פתיחת דלת – להיכן?

ברירת המחדל של פתיחת דלתות הם כלפי הבית, החדר, המבנה. זה נכון במיוחד במקרה של דלתות כניסה לבית. תדמיינו בליבכם שאתם חוזרים לבית, עייפים ורק רוצים לנחות על הספה, ואז במקום לדחוף את הדלת שזה הכי מתבקש, אתם צריכים עוד למשוך אותה? ברור שלא. אנחנו נדחוף אותה. האם באמת חשבנו פעם למה כשאנחנו יוצאים מהבית אנחנו צריכים למשוך את הדלת ולא לדחוף אותה כמו שנכנסנו?

יש 2 סיבות עיקריות, למה הדלתות לבית שלנו נפתחות כלפי פנים החדר ולא נפתחות כלפי חוץ החדר – פתיחה כלפי חוץ : בטחון אישי ומזג האוויר.

בִּטָחוֹן

תפקידו העיקרי של דלת הכניסה נכנס תחת הכותרת: ‘ביתנו הוא מבצרנו’ ומכאן שתפקידו הוא אבטחת הנכס מפני כניסת פולשים זרים, ממש כמו שזה נשמע. כאשר נתקין דלת כלפי חוץ, אנחנו חושפים את מבצרנו בפני 2 כשלים בטיחותיים חמורים:

 1. כאשר מתקינים דלת כלפי חוץ, הרי שגם צירי הפייפ של הדלת יהיו בחוץ, או-אז (ואין צורך לפרט) החיים לפולשים יהיו יותר קלים. אמנם יש הגנות על הצירים, אבל עדיין עצם המצאות צירי הדלת בחוץ, מהווה כשל בטיחותי חמור.
 2. כאשר נכנסנו לבית, אנחנו רוצים לישון מתוך תחושת בטחון שבאמת הפולשים לא יכנסו ולכן אנחנו נתקין בדלת הפלדה שלנו גם סגר בטחון עליון שיאלץ את הפולשים לעשות רעש עד שכל הבניין יתעורר ואולי מישהו יתקשר למשטרה שתגיע. הבעיה היא שבדלת שנפתחת כלפי חוץ, אין אפשרות להתקין בה סגר בטחון עליון.

מזג אוויר

כאשר דלת נפתחת כלפי חוץ, היא חשופה לגשמי הברכה ורוחות האוויר ומכאן שכל משב רוח תועה עלול לטרוק את הדלת ולנפץ את כל מה שעומד בדרכה. מעבר לאלימות שמונחתת על הדלת במפתיע, היא גם חשופה לגשמי הברכה ולכן כל גשם משמעותו הצפת החדר הפנימי במים. כן, יש פתרונות כמו התקנת גגון. אפשר להתנחם שבישראל אין שלגים כמו באירופה, מה שהיה חוסם את היציאה לדלת עם פתיחה כלפי חוץ.

מתי כן מתקינים דלת עם פתיחה כלפי חוץ?

ישנם מצבים שבהם דלתות כן נפתחות לכיוון השני. ויש להם סיבות טובות למה הן נפתחות כלפי חוץ. דוגמה טובה היא דלתות מוגנות אש. בזמן חירום, אנשים לא תמיד חושבים בבהירות, ולכן כדאי לעשות להם את החיים פשוטים וקלים ככל האפשר. קל יותר לדחוף את הדלת כאשר הדלת נפתחת כלפי חוץ.

גם בדלתות המותקנות במבני ציבור, מוסדות חינוך ועוד, יש לקחת בחשבון שלא לכולם יש את אותו כח ויש ילדים קטנים, אנשים, נכים המשתמשים בכיסא גלגלים, עדיף להם דלת שנפתחת כלפי חוץ שהיא יותר נוחה ובמיוחד בשעת חירום שיש לתת לאוכלוסיות אלו עדיפות בקלות היציאה. בנסיבות אלו, דלתות עם פתיחה כלפי חוץ לפעמים הם מחוייבי המציאות.

ובלי קשר לדלת הכניסה, יש עדיין מקרים אחרים שבהם דלתות הנפתחות כלפי חוץ עשויות להיות רצויות מאוד ואפילו פונקציונליות.  כאשר אנחנו רוצים – או חייבים – לנצל את שטח הרדיוס התפוס בדלת הנפתחת כלפי פנים.

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
2 תגובות...
 1. ליאור 04/05/2024

  סורי אבל קצת עושה רושם שאנחנו עדיין חושבים שלילי על המשטרה. רשמתם (אולי) המשטרה תגיע. עדיף להוריד את המילה הזאת.

  • רז מנעולים 05/05/2024

   שלום ליאור,
   אתה צודק לחלוטין בעניין וזה תוקן.

השאירו תגובה