בית / בלוג Lock / ידיות / ידיות לדלתות | מדריך מפורט

ידיות לדלתות | מדריך מפורט

המונח ידית (handle) במדריך זה מתייחס לידיות המיועדות להתקנה בדלתות בלבד ולא בידיות לריהוט או אחיזה למוצרים, חלונות רכבים וכו'. את הידיות אנחנו בוחרים לפי סוג הדלת ולא הפוך ובהתאם לבחירת סוג הדלת נגדיר את תפקוד הידית
 1. המדריך מתייחס לרוב סוגי הדלתות המותקנים בישראל והוא גם מכסה נושאים מקצועיים כדוגמת ידיות בהלה
 2. המדריך מתמקד בעיקר בדלתות נפתחות, כלומר – שהן זזות על ציר הדלת ימינה או שמאלה בהתאם למיקום הצירים, ובחלק קטן בדלתות הזזה שהן זזות על מסילה או בכינוי האחר – דלתות נגררות.

ידיות לדלתות

ידיות לדלתות פנים

ידיות לדלתות פנים

דלתות הפנים המותקנות בישראל בשנים האחרונות מיוצרים מחומרים עמידים למים. הדלתות הן קלות ,דקורטיביות ומעוצבות ובמגוון צבעים וגימורים. דלתות פנים מותקנות בכניסה לדירות מגורים בחדרי שינה/שירותים וכן בחדרים פנימייים של משרדים.

צבע/גימור ידית

הגימור השולט בשנים האחרונות הוא ניקל מוברש. יתרון הגימור שהוא פרווה והוא מתאים מבחינה חזותית כמעט בכל הצבעים של הדלתות. הצבע השחור חזר לאופנה לאחרונה וגם צבע הברונזה/עתיק/פליז מבוקש.

ידיות לדלתות פנים מעץ 

פעולת הידית

ידיות לדלתות פנים הן ידיות הפעלה נעות והן מתפקדות כידיות חצי קפיציות לנוחות השימוש בידית. הידיות מיוצרות בדרך מאלומיניום קל וזאת כדי לא להכביד על חור ציר המנעול

מידות הידיות

המידות להלן הן מידות ממוצעות ותמיד יהיו חריגים למידות אלו .

אורך הידית מקצה לקצה :  110 מ"מ ועד 150 מ"מ

עומק הידית מבסיס הרוזטה ועד קצהו:  60 מ"מ

מידת קוטר רוזטות עגולות : 50 -70 מ"מ

מידות רוזטות מרובעות : 60-70 מ"מ

ידיות לדלתות

ידיות לדלתות פנים מעץ 


ידיות לדלתות מתכת

דלתות אלומיניום משולבות זכוכית בפרופילים ישנים או חדשים  יכולות להיות מותקנות בתוך הבתים  , ביציאה למרפסת או חדר הכביסה ועוד שימושים . בדלתות אלו מתקינים ידיות קפיציות המותאמות לדלתות . בדלתות עם פרופיל בלגי , הידיות מעוצבות בגימורים שונים וזאת בהתאם לגימור הדלת . ניתן לעיין בקטגוריית המוצרים הרלוונטית

ידיות לדלתות אלומיניום ברזל 


ידיות פבלוק

ידיות פבלוק ידיות אשר משולב בהם המנעול אשר נועל את הלשונית והן נפוצות ברחבי העולם בדירות המגורים.

ההתקנה של ידיות אלו, מותנית בכך שבוצעו השינויים המתבקשים בדלת והוכנה תשתית להתקנת הידיות הללו, אחרת – נצטרך לבקש סיוע של איש מקצוע נוסף שיודע להכין תשתית לידיות פבלוק מבלי להרוס את הדלת.

ידיות פבלוק 


ידיות לדלתות כניסה פלדה

דלת הפלדה היא דלת הכניסה הנפוצה בישראל והיא מיוצרות על ידי החברות רב בריח,שריונית חוסן,רשפים ועוד .הדלתות מיוצרות מפלדה מגולוונת בעובי 1.25 מ"מ. הדלת בנויה עם חיזוקי פלדה לאורך ורוחב הדלת

בדלתות הפלדה הידיות יכולות להיות מותקנות עם פלטה או בלי פלטה. כאשר יש דרישה להתקין ידיות עם פלטה יש לשים לב למידות החורים של הפלטות המצורפות לידית. מומלץ לעיין בבלוג שלנו במדריך למארזי פרזול לדלתות הבטחון, אשר נותן הרחבה בנושא.

בדלתות פלדה מהדור הישן, צבעי הידיות היו עוד בצבעי של חום או לבן, אבל בשנים האחרונות גימור הניקל המוברש נכנס לחיינו והוא כיום השולט בשוק.

כמו תמיד יש להתייעץ מראש אם משהו לא ברור. אין להזמין ידיות לדלתות פלדה מבלי לוודא שאלו הידיות הנכונות ובמיוחד כאשר מדובר עם פלטות כיסוי.

ידיות לדלתות כניסה 


ידיות צינור נירוסטה

ידיות אלו מאופיינות במגוון רחב של ידיות משיכה ולאו דווקא ידיות הפעלה. וזאת כי לרוב בדלתות הזכוכית הנעילה מנותקת מהידית והיא לרוב נמצאת בתבנית ראשונית של ייצור הדלת.

ידיות המשיכה בדלתות אלו מיוצרות לרוב מנירוסטה או בגימור ניקל מוברש בצורת צינור.

ידיות לדלתות כניסה 


ידיות לדלתות אלומיניום

הידיות לדלתות אלו יותר שמות על דגש על גוף הדלת ופחות על העיצוב. ולכן נוכל למצוא מגוון רחב ולא אחיד של ידיות. החל מהידית לכניסה של בניין המגורים מאלומיניום המכונה 'ידית 2000' על שם סוג הפרופיל. ידיות לדלתות כבדות המכונות 'ידיות עופר', וידיות משיכה לדלתות אשר יש בהם נעילות משולבות וכלה בידיות קפיציות לדלתות אלומיניום וזכוכית. מומלץ לעיין בקטגוריית הידיות לשימושים מעורבים

ידיות לדלתות כניסה 


ידיות לדלתות אש ו – PANIC

בקטגורייה זאת אנחנו מוצאים ידיות לדלתות המותקנות במרחבים הציבורים ובניני מגורים וככל שהדבר נדרש ובהתאם לתקנות הבניה . למעשה אין הרבה מגוון רחב בידיות אלו והדגש הוא יותר על פונקציונליות  והנוחות למשתמש הסופי ולא בעיקר על העיצוב.

הידיות הללו ממוקמות לרוב בקטגוריות יעודיות ,שכן בדלתות אלו מותקנים מנעולים חבויים הדורשים התייחסות מיוחדת .אבל כאן במדריך אנחנו נתמקד בתמציתיות בכל מוצר בתחום.

נהוג לסווג את הידיות ל 2 קטגוריות משנה:

 1. ידיות לדלת אש
 2. ידיות בהלה

ידיות לדלתות אש

בתחום ידיות האש הרחבנו במדריכים קודמים שלנו , נציין רק כאן כי הידיות הללו שונות במידות הפרזול המבני שלהם , מומלץ לעיין בבלוג שלנו העוסק בתחום.

 • חור ציר הידית שלהם מותאם לצירים של 9 מ"מ ולא 8 מ"מ כביתר הדלתות , וזאת כי הידיות הללו צריכות להיות מותאמות עם מנעולים חבויים אשר יש להם חור לציר 9 מ"מ .
 • מידות מרחקי החורים [ מרכז חור ציר ידית למרכז חור מרכז צילינדר ] הינו 72 מ"מ ולא כמו ביתר המנעולים החבויים שהם 85 או 90 מ"מ
 • ידיות לדלתות אש יכולות להיות עם חור לצילינדר או ללא חור ציר צילינדר המכונות ידיות סתומות .
ידיות לדלתות אש ו - PANIC 

ידיות האש מיוצרות מחומרים מעכבי בעירה , ולרוב הוא נמכר בצבע שחור מפלסטיק קשיח . בשנים האחרונות נמכרים  ידיות לדלתות אש בגימור נירוסטה

ידיות בהלה

גם כאן , בתחום הפרזול לדלתות האש והפאניק , מומלץ לעיין בבלוג שלנו במדריך השלם לידיות בהלה . את חלקנו בפוסט הנוכחי נדגיש בכך שידיות בהלה מחייבות התיחסות של איש מקצוע .

נציין בהקשר זה כי ידיות בהלה יכולות לבוא ב 2 תצורות נעילה.

 1. ידית בהלה מפעילה לשון – כלומר שהידית משולבת עם מנעול PANIC אשר מותקן בתוך הדלת . המנעולים יכולים להיות במידות של 72 מ"מ או 92 מ"מ ומידות בקסט של 65 או 35/30 מ"מ .
 2. ידית בהלה לשונית חיצונית – כאשר אין מנעול בתוך הדלת , ידית הבהלה עצמה מוציאה לשונית אשר נכנסת לתוך נגדי מותאם ובכלך מהווה גם ידית וגם אמצעי נעילה.

ידיות בהלה הן ידיות שמופעלות על ידי צינור או באמצעות טאצ' לעיצוב דקורטיבי .

ידיות בהלה 

תפקוד הידיות

מזהים 3 תפקודים לידיות

 1. ידיות נעות
 2. ידיות קבועות
 3. ידיות משולבות : נע + קבוע

ידיות נעות

ידיות נעות או בשמן החלופי ידיות הפעלה – הן האופציה הרווחת ביותר , כאשר משני צידי הדלת אנחנו מתקינים יידות אשר מפעילות את המנעול החבוי אשר בתוך הדלת.

מאחר ויש ציר מרובע אשר מחבר בין שני הידיות הנעות , הרי שכל הפעלה של ידית מניעה בהכרח גם את הידית מצידה השני של הדלת.

בדלתות הפנים והכניסה הציר אשר מניע את הנעות הינו במידות של 8 מ"מ ובאורך ממוצע של 100 מ"מ .

ההתקנה של הידיות הינה קלה וכל מה שיש לעשות זה לשחרר את בורג ההלן המחזק את הידית לציר ואז להוציא את הציר מהמנעול החבוי אשר בתוך הדלת ולאחר מכן להוציא את הידיות

ידיות נעות אנחנו מוצאים כמעט בכל מקום , החל דלתות פנים, דלתות כניסה , דלתות בטחון ועוד.

ידיות נעות 

ידיות קבועות

ידית קבועה –  או בכינוי החלופי 'ידית עיוורת' –  למעשה היא  ידית אחיזה או משיכה  או דחיפה , תלוי באופי הדלת  והיא לא משמשת כידית הפעלה וזאת כי היא לא מניעה שום מנעול .

אנחנו מוצאים ידיות קבועות מותקנות בדלתות זכוכית, או דלתות עם מנעול חבוי רול גלגלון , או דלתות אשר מותקן בהם מנעול זויתן חשמלי או מנעול אלקטרומגנטי . ידיות קבועות יכולות להיות מיוצרים בצורה מרובעת או בצורת צינור , ופועל – יוצא הוא גם בדלתות מעוצבות ומסוגננות , אשר הדקורטיביות של ידיות אלו הינה  גבוהה יותר .

ידיות קבועות יכולות להגיע עם פלטה מובנית או ללא פלטה .  השימוש בידיות אלו לא מחייב להתקין ציר , והתקנת הידית לרוב תהיה בצורה עצמאית על הדלת . להלן דוגמאות של ידיות קבועות .

ידיות קבועות כפתור

ידיות קבועות כפתור 
ידיות קבועות כפתור

ידיות  קבועות /משיכה – ידיות צינור לדלתות זכוכית

ידיות  קבועות /משיכה - ידיות צינור לדלתות זכוכית 

ידיות קבועות – משיכה לדלתות אלומיניום וזכוכית

ידיות קבועות - משיכה לדלתות אלומיניום וזכוכית 

ידיות משולבות – נע + קבוע

ידיות משולבות , הן ידיות אשר משולבות מ 2 סוגי ידיות –

 1. ידית נעה מצידו האחד של הדלת – הידית הנעה  תותקן בצד הפנימי של החדר .
 2. ידית קבועה בצידו השני של הדלת –  הידית הקבועה תותקן בצד החיצוני של החדר .

ההיגיון לחלוקה זאת, נובע מכך שהתקנת ידית קבועה משולבת עם ידית נעה, יש לה היגיון טכני  ב -2 מקרים מובהקים:

הראשון – כאשר אנחנו רוצים שכל טריקת הדלת, תגרום לכך שהדלת תהיה נעולה. התשובה לשאלה היותר מעניינת –  למה שכל טריקת דלת תגרום גם לנעילתה? יכולה להיות מסיבות של בטיחות . למשל – כאשר אנחנו לא רוצים שמישהו יכנס לבית אם שחכנו לנעול את הדלת עם מפתח או סגר בטחון עליון.

הנושא הזה בעיקרו מעלה את השאלה היותר מורכבת, למה שנפחד שמישהו יפתח את הדלת ויכנס לבית על בסיס שיטת 'מצליח', היא שאלה שהתשובות שלה נמצאות במיקום הדלת. כלומר ברור הוא  שדלת אשר ממוקמת במקום בטחוני לא יציב , נותנת תשובה ברורה למה יש צורך בנעילת משולב כזאת.

אבל חשוב מאוד לקחת בחשבון ששילוב של  ידית נעה וקבועה בדלת בטחון פלדה או כל כניסה ראשית לבית , עלולה לגרום לכך שאפילו אם יצאנו לחצי שנייה מהבית עם פיג'מה כדי להלוות כפית סוכר מהשכנים – אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מזעיקים מנעולן שיפתח לנו את הדלת הטרוקה והנעולה.

כאן המקום להזכיר כי מנעולים חבויים עם לשונית טריקה – מה שמהווה את רוב המנעולים הקיימים – גורמת ללשונית הטריקה להכנס לתוך המשקוף ולא להפתח אלא אם כן נפעיל את המנגנון באמצעות הורדת הידית אשר זה תגרום להניע את הציר וללשונית להכנס בחזרה , דבר אשר יגרום לפתיחת הדלת.

ובעניין זה יש להדגיש חד משמעית שלא מדובר בנעילה הרמטית , אלא בנעילה זמנית ,שכן פורצים מקצועיים , יודעים איך לנטרל את הלשונית עם חתיכת גליל מבקבוק 1.5 ליטר של קוקה קולה . ניתן לומר שזאת נעילה זמנית ביותר , על מנת לעכב את 'האורח הלא קרוא' שלא ימצא דלת פתוחה לרווחה.

השני  – בדלתות אשר הותקן בהם מנעול / זוית חשמלי . כאשר מתקינים מערכת חשמלית עם מתח נמוך להפעלת מנעול /זוויתן חשמלי , התקנת המנעול החשמלי –  שהוא זוויתני כי הוא מותקן בתוך המשקוף ובזויתו –  ברוב המקרים מחייבת התקנת ידיות משולבות , שכן פתיחת הדלת מתבצעת רק על ידי הזנת קוד –  או אמצעים אלקטרוניים אחרים – כגון , שלט , תג קירבה וכו'  –  ומכאן, שאם לא יותקן בצד החיצוני ידית קבועה אלא ידית נעה ,אין ערך למערכת החשמלית אשר הקוד מנוטרל כאשר מורידים את הידית הנעה ומכניסים את הלשונית לתוך המנעול.  להרחבה בנושא ניתן לעיין במדריך למנעולים חשמליים.

פרזולים לידיות

הידיות ללא הפרזול הרלוונטי יכולות להקשות עלינו בהתקנתם . ולכן חשוב לדעת בוודאות מהו הפרזול הרלוונטי הנדרש להתקנת ידיות.

 צירים לתפעול ידיות נעות

הפרזול העיקרי והנדרש להתקנת ידיות הינו לזהות את הציר הנכון . יש המכנים את הציר גם כקומפקט או מתאם .  על מנת להתקין את הידיות הנעות  אנחנו נדרשים להתקין בניהם  ציר המקשר בין שתי הידיות , וזה מה שבעצם מפעיל את זוג הידיות ביחד .

הציר היותר נפוץ הוא הציר אשר מניע 2 ידיות נעות . אורך הצירים הנעים הם בהתאם לעובי הדלת , ולכן הם יכולים לנוע מ 90 מ"מ ועד 150 מ"מ בהתאמה . מידות הציר הינו 8X8 מ"מ. ומכאן יש להבין שהצירים הללו לא יכלים להיות מתאימים להתקנה בידיות  של דלתות אש או דלתות עם מנגנון פאניק וידיות בהלה ,שכן מידות הציר הנדרש לדלתות אלו הינו 9X9 מ"מ

דבר נוסף שיש לשים לב הוא שיש צירים עם חירוץ בקצות הציר , החריץ הזה נועד על מנת לאפשר לבורג אשר מחזיק את הידית להכנס לתוכו ולחזק בכך את יציבות הידית. בדלתות הפלדה לרוב נשתמש בצירים מחורצים .

צירים נעים 8X8 ממ

 צירים לתפעול ידיות משולבות

כאשר יש שוני בתפקוד הידיות הנעות יש להשתמש בצירים המתאימים. יש 3 אופציות פרזול להתקנה בידית נעה משולבת עם ידית קבועה – להלן בתמונה מסומנים באותיות בצבע אדום A-B-C

חשוב להדגיש כי את כל הצירים אנחנו מתקינים בצד של הידית הנעה ולא הקבועה . את הידית הקבועה אנחנו מקבעים בצורה עצמאית ללא קשר לידית הנעה.

 1. ציר משולב מתרחב  . הציר מתאים להתקנה של ידית קבועה ונעה בדלת פלדה עם פלטות
 2. ציר משולב בסיס ראש  . הציר מתאים להתקנה של ידית קבועה ונעה בדלת פלדה עם פלטות
 3. ראש קומפקט   הציר מתאים להתקנה ידית קבועה וידית נעה ברוב סוגי הדלתות

A – ציר משולב מתרחב

בדלתות הפלדה ,כאשר יש בקשה להתקין ידית נעה + ידית קבועה , אנחנו יכולים להשתמש במספר סוגים של ידיות ופרזולים מתאימים וזאת בהתאם למה שקיים בדלת  .

ציר A – הינו ציר משולב כאשר מתקינים אותו להפעלת הידית הנעה וזאת במנותק מהידית הקבועה . כאשר מסובבים את הבורג בקצה הוא מתרחב בצידו השני ובכך הוא מקבע את הידית הנעה . אורך הציר הוא סטנדרטי ומאחר והוא לא קשור לידית הקבועה הרי שאין צורך בציר ארוך . מידות הציר המרובע הוא 8X8 מ"מ .

B – ציר משולב בסיס ראש

הפרזול מגיע עם בסיס ראש אשר מותקן מהצד הפנימי של הפלטה ע"י ברגים , והוא זה שבעצם מקבע את הידית הקבועה לפלטה של הדלת . הציר המשולב מניע את הידית הנעה וזאת במנותק מהידית הקבועה ,אבל את קצה הציר עם הטבעת אנחנו מכניסים לתוך הריבוע של בסיס הראש .

אופציה נוספת לידית קבועה עם פרזול של בסיס ראש היא ידית מרובעת עם מבנה נח של אחיזה של הדלת .

C – ראש קומפקט

היתרונות של הציר הזה המכונה גם ראש קופמקט הוא בכך שהוא פשוט , יש לדחוף אותו לתוך ציר הידית כאשר מתקינים את הידית הנעה ולדפוק בראש הציר עד שהציר יהיה מקובע עם הידית הנעה . יחד עם זאת חשוב להדגיש שהוא לא מקבע את הידית הקבועה ויש להתקין איתו ידית קבועה שלא קשורה למנעול . לרוב מתקינים אותו בדלתות ללא פלטות , כגון דלתות עץ וברזל .

יש לציר 2 מידות  : 50 ממ ו- 80 מ"מ

פרזולים לידיות בדלתות מוגנות אש ו -PANIC

בדלתות האש , הידיות יכולות להיות נעות או קבועות בדומה לדלתות הפנים והכניסה  , אבל יש לשים לב שידיות בהלה שונות מהידיות שאנו מכירים הן בצורה והן בתפקוד , ולידות בהלה הקדשנו מדריך מיוחד -כאן .

נציין כאן במדריך שכאשר יש ידיות לדלת אש או ידיות לדלתות עם התקני בהלה – PANIC  , יש 2 שינויים מרכזיים .

הראשון – מידות הציר הוא 9X9 מ"מ ולא 8X8 מ"מ כביתר הדלתות .

השני – כאשר יש מנעול חבוי פאניק וכן ידיות בהלה ,אנחנו משתמשים בציר מפוצל וזאת כדי לא להגביל את תפקוד המנעול בעת אסון , דבר הגורם למנעול להפתח תמיד.

מומלץ לעיין במדריכים המקצועיים שלנו בבלוג לוק – הבלוג הכי מקצועי שיש

המדריך השלם לידיות בהלה

מדריך מקצועי למנעולים בדלתות אש

פרזולים נוספים והדגשים

 1. בדלתות הפנים יש להשתמש עם מפתח הלן כדי לשחרר את בורג ההלן אשר תופס את הידית , כך גם הדבר בדלתות הפלדה ובכל ידית אשר חוזקה עם בורג הלן . לשם כך תצטרכו שתמיד יהיה לכם בהישג יד מפתחות הלן מכל הגדלים. את ברגי ההלן ניתן להשיג בחנויות פרזול .
 2. בדלתות ברזל ופח , מומלץ להתקין ידיות עם ברגי דוך וזאת על מנת להדק את הידיות לדלת בצורה מסיבית . כך למשל יש ידיות המכונות גם ידיות עופר אשר מחוזקות משני צידי הדלת בברגים ומתאימות להתקנה בדלתות ברזל ופח . גם בדלתות הפנים ניתן להשתמש עם ברגי דוך על מנת לגרום לכך שהידיות לא יפלו . יש לוודא מראש שיש הכנסה לברגי דוך בתוך הדלת .
 3. בפרזולים בדלתות אש ופאניק – יש לעיין בהוראות ההתקנה והפרזולים הנדרשים .
 4. במנעולים חבויים בתצורת תפוס פנוי , אנחנו מוצאים 2  חורי צירים . חור הציר העליון , הוא הציר אשר מניע את הידית , הינו במידות של 8X8 מ"מ . וחור הציר למנגנון התפוס פנוי הוא נע בין 5 ל 6 מ"מ . לפעמים יש מנעול עם חור ציר של 6 מ"מ אבל מנגנון התפוס פנוי מגיע עם ציר של 5 מ"מ . במקרה זה יש את האפשרות להתאים ולהגדיל ציר 5 מ"מ עם מתאם שמוסיף עובי לציר והופך אותו ל- 6 מ"מ .

ידיות לדלתות

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה