בית / בלוג Lock / מחזירי דלת / מחזיר דלת – המדריך המלא

מחזיר דלת – המדריך המלא

מחזירי דלת כשמם כן הם – תפקידם להחליף את האיש עם הכובע שפעם היה פותח לנו את הדלתות ולדאוג לכך שהדלת תחזור למקום שממנו היא יצאה.

כינוים נפוצים: מחזיר דלת, סוגר דלת, מֵגִיף דלת, מֵגִיף דלת אוטומטי, מחזיר שמן / סגר הידראולי.

שיטות הפעלת מחזיר דלת

ישנן לפחות 5 שיטות הפעלה להחזרת הדלת.

מחזיר דלת הידראוליים / מחזירי שמן

מחזירי דלת הידראוליים מבוססים על עיקרון הבוכנה ההידראולית ומופעלים על ידי בוכנת שמן אשר גורמת לדלת לחזור בצורה איטית ומבוקרת.

ויסות הבקרה הינו בהתאם לפעולת שסתומים הניתנים לכיוון שתפקידם לווסת את מהירות הסגירה והטריקה, וכן על ידי קפיץ שתפקידו לווסת את התנגדות פתיחת הדלת.

מחזירי הדלת ההידראוליים מחולקים ל 2 קטגוריות:

 • מחזירי דלת הידראוליים עליונים
 • מחזירי דלת הידראוליים רצפתיים / תחתונים

מחזירי דלת פאנטומיים

עיקרון מחזיר הדלת הפנאומטי הינו שהוא משתמש בלחץ האוויר (גז) על מנת לייצר הפעלת כח לבלימת הדלת וזאת בשוני ממחזיר הדלת ההידראולי אשר משתמש בשמן.

מחזיר דלת פנאומטי מיועד לשימושים עדינים בהם אין צורך בהפעלת כח רב ויש כאלו המשתמשים בו כמסייע למחזירי דלת ההידראוליים חיצוניים אשר כתוצאה מתנאי מזג האוויר משנים את ייעודם.

כך למשל – מחזיר דלת הידראולי השוהה בחוץ בתנאי טמפרטורות גבוהות ,השמן שבבוכנה נהיית נוזלית יותר, ואילו בתנאי טמפרטורה נמוכה מאוד, השמן נהפך לצמיגי יותר – שינויים אלו יכולים לפגום בפעולת מחזיר הדלת ההידראולי. ובמקרים כגון אלו ניתן יהיה להתקין את מחזיר הדלת הפנאומטי אשר יסייע לו.

ניתן יהיה להשתמש במחזיר דלת פאנומטי גם לדלתות קלות מאוד, כגון דלת רשת וכדומה.

מחזירי דלת קפיציים

מחזירי דלת קפיציים הם מחזירים מכניים לחלוטין המבוססים על ידי הקפיץ. בארץ נמכרים 2 סוגים של מחזירי דלת קפיציים , הקטנים המיועדים להחזרת דלתות רשת קלות והכבדים המיועדים לסגירת דלתות יותר מסיביות.

התאמת מחזיר הדלת

בטרם נקבע את רמת המחזיר יש לבדוק מהן נתוני הדלת.

 • מהו רוחב הדלת?
 • מהו גובה הדלת?
 • מהו משקל הדלת?

לפי התשובות לשאלות אלו נדע למקם את מחזיר הדלת בהתאם לקבוצה הרלוונטית;

 • קבוצה A – רמות 1-2: דלתות קלות מאוד או קלות : דלתות רשת , דלתות הפנים אשר מתקינים אותם היום בדירות החדשות, דלתות אלומיניום קלות וכו'
 • קבוצה B – רמות 3-4: דלתות בינוניות או דלתות כבדות. בדלתות אלו נכללות דלתות מעץ מלא, דלתות בטחון פלדה המותקנות בכל בית, דלתות אש המותקנות בכניסה לחניה ולמחסנים.
 • קבוצה C – רמות 5-7: דלתות כבדות וכבדות מאוד – דלתות גבוהות מעל 2 מטר, רחבות מעל מטר, כבדות מאוד מאוד…

שלושת הקבוצות האלו מכילות 7 רמות אשר נעות מ 1 ועד 7, תואמות לטבלת רמות EN. אשר נעות גם בטווח של 1 עד 7. רמות אלו מקובלות בתקנים בינלאומיים לבחינת חוזק מחזיר הדלת.

בהתאם לקביעת רמת ה EN אנחנו נדע איזו רמה תתאים לדלת שלנו .

רמת EN

משקל דלת MAX KG

רוחב דלת MAX MM

מתאים לדלתות

1

20

750

 דלתות רשת /אלומיניום קלות 

2

40

850

 דלתות פח דק/ברזל קל /אלומיניום

3

60

950

דלתות בטחון פלדה / ברזל כבדות 

4

80

1100

דלתות בטחון פלדה רחבות  / ברזל כבדות  

5

100

1250

דלתות בטחון /ברזל  רחבות כבדות מאוד 

6-7

120-160

1400-1600

דלתות בטחון /ברזל  רחבות כבדות מאוד 

חשוב לדעת כי הנתונים בטבלאות הן המלצות מנחות ולא מחייבות ויש להתאים את מצב הדלת במציאות לרמות ההכרחיות. כך למשל דלת שהיא לא רחבה במיוחד, אבל היא מכילה מס' שכבות של זכוכית מחוסמת יכולה להיות דלת כבדה מאוד ולא להתאים לרמות ה EN לפי רוחב הדלת.

זיהוי רמת כח ההחזר של המחזיר

לאחר שאנחנו יודעים מהי רמת הEN , כל שנותר לנו זה לרכוש את מחזיר הדלת המתאים. חלק מיצרני מחזירי הדלת נוהגים לתת מרווחים של 2 רמות EN לכל מחזיר דלת ,  וזאת כדי לתת לנו מרווח של התאמות בין הרצוי למצוי, אנחנו תמיד ניתן מקדם גבוה יותר וזאת בהתאם למציאות בשטח . כך למשל אם  רמות הEN של יצרן הוא 2-4, אנחנו נביט באמצע כלומר ברמה  3 ונבחן את העניין בהתאם למציאות בשטח – האם זה נוטה יותר לכיוון 2 או 4 . הטיפ הכללי הוא תמיד לתת רמה אחת של חוזק אם יש לנו ספק.

איך מתקינים מחזיר דלת?

לנוחיותכם ראו את הסרטון הבא אשר מציג התקנת מחזיר דלת של ASSA ABLOY.

פונקציות נוספות

מחזיר דלת נגד רוחות – B.C

במקומות בהם יש רוחות פרצים מומלץ להתקין מחזיר דלת עם האופציה הזאת ,זאת אופציה אשר תנטרל את הרוחות החזקות ולא תשפיע על תפקוד מחזיר הדלת . לרוב במחזירי דלת ברמות 4-7 האופציה הזאת קיימת כחלק אינטגרלי או כתוספת .

זרוע מסילה

הזרוע אשר מחזירה את הדלת היא הזרוע כפי שאנו רואים בתמונות , יחד עם זאת למראה דקורטיבי או במקרים בהם הזרוע יכולה להפריע מתקינים זרוע מסילתית אשר נותנת פתרון לבעיה הזאת  יש לבדוק אם קיימת אופציה כזאת במחזירי דלתות , לרוב האופציות הנ"ל יהיו רק ברמות הגבוהות של מחזירי הדלת

כיסוי למחזיר הדלת

מחזירי דלת פועלים כאמור על ידי שמן , הואיל ושמן משתנה בהתאם לטמפרטורה , כאשר בקיץ הוא יותר נוזלי ובקור הוא יותר צמיגי , הרי שיש לדאוג שהוא יהיה ממוקם במקום שטמפרטורת החוץ  לא תשפיע עליו , אם הוא מותקן בתוך המבנה אז אין לנו מה לחשוש יתר על המידה  ,אבל אם הוא ממוקם במקום חיצוני ,הרי שאנחנו נצטרך לדאוג  שיהיה לו כיסוי על מנת שתהיה חציצה בין גוף המשאבה לבין הטמפרטורה בחוץ. לרוב במחזירי הדלת החל מרמה 4 ואילך הם מגיעים עם כיסוי מובנה .

זרוע עצר

זרוע עצר הוא למעשה זרוע אשר משמש הן כזרוע עבור פעולת החזרת המשאבה וגם כעוצר דלתות. זרוע העצר לא מגיע עם כל מחזיר דלת . ויש לבדוק מראש אם הוא קיים.

מחזירי דלתות מומלצים

מחזירי דלת קפיצים / פנאומטים:

מחזירי דלת הידראולים:

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
1 תגובות...
 1. רונן 25/12/2020

  תודה רבה מאמר מעולה!

כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים