בית / בלוג Lock / מנעולי צירופים / מנעול מקודד מכני Push Button Lock | מדריך

מנעול מקודד מכני Push Button Lock | מדריך

אנחנו רואים את המנעולים הללו לאחרונה מותקנים בכל מיני מקומות ולא תמיד אנחנו יודעים למה הם מיועדים ואיך משתמשים בהם, אז הגיע הזמן שתכירו אותם. את המנעולים מכנים אותם בשמות הבאים:
  • מנעול מספרים
  • מנעול קוד
  • מנעול קומבינציה
  • מנעול מקודד מכני קומבינציה
  • מנעול מקודד קומבינציית מספרים
  • ובאנגלית: Push Button Lock

זהו מנעול מסיבי המיועד למעשה לנעול את הדלת, וכשאנחנו כותבים 'לנעול' אנחנו מתכוונים שתפקידו להכניס בריח או לשונית קפיצית לתוך המשקוף כאשר אנחנו רוצים לנעול את הדלת ולהוציא את הבריח / לשונית מתוך המשקוף כאשר אנחנו רוצים לפתוח את הדלת.

פעולות אלו מתבצעות  על ידי סיבוב ידית אשר ממוקמת בתוך המנעול והן יתאפשרו רק לאחר שנלחץ על הכפתורים הנכונים, או אז המנעול יאפשר לסובב את הידית

השימוש בעולם במנעולים אלו נפוץ כבר שנים רבות ובארץ הוא הוכנס לשימוש כאשר הראשונים שהביאו אותו לארץ היו חלק מהאוכלוסייה החרדית אשר הקפידו על אי טלטול מפתחות בשבת מסיבות דתיות.

עם הזמן הרעיון תפס גם בקהלים אחרים וזאת מתוך הצורך לנעול את הדלת מבלי לקחת מפתחות. אמנם הקידמה הולכת איתנו צמוד מאוד ויש פתרונות אלקטרונים, אבל עדיין יש המעדיפים נעילות על בסיס מכני בלבד. ומכאן הצורך במנעולים אלו.

הרעיון העומד מאחורי המנעול הוא שעם הקשת הספרות הנכונות, ידית המנעול תוכל להסתובב ובכך היא תוציא את הלשונית או את הבריח מתוך המשקוף והדלת תפתח.

בפעולה זאת נחסוך את הצורך לסחוב איתנו מפתחות, ולתת פתרון יעיל כאשר הילדים שחוזרים מבית הספר שוכחים לקחת את המפתחות או שהם איבדו אותו. מה שמצריך אותנו לעזוב את העבודה ולנסוע לפתוח להם את הדלת. אמנם נהגנו בעבר לשים לילדים את המפתח מתחת לשטיח או בארון חשמל, אבל הגנבים כבר מכירים את הרעיון הזה.

חלקי המנעול

מהם חלקי המנעול? המנעול בנוי מ- 3 חלקים:

  • החלק הראשון – מוגדר A – הוא החלק שבו מותקנת מערכת הקומבינציה אשר מותקן על הדלת בצד החיצוני.
  • החלק השני – מוגדר B – זאת הידית אשר מותקנת בתוך הבית ותפקידה לפתוח את המנעול מבלי להשתמש בקומבינציה.
  • החלק השלישי – מוגדר C – זאת הלשונית הקפיצית הנטרקת או הבריח המכונה גם דד בולט אשר נמצא בין A ל B והוא זה אשר למעשה נועל את הדלת.
חלקי המנעול - מנעול מספרים
חלקי המנעול

חלק A

זהו החלק שבו מוגדרת הקומבינציה, ופתיחת המנעול מבחוץ תתבצע דרכו. זהו החלק שכאמור מותקן בצד החיצוני של הדלת. בתמונה לעיל אנו רואים שהמנעול מגיע עם 2 שורות של ספרות ואותיות אבל קיימים סוגים שונים של הכפתורים [ לחצנים או Push Button ].  כך למשל יש מנעולים ללא אותיות.

לרוב במנעולים מייצור סיני המנעולים מגיעים עם אותיות ומספרים וזאת כדי לתת מענה למנגנון הפשוט של המנעול [ ונסביר בהמשך למה ]. וזאת לעומת מנעולי המספרים של SIMPLEX אשר הכפתורים שם מגיעים ללא ציון מספרים וספרות והם יכולים להגיע רק בשורה אחת של מספר לחצנים, או בצורות שונות בסדרות אחרות.

בכל מקרה לאחר שהקשנו את הקוד הנכון אנחנו יכולים לסובב את הידית ובכך לגרום לחלק C לתפקד ובכך להוציא את הלשונית מתוך המשקוף. כל עוד לא הקשנו את הקוד הנכון לא נוכל לסובב את הידית.

חלק B

חלק זה מותקן בצד הפנימי של הדלת, הידית המותקנת בחלק זה מסתובבת ללא הפעלת קומבינציה מכל סוג שהוא, ובדומה לחלק A גם היא גורמת לחלק C לצאת מהמשקוף. למעשה לא ניתן לצאת מהבית ללא סיבוב הידית והוצאת חלק C מהמשקוף.

בחלק מהמנעולים הסינים יש  כפתור מעל הידית, תפקיד כפתור זה לנטרל את חלק C באופן שהוא תמיד יהיה מחוץ למשקוף.  במנעול ה- SIMPLEX חלק זה מיוצר בצורה של כפתור בלבד ללא פלטה כמו במנעולים הסינים.

חלק C

חלק זה הוא אשר מופעל על ידי החלקים A  או B  – תלוי מהיכן מפעילים את המנעול מפנים או מבחוץ – והוא יכול להיות כלשונית קפיצית נטרקת או כבריח

לשונית קפיצית נטרקת מכונה גם  Latch-bolt כאשר אנחנו טורקים את הדלת, קפיץ הלשונית נכנס לתוך המשקוף ובכך הוא חוסך מאיתנו את הצורך להפעיל אותו על ידי הידית .

למעשה כל מנעול חבוי בדלתות שלנו הם בעלי לשונית קפיצית נטרקת.

היתרון שלו שמספיק שאנחנו טורקים את הדלת ובכך גורמים ללשונית להכנס לתוך המשקוף.

החסרון הינו בטיחותי וגם פונקציונלי. ונסביר נושאים אלו בהמשך.

.

לעומת הלשונית הקפיצית יש גם בריח המכונה גם dead-bolt. התרגום באנגלית לא כל כך מובן לנו דוברי העברית שכן המשמעות היא  שהבריח הזה לכאורה מת [dead], אך למעשה הכוונה היא שהבריח לא חוזר למקומו [ מה שמכונה – סיים את תפקידו ] כאשר אנחנו טורקים את הדלת. ולמעשה יש לסובב את הידית כדי להכניס את הבריח לתוך המשקוף. יש הרואים במנעולי מספרים המבוססים על בריח דד-בולט כבטיחותי יותר וזאת בשל העובדה שהוא מעניק הגנה מוגברת שכן הבריח יותר ארוך ומסיבי מאשר הלשונית הקפיצית הנטרקת – Latch-bolt

.מידות חלק C

.כאמור לעיל – חלק A  וחלק B מותקנים מ 2 צידי הדלת . ואילו חלק C אמור להיות מותקן בתוך עובי הדלת . מידת ה Backset של חלק זה נע בין 60 מ"מ במנעולים הסינים ויכול להיות גם 70 מ"מ במנעולי הסימפלקס.  כדי לחדד את המונח Backset  בעניין מנעולים אלו , הרי שיש להבהיר כי זהו המרחק בין מרכז החור של הלשונית –  אשר לתוכו נכנס זנב מנעול חלק A ואשר בעצם מניע את חלק C – לקצה הלשונית. כמו בתמונה להלן –

לשוניות ה SIMPLEX הן בעלות Backset מתכוונן , כלומר ניתן לכוון אותם ל 60 מ"מ או ל 70 מ"מ . כאשר לרוב במנעולים הסינים המידה היא אחידה – 60 מ"מ . ככלל יש שוני בחלק C בין מנעולי ה SIMPLEX לבין הלשוניות של המנעולים הסינים והמחירים שלהם בהתאם.

.כאשר יש פרופיל של דלת צר מאוד שאין אפשרות להתקין מנעול קוד מספרים עם Backset של 60 מ"מ , הרי שיש לשוניות קפיציות נטרקות – אין דד בולט – גם עם Backset  של 40 מ"מ ואפילו 30 מ"מ [ כמו בתמונה להלן ]  . ניתן להזמין מוצרים אלו בנפרד כאשר מזמינים מנעולי קוד.

פונקציות המנעולים

לרוב מנעולי הקוד מספרים מותקנים בחלקו העליון של הדלת וזאת כמנעול נוסף מעבר למנעול שמותקן כבר בדלת בחלק המרכזי ומטה של הדלת. אם זה דלת הפלדה הרי שהמנעול הרב בריחי הוא המנעול העיקרי, ואם מדובר בדלתות עץ או מתכת הרי שהמנעול החבוי העיקרי הוא מנעול 101.

יחד עם זאת נמכרים בארץ מנעולי קוד מספרים אשר יכולים להשתלב עם המנעול העיקרי. ההיצע ממש מוגבל וככל הנראה יש רק סוג אחד או שניים של מנעולים כאלו , היתרון שלו הוא משמעותי אבל בשל חוסר הניסיון של ההתקנות שלו הוא עדיין לא נפוץ . יש מנעולים אשר ניתן לפתוח אותם גם עם מפתח אשר עוקף את הקומבינציה של המנעול.

יש מנעולים עם ידיות גדולות ומסיביות. מנעול כפול לנעילות כפולות ועוד. אבל יש לציין שענף זה לא מפותח בארץ בצורה משמעותית, ויש עדיין עבודות פיתוח שיש לעשות בטרם משווקים את המנעולים עם הפונקציות הנוספות.

.

הפעלת מנעול מספרים SIMPLEX  KABA 7000

הפעלת קומבינציית המנעול מבוססת על סדרת כפתורים בלבד ללא ספרות וזאת מטעמי בטיחות ונוחות . יש שורה של 5 כפתורים מלמעלה למטה  כאשר הלחיצות עליו יכולות להתבצע גם בכפולות  -לשם דוגמא : לחיצה על כפתור ראשון ושני מלמעלה למטה ביחד ואחר כך לחיצה על כפתור רביעי וחמישי ביחד ואז מסובבים את הידית .

הערה במנעול הסיני אין אפשרות ללחוץ על אותו כפתור פעמיים, וזאת הסיבה שהם משלבים גם אותיות כדי להרחיב את היצע הכפתורים.

סדרות מנעולים מגוונים ביותר ויש להם מגוון רחב מאוד של צבעים וגימורים , באופן אשר הופך את המנעול לדקורטיבי מעבר לפונקציולניות שלו.

הבהרות והמלצות

בשולי המדריך נבהיר גם את החסרונות של המנעול. כפי שהוסבר לעיל – רוב מנעולי המספרים לא באים להחליף את המנגנון הרב בריחי אשר מותקן בתוך דלת הפלדה או את המנעול החבוי 101 והוא לא משפיע על מערכת הנעילה הקיימת בתוך הדלת.

המנעול מותקן בחלקו העליון של הדלת והוא יכול לתת מענה של נעילה חלקי ביותר לדלת ובייחוד כאשר מדובר בלשונית קפיצית נטרקת הנושא הזה חייב להיות ברור שכן נוצר הרושם שהחיים הקשים לשמור על המפתחות של הבית הגיעו לסיומם. ונסביר:

המנעול הרב בריחי בתוך דלת הפלדה שלנו הוא מנעול לכל דבר ועניין ויש לו לשונית טריקה . כאשר אנחנו טורקים את הדלת , לשונית הטריקה נכנסת לתוך המשקוף והיא תפתח רק אם נפעיל את הידית הנעה. כעת תחשבו מה קורה אם נתקין עוד מנעול עם לשונית נטרקת אשר נכנסת למשקוף, אבל הפעם המנעול יהיה בחלק העליון של הדלת.

התוצאה היא שאנחנו נצטרך להשתמש בשני הידיים שלנו בשימוש מלא. אז ידית אחת תוריד את הידית של המנעול של דלת הפלדה המקורי. והידית השנייה תסובב את הידית של מנעול המספרים. במצב זה אין לנו עוד ידיים, מה שגורם לנו להניח מראש את כל הדברים שיש לנו ביד לטובת פתיחת הדלת. הדבר לא יעיל כאשר יש לנו תינוק או סירים או תיק וכל דבר אחר.

אם נעלנו את הדלת עם המנעול הרב בריחי , הרי שמנעול המספרים המותקן מאבד את הרעיון אשר בגללו התקנו אותו. מה הטעם להתקין מנעול כזה שיש צורך במפתח ראשי?

מאחר ונעילת הדלת היא מחויבת המציאות שכן להסתמך על הלשונית הנטרקת של מנעול המספרים זה לא יהיה אחראי  – שלא יהיה ספק – פריצת מנעול המספרים קלה מאוד כאשר מדובר בלשונית נטרקת – הרי שעולה השאלה הפשוטה : למה להתקין אותו בכלל?

אם יש לנו ידית קבועה בצד החיצוני של הדלת, הרי שלעיל הוסבר לנו שאנחנו נצטרך לפתוח את הדלת עם מפתח, שכן כידוע [ ואם לא – אז הגיע הזמן שתדעו ] שכאשר יש ידית קבועה אנחנו חייבים תמיד מפתח כדי לפתוח את הדלת ,גם אם לא נעלנו אותה . לאור נסיבות אלו הרי שאין צורך במנעול מספרים כאשר יש ידית קבועה.

הקוד אשר אנחנו נשתמש בו במנעול הסיני הינו קוד אשר מחייב להכיל מספרים שאין להשתמש בהם בשנית . ונסביר – אנחנו יכולים לקבוע שהקוד יהיה 1234Y אבל לא נוכל לקבוע קוד 1223Y, וזאת כי תצורת הנעילה לא מאפשרת לנו את האופציה ללחוץ פעמים על אותו מספר.

לכאורה זה לא נשמע כזה מסובך,  אז זהו שלא. יש משמעות לכך שכן אם אנחנו משתמשים הרבה פעמים האותו כפתור, הרי שלאורך זמן הכפתור הזה יהיה עם סימן שהשתמשו הרבה. ונגלה לכם שגנבים יודעים טוב מאוד שפענוח הקוד פשוט מאוד, יש רק לראות איזה ספרות הכי משופשפות ואז לפתוח את המנעול. כאן המקום לציין שבמנעולי KABA יש אפשרות להשתמש באותו מספר או כפתור גם פעמיים. מה שמונע את הידיעה על סדר הלחיצות.

שינוי הקוד מהווה בעיה רצינית במנעולי המספרים הסיניים. כדי לשנות את הקוד יש לפרק את המנעול ולפתוח אותו ממש ולשנות את הקוד,מה שמצריך הזמנת איש מקצוע כדי שישנה את הקוד. ורצוי לציין – כי לא מומלץ לשנות את הקוד לבד גם אם ראיתם סרטון ביוטיוב איך משנים, וזאת כי איכות המנעולים הסינים נמוכה וכל פתיחה של המנגנון יכול לגרום להרס המנעול.

לאחר נאום זה, בטח הרבה ישאלו, אם זה כזה מנעול גרוע למה אתם מוכרים אותו בכלל והשאלה הנוספת למה אתם מפרסמים את החסרונות שלו ?  אז כדי שלא יהיו שאלות ואי הבנות  נבהיר את ההמלצות שלנו לגבי המנעול הזה:

מתי אין להשתמש במנעול זה?

אין להשתמש במנעול זה כמנעול עיקרי לנעילת הבית. ולכן כאשר יוצאים מהבית לפרק זמן ארוך מעל  מספר שעות בשעות היום וכל שכן בלילה, או כאשר אנחנו יודעים שרב היום לא נהיה בבית וברור כשאנחנו יוצאים לטיול לחופשה וכו' הרי שיש לנעול את הבית  במנעול העיקרי . אם אין מה לגנוב אצלכם בבית והגנבים יראו רק בלטות או קורי עכביש  ,אז אתם יכולים להסתמך על המנעול הזה .

.אין להשתמש במנעול הזה כאשר יש ידית קבועה בדלת .אלא אם כן אנחנו מראש יודעים שנצטרך להפעיל גם את המפתח כדי לשחרר את הלשונית הנטרקת במנעול הראשי וגם את הידית במנעול המספרים.

לדוגמא ראו את הסרטון הממחיש איך ניתן לפרוץ מנעול מספרים אפילו כאשר מדובר במנעול KABA אשר ידוע כמנעול הכי חזק בשוק . [ אגב, הבעיה נפתרה בכך שהתקינו חלקים מנירוסטה שלא מקבל מגנט , אבל הרעיון ברור , אין פתרון מושלם ]

מתי כן אפשר להשתמש במנעול זה ?

כאשר אנחנו באזור הבית או כאשר יש בבית אנשים רב היום ואנחנו רוצים לחסוך מאיתנו את הצורך בנשיאת מפתחות או בשבתות אם אנחנו רב הביום בבית או כאשר מדובר בחדרים פנימים כמו במשרדים , מוסדות חינוך , או כשיש שמירה ושער ראשי  הרי שאין מניעה להשתמש במנעול זה , שכן אנחנו מראש לא חוששים מפריצה אגרסיבית אלא מבקשים רק למנוע כניסה לא מורשית .

חשוב לדעת

מנעול זה מחייב התקנה של איש מקצוע שיודע להתקין את המנעולים הללו. הדגשנו בכוונה את ה'יודע' שכן הרבה חושבים שהם יודעים [ אחי , זה קטן עלי ]  ובסוף הם הורסים את המנעול  במקרה הטוב ואת הדלת במקרה הלא טוב  ואז נוח להם להאשים את המנעול ולא את עצמם.

 

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה