בית / בלוג Lock / מנעולי תליה / מדריך למנעולי תליה רתק – מנעולים כבדים

מדריך למנעולי תליה רתק – מנעולים כבדים

LOCK-רתק

אנחנו פוגשים את המנעולים האלו כמעט בכל יום. אנחנו מכנים אותם  – מנעולי תליה כבדים, או מנעול רתק. זהו המנעול החיצוני והעיקרי בדרך כלל שאיתו אנחנו נועלים שערים, מחסנים ושרשראות למגוון שימושים, כגון : אופניים, אופנועים, נגררים, שערים וכו'.

נמליץ לכם לעיין במדריכים המקצועיים שלנו העוסקים בתחום מנעולי התליה

המנעול מורכב מ 2 חלקים:

החלק הבסיסי שהוא בצורה מלבנית מוגדר כגוף המנעול, כאשר בתוכו יש צילינדר המופעל על ידי מפתח. לתוך המנעול מוכנס אנקול בצורת U כאשר בנעילת המנעול האנקול ננעל לתוכו.

כשאנחנו מגדירים מנעולי תליה כבדים אנחנו לרוב מתייחסים לקוטר גוף האנקול במ"מ [ D ] במידות – 10 מ"מ ,13 מ"מ ו – 16 מ"מ. חשוב מאוד לשים לב מידת קוטר האנקול שכן בסופו של דבר האנקול הוא זה אשר בעצם מחבר את המוצר הנקשר לגוף המנעול עצמו. ולכן קוטר האנקול הוא מידת מנעול הרתק.

 

 

מידות גוף המנעול

מידות גוף המנעול קבועות בהתאם מידות לקוטר האנקול.

להלן מידות גופי המנעול במידות קוטר אנקול של 10 ,13 ו- 16 מ"מ – תבנית 10/13/16.

לדוגמא – מידת F היא 33 מ"מ למנעולים עם אנקולים 10 ו-13 מ"מ . ו- 38 מ"מ למנעול 16 מ"מ.

.

מידות קוטר האנקול

גם לאנקולים יש מידות שונות בהתאם לקוטרם.

יש 3 מידות של גובה אנקול המכנים אותם א',ב',ג' . E10-E13-E16. בדרך כלל המנעולים נמכרים במידות גובה א' לאנקול. יחד עם זאת ישנה אפשרות לשנות את גובה האנקול על ידי החלפתו בגובה אחר וזאת בהתאם לדרישות.

באיור להלן E10 מציין אילו גובהי מידת E של אנקול מנעולי רתק קיימים. ולכן הספרה 102 ב E10 מציין שקיים אנקול בקוטר 10 מ"מ אשר מידות ה E שלו הן 102 מ"מ.

בעניין זה חשוב להדגיש לפני שרוכשים מנעול תליה כי יש לבדוק שישנה אפשרות להחליף את האנקולים .

יש מנעולי תליה שהאנקול מחובר בדרך קבע בצד אחד למנעול ואין אפשרות להחליף את האנקול באנקולים בגבהים שונים.

מספר הדגשים חשובים בבואנו לרכוש מנעול תליה כבד:

 • איכות חומר המנעול והאנקול – הואיל ומנעול התלייה הוא זה אשר נועל את המוצר הנקשר למנעול, הרי שפורצים דבר ראשון יעדיפו לנטרל אותו ולכן יש חשיבות רבה לבחור את איכות החומר ממנו מיוצר גוף המנעול והאנקול. גוף המנעול אמור להיות מפלדה קשיחה ומחוסמת דבר אשר יקשה על הפורצים לנסר אותו ולשבור אותו באמצעים מכאנים פשוטים כמו קאטר גדול (תוכי).
  האמת צריכה להיכתב – בסופו של דבר, דיסק חשמלי חותך כמעט הכל, אך ככל שאיכות הפלדה המחוסמת תהיה גבוהה יותר, כך הפורץ יצטרך לעבוד יותר קשה – ובמילים אחרות יבזבז את זמנו היקר. זמן בנקודה זאת הינה קריטית שכן רעש ונתזים של אש הנגרמים כתוצאה מחיתוך על ידי דיסק חשמלי, מרתיעים את הפורץ להתעסק עם המנעול.
 • איכות צילינדר המנעול – מה יעזור לנו מנעול חזק עם אנקול מסיבי כאשר הפורץ פותח את המנעול על ידי פריצה חלקה ושקטה? – יש לבחור צילינדר איכותי שפריצתו תהיה קשה.
 • קוטר האנקול – קוטר האנקול חשוב לצורך פונקציונליות הקשירה שכן קוטר עבה לא יתאים לכל חור אוזן או שרשרת, יחד עם זאת ככל שקוטר האנקול יותר עבה ( המקסימום הוא 16 מ"מ ) כך זמן ניסור האנקול על ידי דיסק יתארך יותר. יש לשים לב גם למידות אורך האנקול וזאת בהתאם לתנאי השטח.
 • קומבינציית הצילינדר במנעול – מעבר לצורך לרכוש מנעול הכולל בתוכו צילינדר איכותי, ישנו חשיבות לבחור את קומבינציית הצילינדר של המנעול. ישנן 3 תצורות קומבינציה לצילינדר המנעול.
  • תצורת סטנדרט רגילה – כל מפתח פותח את המנעול.
  • תצורה אחידה – יש מנעולי תליה המיוצרים בצורה אחידה , זאת אומרת שכל המנעולים תאומים . ולכן כל מפתח של כל מנעול מהסדרה יפתח את המנעולים האחרים. תצורה כזאת יכולה להתאים למקרים שבהם יש צורך לנעול מס' שערים ומפתח אחד יפתח את כולם מבלי צורך לסחוב מספר רב של מפתחות.
  • קומבינציית מאסטר – בתצורה זאת, לכל מנעול יש מפתח משל עצמו ויש מפתח אחד שהוא הבוס הגדול ( המאסטר ) והוא פותח את כולם . ישנה אפשרות לשלב את קומבינציית המאסטר גם ביתר מוצרי הנעילה שונים  – כך למשל יש אפשרות שמפתח אחד יפתח גם את מנעול התלייה וגם את דלת הבית/המשרד/המחסנים וכו'.

סיכום

מנעול תליה כבד מיועד להגנה מהותית ולא מעין חוט קשירה פשוט. יש לבחור את המנעול הנכון והאיכותי ככל שיהיה. ההשקעה היא חד פעמית ומוצרים אלו לרוב מחזיקים שנים רבות ולא כדאי להשקיע במוצר לא איכותי רק בשל מחירו הזול.

הגנות נוספות למנעול התליה

מעבר לצורך לרכוש מנעול איכותי ישנן עוד 2 הגנות נוספות למנעול התלייה

חובק / רתק הגנה למנעול

מוצר זה למעשה מחבק את המנעול מכל צדדיו ( מלבד החלק התחתון והעליון של המנעול ) ובכך מקשה על הפורצים לפרוץ אותו . את החובק יש להתקין על שער הברזל  באמצעות ריתוך חשמלי .

נעילת המנעול תתבצע בכך שמכנסים את מנעול  התלייה לתוך החובק או אז מכניסים את האנקול לתוך המנעול וסוגרים את המנעול.

לחובקים יש 3 מידות וזאת בהתאם למידות המנעול : 10 מ"מ , 13 מ"מ ו- 16 מ"מ

מגן אנקול

כאשר אין אפשרות להתקין חובק / רתק וזאת במקרים שבהם המנעול הינו נייד או שאין אפשרות מעשית להתקין רתק , הרי שמגן האנקול מוסיף עוד שכבת הגנה למנעול התלייה וזאת בשל העובדה שהאנקול חשוף.

למגני אנקול יש 3 מידות וזאת בהתאם למידות המנעול : 10 מ"מ , 13 מ"מ ו- 16 מ"מ

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים