בית / בלוג Lock / צילינדרים / מדריך – איך מודדים אורך צילינדר לדלת

מדריך – איך מודדים אורך צילינדר לדלת

כשאנו באים למדוד אורך צילינדר, יש שני מונחים אשר חשוב לדעת כאשר אנחנו דנים אודות מידות הצילינדרים.

צילינדר עם מידה לא סימטרית (אקצנטרי / לא מרכזי)

משמעות המונח הוא שאם נמדוד את אורך הצילינדר מקצה לקצה  (C)  הרי שכאשר נעביר קו דמיוני באמצע לשונית הצילינדר ( או גלגל השיניים), אנחנו נמצא שחלק A שונה מהמידה של חלק B.

צילינדר לא סימטרי

צילינדר עם מידה סימטרית – (מרכזי)

משמעות המונח הוא שאם נמדוד את אורך הצילינדר מקצה לקצה (C) הרי שכאשר נעביר קו דמיוני באמצע לשונית הצילינדר (או גלגל השיניים), אנחנו נמצא שחלק B זהה למידה של חלק A.

צילינדר סימטרי

מידות הצילינדרים וחלוקתם בהתאם לסימטריות או האי סימטריות שלהם, מושפעות מעובי הדלת אשר בה יותקן הצילינדר ומיקום המנעול החבוי וזאת ביחס לדלת. ולכן:

  • בהתאם לעובי הדלת והפלטות והרוזטות – אנחנו קובעים את אורך הצילינדר. ולכן אם עובי הדלת הוא 80 מ"מ ובתוספת הפלטות או הרוזטות שמוסיפים לעובי עוד 20 מ"מ – הרי שנצטרך צילינדר באורך של 100 מ"מ [C].
  • בהתאם למיקום המנעול החבוי בתוך הדלת – אנחנו קובעים את הסימטריות של הצילינדר, אם נניח ועובי הדלת הוא 70 מ"מ והמנעול החבוי נמצא במרכזו הרי שנצטרך צילינדר סימטרי של 70 ממ, כאשר החלוקה תהיה 35 מ"מ בכל צד.
מידות הצילינדרים
מידה כוללת – C B A לשון -גלגל
46 23 23 לשון
54 27 27 לשון
60 30 30 לשון
66 33 33 לשון/גלגל
70 35 35 לשון
70 30 40 לשון/גלגל
71 31 40 לשון
76 33 43 גלגל
80 40 40 לשון
80 30 50 לשון
81 33 48 גלגל
86 43 43 לשון/גלגל
86 33 53 לשון/גלגל
96 48 48 לשון/גלגל
96 43 53 לשון/גלגל
100 50 50 לשון

צילינדרים במידות מיוחדות

כל מידה אשר שונה מהמידות שבטבלה לעיל מוגדרות כצילינדרים מיוחדים, אשר יש צורך בהתאמות מיוחדות שלהן.  אנחנו ב'רז מנעולים' בונים צילינדרים של חברת KABA במידות אשר מתחילות מ – 60 מ"מ ועד 160 מ"מ כאשר הדילוגים במידות הן 5 מ"מ לכל מדרגה.

בדרך כלל הסימטריות / אי סטמריות יכולה להיות מדויקת, אך כאשר יש פרופיל במידה חריגה ביותר – למשל 30/170 – אנחנו נצטרך לבצע הזמנה מיוחדת מהמפעל שכן כמעט ואין היגיון להחזיק במלאי מידה כה חריגה.

אז איך אנחנו מודדים צילינדר?

כאשר הצילינדר מונח בידיים שלנו, הרי שהמדידה שלו היא קלה, שכן כל מה שצריך הוא להניח עליו סרגל, ולמדוד אותו מקצה לקצה כדי לקבל את מידת C. ואז למדוד את מידות A ו B ויש לנו את המידה הרצויה.

אבל מה עושים כאשר הוא כבר מותקן בדלת או שאין לנו בכלל צילינדר. איך נדע מהי המידה? כמו שהוסבר לעיל שכדי לקבל מדידה מדויקת של אורך הצילינדר הרצוי לדלת שלנו, אנחנו צריכים את המדידה של עובי הדלת כולל הפלטות והרוזטות המותקנות בדלת.

יש הרבה סרטונים המסבירים נושא זה, אבל הסרטון הבא הוא סרטון מומלץ אשר מסביר את הפעולה בצורה קלה ויעילה.

בסרטון אנו רואים איך מודדים גם כשיש צילינדר וגם כשאין צילינדר, כאשר הם מודדים כל צד בנפרד, ונעזרים בבורג אשר בעצם מצמיד את הצילינדר למנעול החבוי. הבורג גם מהווה אינדיקציה לגבי החלוקה של מידות הצילינדר ומכאן אנו יודעים מהו החלק הנמדד בכל צד של הדלת בצורה מדויקת.

צילינדרים מומלצים

שאלות נפוצות
איך מודדים אורך צילינדר?
אנחנו קובעים את אורך הצילינדר בהתאם לעובי הדלת והפלטות והרוזטות המותקנות עליה . ולכן אם עובי הדלת הוא 80 מ"מ ובתוספת הפלטות או הרוזטות שמוסיפים לעובי עוד 20 מ"מ – הרי שנצטרך צילינדר באורך של 100 מ"מ, מומלץ להסתייע במחשבון צילינדרים לבחירת הצילינדר הרצוי.
איך קובעים את החלוקה של אורך הצילינדר?
אנחנו קובעים את החלוקה הפנימית של הצילינדר וזאת בהתאם למיקום המנעול החבוי בתוך הדלת. אם נניח ועובי הדלת הוא 70 מ"מ והמנעול החבוי נמצא במרכזו הרי שנצטרך צילינדר סימטרי של 70 ממ, כאשר החלוקה תהיה 35 מ"מ בכל צד.
איזה אורך צילינדר מתקינים בדלת פלדה?
בדלתות פלדה של רב בריח מתקינים בדרך כלל צילינדר באורך של 76 מ"מ כאשר החלוקה היא 33 מ"מ בחלק הקצר ו-43 מ"מ בחלק הארוך. בדלתות רשפים או שריונית חוסם מידות הצילינדר יהיו 81 מ"מ או 86 מ"מ לא סימטרי . בכל מקרה יש לבדוק את עובי הדלת בפועל
איזה אורך צילינדר מתקינים בדלתות פנים?
בדלתות הפנים המידות לרוב יהיו 60 מ"מ סימטרי של 30/30 מ"מ בכל צד . ככל שהדלת יותר עבה כך אורך הצילינדר משתנה.
רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה