בית / בלוג Lock / מנעולים חשמלים / מדריך להתקנת מנעול / זויתן חשמלי בדלתות הפלדה

מדריך להתקנת מנעול / זויתן חשמלי בדלתות הפלדה

מדריך זה יעסוק בהתקנת מנעול חשמלי חבוי במשקופי דלת הפלדה .  המנעול החשמלי החבוי אשר מכונה גם זויתן חשמלי מותקן בכניסות לדירות או למבנים אשר מותקנים שם דלתות פלדה של החברות ; רב בריח , שריונית חוסם , רשפים וכו' .

מומלץ לעיין במדריכים הקודמים שלנו בבלוג-לוק אשר עוסקים בנושא :

כאשר אנחנו רוצים להתקין מנעול חשמלי חבוי בתוך משקוף בדלת הפלדה שלנו , אנחנו צריכים לקחת בחשבון  שהמנעול החבוי הרב בריחי שונה במידותיו מהמנעול החבוי עם הבריח הבודד כמו ברוב המנעולים החבויים המותקנים בדלתות.

ההבדלים הבולטים:

  1. לשונית הטריקה של המנעול החבוי הרב בריחי בדלת הפלדה צמוד לארבעת הבריחים אשר יוצאים מתוך המנעול וזאת בניגוד ליתר המנעולים החבויים אשר יש מרחק ניכר בין לשונית הטריקה לבין הבריח.
  2. התקנת המנעול החשמלי בתוך המשקוף של דלתות הפלדה שונה מהמשקופים של דלתות העץ או דלתות הברזל , ויש להתאים לו זווית מיוחדת אשר תתלבש על המנעול החשמלי .
  3. התקנת מנעול חשמלי מחייבת אותנו להתאים את תצורות תפקוד הידיות המותקנות בדלת מנע/נע  – לנע/קבוע  .

בהמשך נפרט את ההבדלים ואת החשיבות לבחור את המנעול הנכון .

לשונית הטריקה במנעול החבוי הרב בריחי

כפי שהוסבר לעיל  – המרחק בין לשונית הטריקה של המנעול החבוי הרב בריחי בדלת הפלדה  לארבעת הבריחים הינו צמוד מאוד ובסך הכל כ 11 מ"מ . כך למשל בתמונה הבאה, אנו רואים מנעול רב בריחי של חברת רב בריח מדגם 507 המותקן ברוב דלתות הפלדה בארץ ואת המרחק בין לשונית הטריקה לבין הבריח.

לעומת זאת במנעולים חבויים בתקן 101 המותקנים בדלתות הפנים או הברזל / אלומיניום, המרחק בין לשונית הטריקה לבין הבריח הוא לפחות כ 60 מ"מ ברוב המנעולים .

כך למשל בתמונה הבאה המוצגת בה מנעול חבוי 101 של חברת ALBA אנו רואים את המרחק המסומן באות A .

הפער הניכר בין המרחקים 11 מ"מ לעומת  כ 60 מ"מ מחייב אותנו להתקין מנעול חשמלי אשר יותאם למרחקים הללו, אחרת הבריחים במנעול החבוי הרב בריחי של דלת הפלדה יתקע בתוך המנעול החשמלי  .

דבר נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא שחוטי החשמל אשר מפעילים את המנעול החשמלי בדרך כלל מושחלים מלמעלה ולא מלמטה ולכן רצוי הוא שהתבנית החשמלית של המנעול תהיה למעלה – כמו בתמונה הבאה .

זווית התקנה למנעול חשמלי במשקוף דלת פלדה

יש שני סוגי משקופים בדלתות הפלדה: משקוף בניה או משקוף הלבשה. בשני המשקופים המותקנים אין הכנה לתשתית של מנעול חשמלי באם לא הייתה דרישה לשינוי מבנה המשקוף. במצב זה שבו אין תשתית להתקנת מנעול חשמלי , הרי שיש לקבע את המנעול עם זווית מיוחדת אשר אנחנו מתקינים אותה על המשקוף הקיים .

הזוית הזאת היא זווית מגולוונת  אשר מכונה זווית למנעול חשמלי. מאחר ומשקופי הדלתות מותקנות בהתאם למיקום הצירים – ימין/שמאל , הרי שיש לבחור הצד הנכון בהתאם למשקוף.  להלן מספר כללי אצבע, כדי שנזכור מתי אנחנו קובעים אם הדלת היא ימין או שמאל .

איך בודקים את צד הדלת?

ראשית, תמיד אנחנו מניחים שברירת המחדל של פתיחת הדלת היא לתוך הבית. ההיגיון הוא שזאת הנעילה הרצויה. וכדי לחדד שוב, אנחנו נשאל את עצמנו: האם לאחר פתיחת הדלת, הדלת נמצאת בתוך הבית? אם התשובה היא כן, הרי שזאת דלת שנפתחת כלפי פנים, אם הדלת לאחר פתיחתה נשארת בחוץ, הרי שזאת דלת עם פתיחה כלפי חוץ.

אם הדלת היא היא דלת עם פתיחה כלפי פנים, הרי שעכשיו אנחנו מביטים על הצירים ורואים היכן הם ממוקמים:

שיטת הצירים

בשיטה זאת אנחנו קובעים את כיוון צד כיוון הדלת , לפי מיקום הצירים כאשר אנחנו דוחפים את הדלת מבחוץ  . ולכן –

אם הצירים הם בצד ימין – זאת דלת ימין 

אם הצירים הם בצד שמאל – זאת דלת שמאל 

שיטת השעון

בשיטה זאת אנחנו זוכרים את תנועת כיוון מחוגי השעון

אם הדלת נעה עם כיוון השעון –  פתיחה ימין

אם הדלת נעה נגד כיוון השעון –  פתיחה שמאל


סוגי זוויות למנעול חשמלי

אנחנו מזהים בעיקר 2 סוגים של זוויתנים המיועדים להתקנת מנעול חשמלי .

זויתן להתקנת מנעול חשמלי – דלתות פלדה רב בריח ואחרים .

הראשון והכי נפוץ הוא של דלתות רב בריח  ויתר הדלתות אשר משתמשות במנגנון של רב בריח 507 . זוויתן זה מותאם למנעול הרב בריחי מסדרה 500 של חברת רב בריח

כאמור לעיל , מאחר ויש מרחק של 11 מ"מ בין לשונית הטריקה לבין הבריחים, יש לוודא שהמנעול החשמלי לא יפריע להוצאת הבריחים של המנעול .  ולכן אנו רואים בתמונות הבאות , את ההתאמה בין הזוית לבין המנעול החבוי בשילוב המנעול החשמלי .

זויתן להתקנת מנעול חשמלי – שריונית חוסם

זויות זאת אשר מיועדת להתקנה בדלתות מתוצרת שריונית חוסם , הזוית מותאמת בייחוד למנעול החבוי של שריונית חוסם

איזה מנעול חשמלי מתאים לדלת פלדה?

לאחר שיש לנו את זווית ההתקנה הנכונה ולאחר שבדקנו את צד הדלת ומכאן את צד זווית ההתקנה , הרי שיש לבחור את סוג המנעול החשמלי .

מאחר ויש רק חלק קצר מאוד ביןם לשונית הטריקה לבין הבריחים בדלתות הפלדה של רב בריח ואחרים, יש לבדוק היטב את סוג מבנה המנעול החשמלי ולוודא שהוא לא יפריע לפעולת הבריחים.

המנעולים החשמלים אשר מתאימים לדלתות הפלדה הם מנעולים סימטריים צרים או מנעולים לא סימטרים, כאשר החלק התחתון שלהם לא יעלה על 11 ממ, כמו בתמונה הבאה:

מנעולים חשמלים סימטרים צרים

מנעולים חשמלים צרים , הם מנעולים סימטריים אשר מידות מבנה המנעול הינו  בקירוב של H67-D28-W16.5 לפי המפתח

H – גובה המנעול נמדד מלמעלה ועד למטה ומקצה לקצה

D – עומק המנעול נמדד מקצה לקצה כאשר אנחנו מביטים על המנעול כמו בתמונה לעיל

W – רוחב המנעול נמדד גם מקצה לקצה , כאשר המדידה מימין לשמאל ,כאשר מביטים על המנעול רואים את ברגי ההברגה למשקוף

כך למשל נראה את שרטוט מבנה המנעול החשמלי הצר של DORCAS  –

 

כפי שנראה , הרי שהמרחק בין לשונית הטריקה לבין הבריחים יותר גדול מהמידות של המנעול החשמלי של 10.2 מ"מ

מומלץ לעיין בבלוג Lock שלנו במדריך למידות מנעול חשמלי – להרחבת הידיעות בתחום

מנעולים חשמלים לא סימטרים

כאשר מתקינים מנעולים חשמלים לא סימורים בדלתות הפלדה, יש לשים לב למידות של החלק התחתון , ובעיקר לוודא שחיווט החשמל מותאם להתקנה מלמעלה ולא למטה, כך למשל מנעול חשמלי של חברת מולטילוק מדגם E4ESFF הלא סימטרי, יכול להתאים להתקנה בדלתות הפלדה. להלן שרטוט המוצר .

 

שינויים בתצורת הידיות

גם לאחר שהתקנו את הזוית הנכונה ואת המנעול החשמלי הנכון , יש לקחת בחשבון שיש לשנות את מבנה הידיות בדלת , שכן מנעול חשמלי יכול להיות מותקן רק כאשר מותקן בדלת ידיות משולבות של קבוע ושל נע , כאשר הידית הקבועה יכולה להיות הן בפנים והם בחוץ , אבל בכל מקרה היא חייבת להיות בחוץ , שכן פעולת לשונית הטריקה אשר גורמת לדלת להינעל משתחררת כאשר אנחנו מורידים את ידית ההפעלה מבחוץ .

בעניין זה נצטט את החלק הרלוונטי למדריך זה , וזאת מתוך המדריך המפורט לבחירת הידית הנכונה.

ידיות משולבות נע/קבוע

ידיות משולבות , הן ידיות אשר משולבות מ 2 סוגי ידיות –

  1. ידית נעה מצידו האחד של הדלת – הידית הנעה  תותקן בצד הפנימי של החדר .
  2. ידית קבועה בצידו השני של הדלת –  הידית הקבועה תותקן בצד החיצוני של החדר .

להתקנת ידית קבועה משולבת עם ידית נעה, יש היגיון טכני כאשר רוצים להתקין מנעול חשמלי בדלת.

בדלתות אשר הותקן בהם מנעול / זוית חשמלי . כאשר מתקינים מערכת חשמלית עם מתח נמוך להפעלת מנעול /זוויתן חשמלי , התקנת המנעול החשמלי –  שהוא זוויתני כי הוא מותקן בתוך המשקוף ובזויתו –  ברוב המקרים מחייבת התקנת ידיות משולבות , שכן פתיחת הדלת מתבצעת רק על ידי הזנת קוד –  או אמצעים אלקטרוניים אחרים – כגון , שלט , תג קירבה וכו'  –  ומכאן, שאם לא יותקן בצד החיצוני ידית קבועה אלא ידית נעה ,אין ערך למערכת החשמלית אשר הקוד מנוטרל כאשר מורידים את הידית הנעה ומכניסים את הלשונית לתוך המנעול.  להרחבה בנושא ניתן לעיין במדריך למנעולים חשמליים.

צירים לתפעול ידיות משולבות

כאשר יש שוני בתפקוד הידיות הנעות יש להשתמש בצירים המתאימים. יש 3 אופציות פרזול להתקנה בידית נעה משולבת עם ידית קבועה – להלן בתמונה מסומנים באותיות בצבע אדום A-B-C

חשוב להדגיש כי את כל הצירים אנחנו מתקינים בצד של הידית הנעה ולא הקבועה . את הידית הקבועה אנחנו מקבעים בצורה עצמאית ללא קשר לידית הנעה.

  1. ציר משולב מתרחב  . הציר מתאים להתקנה של ידית קבועה ונעה בדלת פלדה עם פלטות
  2. ציר משולב בסיס ראש  . הציר מתאים להתקנה של ידית קבועה ונעה בדלת פלדה עם פלטות
  3. ראש קומפקט   הציר מתאים להתקנה ידית קבועה וידית נעה ברוב סוגי הדלתות

A – ציר משולב מתרחב

בדלתות הפלדה ,כאשר יש בקשה להתקין ידית נעה + ידית קבועה , אנחנו יכולים להשתמש במספר סוגים של ידיות ופרזולים מתאימים וזאת בהתאם למה שקיים בדלת  .

ציר A – הינו ציר משולב כאשר מתקינים אותו להפעלת הידית הנעה וזאת במנותק מהידית הקבועה . כאשר מסובבים את הבורג בקצה הוא מתרחב בצידו השני ובכך הוא מקבע את הידית הנעה . אורך הציר הוא סטנדרטי ומאחר והוא לא קשור לידית הקבועה הרי שאין צורך בציר ארוך . מידות הציר המרובע הוא 8X8 מ"מ .

B – ציר משולב בסיס ראש

הפרזול מגיע עם בסיס ראש אשר מותקן מהצד הפנימי של הפלטה ע"י ברגים , והוא זה שבעצם מקבע את הידית הקבועה לפלטה של הדלת . הציר המשולב מניע את הידית הנעה וזאת במנותק מהידית הקבועה ,אבל את קצה הציר עם הטבעת אנחנו מכניסים לתוך הריבוע של בסיס הראש .

אופציה נוספת לידית קבועה עם פרזול של בסיס ראש היא ידית מרובעת עם מבנה נח של אחיזה של הדלת .

C – ראש קומפקט

היתרונות של הציר הזה המכונה גם ראש קופמקט הוא בכך שהוא פשוט , יש לדחוף אותו לתוך ציר הידית כאשר מתקינים את הידית הנעה ולדפוק בראש הציר עד שהציר יהיה מקובע עם הידית הנעה . יחד עם זאת חשוב להדגיש שהוא לא מקבע את הידית הקבועה ויש להתקין איתו ידית קבועה שלא קשורה למנעול . לרוב מתקינים אותו בדלתות ללא פלטות , כגון דלתות עץ וברזל.

 

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה