בית / בלוג Lock / מנעולים חשמלים / מנעולים אלקטרו מגנטים – מדריך בסיסי

מנעולים אלקטרו מגנטים – מדריך בסיסי

מנעול אלקטרו מגנט
מנעול אלקטרו מגנטי הוא מנעול אשר מופעל על ידי כח החשמל במתח נמוך ומיועד להתקנה בדלתות הדורשות התקן מנעול אלקטרו מגנט.  מדריך זה יתעסק במנעולים האלקטרומגנטים הנמכרים בארץ ומותקנים בדלתות זכוכית , אלומיניום דלתות אש , וכל דלת אשר יש צורך שיותקן בו מנעול אלקטרו מגנט.
המדריך הינו בסיסי ונועד רק לתת מושגים בסיסים לצרכן הסופי . להרחבות יש להתמקד בפוסטים הרלוונטים שלנו בבלוגלוק .

מבנה המנעול :

המנעול בנוי מ 2 חלקים ,כאשר החלק הגדול אשר בו עובר החשמל כדי ליצור את השדה המגנטי אשר יוצר את כח המגנט ואילו החלק השני אשר מוגדר גם כנגדי הוא החלק אשר אמור להמשך בחוזקה לחלק הראשון ובכך לנעול את הדלת .

מהו הכח של המגנט ?

כח החזק של המנעול נמדד בליברות אם כי אנחנו מעדיפים להשתמש יותר בקילוגרם
ההגדרה המקובלת כיום היא שליברה אחת שקולה ל־0.45359237 קילוגרם.
חשוב להדגיש כבר כעת שאנחנו מציינים את המשקל אשר מבטא לא את משקל הדלת , אלא את הכח אשר מישהו ינסה בעוצמה לדחוף את הדלת ולהתגבר על פעולת המגנט ולפתוח את הדלת.

מהן מידות ההחזק בקילוגרם ?

אנחנו מכירים למעשה 4 מידות שהן הנפוצות ביותר 50 ק"ג/ 150 ק"ג / 300 ק"ג / 600 ק"ג

מנעול אלקטרומגנט 50 ק"ג

מנעול זה מתאים יותר לנעילת מגירות או ארוניות קטנות או תאים . וכן נעילות של דלתות אש אשר אמורות להחזיק את הדלתות במצב פתוח . מנעולים אלו יכולים לבוא גם ברמות חוזק של 60 או 70 ק"ג
.

מנעול אלקטרומגנט 150 ק"ג

מנעול זה מתאים לנעילת דלתות קלות מאוד , או דלתות ארון כבדות .המנעולים מיוצרים גם ברמת חוזק של 180 ק"ג

מנעול אלקטרומגנט 300 ק"ג

מנעול זה מתאים לנעילת דלתות במשקל קל / בינוני. המנעולים מיוצרים גם ברמת חוזק של 280  ק"ג

מנעול אלקטרומגנט 600 ק"ג

מנעול זה מתאים לנעילת דלתות במשקל כבד כמו דלתות פלדה או בטחון . ככל שיש צורך מכפילים את המנעולים כדי להגיע רצת חוזק של 1200 ק"ג

באם משקלו של זה שינסה לדחוף את הדלת בכח יהיה מעל 100 ק"ג  ועם סיוע של עוד חבר במשקל גבוה ובלקיחת מרווח [ ספייר] וירוצו וידחפו הרי שהדלת תפתח . ולכן במקרה כזה , אנחנו מתקינים 2 מנעולים של 600 ק"ג מה שבעצם מכפיל את הכח ובכל מונע פריצות במקרים בהם יש חשש משמעותי לוונדיליזם

פעולת המנעול :

המנעול מקבל פקודות חשמליות על ניתוק או כיבוי ולכן חשוב ללמוד על שיטות הפעולה החשמליות הקיימות במנעולים אלו.

normally closed

המנעול באופן רגיל ונורמלי סגור. וכאשר אנחנו רוצים שהוא יפתח אנחנו מחברים את הזרם למנעול כדי שהוא יעבוד. מנעולים כאלו נמצא יותר במנעולים זוייתנים חבויים של דלתות . 

normally open

בשיטת N.O כלומר המנעול תמיד עובד . כדי לשחרר אותו אנחנו למעשה מנתקים את זרם החשמל מהמנעול ובכך האחיזה של המנעול מהפלטה נפסקת והדלת נפתחת .אחנו מכנים גם את שיטה זאת כ Fail safe , אשר משמעותו שבכל מקרה של כשל המערכות המצב חוזר למצב אפס כלומר – פתוח.

למה צריך שיטת פעולה N.O ?

יש מספר סיבות למה אבל העיקרית שבהן היא בטיחות. מאחר ומנעולים אלקטרומגנטים לרוב מותקנים בדלתות זכוכית או דלתות אשר מותקנים במבנים ציבוריים, הרי ברור הוא שאנחנו חוששים ממצב בו בהם יש מצב פאניק ולפתע יש הפסקת חשמל . זהו מצב שגורם כמובן לאסונות ולכן הפעולה היא הפוכה . כל זמן שיש חשמל – הדלת נעולה , אבל כשאין חשמל הרי שהדלת תפתח כי הזרם ינתק. וזהו למעשה הייעוד המקורי של המנעולים האלקטרומגנטי .
ולכן יש לזכור כי התקנת מנעולים אלו בדלתות , עלולות להפתח גם באמצע הלילה במידה ויש הפסקת חשמל . ומכן שדלתות אלו מותקנות  ויש עוד נעילה נוספת מעבר למנעול האלקטרו מגנט

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה