בית / בלוג Lock / מוצרי נעילה חשמלים / מנעול חשמלי – מדריך בסיסי

מנעול חשמלי – מדריך בסיסי

מנעול חשמלי

מנעול חשמלי – מדריך בסיסי

מנעולים חשמלים – ויש המכנים אותם זוויתנים חשמלים על שום צורתם הזיוותני –  מותקנים במשקופי הדלתות ותפקידם פשוט מאוד : לתפוס את הלשונית של המנעול החבוי שבדלת או לשחררו וזאת בהתאם לפקודה חשמלית . אם נפליג לעולם הדימויים : ניתן לדמות את המנעול החשמלי לאיש הנחמד שפעם היה פותח לנו את הדלת וקד לנו קידה , אלא שהפעם  הוא ימוזער למימדים של קופסא מלבנית קטנה עם אלקטרומגנט מובנה בתוכו  ולא יקוד לנו קידה.

מטבע הדברים נבקש שבכל פעם שניתן את הפקודה החשמלית  ( לחיצת כפתור/הזנת קוד בקודן /תג קירבה וכו' ) הרי שהמנעול החשמלי יעבוד – כלומר ישחרר את הלשונית ובכך הדלת תפתח  – ולכן פעולה זאת מכונה גם Normally Closed Fail Safe , ובקיצור N.C . ובתרגום פשטני : המנעול סגור כשאין זרם חילופין – ושיש – על ידי פעולה ,הוא נפתח.

אבל מה יקרה שנבקש משהו הפוך – כלומר : המנעול פתוח כל הזמן ,כל עוד אין זרם ישיר של חשמל ורק שלא יהיה זרם ( במקרים של הפסקת חשמל ) הוא יפעל ? לפעולה כזאת יש שם  : Normally Open Fail Safe  ובקיצור N.O  ובתרגום פשטני : המנעול סגור כל עוד יש זרם חילופין , כשאין זרם חילופין ( בהפסקת חשמל ) הוא נפתח

השאלה שלא תמיד נשאלת היא : בשביל מה אנחנו צריכים להתקין מנעול  N.O ? לא פשוט יותר לא להתקין אותו ? והתשובה עונה על ייעוד מנעול זה : בדלתות שיש ידית קבועה הדלת נעולה גם אם לא ביצענו שום פעולה. וזאת מאחר ואין ידית נעה שמשחררת את הלשונית , ולכן במקרי חירום כשיש הפסקת חשמל  אנחנו רוצים לבטל את פעולת הלשונית כדי למנוע סיטואציה בעייתית שבמקרים של פאניקה – PANIC נתחיל לחפש את המפתח של הצילינדר של הדלת כדי שהלשונית תכנס לתוך המנעול ותשחרר את הדלת , ולכן מנעולים כאלו אנחנו מתקינים בדלתות מילוט ליציאת חירום , ומכאן חשיבותו של מנעול זה . לרוב מנעולים אלו יותקנו במוסדות ציבור, חינוך וכו'

                   מנעול חשמלי – YALE 

 

 

על בסיס  הפונקציות של N.C  ו –  N.O  אנחנו מלבישים את פונקציות העזר למנעולים אלו ונמנה חלק מהם :

מנעולים חשמלים עם מפסק

אלו מנעולים שניתן להשבית את פעולתפם באופן זמני או קבוע . בעצם – למה ? תשובה אחת לצורך השאלה : שבת. בשבתות וחגי ישראל  שומרי המסורת לא רוצים להסתייע במנעול זה מסיבות הלכתיות ברורות ולכן ישנו מפסק בצידו של המנעול שהזזתו תגרום לכך שהמנעול לא יתפקד . כשמדובר בבתים פרטים ,שאלה זאת מתייתרת שכן כל איש וביתו , אבל כשמדובר בבתים משותפים – זאת שאלה שתלויה באופי האוכלוסייה אשר מתגוררת בבנין. מכל מקום – מאחר ובדרך כלל ישנו צילינדר בדלת הבניין, הרי שפתיחת הצילינדר לא גורמת למנעול לבצע שופ פעולה ובכך סוגייה זאת יכולה להבוא על פתורנה במקרים בהם יש חשיבות לא לבטל את פעולת המנעול ,כמו במקרים של מנעול מבוסס אינטרום.

מנעולים חשמליים לדלתות עם ידיות בהלה

בדלתות אשר מותקנים בהם ידיות בהלה – יש להתקי מנעולים חשמלים המותאמים לפונקציית הפעולה של הידית .

מנעולים חשמלים נגד מים

המנעול החשמלי הוא למעשה מנעול חבוי , זאת אומרת שהוא לא מותקן בצורה חיצונית אלא מותקן בתוך זווית המשקוף. יחד עם זאת במקרים בהם המנעול נמצא חשוף בצורה בולטת וקיצונית לפגעי מזג האוויר , למשל : שער שנמצא בחניון לא מקורה , שער כניסה לבריכה וכו' – הרי שיש להתקין מנעול חשמלי נגד מים .

מנעולים חשמלים לדלתות כבדות

רב הדלתות שאנחנו בדרך כלל נתקלים בהם יהיו דלתות מעץ  או דלתות אלומיניום  – כניסה ללובי לבתים משותפים-  או דלתות הפלדה. כל הדלתות הללו לרבות דלת הפלדה משקלם לא עולה על 55 ק"ג . במקרים בהם מותקנים דלתות כבדות הרי שמנעול חשמלי רגיל לא יצליח לעמוד בעומס  המשקל וכל שכן שלא יצליח לעמוד במקרים בהם יש שימוש רב במנעול לרבות שימושים תעשייתים . במקרים כאלו יש להתקין מנעול חשמלי Heavy Duty   יש לבדוק מראש את משקל הדלת ואת תדירות פתיחתה וסגירתה כדי לבחון את רמת כח המנעול וזאת על מנת שיעמוד במשימות שהוטלו עליו. ויש לבחון התקנת מנעול אלקטרומגנטי במקרים שבהם המנעול לא יוכל לעמוד בעומס במשקלים של-  300 או 500 ואף 750 ק"ג ויותר .

מנעולים חשמלים עם השהייה

מי מאיתנו לא מכיר את הרגעים הלא ברורים שבהם אנחנו לוחצים על הזמזם בדלת ומחכים שנשמע את צליל ה ZZZZZZZ…. ואופס ! פספסנו את הידית של הדלת, ושוב פעם לחצנו על הזמזם וכו'. במקרים כאלו ועל מנת לחסוך לנו  ולפקיד/ה או לשומר/ת את העצבים ללחוץ על הכפתור שוב ושוב, המציאו את המנעול הזה . המנעול הזה מקבל הוראת פתיחה והוא נשאר במצב פתוח כל עוד הדלת לא נפתחה ( ישנו ויסות להגבלת הזמן ) לאחר שנכנסו, פעולת הפתיחה תתבטל והדלת שוב נעולה .הידד למנעול.

 

עוד 2 מונחים שחשוב לציין בעניין מנעולים חשמלים:

מאחר ואת המנעול החשמלי אנחנו מתקינים על/בתוך המשקוף הרי שמצידו הנגדי ישנו מנעול חבוי . למנעול החבוי בין אם הוא מנעול חבוי רגיל או מנעול חבוי רב בריחי  ,יש מרחק בין הלשונית – שאותו בעצם המנעול החשמלי לוכד- לבין הבריח או הבריחים . יש חשיבות לכך שהמנעול החשמלי לא יפריע לפעולת הבריחים , שכן אחרת – המנעול יעבוד ( הניתוח הצליח.) אבל הדלת לא תסגר ( …וכו' )

ולכן אנחנו מוצאים מנעולים חשמלים אשר מכונים סימטריים וא-סימטריים . מנעולים קצרים .

איך רוכשים מנעול חשמלי ? 

  1. יש להחליט מהי הפעולה המבוקשת  : N.C  או   N.O .  החלטה זאת פשוטה יחסית שכן פעולת N.O  מיועדת למבנים ציבוריים.
  2. לאחר מכן יש להחליט האם מדובר במנעול בדלת רגילה או בדלת ייעודית כמו דלתות עם ידיות בהלה, עם השהייה,נגד מים,דלתות כבדות .
  3. בעניין מפסק השבת – תמיד מומלץ שפונקציה זאת תהיה שכן אין הבדל במחיר המנעול אם יש לו מפסק או לא .
  4. וכמובן – מבנה המנעול : קצר ,סימטרי או א-סימטרי . והכי חשוב שהוא יעבוד בסוף .

המדריך נכתב על ידי צוות עובדי רז מנעולים ודלתות בטחון 

אסור להעתיק טקסט או צילומים ללא אישור בכתב ומראש ! 

 


 

×
error: רז מנעולים