בית / בלוג Lock / מנעולים חשמלים / מנעול חשמלי – מדריך בסיסי

מנעול חשמלי – מדריך בסיסי

מנעול חשמלי

מנעולים חשמליים –  ויש המכנים אותם זוויתנים חשמליים על שום צורתם הזיוותני או מנעולים חבויים חשמליים מותקנים במשקופי הדלתות ותפקידם פשוט מאוד: לתפוס את הלשונית של המנעול החבוי שבדלת או לשחררו וזאת בהתאם לפקודה חשמלית .

Normally Closed Fail Safe

בכל פעם שניתן את הפקודה החשמלית  ( הפקודה יכולה להיות באמצעות : לחיצת כפתור/הזנת קוד בקודן /תג קירבה וכו' ) הרי שהמנעול החשמלי יעבוד – כלומר ישחרר את הלשונית ובכך הדלת תפתח  – ולכן פעולה זאת מכונה גם Normally Closed Fail Safe , ובקיצור N.C . ובתרגום פשוט : המנעול סגור כל עוד אין זרם חילופין

Normally Open Fail Safe

אבל מה יקרה שנבקש משהו הפוך – כלומר : המנעול פתוח כל זמן  שאין זרם ישיר של חשמל ורק כאשר אין זרם ( במקרים של הפסקת חשמל ) הוא יפעל ?  לפעולה כזאת יש שם  : Normally Open Fail Safe  ובקיצור N.O ובתרגום פשטני: המנעול סגור כל עוד יש זרם חילופין , כשאין זרם חילופין ( בהפסקת חשמל ) הוא נפתח. אנחנו מכנים את שיטת פעולה זאת כ'פעולה הפוכה'.

בשביל מה אנחנו צריכים להתקין מנעול N.O ? לא פשוט יותר לא להתקין אותו?

התשובה עונה על ייעוד מנעול זה: בדלתות שיש ידית קבועה הדלת נעולה גם אם לא ביצענו שום פעולה. וזאת מאחר ואין ידית נעה שמשחררת את הלשונית, ולכן במקרי חירום כשיש הפסקת חשמל אנחנו רוצים לבטל את פעולת הלשונית כדי למנוע סיטואציה בעייתית שבמקרים של פאניקה – PANIC נתחיל לחפש את המפתח של הצילינדר של הדלת כדי שהלשונית תכנס לתוך המנעול ותשחרר את הדלת , ולכן מנעולים כאלו אנחנו מתקינים בדלתות מילוט ליציאת חירום, ומכאן חשיבותו של מנעול זה. לרוב מנעולים אלו יותקנו במוסדות ציבור, חינוך וכו'

 

 

על בסיס  הפונקציות של N.C  ו – N.O  אנחנו מלבישים את פונקציות העזר למנעולים אלו.

פונקציות מנעולים חשמליים

מנעולים חשמליים עם השהייה

המנעול מקבל הוראת פתיחה והוא נשאר במצב פתוח כל עוד הדלת לא נסגרה לאחר שנכנסו, פעולת הפתיחה תתבטל והדלת שוב נעולה . אנחנו מזהים מנעול חשמלי עם השהייה לפי הלחצן במרכז המנעול אשר משחרר את פעולת הנעילה .

מנעול חשמלי צר להתקנה בדלתות פלדה או פרופילים צרים

בדלתות פלדה יש לבדוק מראש מהו המרחק בין הבריחים לבין לשונית הטריקה  ולכן יש מראש לוודא את המידות . מומלץ להתקין בדלתות פלדה מנעולים צרים. עוד בעניין זה מומלץ לעיין במדריך בבלוג העוסק בהתקנת מנעול חשמלי בדלתות פלדה כמו כן כאשר יש להתקין מנעול חשמלי בפרופיל צר.

מנעולים חשמליים לדלתות עם ידיות בהלה

בדלתות אשר מותקנים בהם ידיות בהלה – יש להתקין מנעולים חשמליים עם לשונית רחבה שיכולה לתפוס את הלשונית החיצונית של ידית הבהלה . מנעולים אלו מגיעים בשיטת פעולה הפוכה .

מנעולים חשמליים עם אינדיקציות

מנעולים מיועדים לתת מידע על מצב הדלת אם היא פתוחה או לא וזאת לשם שילובם במערכות בקרה .

 

מנעולים חשמליים לדלתות כבדות

כאשר יש שימוש במנעול למטרות תעשייתיות או במקרים בהם הדלת מאוד כבדה ויש חשש שלשונית המנעול תפגע , הרי שיש להתקין מנעול חשמלי Heavy Duty   אשר עומד בעומס במשקלים של-  300 או 500 ואף 750 ק"ג ויותר.


 מהי הפעולה  Normally Closed Fail Safe ? 

בכל פעם שניתן את הפקודה החשמלית  ( הפקודה יכולה להיות באמצעות : לחיצת כפתור/הזנת קוד בקודן /תג קירבה וכו' ) הרי שהמנעול החשמלי יעבוד – כלומר ישחרר את הלשונית ובכך הדלת תפתח  – ולכן פעולה זאת מכונה גם Normally Closed Fail Safe , ובקיצור N.C . ובתרגום פשוט : המנעול סגור כל עוד אין זרם חילופין

 מהי הפעולה  Normally OPEN Fail Safe ? 

המנעול פתוח כל זמן  שאין זרם ישיר של חשמל ורק כאשר אין זרם ( במקרים של הפסקת חשמל ) הוא יפעל ?  לפעולה כזאת יש שם  : Normally Open Fail Safe  ובקיצור N.O  ובתרגום פשוט : המנעול סגור כל עוד יש זרם חילופין , כשאין זרם חילופין ( בהפסקת חשמל ) הוא נפתח. אנחנו מכנים את שיטת פעולה זאת גם  כ'פעולה הפוכה'

 

 

רז מנעולים

המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים. נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com

2 תגובות...
 1. Izzy Harary 17/04/2021

  שלום
  המאמר שלכם ממש טוב
  יש לי שאלה.
  כיצד אני יכול לקצר את זמן פתיחת המנעול.
  זאת אומרת מהרגע בו אני נותן את פקודת הפתיחה.

  • רז מנעולים 20/04/2021

   היי , סליחה על העיכוב במתן תשובתנו.

   בנוגע לשאלתך נבהיר כי זמן פעולת שחרור המנעול או הזמן שבו הלשונית של המנעול החשמלי לא נעולה , זמן זה נתון לשינויים באמצעות תכנות של לוח הבקרה בקודן החשמלי.

   מן הראוי לציין בנושא זה שאם המטרה של שינוי זמן פעולת המנעול זמן נובע בגלל רעש שהמנעול מייצר , הרי שמנעולים חשמליים אשר עובדים במתח עבודה של 12V -DC ימנעו את רעש הזמזום המעצבן מן הסתם לאלו ששומעים.

כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים