בית / בלוג Lock / צילינדרים / צילינדר גלגל גדול

צילינדר גלגל גדול

זה קורה לעיתים לא קרובות. אבל זה קורה. אתם מבקשים להחליף את הצילינדר בדלת הפלדה הישנה שלכם ואז אתם מגלים שגלגל השיניים בצילינדר מוזר. בעצם יותר ממוזר. אז כדי שלא תהיו מופתעים. הכירו את הגלגל הגדול.

צילינדר גלגל גדול

החלק בצילינדר אשר מפעיל את כל הבריחים – 7 במספרם בתוך המנעול הרב בריחי אשר בתוך דלת הפלדה – הוא מכונה 'גלגל שיניים' וזאת על שם צורתו – גלגל עם שיניים.

מבנה מנגנון רב בריח לדלתות פלדה – גלגל שינים קטן

הגלגל הזה מניע גלגל אחר, אשר נמצא בתוך המנעול החבוי ופעולה זאת גורמת להנעת הבריחים להיכנס לתוך המשקוף כאשר אנחנו מסובבים ימינה את המפתח [ נעילת הדלת ] בתוך הצילינדר וכן להיפך. [ לסגור את הדלת ]

ברוב דלתות הפלדה שאנחנו מכירים בארץ גלגל השיניים יהיה זהה ללא שינויים ואנחנו נכנה אותו תמיד בכינוי 'גלגל שיניים', אלו שירצו לדייק יותר יכנו אותו גלגל שיניים קטן ובקיצור ג"ק.

צילינדר לוקסיס – גלגל שיניים קטן
צילינדר לוקסיס – גלגל שיניים גדול

אם נבקש להזכיר את ההיסטוריה של הגלגל הגדול, נצטרך לחזור אי שם לתחילת שנות ה 70 של המאה הקודמת.לא כולם יזכרו זאת, אבל המנגנון הרב בריחי היה מותקן בדלתות העץ עוד לפני שהותקן בדלתות הפלדה אשר אנחנו מכירים היום. רק לעיתים רחוקות אנחנו נתקל בדלתות כאלו.

המנגנונים האלו הותקנו בארץ בתחילת שנות ה 70 כאשר המנגנון הותקן במרכז הדלת ולא בסמוך למשקוף כמו היום. בהמשך ולקראת אמצע שנות  ה70 דלת העץ פינה את מקומו לטובת דלתות הפלדה ובהתאם גם מיקום המנגנון זז.בדלתות העץ ולאחר מכן בדלתות הפלדה הותקנו מנגנונים (מנעולים רב בריחיים) של החברות: 'רב בריח', 'רב זרועות' וחברת 'עכביש'.

כאמור, המנעולים של רב זרועות ועכביש שווקו והותקנו עד שנת 1995 לערך. למעשה החל מתאריך זה אין התקנות של המנגנונים הישנים בצורה מסחרית אלא רק כהשלמות של מלאים ישנים. או החלפות למנגנונים של רב בריח. מעבר לשוני של המנעול, גם הצילינדר היה שונה, הן באורכו והן במבנה הגלגל שבו.

אורך הצילינדר

ברוב דלתות הפלדה אשר אנחנו מתקינים בארץ, אנחנו נשתמש בצילינדר באורך של 76 מ"מ לא סימטרי כשהחלוקה תהיה 33/43 . צילינדר עם גלגל גדול לעומת זאת, הינו באורך של 65 מ"מ לא סימטרי או 66 ממ סימטרי, החלוקה היא 30/35 מ"מ  או 33/33 מ"מ. לרוב מתקינים מידת 66 סימטרית

איך מזהים צילינדר גלגל גדול?

אחת הבעיות בהחלפת צילינדרים בדלתות בכלל ובדלתות פלדה בפרט שאנחנו לא נוכל לדעת איזה גלגל שיניים או לשון מותקן בצילינדר בדלת עד שלא נפרק אותו. ובכל זאת, אם יש לנו סימנים מזהים כלשהן נדע לזהות איזה גלגל יש בצילינדר אשר בתוך המנעול. אנחנו נחסוך לעצמנו המון כאב ראש וטרחה אם נדע מהן הסימנים.

 • פלטות חיפוי
 • סרט חזית מנעול

פלטות כיסוי

בחלק ניכר מדלתות הפלדה מותקנות פלטות חיפוי אשר מכסות את החלק של המנעול הן מותקנות משני צידי הדלת ומוברגים בניהם ברגים עוברים [ברגי דוך] מצד לצד כאשר ההברגה מתבצעת מהצד הפנימי של הדלת. התקנת פלטות החיפוי נותנות מראה מהודר לדלת וגם מהווה בסיס לחיזוק המנעול החבוי והצילינדר .

בדלתות הישנות פלטות החיפוי יהיו לרוב במידות גובה שנע בין 220 ועד 240 מ"מ וברוחב שנע בין 70 ל 90 מ"מ . בפלטות החיפוי של רב זרועות המידות הינן קטנות מאוד וחריגות ביחס לשאר הפלטות והן במידות של – גובה 165 מ"מ ורוחב של 70 מ"מ.

זיהוי נוסף הוא מיקום הברגות הפלטות . ברוב הפלטות הישנות אנחנו נזהה בין 4 ל 6 חורים, בפלטות של רב זרועות יהיו רק 3 הברגות. כאשר אחת היא למעלה במרכז הפלטה ו 2 הברגות למטה אשר צמודות לצילינדר.

בתמונה להלן ניתן לראות את המידות של הפלטות ואת מיקומי החורים .

סרט חזית מנעול

זיהוי נוסף כדי לזהות מנגנון של רב זרועות הינו בחינת סרט חזית המנעול החיצוני של המנעול הרב בריחי. באיור להלן אנחנו מציינים את ההבדלים בין סרטי החזית של מנגנון רב בריחי של רב בריח ושל רב זרועות. בסרט החזית של רב זרועות אין קידוחים ויש רק ברגים, כמו כן יש 3 בריחים לעומת 4 בריחים בדגם רב בריח החדשים.

השנה היא שנת 1977 : בתמונה (מימין) יורם ארידור שר האוצר, איציק להב ז"ל שותפו דאז ומר אליהו יחזקאל יבדל לחיים ארוכים הבעלים של רז מנעולים.

שאלות נפוצות
מהו צילינדר גלגל גדול
צילינדר גלגל גדול הוא צילינדר המותקן לרוב בדלתות פלדה והוא מובנה עם גלגל שיניים גדול מהסטנדרט
יש אפשרות להתקין צילינדר גלגל קטן במקום גלגל גדול
אין אפשרות. יש להתקין צילינדר שמותאם רק למנעול החבוי
מהי מידת צילינדר גלגל גדול
66 מ"מ בחלוקה סימטרית של 33/33 או 65 מ"מ לא סימטרי של 30/35
רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
2 תגובות...
 1. אלי גוזלן 15/10/2021

  האמת הייתי צריך להחליף לאחותי צינינדר . היא קנתה בהום סנטר. הגעתי והחלפתי, ולתדהמתי גלגל השיניים הסתובב על ריק. ושמתי לב שצריך גלגל שיניים גדול. לצערי באף חברת מנעולים לא הסבירו על קיום צילינדר עם בלגל גדול עד שקראתי את המאמר שלכם.
  יישר כוח לכם. אתם מדהימים.
  שמתי לב שאצלה המגן של הצילינדר הוא בעל 3 ברגים. האם תוהלו לפי זה להגיד איזה צילינדר היא צריכה כאשר נחוץ לה גם צופציק בצד הבית שלא ניתן להכניס מפתח. האם 66 מ" מרכזי או 67 לא סימטרי.
  והאים אתם מוכרים צילינדרים כאלה.

  • רז מנעולים 17/10/2021

   שלום לך ,
   בהמשך לשאלתך, הצילינדר המתאים ביותר הוא צילינדר גלגל גדול באורך של 66 מ"מ לא מרכזי. בחלוקה 31+35T, כלומר הכפתור (מפתח קבוע מבפנים) בצד הארוך.
   אתה יכול לרכוש את המוצר בקישור : https://did.li/Big-wheel
   בהצלחה

כתיבת תגובה