בית / בלוג Lock / פרזול לדלתות אש / EN 1125 – תקן אירופאי למוצרי נעילה

EN 1125 – תקן אירופאי למוצרי נעילה

תקן EN 1125 הינו תקן אירופאי הרלוונטי למוצרי נעילה אשר אמורים לתת מענה במקרי חירום ופאניק , חשוב לזכור אותו כי אנחנו חייבים לוודא שמוצרי נעילה בתחום התקני היציאה במקרי חירום ופאניק יעמדו בתקנים הללו. 

חשוב להבדיל בין התקנים ולאיזה מוצרים הם מתייחסים . בישראל אנחנו מתקינים את המוצרים הללו בהתאם לתקינה האירופאית המחמירה והדבר בא לידי ביטוי במוצרי הנעילה אשר מיוצרים באירופה ובעיקר באיטליה וספרד , החברות המובילות הן  חברות בנות של קונצרן ASSA ABLOY  כגון , NEMEF-TESA-ABLOY-CORNI-YALE  ועוד . או של DORMA KABA וכן החברות ISEO-ICSA-ANTIPANIC וכו' .

המטרה העיקרית של דרישות הביצועים של תקן זה היא לתת בריחה בטוחה ויעילה דרך דלתות המילוט במינימום מאמץ וללא ידיעה מוקדמת על תפעול המכשירים , כלומר תקן זה מיועד להתקנים לשימוש במצבי חירום בהם אנשים לא מכירים את יציאות החירום ואת הציוד הטכני המותקן בהם ובעיקרו הוא מתעסק בהתקנים אופקיים הנמתחים לרוחב הדלת .- ראו תמונה להלן  . 

מספרו הרשמי הוא EN 1125: 2008 והוא פורסם בתאריך 31.03.2008 והוא בתוקף לפחות עד פרסום פוסט זה. 

בדרך כלל אנחנו רואים בקניונים/מבני ציבור/וכו'  דלתות רחבות מאוד עם התקנים של ידיות בהלה המתוחות לרוחב כל הדלת . אחת מהסיבות והחשובה שבהן הוא העניין הבטיחותי אשר מחייב אותנו לקחת בחשבון שהציבור אשר מסתובב במבני הציבור הללו לא מכירים את מיקום הדלתות ואת אופן פעולתם , ולכן גם אם ישנו מצב כזה הרי שמספיק שדחיפה של הדלת לכל רוחבה תגרום לכך שהדלת תפתח ובכך ימנע האסון אשר נגרם במצבי פאניק. 

 

 


מערכת קידוד

התקנים הללו  משתמש במערכת קידוד בת 10 ספרות,  כאשר כל ספרה מתייחסת למאפיין מסוים של המוצר הנמדד על פי דרישת הביצועים הסטנדרטית וזאת בהתאם לתקן הרלוונטי . 

קטגוריית שימוש
קטגוריית עמידות המוצר
קטגוריית משקל הדלת
קטגוריית התאמה לשימוש בדלתות אש
קטגוריית בטיחות
קטגוריית  עמידות בפני קורוזיה
קטגוריית אבטחה
קטגוריית  מידות המכשיר
קטגוריית  סוג המכשיר
קטגוריית תחום היישומים של המוצרים


דוגמאות

ידית בהלה העומדת בתקן EN 1125

 

ליישום הקוד על המוצר הבא –  ידית בהלה מדגם Quick  של חברת TESA . מוצר זה קיבל אישור שהוא עומד בתקן 1125 בהתאם לקטגוריות השימוש והפירוט בהן.  הקוד מופיע בצד שמאל בקוביות בצבע וורוד. 

 

 

 

לפי הקידוד של המוצר נוכל לדעת מהן המאפיינים של המוצר מבחינת התקינה של תקן EN1125  .

קטגוריית שימוש :  קטגוריה זאת מקבלת רמה קבועה של  3 שהיא הרמה הגבוהה שיש
קטגוריית עמידות המוצר  – רמה 7 עד 200,000 בדיקות
קטגוריית משקל הדלת –  דרגה 6  – עד 200 ק"ג
קטגוריית התאמה לשימוש בדלתות אש  –דרגה B  :מתאימה לשימוש בדלתות אש ועשן מכלולים המבוססים על בדיקה בהתאם לתקן – BS EN 1634-1.
קטגוריית בטיחות – רמה אחת שמספרה 1 שהיא הגבוהה ביותר  
קטגוריית  עמידות בפני קורוזיה – דרגה 3: עמידות גבוהה
קטגוריית אבטחה – רמה 2– הרמה הגבוהה
קטגוריית  מידות המכשיר – כיתה 2: עד 100 מ"מ (רגיל )
קטגוריית  סוג המכשיר סוג Bמכשיר פאניקה עם הפעלת מגע -טאצ' 
קטגוריית  תחום יישום הדלתות קטגוריה A  :דלת יציאה פתיחה חיצונית פעיל ולא פעיל . 


תנאים לתקן

כדי לעמוד בתקן זה יש צורך לעמוד בתקנים הבאים –

EN ISO 9001: 2000 , EN 1634-3 , EN 1634-1 , EN 179 , ISO 9001: 2000 , EN 1670: 2007


בדיקות התקן

עמידות, מנגנוני שחרור, מידות, עמידות בפני קורוזיה, בדיקות קורוזיה, בדיקות ביצועים, בקרת איכות, התקני בטיחות, יציאות חירום, הוראות שימוש, מנגנוני סגירה ובדיקה, ייעודים, תכנון, סימון, עבודות ברזל (מבנים), אמצעי נגד פריצה, דלתות אש, ברגים (אבטחה), בטיחות קהל, עמידות באש, אמצעי בריחה מאש בבניינים, מערכות סיווג, בדיקות סיבולת, מסה, מבנים פתוחים לציבור, התקנה, בדיקה מכנית, חוזק החומרים, אבטחה, דלתות, סכנה בבניינים, סביבה (עבודה), ברגי פאניקה, ציונים (איכות), תחזוקה, בטיחות אש במבנים, ביצועים, כוח, תאימות.

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים