בית / בלוג Lock / אבטחת דירות מגורים / מדריך בטיחות לדלתות כניסה

מדריך בטיחות לדלתות כניסה

מדריך בטיחות לדלתות כניסה

ההתייחסות המקצועית אודות אבטחת דלתות הכניסה בדירות המגורים בבתים המשותפים היא נמוכה. הדבר בולט במיוחד כאשר מדובר בדירות המושכרות שאין עניין ‘להשקיע’ בהם. מדריך זה מתמקד בסוגיות טכניות הנוגעות לאבטחת דלת הכניסה לדירת המגורים – דלת הפלדה והוא מומלץ לקריאה גם למנעולנים וגם לציבור הרחב.

לדירות המגורים בבניני הדירות המשותפים אין דלת מילוט חיצוני כמו שיש בדירות גן או דירות פרטיות עם מספר אפשרויות מילוט – ולכן יש להקפיד שלא לחסום את פתח היציאה מהבית לעולם וזאת כדי לאפשר המלטות מהירה ובטוחה בעת שריפה או מקרי פאניק המחייבים יציאה מהירה מהבית. כמו כן, יש לבדוק את איכות המכלולים של הדלתות ואת תקינותן וזאת בנוסף לחוזק ובטיחות הדלת.

נמליץ לכם להתייעץ עם מנעולן מורשה ומנוסה עליו אתם סומכים באופן מלא וזאת כדי לקבל את חוות דעתו בנושאים עליהם אנחנו כותבים וממליצים.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא %D7%9E%D7%91%D7%A0%D7%94-%D7%93%D7%9C%D7%AA.jpg

דלת הפלדה

הייעוד הראשוני של ייצור דלתות הפלדה בתחילת שנות ה- 70 הוכיח את עצמו ונתן מענה אמיתי לבעיית פריצות דלתות העץ השבירות והלא מוגנות. החשש לבטחון האישי גלש מעבר להיבטים הפלילים והוא הורחב גם לפעילות החבלנית של ארגוני הטרור שבאותן שנים היו נוקטים בחדירה לדירות מגורים.

דלת הפלדה עם 7 הבריחים המופעלים על ידי מנעול רב בריחי באמצעות צילינדר עם גלגל השיניים – היא המצאה יחודית לישראל ואין שום מדינה בעולם לפי מיטב הבנתנו שמתקינים דלת פלדה כברירת מחדל בכניסה לבית.

גם כיום דלת הפלדה נותנת מענה אמיתי לפריצת דלתות קלות על ידי גורמים פלילים, ובטחוניים בכל העולם. כך למשל בעת תקיפת שגרירות ישראל במצרים בשנת 2011, דלת הפלדה היא זאת שהצילה את אנשי השגרירות מההמון המוסת.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא %D7%9E%D7%91%D7%A0%D7%94-%D7%9E%D7%A0%D7%A2%D7%95%D7%9C-%D7%A8%D7%91-%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%97.jpg

דלתנו היא מבצרנו ?

העובדה שדלת הפלדה מיוצרת מפלדה ושוקלת לפחות 50 ק”ג ומוגנת באמצעות 7 בריחים – מניחה את דעתנו שאפשר להמשיך הלאה בחיים. הנחה זאת לא נכונה בהכרח. פריצת דלת בצורה אגרסיבית היא בלתי אפשרית לפורץ הבודד שמבקש לפרוץ את הדלת במהירות וללא רעש ניכר וזאת לא שיטת הפריצה שבה הוא ינקוט.

יצרניות דלתות הפלדה מספקות נתונים על משך זמן הפריצה האלימה וזאת בהתאם לתקן 5044 תוך כדי התייחסות עובדתית – בהתאם למכון התקנים הישראלי – ופירוט היקף האגרסביות הנדרשת כדי לעקור את הבריחים מהמשקוף ולהכנס לבית. כך למשל ברמה 4 לתקן ידרשו לפחות 4 דקות רצופות – שזה לפחות 15 דקות עם הפסקות – של אלימות פיזית אגרסיבית בכלים של צבת, פלייר, מברג, פטיש כבד ולום ברזל.

התקני בטחון נוספים הוסיפו את רמות העוצמה הנדרשות על מנת לפרוץ דלתות בצורה אלימה כדוגמת מנעול המרתוק עם עמידות פריצה בעומס של עד 2 טון. בפועל, אלימות אגרסיבית על דלתות הפלדה מתבצעת רק אצל כוחות צבא מיוחדים וכוחות משטרה ומכבי אש בשעות חירום היכולים לפרוץ דלתות במספר שניות בנסיבות בהן חייבים לפרוץ את הדלת במהירות.

מאחר והדלת עצמה לא יכולה להפרץ באלימות אגרסיבית, הדרכים לפריצתה הם פחות אלימות ויותר ממוקדות בחוליה החלשה של הדלת – הצילינדר.צילינדר – פרסומת ומציאות

תוכניות טלויזיה וכתבות פרסומיות מתייחסות בשנים האחרונות לצילינדרים המותקנים בדלתות הפלדה. מהפרסומות עולה שיש צילינדרים שאין אפשרות לפרוץ אותם.

להלן מספר הדגשים חשובים שכדאי לזכור;

 1. צילינדרים עם רמת אבטחה נמוכה יכולים להפרץ בקלות על ידי מכשירי פריצה ייעודיים, ואפילו באמצעות צילום המפתח.
 2. אין צילינדר שלא ניתן לפרוץ באמצעות מקדח.
 3. הגנה מפריצה שקטה לא מונעת פריצה אלימה. אלו שני סוגים שונים של פריצות. השקטה היא מתוחכמת, האלימה היא פרמיטיבית.
 4. צילינדרים המוגנים מפריצה שקטה ברמה גבוהה לא ניתנים להעתקה על ידי מבט עין. הקידוד של קומבינציות המפתוח מורכבות לזיהוי לפי עין אנושית.
 5. הגנה משכפול לא מבוקר, לא בהכרח נותן הגנה מפריצה שקטה. יש לוודא שיש הגנה מפריצה שקטה מעבר ל’כרטיס השכפול’ שמגביל אתכם לשכפל בכל מקום.
 6. חשוב לוודא שיש לצילינדר תקינה אירופאית EN1303 ברמת המקסימום, לפי הקידוד המקסימלי
D6C0B061
רמת קידוד מומלצת לצילינדרים המותקנים בדלת כניסה
נסיון פריצת צילינדר בדלת

התנגדות להתקפה צילינדרים

ישנן 5 רמות הגנה מאובחנות בתקינה האירופאית לבחינת כושר עמידות והתקפה על הצילינדר. כשההמלצה היא להתקין צילינדרים בדלתות הכניסה ברמת אבטחה D באופן גורף.

רמת תקןעמידות מפני קידוח – בדקותעמידות התקפות מכניות
0לא עמידלא עמיד
A3-5לא עמיד
B5-10עמידות חלקית
C3-5עמיד
D5-10עמיד
טבלת רמות תקן בקטגוריית התנגדות להתקפה – סעיף 8 בתקן האירופאי EN- 1303
קידוח גוף צילינדר – אין הגנה משיטת פריצה זאת

מגן צילינדר

הגנה נוספת על גוף הצילינדר הוא מגן צילינדר. בדלתות הפלדה מגן הצילינדר הוא מובנה בפרזול של המנעול והוא נותן הגנה זמנית וחשובה להתקפה על הצילינדר בחלקו הנמוך.

יחד עם זאת ומאחר ואין אפשרות לחסום את פתח חור כניסת המפתח לצילינדר, הרי שאין אפשרות להגנה מקידוח אלים.

מגן צילינדר שוהם – רב בריח
סוג פריצהרמת הגנה
פריצה אלימהאין הגנה
פריצה שקטהיש הגנה

תצורות צילינדר

2 תצורות צילינדרים קיימים ונעמוד על ההבדלים הטכניים והבטיחותיים שלהם בהקשר דלת הכניסה.

 1. צילינדר מפתח קבוע – single cylinder
 2. צילינדר מפתח דו צדדי – Double cylinder

צילנדר מפתח קבוע

צילינדר מפתח קבוע, מותקן מפתח מובנה וקבוע בצידו האחד של הצילינדר.

בצד אחד מותקן כפתור – knob שלא ניתן להוציאו מהצילינדר והוא נמצא בחלק הפינימי בבית. כניסת המפתח היא רק מצד אחד של הצילינדר, שהוא הצד החיצוני של הבית.

ימין | צילינדר מפתח קבוע שמאל | צילינדר דו צדדי – מנעול צילינדר – מדריך

כלל במילוט ממבנה בעת אירוע פאניק כדוגמת שריפה הוא מתן אפשרות ליציאה מיידית מהדלת. כאשר אנחנו נכנסים לבית ונועלים את את הדלת עם מפתח ומוציאים אותו מהצילינדר, אנחנו לוקחים סיכון שבאירוע חירום ובמידה והמפתח יאבד, לא נוכל לצאת מהבית. כאשר מדובר בדירות בבנינים משותפים, התוצאה עלולה להיות קטלנית שכן אין דרך המלטות נוספות כמו בבתים פרטים או דירות גן.

אנחנו ממליצים כמעט באופן גורף להתקין צילינדר עם כפתור בדלתות הכניסה בדירות בתי מגורים כברירת מחדל ובמיוחד בדירות מגורים בבתים משותפים. החסרונות בהתקנת צילינדר עם כפתור מתייתרים משמעותית לנוכח ההיבט הבטיחותי.

יחד עם זאת חשוב להיות ער לעובדה שיש גם חסרונות בהתקנת צילינדר עם כפתור במקרים מסויימים ולכן נמליץ לכם לפחות להיות ערים לכך. 2 דוגמאות בולטות לחסרון התקנת צילינדר עם כפתור ;

 1. כאשר מתקינים צילינדר עם כפתור ונועלים את הצילינדר, ניתן יהיה לפתוח את הדלת מבחוץ אם יש למישהו מפתח וזאת מאחר והחלק הפנימי – עם הכפתור- של הצילינדר מנותק מחלקו החיצוני.
 2. ילדים קטנים בין הגילאים 2-4 או בוגרים מוגבלים, עלולים לפתוח את הדלת ולצאת החוצה בזמן שהאחראיים ישנים. זה מסוכן מאוד ולכן בנסיבות אלו לא מומלץ להתקין צילינדר עם כפתור.
צילינדר טרילוקס עם כפתור – צילינדר מציל חיים – רב בריח

למה צילינדר עם כפתור?

 1. במקרים בהם מתרחשת נפילה בחדר שינה/שירותים וזאת ללא אפשרות להגיע פיזית לדלת הכניסה , ניתן יהיה להכנס לבית מבחוץ ובכך להציל אותו .
 2. כאשר יוצאים לאירוע משפחתי בערב, הילדים לפעמים נועלים את הדלת ומשאירים את המפתח בפנים והולכים לישון. אתם לא חייבים לדאוג אם הם השאירו את המפתח בפנים.
 3. מומלץ לאנשים עריריים או החיים בגפם להתקין צילינדר עם כפתור.
 4. בשעת שריפה או מקרי פאניק, תמיד ניתן יהיה אפשר לצאת מהבית מבלי לחפש את המפתח.

צילינדר דו צדדי

צילינדר דו צדדי ניתן לפתוח ולנעול משני צידיו. הכנסת מפתח בצידו האחד של הצילינדר והשארתו שם מנטרלת את פעולת הצילינדר מצידו השני.

כינויים לצילינדר : צילינדר כפול | צילינדר דו צדדי | Double cylinder

כאשר מתקינים צילינדר בלי כפתור, השארת המפתח בתוך הצילינדר תגרום לנטרול הצד החיצוני ובכך תחסם האפשרות לפתוח את הדלת מבחוץ אם השארתם את המפתח בצד הפנימי.

למה צילינדר דו צדדי ?

 1. חסימת יציאת ילדים קטנים בבית בין הגילאים 2-4 מהבית
 2. חולים הזקוקים לפיקוח ויש חשש שהם יצאו מהבית
 3. פרטיות – השארת המפתח בצילינדר מבפנים תחסום את הגישה מבחוץ.
תצורת צילינדריתרונות
עם כפתור מילוט מהיר במקרי חירום
גישה מהירה לכוחות ההצלה
דו צדדי פרטיות בנעילה חד כיוונית
שמירת ילדים קטנים/מוגבלים
טבלת יתרונות וחסרונות לתפקודי צילינדר לדלתות כניסה

ידית קבועה או ידית נעה?

ידיות בדלתות הכניסה הן לא רק עניין פונקציונלי, עיצובי ודקרוטיבי. ידיות הן עניין בטיחותי חשוב מאוד, ולא תמיד אנחנו ערים להבדלים בין ידית קבועה לידית נעה ולהיבטים הבטיחותיים.

פרזול שוהם – רב בריח

כאשר מתקינים בדלת הכניסה ידית קבועה מהצד החיצוני של הדלת וידית נעה מצידה הפנימי של הדלת, הרי שבכל פעם שהדלת תטרק – היא גם תנעל עבור אלו שנמצאים בחוץ. הנעילה היא לא מלאה, אבל היא בהחלט מונעת כניסה מיידית.

פתיחת הדלת עם ידית קבועה מתבצעת רק באמצעות המפתח והידית משמשת כידית אחיזה/משיכה וזאת בשונה מידיות נעות משני צידי הדלת שבהם הורדת הידית פותחת את הדלת כשהדלת לא ננעלה על ידי הצילינדר. משמעות סגירת דלת עם ידיות נעות ללא נעילת הצילינדר כל פעם כשנכנסים לבית – הוא שהדלת פתוחה וכל מי שרוצה מוזמן להכנס.

אין צורך להזכיר לכולנו שאנחנו חיים בעולם מאוד לא ממוקד והראש של הילדים – וכולנו – לרוב הוא בטלפון ולא תמיד הם ואנחנו זוכרים לסגור את הדלת עם המפתח לאחר שנכנסנו לבית.

שיטה נפוצה אצל הפושעים היא לשחק את ‘הימור הידית‘. הם נכנסים לחדר המדרגות ועוברים דירה- דירה תוך כדי הורדת הידית בשקט וכך הם נכנסים לבית ללא שום צורך בפריצה אלימה או שקטה.

כשנכנסים לבית – קודם נועלים את הדלת עם המפתח

לאחרונה אנחנו למדים מפרטי רצח מזעזע בירושלים שכניסת המחבל לדירת המגורים הייתה נמנעת לו היה לובי מאובטח ובאין לובי לפחות ידית קבועה אשר הייתה מונעת את כניסתו. ומכאן שההמלצות שלנו מתחזקות בשנים האחרונות שיש להתקין ידית קבועה בדירות מגורים עם חדרי מדרגות ללא לובי מאובטחים ובמיוחד אלו הממוקמים בשכונות ואזורים עם פשיעה פלילית ו/או בטחונית.

האמור לעיל מתייחס גם לדלתות האש עם כניסה חיצונית וכל דלת חיצונית שיכולה להוביל את הפושעים לחדר המדרגות.

סוג ידיתיתרונותחסרונות
ידיות נעותנוחות לשימושחוסר בטחון
ידית קבועהבטיחות גבוהה נשיאת מפתחות קבועה
טבלת יתרונות וחסרנות בידיות לדלת פלדה

סגר בטחון

סגר הבטחון נותן הגנה מסיבית לפריצת הדלת כאשר אנחנו נמצאים בתוך הבית. את הסגר מתקינים בגובה העיניים לנוחות השימוש בו.

יש לקחת בחשבון שאם הדלת סגורה עם סגר בטחון, לא ניתן יהיה לפתוח את הדלת מבחוץ גם אם יש מפתח.

במקרי חירום בהם יש חשיבות לכניסה מיידית, כאשר הדייר התעלף או שהוא מנוטרל ללא אפשרות גישה לדלת, הדלת תפרץ רק באלימות מסיבית עד כדי הרס הדלת והמשקוף.

יש להזהר מפגיעה פיזית בגוף כאשר הסגר נמצא במצב פתוח, וזאת מאחר והוא בגובה העינים ולא תמיד שמים לב אליו והוא עלול לפגוע באזור ראש.

התקנת סגר בטחון בדלת מנטרלת את החששות שלנו מכניסה לא מבוקרת לבית בערב כאשר אנחנו מתקינים צילינדר עם כפתור.

התקנת סגר בטחון לא מומלצת תמיד להתקנה. כדאי לבדוק את היתרונות והחסרונות

יתרונותחסרונות
הגנה גבוהה מפריצה חיצונית לשוהים בביתלא מגן מפריצה חיצונית כשאין שוהים בבית
מחיר זול במקרי פאניק, הפריצה הורסת את הדלת המשקוף
שימוש קל כשהסגר במצב פתוח הוא מסוכן
טבלת יתרונות חסרנות סגר בטחון
סגר פתוח מסוכן לפגיעה בעין והראש

מנעול עליון

כאשר יש חשש משמעותי מפריצות אלימות יש להתקין מנעול עליון וזאת בנוסף למנעול החבוי הרב בריחי שכבר מותקן בדלת. התקנת המנעול הנוסף מהווה מכשול נוסף ומשמעותי לפורץ.

יש בשוק מספר רחב של מנעולים נוספים עליונים המכונים כמנעולי בטחון, מנעול כספת – אין קשר לכספת – ומנעולי דדבולט.

מומלץ להתייעץ מראש עם מנעולן ולוודא שיתקינו לכם מנעולים מתוצרת אירופאית עם תקינה.

מנעול כספת עליון – הגנה נוספת מפריצה אלימה

כללי בטיחות נפוצים

 • מומלץ להתקין בכל כניסה לחדר מדרגות מצלמות אבטחה ( אפילו דמה) ושיהיו בולטים.
 • במקומות עם סיכון מוגבר לפשיעה פלילית ובטחונית גם מצלמות לא ירתיעו. ולכן נמליץ להתמקד גם בהגנות מסיביות על הדלת וזאת מעבר לעין האלקטרונית
 • במקומות עם סיכון מוגבר לפשיעה פלילית ובטחונית מומלץ להתקין ידית קבועה בחלקו החיצוני של הדלת.
 • ברב המקרים נמליץ להתקין צילינדר עם כפתור בתוך הבית. זה מציל חיים.
 • מומלץ להתקין בדלתות הכניסה צילינדרים מוגני פריצה שקטה עם תקינה ישראלית או אירופאית גבוהה.
 • מחיר התקנת צילינדר מוגן פריצה שקטה איכותי ואמין לא אמור לעלות ( נכון לאוגוסט 2022 ) יותר מ- 600 ש”ח.
 • הזמינו רק מנעולן אמין עם קבלות וניסיון. אל תתפתו למחירים בנוסח 99 ש”ח. בידקו מיהו המפרסם ברשתות החברתיות. אל תכניסו לבית שלכם עבריינים במסווה של מנעולנים.
 • לא נעים לנו לספר לכם, אבל החיים כאן ב’עמק-הבכא’ יותר מידי מורכבים מכדי לקחת עוד סיכונים. אל תחסכו באבטחת הדלת לטובת הדקורטיביות.
 • בצעו סקר שוק מקיף בטרם אתם רוכשים מוצרי נעילה באינטרנט. זה עוד דקה ברשת וזה שווה בדרך כלל.

שאלות נפוצות
יש צילינדר שלא ניתן לפרוץ?
אין צילינדר שלא ניתן לפרוץ באמצעות מקדח
מהי ההגנה הטובה לצילינדר
הגנה מפני פריצה שקטה
כמה אמור לעלות צילינדר מוגן פריצה שקטה?
מחיר אספקה והתקנת צילינדר מוגן פריצה שקטה איכותי ואמין לא אמור לעלות ( נכון למאי 2022 ) יותר מ 600 ש"ח .
מתי מומלץ להתקין ידית קבועה?
במקומות עם סיכון מוגבר לפשיעה פלילית ובטחונית וכשאין אבטחה על חדר המדרגות, מומלץ להתקין ידית קבועה בחלקו החיצוני של הדלת.
רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
2 תגובות...
 1. דוד 20/10/2022

  תודה על המדריך
  מדהים בעומק וברצינות הכתיבה והתמונות המקצועיות.
  ירבו כמותכם בישראל.

  • Adiel 21/10/2022

   תודה.

השאירו תגובה