בית / בלוג Lock / פרזול לדלתות אש / ידיות בהלה – המדריך המלא והמקיף בישראל

ידיות בהלה – המדריך המלא והמקיף בישראל

ידית בהלה

ידיות הבהלה הינן ידיות אשר מצילות חיים – פשוטו כמשמעו . במקרי חירום כדוגמת שריפות או אירוע בטחוני או כל מקרה של בהלה ( פאניק) כאשר מספר רב של אנשים צריכים לצאת מהמבנה בעת ובעונה אחת, קיימת הדרישה להתקנת ידיות בהלה.

.הרבה דם נשפך עד שהרשויות בעולם הבינו את הצורך להתקין תקנות והנחיות בעניין. עוד בשנת 1883 באנגליה אסון אולם ויקטוריה – Victoria Hall disaster קטל 183 ילדים אשר נרמסו כתוצאה של מקרה פאניק כאשר הכרוז הודיע שביציאה לאולם מחכה להם פרסים.

או אז כמות גדולה של ילדים – מעל 1000 – רצו מחוץ לאולם כדי לקבל את הפרס וכתוצאה מכך עשרות ילדים  מגילאים 3 ועד 14 נרמסו למוות לאור העובדה שרק פתח צר היה בנמצא. האסונות בהמשך ההיסטוריה מתחילת המאה ה-20 גבו מאות רבות של הרוגים.

המסקנות המתבקשות היו – יש לאפשר במקרים של פאניקה ואסונות , יציאת חירום מיידית ללא עיכובים ובנוחות המקסימלית האפשרית וזאת על ידי התקנת אביזרי בטיחות חשובים – ובהם: מנעולי פאניק , דלתות אש , וכן ידיות בהלה במבנים בכלל ובמוסדות ציבור בפרט.

ידיות הבהלה הינן ידיות לכל דבר ועניין אך הן שונות מהידיות שאנו מכירים וזאת בשל העובדה שהן מתוחות לרוחב כל הדלת ובכך מאפשרות פתיחה מהירה של הדלת כאשר קבוצה גדולה של אנשים רוצים לצאת במהירות מהדלת. עצם מבנה הידית גורם לכך שכל דחיפה על הדלת תגרום לכך שהדלת תפתח.

התקנות כיום  מגדירות את השימוש בידיות בהלה – 'בדלת המשמשת ליציאה מחלק מהעסק או קומה בעסק המיועדים להכיל למעלה מ-100 איש תותקן ידית בהלה'.

על פניו ולמרות שנראה כי נושא זה מורכב ביותר, הרי שלמעשה תחום הבנת 'ידיות הבהלה' הינו פשוט למדי. וחשוב שכל מי שמתעסק בתחום הטכני של הדלתות ילמד אותו לרבות וועדי בתים אשר מותקנים בבניין שלהם ידיות בהלה ילמדו את הנושא ויבינו את חשיבות העניין לתחזק נכון את ידיות הבהלה.

ואם וכאשר נתבקש להתקין ידיות בהלה עלינו יהיה להתמקד תחילה בשני קטגוריות;

 • צורת הידית
 • פונקציונליות הידית

צורת הידית

א. ידית צינור

ידית הצינור מורכבת מ-2 מנגנוני ידיות אשר מותקנות משני צידי הדלת . בין הידיות עובר צינור גלילי אשר מפעיל בעת ובעונה אחת את מנגנוני הידית ובכך הוא פותח את הדלת.

ידית צינור

ב. ידית טאצ'  TOUCH או ידית PUSH

ידית זאת הינה בצורת מלבן צר וארוך אשר בתוכו מותקן מנגנון הידית . הפעלת הידית הינה באמצעות לחיצה על הידית ולכן היא מכונה בשם טאצ' – TOUCH כי מספיק שנוגעים בה היא נפתחת. ידית זאת תותקן לרוב בדלתות אשר ההיבט החזותי חשוב ללקוח.

 

ידית טאצ'  TOUCH או ידית PUSH

חשוב להדגיש כבר כעת כי ישנן מספר אי הבנות בהגדרת המונחים TOUCH ו PUSH;

יש רבים המכנים את ידית ה-TOUCH כידית PUSH ויש כאלו המכנים את ידית הצינור כידית PUSH או את שני המונחים. בלבול המונחים הנ"ל נובע ככל הנראה מתרגום המילה PUSH אשר הינו דחיפה, ולמעשה בשני הצורות אנחנו דוחפים את הידית כדי שהיא תופעל.

ישנן הגדרות נוספות לצורת ידיות הבהלה . כך למשל, הגדרות ת"י 4588 חלק 1 של מכון התקנים הישראלי מגדיר את צורות הידיות כ 'מוט דחיפה אופקי או מוט נגיעה אופקי' או כ'ידית מנוף אופקי או כלוחית נגיעה'. כלומר התקן  הישראלי מתייחס לידית הצינור במספר ביטויים :  מוט דחיפה/ידית מנוף –  ולידית הטאצ'  הוא מתייחס כ מוט נגיעה / לוחית דחיפה. בתקנות התכנון והבניה  למשל אין התייחסות כלל לנושא והוא מוגדר רק כ 'מוט אופקי' בלבד .

ולכן ראוי למען הסדר הטוב לכנות את צורת הידית הראשונה כ- ידית צינור ואת הצורה השנייה כידית טאצ' או פוש.  כך או כך – זה לא מהות העניין, שכן הנושא השני הוא החשוב ביותר.

פונקציונליות ידית הבהלה

ידית הבהלה כאמור אמורה לפתוח את הדלת, ולכן ישנן 2 תפקודים לידיות וזאת כנגזרת מאופי הדלת.

ידית מושכת לשון

כאשר מותקן בדלת מנעול חבוי בעל לשונית נטרקת, אנחנו נרצה שהידית תפעיל את המנעול החבוי ותשחרר את הלשונית הנטרקת – או תמשוך את הלשונית אל תוך המנעול,  ולכן במקרה כזה אנחנו נתקין בדלת כזאת ידית בהלה מפעילת לשון או בשמה השני מושכת לשון.

ידית זאת כשמה כן היא – היא תפעיל / תמשוך את הלשון אשר בתוך המשקוף אל תוך המנעול ובכך תגרום לדלת להיות משוחררת מהמשקוף – תוצאה: הדלת פתוחה.

יש לזכור כי ידיות הבהלה המושכות לשון יכולות להתאים לדלתות אשר מותקנות בהן 3  מידות של מנעולים חבויים . 72 מ"מ או 92 מ"מ או 85 מ"מ. בדרך כלל המנעולים החבויים אשר יהיו בדלתות הן מנעולים עם מידות של 72 מ"מ , כאשר אנחנו כותבים 72 מ"מ אנחנו מתכוונים למרחק בין מרכז חור ציר ידית למרכז חור צילינדר.

אבל כאשר מדובר בדלתות עם מנעולים צרים עם מנגנון פאניק או מנעולים חבויים רב בריחים בדלתות הפלדלת, הרי שנשתמש בידיות בהלה מושכות לשון של מידות  92 מ"מ. בדרך כלל, כל ידיות הבהלה מתאימות גם ל- מידות 72 מ"מ וגם למידות – 92 מ"מ.  בכל מקרה של ספק יותר ממומלץ להתייעץ. על ההבדלים בין סוגי המנעולים – ראו בתמונה הבאה:

ידיות בהלה מושכות לשון 72 מ"מ

בדלתות אשר מותקנות בהן ידיות בהלה -מושכות לשון יהיה מותקן בהם מנעול חבוי מוגן אש עם מנגנון  פאניק. אשר יהיה במידות קבועות של 72 מ"מ [המרחק בין חור ציר ידית לחור צילינדר] ו – 65 מ"מ [המרחק בין חור צילינדר לקצה המנעול].

ידית בהלה מפעילת לשון של מנעול פאניק של חברת TESA 1970

ידיות בהלה מושכות לשון 92 מ"מ

כאשר מדובר בדלתות עם מנעולים צרים  אשר משולב בהם מנגנון פאניק , הרי שמידות מרחקי החורים יהיו 92 מ"מ  [ וזאת בשונה ממידות המנעולים הצרים הרגילים אשר במידות 85 מ"מ ]  ,  מנעולים צרים אלו אנחנו מכירים בעיקר של חברת NEMEF ההולנדית אשר מגיעים במרחקים של  30/35 מ"מ [ המרחק בין חור צילינדר לקצה המנעול ] .

מנעולים צרים מותקנים בדלתות אלומיניום משולבות זכוכית  אשר מגיעים עם פרופיל מאוד צר ולכן יש צורך  במנעולים צרים אשר הדרישה למנגנון פאניק הוא חלק בלתי נפרד מההזמנה כאשר מדובר במרחבים הציבוריים .

בדלתות פלדלת אשר יש צורך להתקין בהם ידיות בהלה ,  נתקין גם ידיות בהלה מושכות לשון 92 מ"מ בשינויים הבאים  –

מידות המנעול החבוי הרב בריחי של דלתות הפלדלת של חברת רב בריח הינו במידות של מידות קבועות של 90 מ"מ [ המרחק בין חור ציר ידית לחור צילינדר ]  ו – 65 מ"מ [ המרחק בין חור צילינדר לקצה המנעול ] .

מידות אלו חופפות עם מידות של 92 מ"מ ולכן ישנה התאמה בין ידיות הבהלה התקניות לבין המנגנון של רב בריח, אבל יש לקחת בחשבון כי המנעול החבוי הרב בריחי מדגם 507 של חברת רב בריח לא מגיע עם מנגנון פאניק.

אם מישהו ינעל את הצילינדר הרי שידיות הבהלה לא ימלאו את תפקידם כראוי, ולכן יש להתקין בדלתות אלו  מנעול חבוי רב-בריחי לדלתות פלדה PANIC – רב בריח – מסדרה 510, אשר יגרום לכך שגם אם מישהו יסובב את המפתח ויכניס את כל 7 הבריחים לתוך המשקופים, הרי שבמקרה שידית הבהלה תופעל, היא תזיז את ציר הידית ובכך תגרום לבריחים להכנס בחזרה לתוך המנעול והדלת תהיה פתוחה .

ידיות בהלה מושכות לשון 85 מ"מ

ידיות בהלה מושכות לשון, אלו מותקנות כאשר מדובר בדלתות אלומיניום אשר מותקן בהן מנעול חבוי עם לשון נופלת או מנעולים חבויים עם מרכזי חורים של 85 מ"מ .

למען הסר ספק – מובהר בזאת כי המנעולים החבויים בתוך הדלתות חייבים להיות מנעולים עם מנגנון פאניק מובנה בתוכם , ולכן בדלתות הפלדה , אנחנו צריכים לוודא שיש בתוך הדלת מנעול חבוי רב בריחי מסוג פאניק, למשל: מנעול חבוי רב בריחי פאניק מסדרה 510 של חברת רב בריח. ואילו בדלת אש אנחנו צריכים לוודא שיהיה מנעול חבוי פאניק. ולא מנעול חבוי לדלת אש בלבד.

הרבה טועים וחושבים שידית הבהלה תוכל למלא את תפקידה בכל מקרה , ולכם יש להבהיר תמיד כי דלת אשר לא מותקן בה מנעול חבוי פאניק , גם אם יותקן בה ידיות בהלה, זאת בבחינת ' ברכה לבטלה '  ידיות הבהלה הן בסך הכל ידיות לכל דבר ועניין ואין להם אפשרות לפתוח את הדלת כאשר מישהו בטעות נעל את הצילינדר המותקן בתוך המנעול , רק מנעול חבוי מבוסס מנגנון פאניק יכול לגרום לכך שהדלת תפתח גם אם מישהו נעל את המנעול.

לסיכום סעיף זה: כאשר מזמינים ידיות בהלה המיועדות לדלתות אשר מותקנים בהם מנעולים חבויים. יש לבדוק ראשית איזה סוג דלת מדובר ולהזמין את הידית בהתאם לסוג הדלת . כמו כן יש לבדוק האם בדלת מותקן מנעול חבוי מסוג פאניק.

מומלץ לעיין בקטגוריות המוצרים של ידיות הבהלה.

ב. ידית עם לשונית חיצונית

בדלתות אשר לא מותקן בהם מנעולים אשר גורמים לדלת להיטרק ולהינעל, או בכינוי האחר ' דלת ערומה' – אנחנו נתקין ידית בהלה אשר יש בצידה לשונית אשר נכנסת  לתוך הנגדי התואם.

הנגדי יותקן במשקוף הדלת , כשהדלת נעולה לשונית הידית תהיה בתוך הנגדי , וכאשר נפעיל את הידית ,הלשונית תוכנס אל תוך מנגנון הידית ובכך תאפשר את פתיחת הדלת . פעולת ידיות אלו הינה פשוטה ביותר ופועל יוצא גם התקנתה.

אביזרים נוספים ומשלימים לידיות בהלה

אם נביט בדלתות בהן מותקנות ידיות בהלה אנחנו נשים לב שישנן עוד אביזרים נוספים מעבר לידיות עצמן , כך למשל אנחנו נמצא שיש בדלתות גם מנעולים חבויים האמורים להשתלב עם הידיות , וכן מחזירי דלת וקורדינטורים , בריחים ומנגנונים נוספים . להלן נתאר את האביזרים המשלימים בקצרה.

בטרם נפרט את ההשלמות , נציין כי דלתות המילוט יכולות להיות כדלת יחידה או כדלתות כפולות , ההתקנה של דלתות כפולות מיועדות למספר שימושים , כאשר אחד מהם הינו ליצור פתח רחב מאוד וזאת על מנת לאפשר הכנסת מוצרים רחבים מאוד אשר לא היו יכולים להיכנס למבנה עם היו מתקינים דלת בודדה.

תפקוד נוסף וחשוב הינו ליצור פתח רחב וזאת במקרים של פאניק וזאת על מנת לאפשר למספר רב של אנשים לצאת במהירות. חשוב להדגיש כי למרות שמותקנות 2 דלתות , לפעמים רק דלת אחת היא הפעילה ואילו הדלת השנייה מוגדרת כדלת הפסיבית והיא נפתחת רק בעת הצורך. ולפעמים 2 הדלתות פתוחות.

כך או כך – כאשר מתקינים ידיות בהלה בדלתות כפולות יש להתקין 2 ידיות בהלה בכל צד , כאשר אנחנו נכנה את הדלת הפעילה כדלת האקטיבית  [ דלת ימנית באיור ]  אשר שם נתקין את המנעול הפאניק , אם התקנו ידית בהלה בתצורת מפעיל לשון . ואילו את הדלת השנייה שהיא לא פעילה או שהיא תמיד פתוחה , אנחנו נכנה אותה כדלת הפאסיבית [ דלת שמאלית באיור ]

ידיות בהלה של חברת TESA

אם נשים לב , נראה שהמנעול החבוי בדלת האקטיבית שונה מהמנעול החבוי מהדלת הפאסיבית ,הסיבה היא שאין לדלתות משקוף אמצעי אשר מקבל את לשונית המנעול , ולכן המנעול החבוי בדלת הפאסיבית משמש כמעין משקוף למנעול חבוי בדלת האקטיבית. במקרה זה הנעילה בדלת הפאסיבית מתבצעת על ידי הפעלת בריחים עליונים ותחתונים המופעלים על ידי ידית הבהלה .

מנעולים חבויים לדלתות עם ידיות בהלה

אם כבר הזכרנו את המנעולים החבויים אשר מותקנים בדלתות אשר התקינו בהם ידיות בהלה , נציג אותם , וזאת בהתניה חוזרת שתמיד בידיות בהלה יש להתקין מנעולי חבויים מוגני אש עם מנגנון פאניק , שכן אחרת תפקוד ידית בהלה יהיה לוקה בחסר וזאת במקרה שמשהו ינעל את המנעול עם צילינדר .

בדלתות האש או בדלתות בהם מותקנים ידיות בהלה אנחנו נמצא את המנעולים החבויים הבאים :

 • מנעול חבוי לדלתות אש PANIC פאניק לדלת פעילה
 • מנעול חבוי לדלתות אש PANIC פאניק לדלת לא פעילה
 • מנעול חבוי לדלתות אש

על ההבדלים בין המנעולים, ניתן לעיין במדריך 'מנעולים לדלתות אש', אבל נדגיש כאן רק את ההבדל העיקרי והמהותי :

במנעול חבוי מבוסס על מנגנון PANIC יש חלוקה בין שני צידי המנעול , כאשר הפעלת ציר הידית בצד אחד מנטרלת את נעילת הלשונית אשר שימשה בריח וזאת כאשר נעלו את המנעול על ידי צילינדר .

למעשה זאת פעולת ההגנה של המנעול מפני מצבים בהם נעלו את המנעול עם צילינדר ולפתע  התרחש מקרה חירום אשר מודגר לצורך העניין כ – PANIC , מה שחוסך את הצורך לחפש את המפתח. וכאמור לעיל , זאת פעולה מצילת חיים.

בתמונה הבאה אנו רואים 2 מנעולים אשר שניהם מוגדרים כמנעולים אשר מוגנים מפני אש , אבל יש להם פעולות אחרות למרות המידות הזהות. חשוב לדעת כי את ההבחנה באם המנעול הינו PANIC או לא , יש לבדוק בהתאם לפרמטרים נוספים ולא רק מהבחינה החזותית ,שכן יש מנעולים שדומים למנעול שאינו PANIC אבל כן יש לו את פונקציית PANIC , כגון המנעול הבא

ידית בהלה חיצונית

ידיות בהלה מתקינים כאמור מצידו הפנימי של  הדלת , ומכאן נשאלת השאלה – מה יש בצד החיצוני של הדלת?  . יכול להיות מצב שאין ידיות כלל מצידו החיצוני של הדלת, וזה אפשרי שכן אנחנו מתקינים את הידיות רק בצד הפנימי וזאת כדי למלא את ייעוד הידיות במקרי חירום

אולם אם נבקש בכל זאת שגם בצד החיצוני תהיה ידית כדי שיוכלו להכנס , הרי שנצטרך להתקין ידיות גם בצד החיצוני וזאת בעיקר כדי להפעיל את המנעול החבוי המותקן בידיות בהלה מפעילות לשון או כדי לשחרר את הלשונית בידיות בהלה עם לשונית חיצונית.

בין אם נתקין ידיות בחוץ ובין אם לאוו , לא נוכל לנעול את הדלת עם צילינדר וזאת במקרה שנרצה למנוע כניסה לא מאושרת מכל אחד [כמו בקניונים , בתי קולנוע וכו' ,]  אלא אם נתקין ידית בהלה חיצונית .

ידית בהלה חיצונית זאת היא משולבת עם חצי צילינדר והיא  מותקנת  בצידו החיצוני של דלת המילוט וזאת כאשר מצידו הפנימי של הדלת מותקן ידית בהלה .

הרעיון שעומד מאחורי ידית זאת היא לנעול את דלת הבהלה מצידו החיצוני וזאת על מנת שלא יכנסו אנשים מבחוץ, אך עדיין יוכלו לצאת מבפנים וזאת בהפעלת ידית הבהלה הפנימית.

חשוב להדגיש כי יש להתאים את הידית החיצונית בהתאם לידית הבהלה הפנימית , ולכן יש לשים כי ישנה התאמה בין היצרנים . אנחנו תמיד ממליצים לרכוש את הידית החיצונית שכבר הותקנה בדלת , ובמקרה שאין כלל ידית חיצונית לבדוק איתנו את ההתאמה האפשרית.

בארץ משווקים מס' מותגים לידיות בהלה חיצונית ובהן :

כל המותגים – בקטגוריה הרלוונטית כאן,

מנעול חשמלי לידיות בהלה

בדלתות אשר יש צורך בהפעלה חשמלית, אנחנו מתקינים בהם מנעולים חשמלים המכונים גם זוויתנים חשמלים, על המנעולים החשמלים מומלץ לעיין במדריך שלנו אודות המנעולים החשמלים.

בדרך כלל הפעולה החשמלית עובדת רק כשרוצים לפתוח את הדלת ולכן כל עוד שאין חשמל הדלת נעולה ורק כשיש חשמל – זאת אומרת : כשלחצנו על מתג ההפעלה או על השלט , הרי שאו -אז המנעול יפתח, זאת אומרת שאנחנו תלויים בחשמל כדי לפתוח את הדלת. בדלתות זכוכית או בדלתות בהם אין מנגנון PANIC המצב שונה לחלוטין, שכן אנחנו לא רוצים להיות תלויים בזרם החשמל במקרי PANIC.

ולכן אנחנו מתקינים מנעולים חשמלים עם פעולה הפוכה, כלומר המנעול פתוח כשאין זרם חשמל והוא נעול כאשר יש חשמל, מאחר וידית המנעול תמשוך את הלשונית מהמשקוף הרי שהאנשים יוכלו בכל מצב לברוח גם כשיש הפסקת חשמל .

בדלתות אשר מותקן בהן ידיות בהלה עם מנגנון פאניק ,אנחנו לא חוששים מהמצב החשמלי שכן תמיד אנחנו יכולים להשתמש בידית בהלה אשר תמשוך את הלשונית מתוך הזווית החשמלית ובכך תאפשר לדלת להפתח ללא קשר באם יש חשמל או לא.

כל זאת כאשר מדובר בידית בהלה אשר מפעילה לשון בתוך המנעול החבוי, אבל מה נעשה כשאנחנו מתקינים ידיות בהלה עם לשונית חיצונית? חשוב להזכיר כי בידיות בהלה עם לשונית חיצונית אין למעשה ומשקוף ויש להתקין בצד הלשונית קופסא קטנה המצורפת לערכת הידית אשר מקבלת את הלשונית לתוכה .  ולכן במקרה זה יש להתקין במקום הכיס מנעול חשמלי ייחודי לידיות בהלה, כמו בתמונה הבאה.

.

ניתן למצוא את המנעולים החשמליים הללו בקטגורית מנעולים חשמלים לידיות בהלה ובקטגורית הפרזול לדלתות חירום ופאניק.

ריבוי נעילות 

נעילת הדלתות יכולה להתבצע במיקום אחד בדלת וזאת בהתאם לאופי הידית ( לשונית חיצונית או לשונית המנעול החבוי )  , יחד עם זאת  במקרים בהם נקודת נעילה אחת לא תספיק לייצוב הדלת , כגון בדלתות גבוהות או כבדות במיוחד  או במקרים בהם יש דלתות כפולות אנחנו נתקין בריחים נוספים .בטבלה להלן תוכלו לראות את האופציות האפשריות של נקודות הנעילה בבריחים נוספים :

אופציות נעילה בבריחים נוספים בידית בהלה ISEO מסוג לשונית חיצונית בדלת כפולה

 

בריחים לידיות בהלה 

את הבריחים אנחנו רוכשים יחד עם רכישת ידיות הבהלה וזאת בהתאם לצורך הנדרש . יש לשים שנעילות יכולות להיות מהצד , מה שמכונה נעילות צידיות  או נעילות בחלקים עליונים או התחתונים, כמו בתמונות להלן .

ידיות לדלת אש

אמנם זה לא קשור נקודתית למדריך זה , אבל חשוב שנכיר את הידיות הללו  אשר אנחנו מתקינים אותם בדלתות האש .
לפעמים נמצא שילובים של ידיות אש עם ידיות בהלה וזאת בגלל המידות החופפות של הידיות 72 מ"מ .
ידיות לדלתות האש מותקנות כאמור בדלתות אש , כלומר אלו דלתות אשר חוצצות את האש בין השטח הסטרילי לשטח הלא סטרילי , הידיות מיוצרות מחומרים מעכבי בעירה  ולרוב אנחנו נראה אותם מיוצרים מפלסטיק שחור מיוחד  , יש גם ידיות מנירוסטה אשר מיועדות לשם הצורך הדקורטיבי , אבל מומלץ תמיד להתקין ידיות אש מפלסטיק שחור .
.
ניתן לעיין בקטגוריית ידיות לדלתות מוגנות אש על מנת לבחון את הסוגים השונים , ניתן לתת 3 הדגשים על הידיות הללו –
 1. לידיות אלו יהיו מידות קבועות: המרחק ממרכז חור הידית אל מרכז חור הצילינדר – יהיה של 72 מ"מ וזאת בניגוד למנעולים החבויים שאנו מכירים שהם במידות של 90/85 מ"מ. מידה זאת היא פועל יוצא של מידות מנעולי האש ( או PANIC ) אשר מותקנים בדלתות אלו אשר המרחק כאמור הינו 72 מ"מ.
 2. ידיות אלו מגיעות ב 2 תצורות של הנעת ידית.  ידית קבועה בצידו החיצוני של הדלת וידית נעה בצידו הפנימי ,שכן מטעמי בטיחות לא תותקן ידית קבועה בצידו הפנימי של הדלת או התקנה של 2 ידיות נעות.
 3.  יש ידיות עם פינוי לצילינדר כלומר שיש להם חור לצילינדר ויש ידיות ללא פינוי לצילינדר וזאת במקרים שבהם אין צורך להפעיל את הצילינדר .

 

צירים

הצירים אשר מסופקים לרוב עם ידיות הבהלה הן צירים בעובי שונה מהצירים שאנו מכירים במנעולים הרגילים בדלתות שלנו , בעוד שבדרך כלל צירים הן במידות 8 מ"מ מרובע , הרי שבידיות בהלה , ידיות לדלתות אש , וחור הצירים למנעולי האש והפאניק הם במידות של 9 מ"מ מרובע . חשוב לזכור זאת ,שכן תמיד כאשר יש צורך בהחלפות הצירים פרט חשוב זה נשכח.

דבר חשוב נוסף שיש להזכירו בהקשר זה הינו פיצול הציר כאשר אנחנו מבקשים לפצל את הפעולה של תפקוד הידיות בידיות הבהלה ובמנעולי הפאניק .

כל מנגנון / מנעול המבוסס על פתיחת פאניק / בהלה דורש ציר  [ המכונה גם קומפקט ] מפוצל וזאת בשל הפונקציונליות הייחודית של המנגנון .

כאשר אנחנו מבקשים להניע ידית מצדו הפנימי של הבית , הרי שהציר יניע בהכרח את הידית גם מצידו החיצוני של הבית . ברור לנו שהציר לא מחליט דווקא לשנות את כיוונו בנסיבות אלו. ולכן יש צורך בציר אשר מחולק למעשה ל 2 חלקים ופועל שונה כאשר הוא נע מצידו הפנימי וזאת בשל פעולת הפאניק .

ולכן בעוד שמהצד הפנימי הציר יפעיל את מנגנון הפאניק , הרי שמהצד החיצוני אם המנעול יהיה נעול על ידי הצילינדר הדלת לא תפתח . ובכל מקרה כגם אם משהו נעל בטעות את הדלת מבחוץ, תמיד הנעת הידית מבפנים תפעל .

ציר 9 מ"מ – מפוצל . מיועד להפעלת ידיות עם מנעול פאניק

לחברת רב בריח יש מנגנון רב בריחי מיוחד המיועד להתקנה בדלתות פלדה מסדרה 510 והוא מבוסס על מנגנון פאניק , במנעול זה הציר הינו במידות של 8 מ"מ והוא ייחודי לחברת רב בריח

נספחים

תקנות התכנון והבניה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות) (תיקון מס' 3), התשס"ח

ידית בהלה –  3.2.1.21

(א)  בדלת המשמשת ליציאה מחלק מבניין או קומה שתפוסתו גדולה מ– 100 איש, יותקן מנגנון בהלה.

(ב)  במנגנון הבהלה יתקיימו הדרישות האלה:

 • המנגנון יהיה מורכב ממוט אופקי באורך מינימלי של מחצית רוחב אגף הדלת, וגובהו יהיה 86 סנטימטרים לפחות ולא יעלה על 120   סנטימטרים מעל הרצפה;
 • בפרזול בהלה יתקיימו הדרישות המופיעות בת"י  1212 חלק 1 –  מכללי דלתות אש ומכללי דלתות עשן:  דלתות אש סובבות
 • אין להתקין נעילה למנגנון בהלה, למעט מנגנון  שנעילתו מבחוץ לא תמנע את פתיחת הדלת מתוך הבניין על ידי לחיצה על הידית.

חוזר מנכל משרד החינוך – סעיף 6.6.17

יש להתקין מנעולי בהלה לפי הנדרש ב"תקנות תכנון ובנייה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות), חלק ג' – בטיחות אש בבניינים". אם יש לדלת כמה אגפים, יותקן מנעול בהלה בכל אחת מהן. אין להוסיף מנעולים וסידורי נעילה נוספים כגון שרשראות או מנעולי תלייה

תרשים 14: דלת עם מנעול בהלה – חוזר מנכ"ל משרד החינוך

איך מתקינים ידיות בהלה?

בסרטון הבא אנחנו רואים את המתקין מתקין ידיות בהלה של חברת TESA  מושך לשון 72 מ"מ מדגם 1970 .

תחילת הסרטון אנחנו רואים איך מתקינים מנעול חבוי פאניק  מדגם CF60 של חברת TESA, ההתקנה מאוד פשוטה, בסך הכל 2 ברגים להתקנתו ועוד בורג אחד בשביל הצילינדר אשר יהיה מותקן בתוך המנעול.

לאחר מכן מתקינים את הפאנל- השבלונה אשר עליו תותקן בסיס ידית הבהלה ,ואז קידוח של 4 חורים והלבשת השבלונה על בסיס הידית .

בטרם התקנת הבסיס  הוא מכניס לציר המנעול החבוי, ציר מפוצל, וזאת כדי שתהיה חלוקה בין ידית הבהלה לבין הידית מהצד השני של הדלת . – או אז הוא מלביש את הבסיס ומבריג אותו לדלת.

יש לשים לב לגובה ההתקנה של הידיות בהלה וזאת בהתאם לתקנים הרלוונטים אשר קובעים  המנגנון יהיה מורכב ממוט אופקי באורך מינימלי של מחצית רוחב אגף הדלת, וגובהו יהיה 86 סנטימטרים לפחות ולא יעלה על 120 סנטימטרים מעל הרצפה; שהבסיס המשני והשני יותקן בהתאם לגובה של הבסיס הראשון. או אז – בודקים את אורך הצינור וחותכים עם דיסק את היתרה ומלבישים את הצינור בין שני חלקי בסיסי ידיות הבהלה.

לאחר מכן מתקינים את הידית הרגילה מהצד השני של הדלת , במקרה בסרטון אין התקנה של ידית חיצונית.

לסיום הפינשים – וזהו. בהצלחה.

שאלות נפוצות
מתי צריך להתקין ידית בהלה על פי החוק?
דלת המשמשת ליציאה מחלק מהעסק או קומה בעסק המיועדים להכיל למעלה מ-100 איש תותקן ידית בהלה.
מהו התקן האירופאי לידיות בהלה?
EN 1125.
מהם הסוגים של ידיות בהלה?
יש 2 סוגים של ידיות בהלה. 1) ידית בהלה מושכת לשון של מנעול חבוי. 2) ידית בהלה מפעילת לשון חיצונית.
מהן צורות ידיות הבהלה?
יש 2 סוגים של צורות לידיות הבהלה: 1) ידית בהלה עם צינור. 2) ידית בהלה טאצ'.
אילו חברות מייצרות ידיות בהלה?
YALE . ISEO. TESA. CISA. OMEC. ANTI-PANIC. ICSA.
רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים