בית / בלוג Lock / מנעולים חבויים / מנעולים לדלתות אש – מדריך מקצועי

מנעולים לדלתות אש – מדריך מקצועי

אנחנו מכנים אותם בשם 'מנעולים לדלתות אש' וזאת מהסיבה שהמנעולים הללו מותקנים בדלתות אשר תפקידן להוות חוצץ בין השטח אשר האש בוערת בו לבין השטח הסטרילי.

חשוב להבהיר כי יש תמיד להיעזר באיש מקצוע מוסמך ככל שהדבר נוגע להתקנות במנעולים אלו ובמרכיבים המבוססים על התקני PANIC.

הבהרה נוספת – המדריך עוסק אך ורק במנעולים העובדים על בסיס מכני בלבד ולא על מנעולים ממונעים אלקטרו מכניים, כדוגמת מנעול חבוי אלקטרו-מכאני ASSA ABLOY דגם EL420.

בטרם נדון בתפקוד המנעולים , סוגי המנעולים הנמכרים בארץ ועוד, נכיר ראשית את ההגדרות הרלוונטיות למנעול.

הגדרות

ההגדרה המדויקת ליעוד תפקיד דלתות האש , הוא –

ייעוד של דלתות אש לחצוץ בין החדר שבו פרצה השרפה לחדר שבו היא איננה, ולפרק זמן מוגדר. בכך תימנע פגיעה באנשים השוהים בחדר שאליו האש לא חדרה. דלת האש אינה ננעלת ותמיד חייבת לאפשר פתיחה לכיוון היציאה המהירה ביותר מהמבנה. במבני ציבור גדולים נוהגים להתקין בדלת ידית בהלה, אשר מאפשרת מילוט במקרה של תנועה המונית לכיוון המילוט. הידית תפתח את הדלת בכל מצב.

מהגדרה זאת אנחנו פונים להגדרה החוקית של דלת האש כמפורט בתקנות חוק התכנון והבנייה חלק ג'  – בטיחות אש בבניינים  בסעיף 3.1.1.1

"דלת אש" – דלת עמידת אש למשך זמן שלא יקטן מ–30 דקות, והמתאימה לתקן הישראלי – ת"י 1212 ,חלק 1 – מכללי דלתות אש ומכללי דלתות עשן: דלתות אש סובבות ותקן ישראלי ת"י 1212 דלתות אש: עמידות אש.."

התקנים והתקנות המשפטיות הרלוונטיים למנעולי האש אשר מותקנים בדלתות האש בישראל הם תקנים של האיחוד האירופאי EN 12209 / EN 1125 אשר נכנסו לתוקף ביולי 2013 והתקן גרמני DIN 18250.

תפקוד מנעול האש אינו שונה מכל מנעול מכני אחר אשר קיים בשוק המנעולים, המנעול מופעל על ידי צילינדר אירופאי האן ותפקידו להכניס בריח לתוך המשקוף על מנת לנעול את הדלת. אבל יש שוני מהותי בצורתו ובמידותיו.

במדריך זה ננסה למפות את שוק מנעולי דלתות האש בישראל, לרבות חלוקתם לפי תפקודים וחברות. אנחנו ממליצים לקבל תמיד ייעוץ מקדים וליצור איתנו קשר בטרם אתם רוכשים מנעולים מקטגוריות אלו.

אילו מנעולים משווקים כיום בישראל?

בישראל אנחנו נמצא לרוב מנעולים לדלתות האש המיוצרים באירופה. בדרך כלל מנעולים מייצור סיני לא נפוצים כאשר מדובר במנעולים עם מנגנון PANIC או במנעולים הדורשים תקנים מחמירים. יש לשים לב תמיד כאשר רוכשים מנעול בתצורות חיוניות בדלתות חירום שהוא מיוצר באירופה .

מנעולים המיוצרים באירופה מתחלקים למדינות: ספרד הולנד ואיטליה. כאשר החברות המובילות, הן חברות המנעולים מקונצרן ASSA ABLOY של החברות TESA הספרדית ו- NEMEF ההולנדית. גם חברת ISEO האיטלקית משווקת מנעולים לדלתות אש. בהמשך המדריך נתמקד בכל מנעול ובייחודיות שלו.

מוצרים גרמנים אין כמעט בארץ, וזאת אולי מסיבה של חוסר שיווק ולא בגלל רמת האיכות. ניתן לציין את החברות KABA ו ABUS  כחברות איכותיות ביותר, אבל כמעט ואין מוצרי נעילה בקטגוריית מנעולי חירום המשווקים בארץ מחברות אלו.

תפקוד המנעול

מנעולי אש יכולים לתת מענה למספר פונקציות במקביל. ראשית התפקוד הראשוני הוא שהוא בנוי מחלקים שלא בוערים ומבעירים אש ,  תפקוד נוסף – כשמו כן הוא – הוא מנעול. ומנעול תפקידו לנעול את הדלת . (על אופן הנעילה נרחיב בהמשך) .

מנעולים אחרים גם ממלאים את תפקיד המילוט במקרים בהם יש צורך לצאת במהירות, מה שמכונה PANIC – המנעול השמאלי בתמונה להלן. ובכל מקרה הם עונים על הדרישה הראשונית של מנעולי האש. על פונקציות המנעולים הנוספים, נרחיב גם כן בהתאמה בהמשך.

צורת המנעול

מבנה המנעול הינו מלבני כיתר המבנה המלבני של חלק לא מבוטל של המנעולים החבויים. בחלקם יש גם בריח וגם לשונית טריקה. בחלקם לשונית הטריקה משמש גם כבריח.

חלק גדול מהמנעולים מגיעים עם לשונית טריקה אמצעית כאשר הבריחים הם פינים, בחלק גדול מהמנעולים יש 2 פינוים של צילינדרים ועוד ועוד, אבל המכנה המשותף לכולם שהם חסינים מפני אש. כאמור, בהמשך המדריך נתמקד בכל אחד מהם.

מנעולים לדלתות אש

הצורות שונות של המנעולים

מנעולים לדלתות אש ללא פונקצית פאניק

החלוקה היותר חשובה כאשר מבקשים לקטלג מנעולים לדלתות אש, היא – האם המנעול משולב בו מנגנון פאניק או לא. להלן נמנה את כל המנעולים לדלתות האש אשר אין בהם מנגנון פאניק.

מנעולים חבויים לדלתות אש עם 2 פינויים משולב פיני נעילה

איך אנחנו מזהים את המנעול ? 

מנעולים אלו מוגדרים כמנעולי סטנדרט לדלתות אש ואנו מוצאים אותם כמעט ברוב דלתות האש בישראל , הם המנעולים היותר מוכרים . למנעולים יש 2 פינויים של צילינדרים אירופאיים 17 מ"מ , כאשר המטרה היא לתת מענה ללשונית ימין ושמאל וזאת כאשר הופכים את המנעול וזאת כדי למנוע את היפוך הלשונית.

במרכז המנעול יש לשונית טריקה , 2 פיני נעילה נמצאים בין לשונית הטריקה , וכאשר נועלים את הצילינדר אשר בתוך המנעול פיני המנעול  [ עוקצים ] יוצאים לתוך המשקוף. על פניו הנעילה באמצעות הפינים הללו נראית לא חזקה כמו מנעולים אשר ננעלים על ידי בריח, אבל עדיין הנעילה היא חזקה .

מידות המנעולים

מרחק ממרכז הצילינדר לקצה המנעול (Backset ) במ"מ :  65 
מרחק בין מרכז ידית למרכז הצילינדר במ"מ : 72 
מידות חור מרובע  עבור ציר מוט ידית במ"מ  9X9  
.
.

דגמי המנעולים הנמכרים בארץ

מספר הדגשים למנעולים אלו

מחירים

מחירי מנעולים אירופאים נעים מ 90 ש"ח ועד 120 ש"ח. מנעולים סיניים ניתן להשיג גם ב 60 ש"ח .

מנעולים חבויים לדלתות אש במידות שונות

לעיתים אנו נמצא בדלתות מנעולים מיוחדים לדלתות אש, אשר מיוצרים בצורות ובמידות שונות ממנעולים לדלתות אש הסטנדרטיים הקיימים בשוק כמו שפורטו לעיל. כך לדוגמא – מנעול חבוי לדלתות אש 1769-03 NEMEF.

זהו מנעול מדגם 1769-03 של חברת NEMEF. בשונה ממנעול הסטנדרט של דלתות האש, מנעול זה מגיע עם פינוי אחד לצילינדר והוא לא הפיך, מה שדורש מראש לבדוק איזה צד הלשונית נמצאת. ימין או שמאל.

המנעול בעל מבנה של מנעול חבוי רגיל, כלומר יש לו גם לשונית טריקה וגם בריח. מידותיו הפנימיות תואמות למנעול הסטנדרט – כלומר 65/72 מ"מ כולל מידת חור הציר שהוא 9 מ"מ.

יחד עם זאת מידות מלבן המנעול שונות ממנעול הסטנדרט. במנעול זה המידות הן 165/98 מ"מ ואילו במנעול הסטנדרט המידות הן 185/85 מ"מ – יש לשים לב למידות אלו החריגות בהרבה מיתר המנעולים

מנעולים לדלתות אש עם פונקציית פאניק PANIC

מנעולים אלו מוגדרים כמנעולי PANIC לדלתות אש ואנו נמצא אותם בדלתות אשר מותקן בהן ידיות בהלה , וכל דלת אשר יש חיוב על פי חוק התכנון והבנייה להתקין בו מנעול כזה. הרעיון אשר עומד מאחורי המנעול הזה הוא פשוט וברור . אין מצב שהמנעול ינעל מצד אחד של המנעול בכל מקרה , גם אם תתבצע נעילה . הצד הזה כמובן יהיה הצד הפנימי של המבנה . אנו מציעים לכם להרחיב את הנושא של שילוב מנעולי PANIC  כאשר הם משולבים עם ידיות בהלה במדריך המקיף שלנו לידיות בהלה – כאן . 

מנעולי ה-PANIC  חייבים להיות עם תקן ברור ואירופאי ולכן אנחנו כמעט ולא נמצא בארץ מנעולי PANIC  מייצור לא מוכר . המותגים המובילים הן  החברות  החברות TESA הספרדית  ו- NEMEF ההולנדית.  ו ISEO האיטלקית . החברות הספרדיות שולטות בשוק הישראלי .

איך אנחנו מזהים את המנעול?

יש לפחות 3 אופציות לזיהוי מנעולי אש עם מנגנון PANIC . בדומה למנעול הסטנדרט של דלתות האש ,  גם למנעול ה-PANIC יש  2 פינויים של צילינדרים אירופאיים של 17 מ"מ , כאשר המטרה היא לתת מענה ללשונית ימין ושמאל וזאת כאשר הופכים את המנעול וזאת כדי למנוע את היפוך הלשונית. במרכז המנעול יש לשונית טריקה אשר משמש גם כבריח  וכאשר נועלים את הצילינדר אשר בתוך המנעול הלשונית נהפכת לבריח.

1 .    הזיהוי הראשוני הוא לראות האם יש כיתוב של המילה PANIC  על גב סרט החזית . המילה PANIK   או  PANIC   תופיע באנגלית והיא תופיע בחלק העליון והתחתון של סרט החזית – כמו בתמונה להלן המסומן בחץ אדום  .

2. זיהוי נוסף אך לא וודאי הוא להביט בלשונית הטריקה . כאמור לעיל  – אם נביט במרכז סרט החזית אנחנו נראה לשונית טריקה , כאשר רק לשונית טריקה תהיה במרכז [ סרט חזית מצד שמאל בתמונה להלן]  , אנחנו נדע בוודאות שמדובר במנעול אש עם מנגנון PANIC , אבל אם בנוסף ללשונית הטריקה יהיו גם פיני נעילה [ עוקצים]  הרי שאין וודאות שמדובר במנעול עם מנגנון PANIC אם לאוו , שכן , יש מנעולי אש עם פיני נעילה אשר משולב בהם גם מנגנון PANIC, כדוגמת מנעול חבוי לדלתות אש PANIC פאניק עם עוקצים – ISEO 654

3.   זיהוי נוסף וחשוב הוא להביט בתוך חור הציר של הידיות ולראות האם ישנה חסימה. ונסביר להלן

כאשר אנחנו מניחים על השולחן 2 מנעולי אש עם מנגנון PANIC  ובלי מנגנון PANIC  לא נוכל לדעת מה ההבדל למעט הזיהויים הנוספים , אבל אם נביט היטב לתוך החור של ציר הידית , אנחנו נשים לב שיש שינויים מינוריים אבל חשובים.

מנעול חבוי לדלת אש

השוני בא לידי ביטוי בכך שישנה חסימה בין 2 חלקי המנעול בתוך ציר הידית . כדי להבין למה ציר ארוך לא יכול לעבור בתוך המנעול מקצהו לקצהו כמו כל המנעולים החבויים , יש להבין את מבנה מנגנון  ה- PANIC בתוך המנעול.

מנגנון הפאניק במנעול פועל באופן הבא

צד המנעול הפונה לתוך המבנה :  כאשר דוחפים את הידית כלפי מטה  לשונית המנעול תכנס לתוך המנעול גם אם הצילינדר הופעל . המטרה של פעולה זאת היא למעשה פעולת מנגנון ה- PANIC וזאת כדי למנוע מצב שבו בשעת חירום כאשר יש צורך להמלט מהמבנה , לא מצטרך לחפש את המפתח אשר נעל את הדלת .

צד המנעול הפונה מחוץ המבנה : מצידו החיצוני של המבנה המנעול מתפקד כמו כל מנעול , זאת אומרת שאם הצילינדר הופעל  , הרי שהדלת תהיה נעולה.

לאחר הבנת מבנה מנגנון  ה- PANIC בתוך המנעול , הרי שהבעיה אשר תווצר היא , שהציר המרובע [ להזכיר שהוא בעובי של 9 מ"מ ] אשר עובד בין 2 חורי הציר לא יתפקד בעת ובעונה אחת עם 2 תפקודים שונים . הרי ברור שאין אפשרות שאותו ציר מצידו הפנימי של המבנה יפתח את הנעילה ומצידו החיצוני לא יפתח את הנעילה . ומכאן אנחנו נבין מדוע ישנה חציצה בין 2 חלקי המנעול .

 

אז מה הפתרון ?

כמו שהוסבר לעיל , הרי שיש להתקין ציר מיוחד ,אשר יוכל לתפקד באופן שונה . ולכן יש להתקין ציר מפוצל וזאת במקום הציר הארוך . התקנת הציר המפוצל ,תוכל לתת מענה למקרים בהם אנחנו מתקינים מנעולי אש עם מנגנון PANIC

.

מידות המנעולים

מרחק ממרכז הצילינדר לקצה המנעול (Backset ) במ"מ :  65
מרחק בין מרכז ידית למרכז הצילינדר במ"מ : 72
מידות מוט ידית במ"מ  9X9
.

מנעולי האש עם מנגנון PANIC הנמכרים בארץ :

כמו כן המוצרים הבאים :

מנעולי פאניק בצורות ובתצורות חריגות

מעבר למנעולי האש עם מנגנוןֽ ה – PANIC אשר הוצגו לעיל יש מנעולים עם מנגנון פאניק עם תצורות וצורות שונות שלא תמיד מוכרות לנו. אנחנו נמצא אותם בדלתות אלומיניום צרות, בדלתות כפולות ועוד. להלן נפרט את הסוגים השונים הנמכרים בארץ.

מנעול חבוי לדלת אש לדלת לא פעילה

עד כה עסקנו במנעולים אשר מותקנים בדלת יחידה. אולי זה לא נפוץ בבתים פרטים, אבל במבני ציבור  דלתות כפולות נפוצות לא פחות מדלתות יחידות. הסיבות להתקנת דלתות כפולות הן בשל שינוע של ציוד וסחורות  ו/או מספר רב של אנשים במקביל  ומסיבות של בטיחות במקרים של פאניקה בהם יש צורך שמספר גדול של אנשים יעברו בעת ובעונה אחת.

 

יחד עם זאת כאשר אין צורך בטיחותי לדלת כפולה אבל עדיין יש צורך בדלת כפולה מטעמים אחרים הרי שבדרך כלל דלת אחת תהיה תמיד לא פעילה ואילו דלת אחת תמיד תהיה פתוחה, כלומר פעילה . אנחנו מכנים את הדלת הפעילה גם כ'דלת אקטיבית' ואת הדלת הסגורה כ 'דלת פאסיבית' .

 

מאחר ואין משקוף בין 2 הדלתות הרי שמנעול עם לשונית טריקה בדלת הפעילה לא יוכל להינעל עם מנעול בעל לשונית טריקה בדלת הלא פעילה. ומכאן הצורך במנעול נקבה אשר יותקן בדלת הלא פעילה ואשר יקבל את לשונית הטריקה במנעול אשר מותקן בדלת הפעילה .

אילו דגמים נמכרים בארץ למנעולים לדלתות הלא פעילות ?

החברות המובילות את תחום המנעולים הן החברות של הקונצרן ASSA ABLOY

מנעול חבוי לדלת אש PAINC מידות צרות

דלתות אלומיניום משולבות זכוכית מאופיינות בפרופילים צרים אשר מחייבות מנעולים תואמים. המנעולים הרלוונטיים כאשר יש דרישה לתצורות PANIC הוא מנעול חבוי צר .

מנעול תואם לקטגוריה זאת הוא מנעול חבוי צר מסדרה 9600 של חברת NEMEF – דגם 9672 במידות של 30/35 מ"מ עם מידות של 92 מ"מ מרחק בין חור צילינדר לחור ידית .

.

מנעולי פאניק לדלתות פלדה

עד כה עסקנו בדלתות אש ובדלתות אלומיניום אשר המנעולים אשר הותקנו בהם , הן פועל יוצא של מנעולים לדלתות אש במידות גרמניות של 65/72 מ"מ או מידות צרות של 92/35 מ"מ .

מאחר והידיות המותקנות בדלתות אלו יהיו לרוב גם ידיות בהלה , הרי שמידות של 72 מ"מ ו – 92 מ"מ חופפות את המידות של הידיות .

אבל מה עושים כאשר הדרישה היא לדלתות פלדה ,שמיועדות לאבטחה מוגברת ונדרש בהם מנעולים עם תצורות פאניק וכן ידיות בהלה תואמות ?

חברת רב בריח הייתה מודעת לדרישה זאת והיא מייצרת מנעול חבוי רב בריחי מסדרה 510 בתצורת פאניק  , זה שמפעיל את כל הבריחים בדלת הפלדה והוא משולב עם מנגנון פאניק  .

המנעול דומה במידותיו למנעול החבוי הרב בריחי מסדרה 500 – דגם 507 אשר מותקן ברוב דלתות הפלדה בארץ

יש לשים לב שהציר המפוצל המגיע עם  מנעול זה הוא במידה של 8X8 מ"מ והוא שונה במידתו מהציר המפוצל אשר מותקן עם מנעולי הפאניק שעד כה מדריך זה עסק בהם שהוא במידה של 9X9 מ"מ.

מאחר ויצרני ידיות הבהלה היו צריכים לתת דרישה למנעולים עם מידות של 92 מ"מ , הרי שמנעול זה יכול להתאים גם לידיות הבהלה ,שכן הוא במידות של 90 מ"מ מה שגורם להתאמה להתקנת ידיות בהלה מייצור אירופאי בדלתות עם מנעול מייצור ישראלי .


הזהרת בטיחות

שוב להדגיש – יש להיוועץ בטרם ההתקנה עם איש מקצוע אשר יודע מהן הדרישות ובאיזה פרזול יש להשתמש כאשר מדובר בדלתות בתצורות פאניק.

 

רז מנעולים

המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים. נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com

0 תגובות...
כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים