בית / בלוג Lock / מנעולים לריהוט / מנעול מגירה – המדריך השלם

מנעול מגירה – המדריך השלם

המונח 'מנעול מגירה' שייך לקטגוריות 'מנעולים לריהוט ביתי ומשרדי' .[ Drawer Locks]

מנעול מגירה הוא מנעול חשוב  אשר מיועד לנעילות נקודתיות

מנעול מגירה הוא מנעול לכל דבר ועניין אשר מוציא בריח או לשונית קפיצית נטרקת ובכך הוא גורם לנעילת המוצר.

מנעול  המגירה בנוי מ 2 חלקים : בסיס המנעול וצילינדר המנעול .

מנעול מגירה

מבנה של מנעול מגירה

 

בסיס המנעול :

בסיס המנעול בנוי  בדרך כלל מפלטה מרובעת או מלבנית במידות שנעות בין 40X40 מ"מ  ל – 50X50 מ"מ או יותר  ולפעמים גם בצורה עגולה או בצורה צדפית .

בתוך בסיס המנעול נמצא בריח המנעול או לשונית נטרקת אשר מופעל/ת על ידי צילינדר המנעול .

כאשר מזמינים מנעול מגירה חשוב לזכור כי את בסיס המנעול יש להתקין מתוך החלק הפנימי של המגירה ולכן חשוב מראש לוודא שיש מקום להתקין אותו וכמובן לבדוק בטרם ההזמנה להיכן הבריח יכנס , כי אחרי הכל הבריח הוא זה שנועל לנו את המגירה .

 

צילינדר המנעול:

על בסיס המנעול במרכזו עומד גליל צילינדר המנעול אשר מפעיל את הבריח או את הלשונית הנטרקת. מיקום גליל הצילינדר לרוב יהיה במרכז בסיס המנעול , ומכאן ש  Backset [ מרחק  ממרכז צילינדר לקצה מנעול ]  המנעול יכול לנוע בין 20 מ"מ ,כאשר מדובר בבסיס מרובע של 40 מ"מ – או 25 מ"מ כאשר מדובר בבסיס מרובע של 50 מ"מ. ובהתאמה ליתר מידות בסיס המנעול כולל העגולים.

2 מידות חשובות אנחנו צריכים לזכור בכל הנוגע למנעולי מגירות והם אלו שבעצם קובעים לאיזו מגירה /דלת ארונית היא תותקן והם : קוטר גליל הצילינדר ו- גובה גליל הצילינדר.

 

קוטר גליל צילינדר

קוטר הצילינדר הוא פרמטר חיוני כדי לדעת מהו קוטר החור עלינו לקדוח במגירה  . אם נטעה במדידת הקוטר גליל הצילינדר לא יוכל להכנס במקרה הטוב , ובמקרה הרע הוא  פשוט 'ישוט'  בו אם קדחנו חור עבה יותר .

בעיה נוספת וחשובה –  במקרה של טעות במיקום קידוח החור ,הרי שגם Backset המנעול ישתנה ואז תהיה לנו בעיה בהתקנת המנעול . אם הBackset  של המנעול הוא למשל 20 מ"מ כאשר מיקום החור ישתנה נצטרך לבצע איטום של החור הקיים או קידוח נוסף , מה שאומר שאנחנו יכולים להרוס את המגירה אם לא נצליח לאטום את החור כמו שצריך.

במידה ויש כבר חור קיים אנחנו נצטרך למדוד את קוטר החור כדי לדעת איזה קוטר גליל צילינדר עלינו להזמין . וכמובן יש לבדוק שמידת הBackset  של המנעול לא תהיה שונה , שכן אחרת לא נוכל להתקין את המנעול .

את מידות הקוטר יש למדוד במ"מ ולדייק בכל מ"מ ולא להסתפק בהערכה של ס"מ או בערך. הדיוק הוא מהותי . מומלץ למדוד בקליבר ורצוי אלקטרוני.

לרוב גלילי הצילינדר יהיו במידות שינועו במידות שינועו בין 16 מ"מ ועד 24 מ"מ . פער של כ 10 מ"מ הינו פער גדול יחסית וזאת הסיבה שיש לבדוק מראש את מידות קוטר גליל הצילינדר .

צילינדר המנעול הינו צילינדר לכל דבר ועניין , ויש צילינדרים מתוחכמים כמו הצילינדרים של חברת KABA או של חברת מולטילוק אשר ניתן לשלב איתם מערכות נעילה נוספות ובכללן מערכות מאסטר מורכבות החל מרמת MK ועד GGGG…MK  . ויש צילינדרים פשוטים אשר נמכרים בתצורות פשוטות אחידות או מאסטר ברמה אחת של MK

 

גובה גליל הצילינדר

בהתאם לעובי דופן המגירה או הדלת או כל אובייקט אחר אשר דרכו אמור לעבור גליל הצילינדר אנחנו נדע מהו גובה גליל הצילינדר. את גובה הגליל אנחנו מודדים מתחילתו ועד שהוא נוגע בבסיס המנעול.

גובה גליל הצילינדר לרוב במגירות משרדיות פשוטות ינוע בין 20-25 מ"מ , יחד עם זאת כאשר יש דפנות דקות או מגירות עבות מעץ מלא הגובה יכול לנוע מ 15 מ"מ ועד 40 מ"מ ולפעמים ובמקרים חריגים אפילו יותר.

לחברת KABA יש גלילי צילינדר שיכולים להגיע עד 75 מ"מ . ברור שזהו גובה חריג ביותר שכן זה אומר שעובי דופן המגירה הוא 7.5 ס"מ . אבל כאמור ומאחר ואנחנו יודעים שמנעול מגירה יכול להיות גם בדלתות של ארוניות מעץ מלא ועבה , הרי שגובה כזה יכול להיות ריאלי , ומכאן הדרישה להתכנות גובהי גלילים כאלו.

בצילום הבא אנחנו נראה את כל מרכיבי מנעול המגירה הבסיסי  .

מנעול מגירה

מבנה מנעול מגירה MAS KABA 1074

כאמור לעיל , כמו לכל צילינדר, כך גם לצילינדר במנעול המגירה יש  3 תצורות נעילה שונות .

  • תצורה רגילה
  • תצורה אחידה – תאומים
  • תצורת מאסטר

 

תצורה רגילה

תצורה זאת אומרת שלכל מנעול יש זוג מפתחות אשר פותח את המנעול הספציפי הזה בלבד . ואין מפתחות אחרים שיכולים לפתוח את המנעול כל עוד לא שכפלו אותם .

 

תצורה אחידה

לכל סדרת המנעולים אשר נמכרת מאותה יצרן או מאותו פס ייצור  יש קומבינציית נעילה זהה ולכן כל מפתח מסדרה זאת פותח את כל המנעולים התאומים שלו , הוא מכונה מנעול אחיד אך יש המכנים אותו גם מנעול תאום שכן קומבינציית הצילינדר היא זהה .

 

תצורת מאסטר

תצורת המסטר היא זהה לתצורה רגילה בהבדל אחד פשוט וחשוב מאוד , לכל סדרת המנעולים אשר נמכרה מסופק מפתח אחד אשר יכול לפתוח את כל המנעולים. המפתח הזה יש בו את קומבינציית הצילינדר המקסימלית שייצרו בסדרה . מכנים אותו מאסטר כי הוא בעצם הבוס הגדול שפותח את כולם .

הדגשים חשובים לתצורות הנעילה

במנעולי מגירה פשוטים , אופציות קומבינציית הצילינדר מצומצם מאוד והוא נע בין 3 פינים ל 4 , ולכן לרוב אין הרבה אופציות של קומבינציות נעילה ובשל כך הוא לא יכול להתאים למספר רב של מגירות . וכאשר יש מחשבה להתקין כמות גדולה במקומות מוסדיים יש לקחת זאת בחשבון .

דבר נוסף וחשוב – כאשר מזמינים תצורת מאסטר במנעולי מגירה פשוטים יש לקחת בחשבון שלרוב החברות אשר מייבאים את המנעולים האלו הם מביאים סדרה אחת של מאסטר ולכן כל מי שירכוש תצורת מאסטר בעתיד לפי זיהוי המפתח יוכל לפתוח כל מנעול בכל ארגון . אותו הדבר חל גם בתצורות אחידות.

רק מנעולי מגירה עם תצורות נעילה מורכבות כמו של חברות אשר מייצרים צילינדרים ברמות פרימיום יכולים לתת מענה לנעילת מגירות בקומבינציות חזקות ללא אפשרות לשכפל ללא בקרות שכפול .

ולכן – אם מדובר במגירות שאין בהם ערך חשוב כמו כסף מוצרי יקרים או ניירת חשובה – ניתן יהיה להתקין מנעולי מגירה פשוטים או מנעולי מגירות קצת יותר מורכבים ככל האפשר .

יחד עם זאת ככל שרמת המידור גבוהה יותר וככל שיש סכנה שפריצה תגרום לנזק – רצוי להתקין מנעולי מגירה ברמות הגבוהות של האבטחה.

 

מנעול מגירה עם  Backset  מתכוונן

מנעול מגירה עם Backset  מתכוונן של חברת KABA  הינו מנעול מגירה מתוחכם אשר בא לפתור לנו חלק מהבעיות של קוטר גליל הצילינדר  .

 

כמו שהוסבר לעיל. קוטר גליל הצילינדר חשוב מאוד גם במקרים שבו אין חור וכן במקרים שיש חור .

כאשר יש כבר חור הרי שצריך לוודא שBackset  המנעול תום למיקום החור , אחרת לא נוכל להתקין את המנעול שכן בסיס המנעול יחרוג מהמיקום שבו הוא צריך להיות מותקן . ואם אין חור הרי שיש לוודא שמידת הBackset של בסיס המנעול יתאים לחור אשר יותקן – ואם טעינו במיקום החור אנחנו שוב חוזרים לבעיה לעיל.

מנעול מגירה עם Backset  מתכוונן של חברת KABA בנוי בצורה קצת שונה ממה שאנחנו מכירים .

בסיס המנעול מגיע במידות מלבניות

מנעול מגירה

של 60X45 MM  . בתוך בסיס המנעול יש 2 מסילות הבנויות לרוחב המנעול מימין לשמאל [ בחלק של ה 60 מ"מ ]  כאשר כל 5 מ"מ יש חור מיוחד עם הברגה מובנית על כל מסילה הן העליונה והן המסילה התחתונה. סך הכל יש 9 חורים על כל מסילה

גוף גליל הצילינדר מותקן על פלטה משנית במידות של 23 מ"מ לערך ,אשר היא עצמה מותקנת על המסילות הללו ,כאשר היא יכולה לנוע החל ממצב שבו Backset  גליל הצילינדר מתחיל מ- 15 מ"מ ועד 40 מ"מ  בדילוגים של 5 מ"מ .

למעשה כוונון זה נותן לנו מרחב של 25 מ"מ אשר איתו אנחנו יכולים להתאים את המנעול בהתאם למציאות שכבר קיימת [ חור קיים] או כאשר אנחנו רוצים להתקין מנעול חדש .

מנעול זה מגיע ב-2 דגמים :

MAS 1350 KABA

גוף הצילינדר יכול לנוע בגבהים של 26.5 ממ , 31.5 מ"מ ו 36.5 מ"מ  . קוטר גליל הצילינדר הינו 24 מ"מ .  זהו מנעול  פרימיום עם צילינדר איכותי ביותר מהטובים בעולם אשר נכלל בתוך מערכות מאסטרים ומשתלב בתוך  יתר מערכות נעילות האבטחה

MAS 1350 GEGE

גוף הצילינדר מגיע בגובה קבוע של 23 מ"מ   . קוטר גליל הצילינדר הינו 18 מ"מ .  זהו מנעול המתאים לרמות הביניים ומתאים להתקנות נקודתיות בהם לא נדרשת רמת אבטחה גבוהה במיוחד . ועדיין להינות מרמת האיכות של חברת GEGE שהיא חברת בת של חברת KABA

 

מנעול מגירה

 

איך מתקינים מנעול מגירה ?

התקנת מנעול מגירה הוא פשוט ולא מורכב . אם יש לכם את התשובות לשאלות  הבאות , הרי ש 70%  מהעבודה כבר התבצעה.

  1. מהו גובה גליל הצילינדר של המנעול ? מהו עובי דופן המגירה ?
  2. מהו קוטר גליל הצילינדר ? מהו קוטר החור שיש בדופן המגירה ?
  3. מהי תצורת הנעילה שאנחנו רוצים ?
  4. האם יש אפשרות להתקין את בסיס המנעול בדופן המגירה ?

 

באיור הבא תוכלו לראות תשריט חתך של מנעולי מגירה  עם בסיס מנעול עגול ולא מרובע – של חברת MERONI האיטלקית .

מנעול מגירה

איזה מנעול מגירה אנחנו צריכים לקנות ?

בסופו של דבר , השאלה –  מה קונים , היא שאלה אשר מותנית בצורך שלנו ומהן האפשריות . ככל שהדבר נוגע למגירות פשוטות שבהם אנחנו מאחסנים ציוד משרדי פשוט , או חפצים שלא יקרי ערך , וכל מה שאנחנו רוצים לאחסן ,אך לא אוהבים שיחטטו לנו , הרי שבמקרה זה אנחנו נרכוש מנעולי מגירה מהסוג הפשוט.

יחד עם זאת גם לפשטות יש מגוון רמות של איכות  ויש עניין חשוב לבדוק אותו שלא יתקלקל לנו כל שני וחמישי המנעול , שכן אז הזמן אשר השקענו בתיקון יעלה לנו פי כמה מעלות המנעול.

ניתן לחלק את רמות האיכות ל 3 חלקים :

  1. מנעולי מגירה פשוטים ברמת איכות נמוכה המיוצרים בסין , נמכרים לצרכן הסופי במחיר שנע בין 10 ש"ח ל – 15 ש"ח . ברמות מחירים אלו , האיכות היא תלויה ביבואן הישראלי ובכח ההתעקשות שלו  – לקבל מקסימום איכות במינימום כסף .
  2. רמות גבוהות יותר של איכות במנעולי המגירה  אנחנו יכולים למצוא במותגים עם רמת איכות גבוהה יותר , כגון – MERONI האיטלקית . או GEGE האוסטרית וכו' . אלו מנעולים אשר ניתן דגש באיכות הייצור שלהם וחומרי הגלם ועדיין שומרים על רמת מחיר סבירה שנע בין 30 ש"ח למנעול ועד 120 ש"ח בהתאם לסוג המנעול  . יחד עם זאת הם עדיין לא יכולים להיות נכללות תחת מערכות נעילה רחבות . אבל ברמת הביתית/משרדית הם נותנים תמורה בעד האיכות .
  3. רמות הפרימיום של מנעולי המדירה מיועדים בעיקר לאבטחה גבוה של תכולה ובהם , ניירת חשובה, מדיות אלקטרוניות . חפצים אישים וכו' .מנעולים אלו מיוצרים מחומרי גלם האיכותיים ביותר ורמת הדיוק הגבוהה ביותר , והכי חשוב שהם יכולות להיות חלק מתוך מערכות מאסטר מורכבות . בהם מפתח אחד פותח הן את דלת הכניסה לבית /משרד/חנות/מחסן/מנעול תליה/מעלית/חניה.. וגם את מנעול המגירה והכל בהתאם לרמות כפיפות בהתאם לצרכי הלקוח . בקטגוריה זאת ניתן למצוא את החברות – KABA, מולטילוק ועוד. רמות המחירים מקבילו לעלות הצילינדר ונע בין 350 ש"ח ועד 600 ש"ח

 

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל razmanulim777@gmail.com או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה

 

error: רז מנעולים