בית / בלוג Lock / אבטחת דירות מגורים / מדריך אבטחה לדירות המגורים

מדריך אבטחה לדירות המגורים

מדריך שימושי לאבטחת דירות המגורים

המדריך – Guide to home security – הוא פרי שיתוף פעולה עשיר של מנעולנים מקצועיים ומנוסים והוא מתרכז בפירוט החולשות העיקריות בהגנת דירות המגורים ותכוון אתכם לזהות אותם ולמגנם בהתאם. המדריך מתאים לוועדי בתים ולפרטיים כאחד.

ההמלצה הכללית היא לבחון תמיד את נושא האבטחה של דירתכם ולא להסתמך על השקט מהעבר וכן להתייעץ עם מנעולן מקצועי ומיומן ככל שהדבר נדרש. המדריך מתמקד רק בדירות בבניני דירות בבתים משותפים. המלצות לדירות מגורים בבתים פרטיים מחייבים התייחסות נקודתית לשטח המאובטח ולגידור השטח המבונה. אבל ניתן בהחלט להסתייע ברעיונות הכללים המפורטים במדריך זה.


כל דירת מגורים בבניין הדירות זכאית להנות מההגנה של הרכוש המשותף שכולל את פיר חלל המדרגות או המעלית. נזהה את 2 מעגלי אבטחה העיקריים שיש בדירות מגורים :

 1. דלת כניסה לשטחים ברכוש המשותף
 2. דלת כניסה לדירת המגורים
חדר לובי מעליות בבנין מגורים

דלת כניסה לרכוש המשותף

דלת הכניסה לרכוש המשותף, הוא כל דלת שמותקן בשטח הרכוש המשותף ששייך לכלל הדיירים בבניין ; חדר הלובי, חדר המעליות, חדר המדרגות, קומת המחסנים, קומת החניות, קומת הגגות, חדר האשפה, מעברי הדלתות, ומטרתם הוא לסנן כניסת אנשים לא מורשים ובכך הוא מהווה מעגל אבטחה ראשוני וחשוב.

מקובל לזהות לפחות 6 כניסות נפוצות שיש למגן :

 1. דלת הכניסה הראשית ללובי.
 2. דלת הכניסה מחלל החניה שמוביל למעליות או לגרם מדרגות פנימי.
 3. דלת המעבר מהגגות אל חדר המדרגות או מעברים שמובילים לחדר הלובי
 4. דלתות מעבר בין קומות המחסנים למעברים שמובילים לכניסה ללובי או לחלל המדרגות
 5. מעברים בין הגגות של כניסות צמודות לגג הבניין
 6. חלונות לא ממוגנות בפיר חלל המדרגות או בקומות המחסנים, החניות והשירות.

אבטחת דלת הכניסה

אבטחת דלתות כניסה לרכוש המשותף מחייבת התקנת אביזרים מיוחדים : מחזיר דלת, הסבת ידיות, התקנת מצלמות ופרזולים איכותיים. מומלץ להתייעץ עם מנעולן מקצועי עם ניסיון גבוה בתחום אבטחת מערכות כניסה כדי לקבל הרחבות בעניין.

מחזיר דלת

נדגיש תמיד, כי דלת פתוחה ולו לדקה מהווה כשל בטיחותי חמור באבטחת דלת הכניסה ולכן יש להתקין בכל הדלתות ובפרט בדלתות החיצוניות מחזיר דלת . זהו אביזר בטיחותי וחשוב להתקנה בדלתות במרחב הציבורי ותפקידו הוא להחזיר את הדלת באופן מכני (לא חשמלי) ואוטומטי לאחר פתיחתו בצורה מבוקרת ובטוחה.

חלק גדול ממחזירי הדלתות מופעלים באמצעות בוכנת שמן ותפקודו מתבצע באמצעות שסתומים מבוקרים המובנים בתוך גליל המשאבה. פונקציית Back-Check Control היא פונקציה בטיחותית וחשובה מאוד להתקנה בדלתות כבדות שמרסנת את פתיחת הדלת במקרי קיצון של רוחות פרצים או דחיפת דלת מבחוץ בצורה אגרסיבית וככל שיש לכם דלתות שמושפעות מרוחות או שיכולות לגרום לנזקי גוף או רכוש, מומלץ להתקין מחזירי דלתות עם פונקציית BC.

ההמלצות שלנו שיש להתקין בשטחים של הרכוש המשותף מחזירי דלתות תקניים עם תקן EN 1154 שמאושרים לשימוש בדלתות עם בקרת עשן ומוגנות מאש (רמה 1) וכן פונקציות בטיחותיות. מחזירי דלת מקצועיים נותנים מענה בטיחותי לדלת ויש לוודא אחת לתקופה ולבדוק האם שהם תקינים.

מחזיר דלת הידראולי

ידית קבועה

ההמלצה הגורפת – ובמיוחד באיזורים עם פשיעה פלילית/לאומנית מוגברת – היא להתקין בכל הדלתות החיצוניות ידית קבועה מבחוץ ולא ידית נעה וזאת כדי למנוע כניסה ללא בקרה. התקנת ידית קבועה חוסמת כניסה מבחוץ והכניסה לבניין אפשרית רק עם מפתח או כשמותקנים בדלתות מערכות תקשורת או מערכות חשמל אחרות ואבטחה אחרות – באמצעות הזנת קוד.

נדגיש כי ההמלצה היא כפולה, הן ברמת ההגנה על הרכוש והן על ההגנה בנפש.

ידית קבועה

מנעול אלקטרו-מגנט

כאשר מתקינים מנעול אלקטרו – מגנט בדלתות, הידית תמיד תהיה ידית קבועה מבחוץ ולא נעה כי אין לה השפעה על פעילות הדלת. נזכיר כי מנעול אלקטרו-מגנט הוא אביזר בטיחותי חשוב שמופעל באמצעות פקודה חשמלית של Normally Open N.O שמונעת מצבי כשל כמו בהפסקת חשמל ולכן כאשר יש הפסקת חשמל הדלת נפתחת וזאת על מנת למנוע אסונות של מקרי פאניק.

התראת דלת פתוחה

יש להתקין זמזם שמתריע כשהדלת פתוחה מעל פרק זמן מסויים וזאת במקרה שאם משהו פתח את הדלת וגרם בכוונה שהיא לא תטרק.

חשוב שוועד הבית יהיה ער לכך ויוודא שהדלתות תמיד יהיו נעולות לכניסת מבחוץ ומומלץ לתלות שלטים שמבקשים מהדיירים לטרוק את הדלת לאחר פתיחתה ולא להשאיר אותה פתוחה.

מצלמות אבטחה

חלל הלובי וכן הכניסות המובילות אליו חייבים להיות מצולמים ומתועדים מכל הזוויות האפשריות שיש וברמת איכות גבוהה. אין להתקין מצלמות לא איכותיות או מצלמות דמה ללא תיעוד אמיתי. אל תזלזלו בעוצמת ההתראה שיש על הפורצי מהמצלמות. כתוצאה מהלחץ והפחד מאי זיהוי הם ינסו לקצר את זמן שהייתם או לפחות לפנות לבניין הבא. רצוי שהמצלמות יהיו עם אור בקרה מהבהב כדי להגביר את הלחץ. כמו יש להדביק מודעות ברורות שכולם ידעו שהמקום מוקלט ומתועד 24/7 בעברית ובשפות אחרות רלוונטיות.

security camera and urban video

איכות ותקינת פרזולי דלתות

הפרזול המומלץ להתקנה בדלתות הוא פרזול תוצרת אירופה (ספרד, איטליה ומדינות צפון/מערב אירופה) וכן תוצרת ארה”ב. התקינה הנדרשת היא תקינה אירופאית והיא מופיעה לפחות ב-4 תקנים עיקריים :

סוג פרזולתקן EN
ידיות בהלה EN 1125
צילינדריםEN 1303
מחזירי דלתותEN 1154
מנעולים חבוייםEN 12209

התקני פאניק

בדלתות המוגדרות כיציאות חירום יש להתקין מוצרי נעילה ייחודיים כדוגמת התקני פאניק וזאת כדי לאפשר יציאה מיידית וללא עיכובים ובנוחות המקסימלית האפשרית. התקני הפאניק לרוב הם : ידיות בהלה, ידיות חיצוניות, ידיות לדלתות אש, מנעולי פאניק.

ידיות בהלה

בחלק לא מבוטל של דלתות הכניסה הראשיות הן דלתות שמותקנים בהם ידיות בהלה. ידית הבהלה שונות מידיות רגילות והן מתוחות לרוחב כל הדלת. האורך החריג של הידית לכל רוחב הדלת מאפשרת פתיחה מהירה של הדלת במקרי פאניק.

אחת מהבעיות הנפוצות בידיות בהלה הן שידית הבהלה המותקנת ( או שזהו המפרט של הקבלן) לא עומדת בעומס התעבורה בפועל של הדיירים ולכן הם נשברים אחת לשנה/שנתיים ובעיקר בזרוע הידית שאין לו תחליף תקני תואם. בכל מקרה אין להשאיר בפתחים חיצוניים ללא ידית בהלה תקני ותקין.

ידית בהלה בדלת כפולה

ידיות לדלת אש

ידיות לדלת אש מותקנות בדלתות המעבר / דלתות האש בין חדר המדרגות ללובי ובין המעברים השונים בין הקומות בבנין. לרוב דלתות המעבר יהיו מוגנות מאש באופן זמני ותפקידם הוא לחצוץ את האש בין השטח הסטרילי לשטח הלא סטרילי. הידיות מיוצרות מחומרים מעכבי בעירה ופלסטיק שחור.

יש להקפיד תמיד שכל דלת חיצונית או שיש סיכוי שהיא תהפך לכזאת – להתקין בדלתות האש או בכל הדלתות רק ידיות קבועות מבחוץ. יש לוודא שגוף הצילינדר החיצוני לא יבלוט אפילו לא במ”מ מקו הפלטה.

מימין ידית קבועה בצד החיצוני – משמאל ידית נעה בצד הפנימי

צילינדרים

יש להבחין בין דלתות חיצוניות לדלתות פנימיות. בדלתות החיצונית רמת האבטחה של הצילינדר חייבת להיות גבוהה. ככל שמדובר בדלתות פנימיות, כמו דלתות מעבר בין קומות באופן שלא קשור למעבר חיצוני, או בדלתות שתמיד פתוחות, הרי שניתן להסתפק בהתקנת צילינדרים ברמת אבטחה נמוכה.

צילינדר מוגן פריצה

צילינדר מוגן פריצה שקטה ברמה גבוהה הינו אביזר חובה. התקנות צילינדרים פשוטים מהווים כשל חמור באבטחת הדלת ומכשירים לפריצות צילינדרים כאלו נמכרים ברשתות האינטרנט בקלות.

פריצה שקטה של צילינדר

ההמלצה הכללית היא להתקין צילינדר עם תקינה אירופאית EN1303 ברמה הבאה :

D6C0B061

להלן 6 טיפים חשובים בטרם רוכשים צילינדר :

 1. צילינדרים עם רמת אבטחה נמוכה יכולים להפרץ בקלות על ידי מכשירי פריצה ייעודיים, ואפילו באמצעות צילום המפתח.
 2. חשוב תמיד להבהיר שאין צילינדר שלא ניתן לפרוץ. פורצים מקצועיים שמצויידים עם מקדחים איכותיים ומקדח חזק, יודעים היכן בדיוק לקדוח וכמה לקדוח וזאת לאחר שהתמחו בקידוח צילינדרים נפוצים, פורצים כל גליל צילינדר בתוך 4 דקות לכל היותר.
 3. הגנה מפריצה שקטה לא מונעת פריצה אלימה. אלו שני סוגים שונים של פריצות. השקטה היא מתוחכמת ושקטה, האלימה היא פרמיטיבית ואפקטיבית.
 4. צילינדרים המוגנים מפריצה שקטה ברמה גבוהה לא ניתנים להעתקה על ידי מבט עין. הקידוד של קומבינציות המפתוח מורכבות לזיהוי לפי עין אנושית.
 5. הגנה משכפול לא מבוקר, לא בהכרח נותן הגנה מפריצה שקטה. יש לוודא שיש הגנה מפריצה שקטה מעבר ל’כרטיס השכפול’ שלא קשור בכלל לאבטחה.
 6. כל צילינדר חיצוני חייב להיות מותקן בקו אפס עם הדלת. כל בליטה מעל 3 מ”מ הוא בבחינת ‘פירצה קוראת לגנב ‘ ופריצת צילינדר כזה יתבצע בתוך דקה וחצי עם הכלי הנכון ומידת הרצינות לפרוץ.
צילינדר בקו אפס

יש להדגיש למתקין שאתם מבקשים צילינדר מוגן פריצה שקטה ובדקו על הצילינדר המוצע לכם ברשת האינטרנט ואם יש לכם שאלות, תשאלו ואף תבקשו הבהרות. אל תתביישו לשאול את המנעולן את השאלות הבאות בטרם רוכשים צילינדר :

 1. כמה מפתחות מקבלים עם הצילינדר ?
 2. כמה עולה לשכפל מפתחות נוספים ?
 3. היכן ניתן לשכפל את המפתחות ?
 4. איך ניתן לדעת שזהו צילינדר מוגן שכפול
 5. האם יש תקינה על הצילינדר ?

אם יש לכם שאלות נוספות בעניין נמליץ לכם לעיין במדריך המקצועי לשכפולי מפתחות.

המלצות אבטחה נוספת

בדלתות מתכת הממוקמות בגג או במעברים שונים מומלץ לרתך גם רתקי ברזל להגנה מפריצות אלימות.

חלונות לא ממוגנות של המחסנים, החניה וכן את פיר המדרגות יש למגן עם סורגים מברזל.

דלת דירת המגורים

אבטחת דלת דירת המגורים

ככל שרמת האבטחה על הרכוש המשותף תהיה גבוהה כך ההגנה על דירתכם הפרטית בבניין תגבר משמעותית. ההנחה היא שפריצת דלתות בצורה אלימה היא בלתי אפשרית לפריצה באופן מיידי וזאת מאחר שהיא מחייבת התמקצעות מדוייקת בפריצת המנעול והתעסקות אלימה של דקות יקרות בקידוח במקדחים שעושים רעש חזק ואמורים לגרום לשכנים להזמין משטרה או פחות ליידע את בעלי הדירה.

באם הנחה זאת מוטעית, אז כנראה שכדאי להוסיף עוד אמצעי אבטחה נוספים ומכנים שיוסיפו לפורצים עוד זמן יקר כדי שישקלו בשנית האם באמת כדאי להם לבזבז זמן יקר על פריצת דלת רנדומלית.

המלצות לאבטחת דלת הכניסה

 1. התקנת מנעול עליון
 2. התקנת צילינדר מוגן פריצה שקטה
 3. התקנת מצלמות אבטחה
 4. התקנת סגר בטחון עליון
 5. התקנת ידית קבועה
 6. התקנת עינית טלסקופית
 7. התקנת צילינדר עם כפתור

מנעול עליון

התקנת מנעול עליון נוסף מעבר למנעול המקורי שמותקן בדלת, מעניק זמן יקר שמעכב את הפריצה וגורם לפורצים להקדיש עוד זמן לפריצת המנעול.

צילינדר מוגן פריצה שקיטה

צילינדר מוגן פריצה שקטה מאלץ את הפורצים להפעיל אלימות על הצילינדר, דבר הגורם רעש ומפריע להם בפעולת הפריצה. ההמלצה היא להתקין צילינדר מוגן פריצה שקטה ולהצמד לתקינה הגבוהה שיש.

התקנת מצלמות אבטחה

מצלמות האבטחה שמותקנות מעל ראש הפורץ גורמות לו להאט את פעולתו ולנסות שלא יראו אותו בפנים אם הוא לא רעול פנים.

כיום עלות התקנה מצלמות לא אבטחה אינה גבוהה כמו בעבר ורצוי להתקין לפחות מצלמה אחת שתצלם ותתעד את כל מי שהתקרב לדלת דירתכם. באם חלילה דירתכם עלתה על פריצה רנדומלית, אז יתכן שהפורצים יחפשו דירה אחרת עם פחות מצלמות.

התקנת סגר בטחון עליון

סגר הבטחון נותן הגנה מסיבית לפריצת הדלת כאשר אנחנו נמצאים בתוך הבית ולא מבחוץ. את הסגר מתקינים בגובה העיניים לנוחות השימוש בו. יש לעיין בבלוג להרחבה בנושא מקצועי זה.

יתרונותחסרונות
הגנה גבוהה מפריצה חיצונית לשוהים בביתלא מגן מפריצה חיצונית כשאין שוהים בבית
מחיר זולבמקרי פאניק, הפריצה הורסת את הדלת המשקוף
שימוש קלכשהסגר במצב פתוח הוא מסוכן

התקנת ידית קבועה

אנחנו ממליצים להתקין ידית קבועה בדירות מגורים עם חדרי מדרגות ללא לובי מאובטחים ובמיוחד בדירות הממוקמות בשכונות ואזורים עם פשיעה פלילית ו/או בטחונית גבוהה.

חשוב לעיין בבלוג להרחבה בנושא מקצועי זה ולשקול גם את החסרונות שיש בהתקנת ידית קבועה.

סוג ידיתיתרונותחסרונות
ידיות נעותנוחות לשימושחוסר בטחון
ידית קבועהבטיחות גבוההנשיאת מפתחות קבועה
יתרונות וחסרנות בידיות לדלת פלדה

התקנת עינית טלסקופית

עינית לדלת (עינית טלסקופית) מותאמת להתקנה בדלתות והיא נותנת טווח ראייה של 180 מעלות לצופה מבפנים.

חשוב להתקין עינית בכל דלת ולוודא שהיא תקינה ולעולם לא לפתוח את הדלת לפני שאתם מוודאים שאתם מכירים את האדם שדופק מבחוץ. יש להשתמש בסגר העליון הפנימי במקרה של חשש של זיהו לא נכון.

התקנת צילינדר עם כפתור

אנחנו ממליצים כמעט באופן גורף להתקין צילינדר עם כפתור בדלתות הכניסה בדירות בתי מגורים כברירת מחדל ובמיוחד בדירות מגורים בבתים משותפים. החסרונות בהתקנת צילינדר עם כפתור מתייתרים משמעותית לנוכח ההיבט הבטיחותי המציל חיים. יחד עם זאת צילינדר עם כפתור לא תמיד בטוח לכל האוכלוסיות המוגבלות והמוגנות. וגם בנושא יש לעיין בבלוג להרחבה בנושא מקצועי זה בטרם מתקינים צילינדר עם כפתור.

מימין צילינדר עם כפתור – משמאל צילינדר ללא כפתור

אבטחת דלתות וחלונות

בקומות הנמוכות יש למגן את פתחי החלונות עם סורגים ורצוי דקורטיבים. בקומות הגבוהות וככל שאין אפשרות מעשית להגיע לחלונות הרי שיש להסתפק רק בסגרי בטחון לחלונות הזזה שנועלים את החלונות מבפנים וגם מגינים מנפילת ילדים.

אם יש לכם מרפסת או גג ויש אפשרות שמישהו יכול לקפוץ מהגג או ממרפסת סמוכה, הרי יש למגן את דלת הכניסה לבית בסורגים.

אבטחת מקרי פאניק

חשוב להדגיש שלדירות המגורים בבניני הדירות המשותפים אין דלת מילוט חיצוני כמו שיש בדירות גן או דירות פרטיות עם מספר אפשרויות מילוט – ולכן יש להקפיד שלא לחסום את פתח היציאה מהבית לעולם וזאת כדי לאפשר המלטות מהירה ובטוחה בעת שריפה או מקרי פאניק המחייבים יציאה מהירה מהבית. כמו כן, יש לבדוק את איכות המכלולים של הדלתות ואת תקינותן וזאת בנוסף לחוזק ובטיחות הדלת.

המלצות למדריכים נוספים


שאלות נפוצות
אילו דלתות יש לאבטח במרחב המשותף
1.דלת הכניסה הראשית ללובי * 2. דלת הכניסה מחלל החניה שמוביל למעליות או לגרם מדרגות פנימי * 3. דלת המעבר מהגגות אל חדר המדרגות או מעברים שמובילים לחדר הלובי * 4. דלתות מעבר בין קומות המחסנים למעברים שמובילים לכניסה ללובי או לחלל המדרגות * 5. מעברים בין הגגות של כניסות צמודות לגג הבניין * 6. חלונות לא ממוגנות בפיר חלל המדרגות או בקומות המחסנים, החניות והשירות *
אילו אביזרי בטיחות יש להתקין בדלתות הרכוש המשותף
1. מחזיר דלת הידראולי * 2. ידיות בהלה * 3. אזעקות, מצלמות וחיישני השהייה * 4. סורגים בחלונות * 5. ידית קבועה מבחוץ * 6. אביזרי פאניק בדלתות חירום * 7. צילינדרים מוגני שכפול ופריצה שקטה * 8. מנעולי אבטחה נוספים * 9. רתקים ומנעולי רתק בדלתות סורג חיצוניות * 10. חיבור למוקד אבטחה *
אילו אביזרי בטיחות יש להתקים בדלת דירת המגורים
1. התקנת מנעול עליון * 2. התקנת צילינדר מוגן פריצה שקטה * 3. התקנת מצלמות אבטחה * 4. התקנת סגר בטחון עליון * 5. התקנת ידית קבועה * 6. התקנת עינית טלסקופית * 7. התקנת צילינדר עם כפתור * 8. מיגון סורגים לחלונות ולדלתות חיצוניות *
רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...

השאירו תגובה