בית / בלוג Lock / פרזול לדלתות / פרזולים למנעולים חבויים

פרזולים למנעולים חבויים

מדריך מפורט המתייחס לפרזול הנדרש להתקנת מנעולים חבויים שהינו חלק בלתי נפרד מהתקנת המנעולים
מדריך זה מתייחס רק לפרזולים של מנעולים חבויים 

 

6 קטגוריות ראשיות של מנעולים חבויים הנפוצים להתקנה בישראל :

פרזולים למנעולים חבויים

 • צירים להפעלת מנעול חבוי
 • נגדי למנעול חבוי
 • רוזטות למנעול החבוי
 • מפתחות אפס למנעול חבוי מגנטי מפתח
 • ברגים
 • פרזול ייעודי

צירים להפעלת מנעול חבוי

ככל שיש צורך להפעיל מנעול חבוי על ידי הידית , הרי שאנחנו נשתמש בציר אשר מכונה גם סרן או קומפקט ,. מידות הציר הן מרובעות והן מגיעות במידות של עובי ואורך שונות .

הציר עובד דרך חור הידית אשר במנעול החבוי ומניע את שני הידיות הנעות במקביל או מפעיל ידיות משולבות קבוע +נע  .

במנעול חבוי תפוס פנוי אנחנו נצטרך לפחות 2 צירים . ציר אחד על מנת  להניע את הידית וציר שני כדי להפעיל את מנגנון התפוס פנוי .מידות הציר לרוב יהיו קבועות והוא משתנה רק בהתאם לתפקוד הדלת ועובי הדלת .

ציר מרובע 8 מ"מ 

ציר זה מותקן כמעט ברוב הדלתות בישראל , והוא מניע ידיות של מנעולים חבויים ממגוון רחב של דלתות , החל מדלתות פלדה,פנים,עץ,מתכת,זכוכית ועוד.

בדרך כלל אורך הציר ינוע בין 90 מ"מ לבין 110 מ"מ ועובי הציר הינו 8X8 מ"מ מרובע, ככל שהדלת תהיה עבה יותר , הרי שאורך הציר יהיה בהתאם.

ציר מרובע 9 מ"מ

החריג הוא ציר המיועד להנעת ידיות במנעולים חבויים של דלתות אש ופאניק , אשר עובי הציר הינו 9X9 מ"מ ויש לשים לב שכשאר אנחנו עוסקים בדלתות עם מנגנון פאניק הרי שהציר יהיה 9X9 מ"מ מפוצל.

ציר מרובע 5/6 מ"מ

הציר אשר מניע את  הרוזטות של מנגנון תפוס פנוי [ ת"פ  ] במנעול חבוי ת"פ, הינו נע במידות של 5 או 6 מ"מ

מאחר ואין אחידות ומנעולים חבויים בתצורת תפוס פנוי מגיעים עם חור ציר ת"פ של 5 או 6 מ"מ יש לוודא מראש את מידות חור הציר במנעול על מנת שהרוזטות של הת"פ יעבדו.

הציר מתאים למנעולים חבויים בתצורת תפוס פנוי ,כגון – מנעול חבוי 101 , מנעול חבוי מגנטי בדלתות שירותים , ובעיקר בדלתות פנים , ולכן אורך הציר קצר יחסית לדלתות פלדה או אלומיניום עבות .

 

מתאמי צירים

ניתן להרחיב ציר של 5 מ"מ ל 6 מ"מ באמצעות מתאם אשר משחילים את הציר לתוכו . מתאם זה מתאים למנעולים חבויים בתצורת תפוס פנוי אשר יש להם 2 מידות של צירים .

כאשר יש לנו מנעול צילינדר ונרצה להתאים אותו למנעול חבוי בתצורת תפוס פנוי נוכל להשתמש במתאם תפוס פנוי למנעול , יש לשים לב שחור הציר של המתאם החדש הינו במידות מרובעות של 5 מ"מ

 

נגדיים למנעולים חבויים 

יש להתקין במשקוף חלק אשר מקבל את החלקים הבולטים של המנעול החבוי , כגון : לשונית טריקה , בריח או בריחים, רול גלגלון וכו' .החלק הזה מכונה נגדי וכשמו כן הוא – הוא יהיה כנגד סרט חזית המנעול בכל פעם שהדלת נטרקת.

הואיל ויש כמות גדולה של סוגי מנעולים חבויים , אנחנו נתמקד רק בעיקריים שבהם וזאת בהתאם לקטגורית המנעולים הבאות –

נגדיים למנעול חבוי מגנטי לדלתות פנים

מנעול חבוי מגנטי לדלתות פנים – לשונית מרכזית

המנעולים המגנטים אשר מותקנים בדלתות הפנים של דירות המגורים/משרדים  בישראל מתחלקים בחלוקה כללית ל 3 סוגים עיקרים של סוגי מנעולים חבויים מגנטים:

 1. מנעול חבוי מגנטי 101
 2. מנעול חבוי מגנטי לשונית עליונה
 3. מנעול חבוי מגנטי לשונית מרכזית

חשוב להדגיש שהמנעול המגנטי הינו מנעול אשר המגנט לא נמצא בכלל בחלק של המנעול אלא בנגדי שלו. ולכן יש לדעת אילו נגדיים נמכרים  אם וכאשר יש צורך לרכוש אותם..

הנגדים הקיימים כיום בשוק המנעולים המגנטים :

נגדי מגנטי למנעולים למגנטיים – לשונית עליונה

נגדי מגנטי למנעולים מגנטים 101

 

נגדי מגנטי למנעולים מגנטים לשונית מרכזית – AGB

נגדיים למשקופי פלצ'

צורת הנגדי הינו מלבני וצר ומרובע בפינותיו ומתאים למשקופים המכונים משקופי פלצ',  במשקופים אלו שולי הדלת אינם ישרים ויש להן כיפוף כמו מדרגה בכל היקף הדלת, דלתות סטנדרט הינם דלתות פלץ, וזאת לעומת דלתות שטוף-קנט.

נגדיים אלו מקבלים את החלקים של המנעול החבוי רק בסוף הטריקה ונכנסים לתוך המשקוף . רב דלתות הפנים הן משקופי פלצ' .

נגדיים למשקופי שטוף קנט

צורת הנגדי הינו מלבני וצר ומרובע בפינותיו ומתאים למשקופים המכונים משקופי שטוף-קנט  [ כינוי נוסף : שטומפ קנט) .  במשקופים אלו , שולי הדלת  הינם בקו ישר ולכן כל עובי הדלת נכנס במשקוף, מה שגורם לכך שהדלת מתיישרת עם קו הקיר.

סוג כזה של משקוף נחשב יותר דקורטיבי ויקר בהתאם, ולכן השימוש בהם לא כל כך נפוץ .

חלקי המנעול החבוי – לשונית הטריקה – נפגשים עם הנגדי עוד בטרם הטריקה הסופית והם נעזרים בשוליו כדי ליישר קו עם המשקוף.


רוזטות

המינוח רוזטה שאול  מהשפה האנגלית Rose Window אשר משמעותו הינו שושנה, ובביטוי המקובל הינו חלון עגול. ומכאן הביטוי לפרזול הרלוונטי שלנו – חלון

רוזטות לידיות 

מסביב לידית –  הרוזטות יהיו אחידות בצורתן עם חור לכניסת הידית ובדרך כלל הן מגיעות מחוברות עם הידיות למנעול החבוי. כאשר יש פלטות הרי שאין צורך בהתקנת רוזטות .

רוזטות למנעול חבוי  

בהתאם לתצורת המנעול החבוי כך אנחנו מתאמים את הרוזטות .

יש לציין כי רוזטות תפוס פנוי שונות מהרוזטות של צילינדר ומפתח . רוזטות תפוס פנוי מוגדרות כמנגנון נפרד אשר מגיע עם צירים תואמים.

גימורים ברוזטות 

הצבע הפופולרי הינו ניקל מוברש , אבל ישנן גימורים נוספים לרוזטות מרובעות ועגולות

מפתחות אפס למנעול חבוי מגנטי מפתח

הפרזול העיקרי של מנעול חבוי מגנטי בתצורת מפתח – הוא המפתח , אחרת אי אפשר לפתוח את המנעול.

בשנים האחרונות המפתח של המנעול המגנטי שמכונה אמנם מפתח אפס , הוא לא בדיוק כזה אפס , וקשה לאתר אותו ככל שהיצרנים מביאים סוגים שונים של מנעולים והאחידות כבר לא קיימת .

המפתחות של המנעולים המגנטים של הדור האחרון מגיעים במגוון חירוצים של קומבינציית המנעול כפי שתוכלו לראות את הסוגים השונים .

נמליץ לכם לעיין במדריך הרלוונטי לנושא זה – המדריך השלם למנעולים חבויים – מפתחות אפס


ברגים

ברגים הם עולם בפני עצמו , וככל שהדבר נוגע למנעולים , אנחנו נתייחס אליהם כאן במדריך.

 • ברגי רוזטות
 • ברגי דוך לרוזטות
 • בורג מנעול חבוי
 • בורג צילינדר
 • בורג הלן לידיות

ברגי רוזטות

אנחנו תמיד לא נבין למה אי אפשר לעשות עבודה מושלמת כאשר מתקינים אצלנו ידיות בדלתות . הן תמיד נופלות או זזות מהמקום. הבעיה היא לאו דווקא בפרזול עצמו , אלא בהתקנה הסופית שלהן.

לרוזטות יש תפקיד מעבר לחיפוי הדקורטיבי והוא לייצב את את הצילינדר או את מנגנון התפוס פנוי בתוך הדלת. וכאשר אנחנו נתקין את הרוזטות , אז נגלה שהברגים הם קטנים ולא תמיד הם מתאימים לרוזטות או שהן גדולות מידי , או שאין לנו את המברגים המתאימים, בקיצור – הפרטים הקטנים הם שעושים את הפרזול .

ברגי דוך

ברגי דוך הן ברגים אשר מכונים גם בורג עובר  . המושג דוך מגיע אלינו מהצבא שפירושו הוא –  הליכה בקו ישר ללא סטיות. במקור המילה דוך מגיעה אלינו מהשפה הגרמנית   durch שפירושו מעבר או פריצת דרך. 

ברגי הדוך עוברים ישירות מצד הדלת הפנימי לצידה החיצוני דרך הרוזטות ומתחברות בניהן בהברגה , מה שגורם לרוזטות המחזיקות את הידיות להנעל בצורה הרמטית ובכך לפתור לנו את בעיית הברגים הרופפים.

 

מידות בורג דוך 

בורג מנעול חבוי

ברוב המנעולים החבויים אנחנו נדרשים להתקנת 2 ברגים אשר יקבעו את המנעול החבוי בתוך הדלת . הברגים יהיו בחלק העליון והתחתון של סרט החזית ולפעמים גם במרכזו .

כאשר נצטרך להוציא את המנעול , נצטרך קודם לפרק את הידיות אשר אוחזות במבנה המנעול . ואז לפרק את ברגי המנעול . באם יש מנעול חבוי צילינדר אז נצטרך להוציא את הצילינדר קודם , וכאשר מדובר במנעול חבוי תפוס פנוי נצטרך להוציא גם את מנגנון התפוס פנוי.

בורג הצילינדר

לבורג הצילינדר יש 2 תפקידים .האחת היא כמובן לחבר את הצילינדר לתוך מבנה גוף המנעול החבוי . התפקיד השני הוא לתת לנו אינדיקציה לגבי מידתו של הצילינדר ולקבע את מרכז הצילינדר מול הלשונית או הגלגל.

חשוב מאוד לוודא שבכל רכישת צילינדר יצורף אליו הבורג המתאים והמקורי של הצילינדר ,אחרת ובאם הבורג החדש לא יתאים להברגה בחור הצילינדר הרי שההברגה של חור הצילינדר עלולה לההרס ובכך להרוס את גוף הצילינדר.

רז מנעולים
המאמר נכתב ע"י צוות עובדי רז מנעולים. אין להעתיק טקסט ו / או צילומים ללא אישור בכתב ומראש. כל הזכויות שמורות לרז מנעולים.
נשמח לקבל הערות / הארות למייל [email protected] או ב WhatsApp או בתגובות למאמר הזה.
0 תגובות...
כתיבת תגובה